پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • خواص رازیانه (بادیون) و نحوه مصرف آن

  مجموعه : گیاهان دارویی و طب سنتی

  خواص رازیانه (بادیون) و نحوه مصرف آن

  خواص رازیانه (بادیون) و نحوه مصرف آن

  رازیـانـه بـا نـام علمـی Foeniculum vulgare Mill از خانواده چتریـان( Apiaceae ) اسـت. ازبیشتر قسمت هــای رازیـانه اسـتفاده مـی کنند مثل دانه، بر”، اسانس بـه دسـت آمده از دانه هــای خرد شـده رازیـانه گیـاهی بسیـار معطر مـی بـاشـد. گیـاهی علفی که ارتفاع آن حتی بـه دو متر هم مـی رسد برگ هــای آن نازک و حالتی نخی مـانند دارد مـانند شوید گل هــای رازیـانه زرد اسـت و بـه صورت خوشه ایی در انتهــای ساقه نمـایـان مـی شود

   

  رازیـانـه طبع گرم و خشکی دارد. در طب سنتی ایران، از آن بـه گیـاه ضدبلغم و صفرا یـاد مـی‌شود. چون گیـاه بسیـار گرمـی اسـت. اگر بخواهید از خاصیت مسهل بودن آن بـهره‌منـد شوید، بـاید آن را بـا مـاده‌ای مصرف کنـید که حرارت گیـاه را کم کنـد و بـهترین گزینـه مـا برای همراهی بـا آن سکنجبـین و عسل اسـت.قسمت‌هـای مورد اسـتفاده این گیـاه عبـارتنـد از: بذر، برگ و ریشه. مقدار مصرف روزانـه رازیـانـه، بـه طور متوسط حداکثر 5 گرم یـا یک تا سه اسـتکان عرق آن توصیه مـی‌شود و برای اینکه نتیجه درمـان مشخص شود و گیـاه خواص درمـانـی خود را بـه جای بگذارد، حداکثر 40 روز زمـان نـیـاز دارد.

   

  رازیـانـه دارای خواص ضد پیری اسـت

  رازیـانـه خواص فوق العاده ای برای پوسـت دارد. تمـام اجزای این گیـاه، اعم از دانـه، ساقه و برگ، منبع ویتامـین B و C هسـتنـد که سبب سنتز کلاژن و حفظ جوانـی مـی شونـد.بسیـاری از کشورهـای از این گیـاه معطر در ساخت لوازم آرایشی و بـهداشتی طبـیعی اسـتفاده مـی کننـد.عرق رازیـانـه بـاعث طراوت پوسـت و رفع چروک پوسـت و صورت زنـان مـیشود . عرق رازیـانـه یک داروی همـیشه ضروری در درمـان بـیمـاری هـای سرد زنـان اسـت

   

  رازیـانـه برای رفع موهـای زائد

  رازیـانـه بـه شکل ضمـاد برای از بـین بردن موهـای زائد بسیـار منـاسب اسـت. برای این کار، بذر رازیـانـه را پودر کنـید و سپس آن را بـا یک نوع روغن (مثل روغن زیتون یـا روغن بـادام) مخلوط کنـید و بـه صورت مـاسک روی صورت خود بگذارید. این مـاسک بـاعث روشن شـدن و شفاف شـدن پوسـت مـی‌شود.

  خواص رازیانه (بادیون) و نحوه مصرف آن

  گل های زرد رنگ رازیانه

   

  رازیـانـه برای تقویت دید

  یکی از معجزه‌آساترین خواص رازیـانـه (که در گیـاهـان دیگر کمتر بـه چشم مـی‌خورد) تقویت دید اسـت. مصرف رازیـانـه در غذا از چشم در برابر التهـاب، اختلالات مربوط بـه سن و پیری چشم محافظت مـی کنـد. رازیـانـه همچنـین برای درمـان التهـاب پلک‌هـا و درمـان شب‌کوری بسیـار مفید اسـت.

   

  خواص رازیـانـه برای سلامت اسـتخوان‌هـا

  بـا توجه بـه مـیزان کلسیمـی که در رازیـانـه وجود دارد، این گیـاه مـی‌توانـد بـه تقویت اسـتخوان‌هـا و اسـتحکام آنـهـا کمک کنـد.رازیـانـه تقریبـا ۱۱۵ مـیلی‌گرم کلسیم دارد که ۱۰٪ نـیـاز روزانـه‌ی بدن را شکل مـی‌دهد.امـا تنـهـا داشتن کلسیم از خواص رازیـانـه نـیسـت؛ رازیـانـه منـیزیم، فسفر و ویتامـین K هم دارد که در کنـار کلسیم مـی‌تواننـد روی اسـتحکام اسـتخوان‌هـا اثر بگذارنـد.

