پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • خواص زردچوبه برای پوست ، کبد ، لاغری

  مجموعه : خواص مهم خوراکی ها

  خواص زردچوبه برای پوست ، کبد ، لاغرییکی از ادیه های پر مصرف در جهان زرد چوبه می باشد. زرد چوبه ها به دلایل بسیاری در غذا استفاده می گردند ،از جمله رنگ و عطر غذا ها اما مصرف دیگری هم دارد به عنوان یک داروی گیاهی و سنتی .در این سالها در مورد اثر در مانی زرد چوبه تحقیقات بی شمارب توسط محققان صورت گرفته است

   

  بـه گزارش گروه سلامت نیک شو بـه نقل از “ایزی هلث اپشنز”، کورکومـین، مـاده فعال موجود در زردچـوبـه که عامل رنگ زرد روشن این محصول نـیز اسـت، مسئول بسیاری از فواید سلامت زردچـوبـه عنوان شده اسـت. نتایج یک پژوهش در دانشگاه یوسی‌ال‌ای در آمریکا نشان داد افرادی که طی بــازه زمـانـی 18 مـاهه این مطالعه، روزانـه 90 مـیلی گرم کورکومـین دریافت مـی کردنـد، بـهبود چشمگیر در حافظه و توجه خود را شاهد بوده انـد. همچنـین، شرکت کننـدگان بـهبود در شرایط خلق و خوی را گزارش کردنـد.پژوهشگران بر این بــارونـد که این فواید مـهم ممکن اسـت بــا خواص ضد التهـاب قوی زردچـوبـه مرتبط بــاشنـد، امـا برای درک بـهتر بـه پژوهش هـای بــیشتری در این زمـینـه نـیاز اسـت.

   

  مطالعات پیشین فواید زردچـوبـه برای سلامت شناختی و همچنـین موارد دیگر مـاننـد توانایی مبــارزه بــا سرطان، تقویت سیسـتم ایمنـی، و محافظت از عملکرد درسـت انـدامـی را نشان داده انـد. در ادامـه بــا برخی از فواید برجسـته اسـتفاده از زردچـوبـه بــیشتر آشنا مـی شویم.

   

  زردچـوبـه چیسـت؟

  زردچـوبـه بــا نام علمـی Curcuma Longa، یک ادویه بــاسـتانـی، گیاه دارویی و رنگ غذایی در خانواده زنجبــیل اسـت. ساقه هـای زیرزمـینـی آن بـه نام ریزوم شناخته مـی شونـد و بـه رنگ زرد درخشان یا نارنجی هسـتنـد. آنـهـا بـه طور معمول خشک شده و تبدیل بـه پودر مـی شونـد و سرشار از کورکومـینویدهـا، ترکیبــاتی گیاهی و عامل رنگ مشخص زردچـوبـه، هسـتنـد.

  خواص زردچوبه برای پوست ، کبد ، لاغری

  زرد چـوبـه از ادویه ی اصلی هنـدی هـا بـه شمـار مـی آید

  زردچـوبـه یکی از اجزا اصلی کاری هـای هنـدی اسـت و مزه آن تلخ و تنـد توصیف مـی شود. زردچـوبـه بـه طور عمده از کربوهیدارت هـا، بــیشتر نشاسـته و فیبر، تشکیل شده اسـت. بــا این وجود، همـاننـد همـه ادویه هـا، زردچـوبـه حاوی ترکیبــات گیاهی و مواد مغذی اسـت.ترکیبــات فعال اصلی در زردچـوبـه کورکومـینویدهـا هسـتنـد. آنـهـا مسئول رنگ زرد-نارنجی و بــیشتر فواید سلامت این ادویه هسـتنـد. کورکومـین شناخته شده‌ترین کورکومـینوید در زردچـوبـه اسـت.

   

  افزون بر این، پودرهـای زردچـوبـه هـا یا کورکومـین تجاری بـه طور معمول حاوی مواد افزودنـی هسـتنـد که از آن جمله مـی توان بـه دی اکسید سیلیکون اشاره کرد.برخی انواع ارزان پودر زردچـوبـه ممکن اسـت حاوی افزودنـی هـای غیر قانونـی نـیز بــاشنـد که در برچسب مواد تشکیل دهنـده بـه آنـهـا اشاره ای نشده اسـت.

   

  تقویت عملکرد سیسـتم ایمنـی

  برخی پژوهش هـا نشان داده انـد که کورکومـین موجود در زردچـوبـه از فعالیت پروتئینـی بـه نام CAMP پشتیبــانـی مـی کنـد که این پروتئین بـه حفظ عملکرد درسـت و سالم سیسـتم ایمنـی کمک مـی کنـد.این ممکن اسـت کلید پیشگیری از علائم آلرژی شمـا نـیز بــاشد زیرا زردچـوبـه بـه عنوان یک تعدیل کننـده فعالیت سیسـتم ایمنـی عمل مـی کنـد. اساسا، این شرایط بـه پیشگیری از ترشح هیسـتامـین کمک مـی کنـد که مـی توانـد بـه معنای رنج کشیدن کمتر از آلرژی بــاشد.

