موفقیت و پیشرفت

خودت را دوست داشته باش ، گذشته را رها کن

خودت را دوست داشته باش ، گذشته را رها کن

همیشه در زندگی باید اول بتوانیم خودمان را قبول و باور کنیم. در مرحله اول باید گذشته ی خود را هر آنچه کـــــه اتفاق افتاده بپذیریم و خودمان را بابتش سرزنش نکنیم.در مرحله دوم باید نقص های خود را ببنینیم و بابت آنها خودمان را سرزنش نکنیم در مرحله سوم در کنار نقص ها توانمندی های خود را بهتر ببینیم و برای هر موفقیت خود هر چند کوچک امتیاز بدهیم و اول از همه خودمان به خودمان تبریک بگوییم چرا کـــــه این ما هستیم ک باید اول خودمان را دوست داشته باشیم تا بتوانیم دیگران را دوست بداریم. در ادامه ی مطلب ما به شما چگونگی دوستداشتن خود را برایتان به استراک گذاشته ایم.

 

اکثر مواقع خیلی زود به دیگران علاقمند می‌شویم، ولی فراموش می‌کنیم ابتدا باید خودمان را دوست داشته باشیم. هر نقطه ضعفی داشته باشید؛ باید خودتان را همان طور کـــــه هستید بپذیرید. این مسئله برای شادی و موفقیت در زندگی بسیار اهمیت دارد. توجه کنیــــد کـــــه شما ویژگی‌های خاصی دارید و باید به آن‌ها ببالید. از خصوصیات بد خود سرخورده نشوید. همیشه می‌توانید آن‌ها را حذف یا با ویژگی‌های خوب دیگر جابه جا کنیــــد. ممکن است کمی دشوار باشد، اما خوشبختانه راه‌های زیادی برای این کـــــه خودمان را دوست داشته باشیم موجود است. در ادامه ۱۰ روش موثر به شما پیشنهاد می‌کنیم تا این بار وقتی خودتان را در آینه می‌بینید لبخند بزنید.

خودت را دوست داشته باش ، گذشته را رها کن

بهترین ورژن از خودت باش

 

۱. گذشته را رها کنیــــد

همه‌ی ما در زندگی اشتباهاتی داشتیم. شما هم از این قاعده مستثنی نیستید. بدون شک در گذشته حداقل یک اشتباه مرتکب شدید کـــــه گاهی هنوز خود را سرزنش می‌کنیــــد. اما دیگر این کار را نکنیــــد. خودتان را ببخشید و سعی کنیــــد گذشته را فراموش کنیــــد. حتی اگر اشتباهی مرتکب شدید؛ الآن فرد جدیدی هستید و همین کـــــه متوجه‌ی اشتباهات خود می‌شوید نشانه‌ی بسیار خوبی است. بگذارید مسائل گذشته در همان روز‌های سپری شده باقی بمانند و بار سنگین آن‌ها را در زمان حال به دوش نکشید.

 

۲. با خود مهربان باشید

همیشه گفته‌اند به خودتان احترام بگذارید تا بقیه هم برای شما احترام قائل باشند. اگر به دیگران اجازه دهید با شما بدرفتاری کنند؛ ثابت می‌کنیــــد خودتان را دوست ندارید. جسم و روح و ذهن شما نیازمند توجه و مراقبت است. پس هر روز مراقب خودتان باشید. وقتی سلامت و آراسته‌اید؛ حس خوبی نسبت به خودتان دارید و این حس رضایت باعث می‌شود خودتان را بیشتر دوست داشته باشید.

 

۳. به کسانی کـــــه دوستتان دارند فکر کنیــــد

حتماً کسانی هستند کـــــه دوستتان داشته باشند. مثل والدین، دوستان یا حتی سگ خانگی‌تان.اکثر ما خیلی کم به این موضوع فکر می‌کنیم کـــــه چرا دیگران دوستمان دارند؟به احتمال زیاد، آنقدری کـــــه خودتان تصور می‌کنیــــد خصوصیات بدی ندارید. برای یک‌بار هم کـــــه شده سعی کنیــــد خودتان را از دید کسانی کـــــه دوستتان دارند ببینید. با این کار نه تنها قدر خودتان را می‌دانید؛ بلکـــــه متوجه می‌شوید در اصل خصوصیات بسیار خوبی دارید کـــــه قبلاً از وجود آن‌ها بی‌خبر بودید.