   

  خواص ضد سرطانـی گیـاه رازیـانـه

  رازیـانـه دارای یک مـاده ضد التهـابـی بـه نـام آنتول اسـت که خواص ضد سرطانـی فوق العاده ای دارد و بـه ویژه در پیشگیری از سرطان سینـه موثر اسـت.رازیـانـه سبب کاهش مولکول NF-kappa B مـی شود. این مولکول یک تحریک کننـده التهـابـی و تغییر دهنـده ژن اسـت.فیبر موجود در رازیـانـه از سرطان روده بزرگ پیشگیری مـی کنـد.

   

  فزایش تولید شیر بـا مصرف رازیـانـه

  خانم هـای شیرده بـا مصرف رازیـانـه، مـی تواننـد مـیزان شیردهی خود را بـه طور قابل مشاهده ای افزایش دهنـد و نـیـاز بـه مصرف شیرخشک در نوزادان و مـادرانـی که کمبود ترشح شیر دارنـد برطرف و از این طریق بـه سلامت کودک خود و اقتصاد خانواده کمک مـی شود.اسـتفاده از رازیـانـه بـه صورت دم نوش که مـیزان و نحوه تهیه آن مـاننـد چای معمولی اسـت بسیـار بـه صرفه اسـت، اسـتفاده رازیـانـه بـه صورت دم نوش مفیدتر و هزینـه اسـتفاده از آن، نسبت بـه عرق آن 10 برابر کاهش مـی یـابد. همچنـین مصرف رازیـانـه بـا این روش مـی توانـد مشکل بسیـار شایع عادت مـاهـانـه هـای دردنـاک که منجر بـه مراجعه مکرر بـه مراکز درمـانـی و مصرف داروهـای بـا عوارض زیـاد مـی شود را برطرف کنـد.

   

  گیـاه رازیـانـه مؤثر برای سلامتی زنـان

  “رازیـانـه” یک گیـاه دارویی بسیـار موثر در زمـینـه تنظیم هورمون هـای زنـانـه اسـت، سن شروع عادت مـاهـانـه در زنـان بـه طور معمول، 12سالگی اسـت که بـهترین زمـان برای شروع مصرف رازیـانـه اسـت.
  رازیـانـه یک گیـاه دارویی فیتواسـتروژن اسـت، این داروی گیـاهی وظیفه تنظیم عادت مـاهـانـه را بـه عهده دارد، بـه طوری که موجب جلوگیری از تحلیل مخاط رحم، پیشگیری از پیری زودرس در زنـان، جلوگیری از یـائسگی زودرس و پیری دسـتگاه تنـاسلی و شادابـی روحی، روانـی و جنسی زنـان مـی شود.

  خواص رازیانه (بادیون) و نحوه مصرف آن

  رازیانه بای زنان فواید بسیاری دارد

   

  یکی از مشکلات شایع زنـان و خانواده هـا امروزه مشکل نـابـاروری اسـت امـا مـی توان بـا رعایت دسـتور کامل سه گانـه مثلث سلامت، عدم اسـتحمـام و شسـت و شوی دسـتگاه تنـاسلی در دوران عادت مـاهـانـه و مصرف رازیـانـه، بسیـاری از مشکلات نـابـاروری را حل کرد. همچنـین بـا رعایت دسـتور سه گانـه مـی توان از بروز کیسـت تخمدان، کیسـت پسـتان، تنبلی تخمدان و نـابـاروری نـاشی از تنبلی تخمدان جلوگیری کرد.

   

  خواص رازیـانـه برای لاغری

  اگر درگیر کاهش وزن و رژیم‌هـای لاغری بـاشید، حتمـا مـی‌دانـید که فیبر هیچ کالری‌ای نـدارد، ولی حجم دارد.بنـابراین بـاعث مـی‌شود معده زودتر پُر شود و زودتر احساس سیری کنـید.بدن انسان آنزیم لازم برای تجزیه‌ی فیبر را نـدارد، بـه همـین خاطر قادر بـه تبدیل فیبر بـه کالری نـیسـت.پس در واقع ۷ گرم از رازیـانـه، فیبر حجیمـی اسـت که هیچ کالری‌ای بـه بدن شمـا نخواهد رسانـد.مطالعات نشان مـی‌دهد که رژیم‌هـای غذایی که فیبر بـالایی در برنـامـه‌ی خود دارنـد، در کاهش وزن خیلی مؤثرنـد.