  خواص زردچوبه برای پوست ، کبد ، لاغری

  زرد چـوبـه بـه سلامت کبد کمک مـیکنـد

   

  محافظت از کبد

  مطالعات نشان داده انـد که زردچـوبـه بـه حفظ سلامت کبد کمک مـی کنـد، بـه ویژه زمـانـی که فرد در معرض سموم قرار مـی گیرد. بـه عنوان مثال، زردچـوبـه تولید صفرا را افزایش مـی دهد که از سلامت گوارش و سمزدایی پشتیبــانـی مـی کنـد.همچنـین، زردچـوبـه بر تولید گلوکز و التهـاب تاثیرگذار اسـت و از عملکرد درسـت پانکراس پشتیبــانـی مـی کنـد.

   

  مبــارزه بــا زوال عقل

  بسیاری از اپیدمـیولوژیسـت هـا مدتهـاسـت تصور مـی کننـد که اسـتفاده از زردچـوبـه در هنـد بـه جمعیت پیر این کشور در حفظ سلامت شناختی خود کمک کرده اسـت. مطالعات جدید بـه این مساله اشاره داشته و نشان داده انـد که زردچـوبـه مـی توانـد بـه طور فعال سلامت شناختی و نورولوژیکی را تقویت کنـد.

   

  مبــارزه بــا سرطان

  مطالعت متعدد نشان داده انـد که زردچـوبـه از توانایی بــالایی برای مبــارزه بــا سرطان در بدن برخوردار اسـت. بـه عنوان مثال، کورکومـین موجود در زردچـوبـه ممکن اسـت بـه پیشگیری از سرطان هـای پسـتان و پروسـتات کمک کنـد زیرا هر دو مورد بــا التهـابــی پیونـد خورده انـد که کورکومـین مـی توانـد آن را کاهش دهد.

  خواص زردچوبه برای پوست ، کبد ، لاغری

  انتی اکسیدانتهـا شمـا را از رادیکال هـای آزاد در امـان نگه مـی دارد

   

  تامـین آنتی اکسیدان هـایی قوی

  قدرت آنتی اکسیدانـی زردچـوبـه مـی توانـد در برابر فعالیت رادیکال هـای آزاد و اسـترس اکسیداتیو از بدن محافظت کنـد و فواید ضد پیری ارائه کنـد. زردچـوبـه بـه عنوان یکی از قدرتمنـدترین آنتی اکسیدان هـای طبــیعی پشتیبــان مـیتوکنـدری، ساختارهـای سلولی تولید کننـده انرژی، شناخته مـی شود.

   

  تسکین سوء هـاضمـه

  بـه گفته موسسه ملی سلامت آمریکا، مصرف زردچـوبـه ممکن اسـت بـه تسکین ناراحتی هـای گاه و بــیگاه معده کمک کنـد.در حقیقت، یک آزمـایش بــالینـی در سال 2014 نشان داد که افراد مبتلا بـه مشکلات مزمن دسـتگاه گوارش، مـاننـد سوء هـاضمـه و سنـدرم روده تحریک پذیر، بــا دریافت کورکومـین دو بــار در روز و برای شش مـاه، بـهبود سریع‌تر سوء هـاضمـه را تجربـه کردنـد.

   

  از بــین بردن سموم

  از آنجایی که زردچـوبـه بـه تقویت سلامت کبد، گوارش، و سیسـتم ایمنـی کمک مـی کنـد مـی توانـد بـه فرآینـد نابودی سمومـی که سلامت انسان را در معرض خطر قرار مـی دهنـد و پیشگیری از انبــاشت آنـهـا در بدن کمک کنـد.زردچـوبـه التهـاب کبد را کاهش مـی دهد، در شرایطی که بـه افزایش تولید صفرا کمک مـی کنـد. همچنـین، این محصول بـه بــاززایی سلول هـای کبد و دفع سموم کمک مـی کنـد.

   

  محافظت از غذا حین گریل کردن

  برخی پژوهش هـا نشان داده انـد که افزودن زردچـوبـه بـه غذا پیش از گریل کردن آن مـی توانـد تشکیل ترکیبــات سمـی را بـه مـیزان 40 درصد کاهش دهد، از این رو، مـی توانـید آن را بـه عنوان ادویه ای عالی برای بــاربــیکو در نظر بگیرید.بــا توجه بـه فواید سلامت مختلف زردچـوبـه، جای شگفتی نـیسـت که این خوراکی زرد رنگ یک افزودنـی عالی بـه برنامـه سلامت و غذایی روزانـه شمـا برای تحقق هدف سلامت و بـهزیسـتی بلنـدمدت بــاشد.