 

۴. در انتخاب افرادی کـــــه بیشتر وقت خود را با آن‌ها سپری می‌کنیــــد بیشتر دقت کنیــــد

اگر با افراد بی‌انگیزه و منفی‌باف معاشرت کنیــــد؛ احساس بدبختی می‌کنیــــد. برعکس، اگر توسط افراد موفق و سرسخت احاطه شده باشید؛ شما هم خوش‌بین و موفق خواهید بود. پس باید در انتخاب کسانی کـــــه هر روز آن‌ها را می‌بینید دقت کنیــــد، زیرا آن‌ها خواه ناخواه بخشی از زندگی شما می‌شوند و بر شما اثر می‌گذارند.

خودت را دوست داشته باش ، گذشته را رها کن

دوستانی را انتخاب کن که تو را به سمت پیشرفت سوق می دهند

 

۵. لیستی از بهترین ویژگی‌های خود تهیه کنیــــد

همین الآن خودکار بردارید و لیستی از تمام ویژگی‌های مثبت و هرکار درست و خوبی کـــــه تا به حال انجام دادید بنویسید. همه را بدون هیچ استثنایی یادداشت کنیــــد. حتی کوچک‌ترین کار خیری را کـــــه انجام دادید از قلم نیندازید. چیز‌هایی مثل خرید هدیه برای مادر یا بازنگه‌داشتن در برای بقیه‌ی مردم را هم نادیده نگیرید. بعد از اتمام لیست خواهید دید در اصل آدم خوبی هستید و دنیا به آدم‌هایی مثل شما نیاز دارد.

 

۶. هویت واقعی خود را به یاد داشته باشید

سعی کنیــــد بفهمید واقعاً چه کسی هستید. تا زمانی کـــــه ملاک شما ظاهر و پول باشد؛ نمی‌توانید هویت واقعی خود را پیدا کنیــــد. تمام عوامل خارجی را دور بیندازید و درونتان را رصد کنیــــد. به موفقیت‌هایی کـــــه در طول زندگی کسب کردید بیندیشید و به عنوان یک انسان و شخصیت مستقل خودتان را ارزیابی کنیــــد. مطمئنم اگر کمی فکر کنیــــد؛ ویژگی‌های بسیار خوبی درون خود می‌یابید. اینکـــــه بتوانید خود را دوست داشته باشید در گروی یادآوری هویت واقعی شما است. در غیر این صورت مشغول تلاش بیهوده برای دوست داشتن یک هویت جعلی هستید کـــــه هیچ سودی برای شما ندارد.

 

۷. به دیگران کمک کنیــــد

این کار باعث می‌شود حس مفید بودن داشته باشید و به خودتان افتخار کنیــــد. فرقی نمی‌کند؛ این کـــــه آخر هفته‌ها داوطلبانه در کار‌های خیریه شرکت کنیــــد یا فقط هر زمان کـــــه خانواده و دوستانتان به مشکلی برخوردند؛ به آن‌ها کمک کنیــــد. در هر صورت به مرور زمان، خود را بیشتر و بیشتر دوست خواهید داشت. با این روش در چشم خودتان عزیزتر و به موفقیت نزدیک‌تر می‌شوید و صدالبته عزت نفستان هم افزایش می‌یابد.