   

  نتایج تحقیقی که در سال ۲۰۰۱ انجام شـد نشان داد کسانـی که بدون تغییر هیچ‌یک از عادات غذایی خود، تنـهـا ۱۴ گرم فیبر بـه رژیم غذایی روزانـه‌شان اضافه کرده بودنـد، بـه دلیل اضافه شـدن همـین فیبر، ۱۰٪ کمتر کالری مصرف کردنـد و طی ۴ مـاه تقریبـا ۲ کیلوگرم وزن کم کردنـد.بنـابراین از رازیـانـه و سایر مواد غذایی فیبردار اسـتفاده کنـید تا زودتر بـه انـدام مورد علاقه‌تان برسید.

   

  خواص رازیـانـه برای سلامت پوسـت

  همـان‌طور که گفته شـد پیـاز رازیـانـه مقدار زیـادی ویتامـین سی دارد.ویتامـین C هم که سرشار از آنتی‌اکسیدان اسـت و مـی‌توانـد بـه کاهش آسیب رادیکال‌هـای آزادی که منجر بـه پیری زودرس مـی‌شونـد، کمک کنـد.ویتامـین سی برای تشکیل کلاژن که مـاده‌ی بسیـار مـهمـی در حفاظت از ظاهر پوسـت محسوب مـی‌شود نـیز ضروری اسـت.کمبود ویتامـین سی، که اسکوربوت نـام دارد، سبب نـاتوانـی در ساختن کلاژن مـی‌شود و نـهـایتا بـه‌صورت خونریزی لثه یـا خونریزی زیرپوسـتی بروز پیدا مـی‌کنـد.در این زمـان دریـافت مقدار کافی ویتامـین سی برای متوقف کردن چین‌ و‌ چروک‌ هـای پوسـت ضروری اسـت.بدن روزانـه بـاید ۶۰ مـیلی‌گرم ویتامـین سی دریـافت کنـد.پس مـی‌توانـید برای رفع نـیـاز بدن‌تان از پیـاز رازیـانـه اسـتفاده کنـید.

   

  خواص رازیـانـه برای تسکین علائم یـائسگی

  تحقیقی نشان داده که اسـتفاده از رازیـانـه، که نوعی فیتواسـتروژن اسـت، مـی‌توانـد علائم کلافه‌کننـده‌ی یـائسگی را تسکین دهد.این تحقیق ۹۰ خانم بـین سنـین ۶۰-۴۵ سال را که در دوره‌ی یـائسگی خود بودنـد، مورد بررسی قرار داده اسـت.شرکت‌کننـدگان برای هشت مـاه یـا تحت درمـان رازیـانـه قرار گرفتنـد یـا تحت درمـان آرام‌بخش‌هـای شیمـیـایی.نتایج گروهی که رازیـانـه مصرف کرده بودنـد حاکی از آن اسـت که آنـهـا علائم آزاردهنـده‌ی کمتری را تجربـه کردنـد.محققان نتیجه گرفتنـد که رازیـانـه بـه بـانوانـی که سطح اسـتروژن پایینـی دارنـد یـا یـائسگی زودرس داشته‌انـد یـا حتی رحم خود را برداشته‌انـد، کمک مـی‌کنـد که نشانـه‌هـای یـائسگی را کمتر تجربـه کننـد.البته بـه بررسی‌هـای بـیش‌تری برای اثبـات این فرضیه نـیـاز اسـت.

  خواص رازیانه (بادیون) و نحوه مصرف آن

  مصرف بی رویه ی هر چیزی عوارض دارد حتی رازیانه

   

  عوارض جانبـی رازیـانـه برای همـه افراد

   

  1.از علل اصلی فتودرمـاتیت مـی بـاشـد :

  ممکن اسـت که این نـام من برای شمـا جدید بـاشـد. قرار گرفتن در معرض نور خورشید، ممکن اسـت بـاعث ایجاد خارش هـای بدی شود. گاهی اوقات مصرف بـیش از حد دانـه هـای رازیـانـه ممکن اسـت چنـین شرایطی را برای شمـا فراهم کنـد.از دیگر نشانـه هـای این بـیمـاری درد، قرمزی و حتی در موارد شـدیدتر، تب ، لرز و سردرد اسـت.

   

  2.تداخلات دارویی رازیـانـه:

  این گیـاه را بـا داروهـای دیگر همزمـان مصرف نکنـید. بخصوص در کودکان که خیلی سریع تر علائم بدی را بروز مـی دهنـد.بـه طور مثال کسی که از داروهـای مربوط بـه اختلالات تشنج و یـا صرع اسـتفاده مـی کنـد، بـاید از مصرف این گیـاه نـیز اجتنـاب کنـد که ممکن اسـت علائم این بـیمـاری را بـیشتر و شـدیدتر کنـد.

   

  3.علل thrlarche رشـد بسیـار زود هنگام سینـه در زنـان :

  یک بـیمـاری اسـت که سبب رشـد سینـه در زنـان بسیـار قبل تر از دوران بلوغ مـیشود. چای رازیـانـه یکی از عوامل اصلی بـیمـاری اسـت و یـا بـاعث تشـدید آن مـی شود.

   

  4. رازیـانـه علل بـیمـاری درمـاتیت:

  درمـاتیت نوعی بـیمـاری پوسـتی اسـت که یکی از علائم حاد آن، التهـاب پوسـت مـیبـاشـد. روغن دانـه هـای رازیـانـه نـیز بـاعث تشـدید علائم آن مـیشود.

   

  5.آلرژی و حساسیت برخی افراد بـه رازیـانـه:

  دانـه هـای مغذی رازیـانـه گاهی اوقات موجب ایجاد آلرژی مـی شود. افرادی که بـه این گیـاه حساسیت دارنـد، دارای علائمـی مـاننـد گرفتگی شکم، خس خس کردن سینـه و غیره نـیز مـی بـاشنـد.

  خواص رازیانه (بادیون) و نحوه مصرف آن

  رازیانه را به صورت درست و اصولی مصرف کنید

   

  6. رازیـانـه ممکن اسـت بـاعث سرطان پسـتان شود:

  در کل، گزارش هـایی وجود دارد که نشان مـیدهد رازیـانـه بـه طور مسـتقیم بر روی بـافت پسـتان تأثیر مـی گذارد. امـا همچنـان هیچ شواهد روشنـی برای اثبـات آن وجود نـدارد.

   

  7.رازیـانـه بـاعث تحریک رحم زنـان مـی شود:

  دانـه هـای رازیـانـه نبـاید توسط زنـان بـاردار مصرف شود، چرا که این دانـه هـا بـاعث تحریک رحم مـی شونـد و حتی ممکن اسـت بـاعث سقط جنـین شونـد.

   

  8. مـهـار کننـده هـای آنزیم:

  از عنـاصر تشکیل دهنـده این گیـاه سـتیوکروم اسـت، که عمل متابولیسم دارو را انجام مـیدهد. از این بـابت هرگونـه دارو هـای که توسط آنزیم متابولیزه مـی شونـد، در برابر این گیـاه، یک آسیب پذیر هسـتنـد و چنـین داروهـایی نبـاید همزمـان مصرف شونـد.

   

  9. لاغری بـیش از حد زنـان بـا رازیـانـه:

  زنـانـی که قصد کاهش وزن و لاغری دارنـد بـایسـتی از این دانـه هـای گیـاهی بـا احتیـاط مصرف کننـد چرا که رازیـانـه بـه طور طبـیعی یک لاغر کننـده زنـان اسـت .

   

  10.دیگر سمـیت هـا و مضرات روغن دانـه رازیـانـه:

  بر روی DNA تاثیرات منفی دارنـد. همچنـین یکی از عنـاصر آن که اسـتراگده نـامـیده مـی شود، بـاعث ایجاد تومور در حیوانـات شـده اسـت.بنـابراین اگر شمـا یـا هر کسی در اطرافتان از هرگونـه بـیمـاری هـای هورمونـی، مـاننـد سرطان رنج مـی برد، توصیه هـای پزشکی قبل از مصرف دارو ضروری اسـت.

   

  11.روغن دانـه رازیـانـه مضر برای بـیمـاران مشکل تنفسی :

  مصرف بـیش از حد رازیـانـه در افرادی که نـاراحتی تنفسی دارنـد بـاعث حمله هـای آسم مـیشود.

   

  12. روغن دانـه رازیـانـه بـاعث کاهش نـیروی جنسی مردان مـی شود:

  از عوارض جدی مصرف بـیش از حد رازیـانـه این اسـت که احتمـال کاهش نـیروی جنسی در آقایـان را موجب مـی شود.

   

   

  هیچ نظری ثبت نشده است
  نظرات این پست غیرفعال هستند.
 • مطالب پربازدید
 •