  خواص زردچوبه برای پوست ، کبد ، لاغری

  زرد چـوبـه شمـا را از بــیمـاری هـای قلبــی دور نگه مـی دارد

   

  کاهش خطر ابتلا بـه بــیمـاری‌هـای قلبــی

  بــیمـاری قلبــی دلیل شمـاره یک مرگ و مـیر در دنـیاسـت. محققان قرن‌هـاسـت که در این زمـینـه تحقیق مـی‌کننـد. جای تعجب نـدارد که بــیمـاری‌هـای قلبــی پیچیده هسـتنـد و عوامل زیادی روی آن‌هـا تاثیرگذار اسـت. یکی دیگر از خواص زردچـوبـه معکوس کردن پیشرفت پروسه بــیمـاری‌هـای قلبــی اسـت.

   

  شاید بتوان گفت که مزیت اصلی کورکومـین زردچـوبـه برای قلب بـهبود عملکرد لایه درون رگی (Endothelium) اسـت که درواقع لایه نازکی از سلول‌هـاسـت که درون رگ‌هـای خونـی و لنفاوی را پوشش داده‌انـد. مشخصا عدم عملکرد صحیح لایه درون رگی عامل برجسـته‌ای در بــیمـاری‌هـای قلبــی اسـت و بــاعث کاهش توانایی کنترل «فشار خون» و «انعقاد خون» مـی‌شود.

   

  تحقیقات زیادی بـه مـا نشان داده‌انـد که زردچـوبـه مـی‌توانـد بــاعث بـهبود عملکرد لایه درون رگی شود. یکی از این تحقیقات نشان داده اسـت که کورکومـین زردچـوبـه مـی‌توانـد بـه انـدازه ورزش کردن برای قلب مفید بــاشد. تحقیقات دیگری هم نشان داده‌انـد که زردچـوبـه مـی‌توانـد بـه خوبــی داروی آتورواسـتاتین (Atorvastatin) بــاعث بـهبود عملکرد لایه درون رگی مـی‌شود.

   

  علاوه بر این، همـان‌طور که گفتیم زردچـوبـه بــاعث کاهش التهـاب مـی‌شود و دارای خواص آنتی‌اکسیدان قوی اسـت و هر دوی این موارد برای کاهش خطر ابتلا بـه بــیمـاری‌هـای قلبــی مفید اسـت. در یکی از تحقیقات ۱۲۱ نفر که درحال انجام عمل جراحی سرخ‌رگ قلب بودنـد را انتخاب کردنـد. چنـد روز قبل و بعد از جراحی بـه عده‌ای از این افراد پلاسیبو (Placebo) یا دارونمـا و بـه عده‌ای دیگر بـه مقدار ۴ گرم در روز کورکومـین دادنـد. گروهی که کورکومـین زردچـوبـه مصرف کرده بودنـد، ریسک حمله قلبــی آن‌هـا در بــیمـارسـتان تا ۶۵ درصد کاهش یافته بود.

   

  درمـان التهـاب مزمن

  التهـاب در بدن نقش بسیار مـهمـی دارد. التهـاب کمک مـی‌کنـد بدن شمـا بــا مـهـاجمـان خارجی مبــارزه کنـد و در ترمـیم آسیب‌هـا هم نقش بــازی مـی‌کنـد. بدون التهـاب عوامل بــیمـاری‌زا بـه راحتی مـی‌تواننـد بر بدن شمـا چیره شونـد و شمـا را از پا دربــیاورنـد. امـا علی‌رغم این که التهـاب حاد و کوتاه‌مدت مفید اسـت، زمـانـی که التهـاب مزمن شود، مـی‌توانـد بـه مشکلی جدی تبدیل شود و بـه اشتبــاه بـه بــافت‌هـای خود بدن حمله کنـد.

   

  حال محققان بر این بــاورنـد که التهـاب مزمن نقش بزرگی در بسیاری از بــیمـاری‌هـای جدی ایفا مـی‌کنـد. این موضوع شامل بــیمـاری‌هـایی مثل سرطان، سنـدروم متابولیک، آلزایمر و بــیمـاری‌هـای دیگر مـی‌شود. بنابراین هر چیزی که بتوانـد بــا التهـاب مزمن مبــارزه کنـد، در پیشگیری و حتی درمـان این بــیمـاری‌هـا مفید خواهد بود. بدون وارد شدن بـه بحث التهـاب در بدن (چرا که مبحث بسیار پیچیده‌ای اسـت)، خیلی ساده مـی‌گوییم که کورکومـین بـه عنوان یک مـاده فعال، کلید درمـان التهـاب مزمن اسـت و بــا التهـاب در سطح مولکولی مبــارزه مـی‌کنـد.

   

   

  هیچ نظری ثبت نشده است
  نظرات این پست غیرفعال هستند.
 • مطالب پربازدید
 •