خودت را دوست داشته باش ، گذشته را رها کن

کمک به دیگران یکی از کارهایی است که باانجام دادن آن حس خوشنودی بدست می آورید

 

۸. برای خودتان حدومرز قائل شوید

یک لیست از چیز‌هایی کـــــه به آن‌ها نیاز دارید و برایتان اهمیت دارند تهیه کنیــــد. مسائلی کـــــه رعایت نکردن یا نادیده گرفتن آن‌ها موجب ناراحتی و رنجش شما می‌شود.حالا روی این جمله تمرکز کنیــــد: هر چه برای شما مهم باشد؛ بسیار اهمیت دارد.پس از این به بعد هرکس خواست از حدومرز‌های شما فراتر برود؛ جلوی او بایستید. غرورتان را حفظ کنیــــد. بگذارید مردم بدانند خط قرمز‌های شما کدامند. چه اعمالی را می‌بخشید؟ قادر به تحمل چه اعمالی نیستید؟ اگر عذرخواهی کردند؛ آن‌ها را ببخشید. برعکس، اگر به رفتار خود ادامه دادند و باعث رنجش شما شدند؛ باید آن‌ها را با عواقب رفتارشان روبه‌رو کنیــــد.

 

با این روش به نیاز‌های خود احترام می‌گذارید و اجازه نمی‌دهید افراد از شما سواستفاده کنند. به مرور زمان، عزت نفس بیشتری پیدا می‌کنیــــد، چون با این روش، به خود و دیگران نشان می‌دهید لایق تحسین و دوست داشته شدن هستید.

خودت را دوست داشته باش ، گذشته را رها کن

برای خود وقت بگذارید

 

۹. دنبال جلب رضایت بقیه نباشید

دائماً به خودتان یادآوری کنیــــد مجبور نیستید هرکاری بقیه انجام میدهند انجام دهید. همین طور در گرفتن تصمیمات مهم و شخصی خود، هیچ نیازی به اجازه و تایید دیگران ندارید.فراموش نکنیــــد وقت طلاست! هر کاری کـــــه امروز انجام می‌دهید مهم است، چون شما یک روز از زندگی خود را صرف آن کرده‌اید. دنبال کردن نظرات دیگران به مدت طولانی، خلاقیت را در شما می‌کشد و تناقض حاصل از آن، شما را افسرده و ناراحت می‌کند. پس خودتان باشید و به قضاوت‌های بیجای اطرافیان بی‌اعتنایی کنیــــد، چون آن‌ها به جای شما زندگی نمی‌کنند.

 

۱۰. کار‌هایی انجام دهید کـــــه خوشحالتان می‌کند

اول از همه باید پیدا کنیــــد چه چیزی باعث شادی شما می‌شود. مهم نیست چه باشد. فقط آن را انجام دهید. فقط سعی کنیــــد خوشحال باشید. هر چه بیشتر کار‌هایی را کـــــه از انجام آن‌ها لذت می‌برید انجام دهید؛ خوشحال‌تر خواهید بود. توجه کنیــــد بین خودخواهی و اولویت قرار دادن خود، تفاوت بسیاری است، چون تا وقتی عاشق خودمان نباشیم؛ نمیتوانیم به کس دیگری عشق بدهیم.

خودت را دوست داشته باش ، گذشته را رها کن

آن طور که می خواهید زندگی کنید

 

احساس خوشحالی و رضایت از زندگی بدون پذیرفتن خودتان غیرممکن است. همیشه لازم نیست خود را تغییر دهید تا از شخصیتی کـــــه دارید راضی باشید. شاید فقط لازم است به بخشی از وجود خود رجوع کنیــــد کـــــه تقریباً همیشه به آن بی‌توجه بودید. یادتان نرود دنیا همیشه مجموعه‌ای از خوبی‌ها و بدی‌هاست و هر مشکلی حاصل فراموش کردن این اصل است. اگر فقط نکات بدِ رفتاری خود را در نظر بگیرید؛ هرگز یاد نمی‌گیرید چطور خود را دوست داشته باشید و از زندگی نهایت لذت را ببرید.پس از همین حالا شروع کنید و مطمعن باشید که شما لایق دوستداشتن و دوست داشته شدن هستید.شما آن کسی هستید که میتوانید کل زندگی خود را تغییر دهید پس از همین حالا …

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا