پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • خنک تر کردن کولر خودرو و نکات مهم درباره آن

  مجموعه : دنیای خودرو

  خنک تر کردن کولر خودرو و نکات مهم درباره آن

  خنک تر کردن کولر خودرو و نکات مهم درباره آن

  کولور خودرو به خصوص درباره خودروهای تولید داخل همیشه با چالش و دردسرهایی همراه اســت چون موتور خودرو را به شدت درگیر می کند و چند اسب بخار از قدرت آن می کاهد.زمانی وجود تجهیزات رفاهی برای خودروها منحصر به گروه خاصی بود و به خاطر گرانقیمت بودن آنها مشتریان خاصی نیز جذ‌بشان ميشدند، اما امروزه این تجهیزات فراگیر شده و اغلب محصولات تولیدی شرکت‌های خودروساز با طیف وسیعی از آنها به مشتریان عرضه ميشود.

   

  کولر باد گرم می زند دلایل خنک نکردن کولر ماشین کولر مانند بخاری کار می کند سیستم تهویه خودرو چیست تقویت کولر ماشین تعمیر کولر ماشین رفع ایرادات کولر خودرو آموزش مکانیک به زبان ساده مشکلات فن کندانسور خرابی سنسور فشار گاز کولر ترموستات داخل اتاق چیست شیر اکسپنشن اواپراتور چیستیکی از مهم‌ترین تجهیزات رفاهی کــه جنبه عمومی پیدا کرده کولر و سیستم تهویه مطبوع اســت کــه همزمان با تغییرات اقلیمی جدید و گرم‌تر شدن زمین، نیاز به آن در سال‌های اخیر بیش از پیش حس ميشود.

  خنک تر کردن کولر خودرو و نکات مهم درباره آن

  با این حال همه رانندگان از این ابزار رفاهی در زمان مناسب بهره نميبرند. این روزها بسیاری از رانندگان حرفه‌ای را ميبینیم کــه همچنان درگیر باورهای غلط گذشته هستند و با توجیه‌های نه‌چندان علمی و اســتفاده نکردن از نعمت کولر خودرو، تحمل گرما را به جان ميخرند.در ادامه با نحوه کار، روش‌های نگهداری و راه‌های اســتفاده صحیح از کولر خودرو آشنا خواهیم شد.

   

  اجزای تشکیل‌دهنده کولر خودرو

  کمپرسور: کمپرسور، دستگاه حرکت‌دهنده گاز مبرد در کولر اتومبیل اســت. این قطعه حساس با گرداندن گاز در اجزای سیستم در واقع شبیه به قلب مجموعه عمل ميکند. کمپرسور گاز مبرد را از اواپراتور به داخل کندانسور و سپس به کپسول خشک‌کننده و مجدد به داخل اواپراتور به حرکت درميآورد. کمپرسورهایی کــه در سیستم‌های کولر اتومبیل به کار برده ميشوند، باید خواصی از قبیل وزن و حجم متناسب با قدرت موتور داشته باشند تا هنگام نصب براحتی در محل مورد نظر جاگذاری شوند و بار اضافی بر موتور اتومبیل تحمیل نکنند.

   

  کندانسور: کندانسور یکی از اجزایی اســت کــه وظیفه تبادل حرارت را به عهده دارد. کندانسور گرمای جذب شده توسط اواپراتور از گاز مبرد داخل سیستم را به هوای محیط خارج از کابین اتومبیل انتقال ميدهد.

  خنک تر کردن کولر خودرو و نکات مهم درباره آن

  کپسول خشک‌کننده: کپسول خشک‌کننده به عنوان منبع ذخیره گاز مبرد و جاذب رطوبت گاز عمل ميکند. معمولا این کپسول دارای یک سوئیچ ایمنی اســت تا در مواقعی کــه فشار گاز از حد تعریف شده کمتری بیشتر شود، به طور خودکار جریان برق کمپرسور را قطع کند. روی این کپسول دریچه‌ای شیشه‌ای برای رؤیت گاز وجود دارد.

   

  اواپراتور: یکی دیگر از قطعات اصلی سیستم کولر اتومبیل اواپراتور اســت. اواپراتور مجموعه‌ای از قطعات اســت کــه وظیفه کاهش گرمای هوای کابین خودرو را برعهده دارد. یکی دیگر از وظایف مهم این قطعه، جذب رطوبت از هوای داخل کابین اســت. جریان سریع هوای ایجاد شده توسط فن الکتریکی با عبور از سطح کویل اواپراتور، سرمای ایجاد شده توسط کویل را از طریق کانال‌ها و دریچه‌های هدایت هوا به داخل کابین اتومبیل انتقال ميدهد. عمل ایجاد سرما توسط کویل اواپراتور باعث تقطیر رطوبت هوای داخل کابین شده و قطرات آب ایجاد شده از طریق لوله مخصوصی به خارج از کابین اتومبیل منتقل ميشود. سیستم کولر اتومبیل دارای دو سوئیچ کنترلی اســت کــه یکی از آنها زمانی کــه فشار گاز کم یا زیاد باشد، کمپرسور را از مدار خارج کرده و دیگری از ایجاد یخ در داخل محفظه اواپراتور جلوگیری ميکند. کارکرد نامناسب هریک از این دو سوئیچ، ميتواند باعث از کار افتادن کل سیستم شود.

   

  مجموعه لوله و شیلنگ: شیلنگ‌ها در سیستم تهویه مطبوع خودرو وظیفه ایجاد ارتباط بین اجزای مختلف سیستم را بر عهده دارند. این شیلنگ‌ها به دلیل شرایط کاری خاص باید از اســتانداردهای خاصی برخوردار باشند.

   

  کلید A/C: این قطعه در سیستم کولر خودرو وظیفه خاموش و روشن کردن کولر را بر عهده دارد کــه با شکل‌های متفاوت در خودروهای مختلف وجود دارد. معمولا یک لامپ ال‌ای‌دی وظیفه نمایش حالت روشن یا خاموش این سوئیچ را عهده‌دار اســت. لازم به ذکر اســت در بعضی خودروهای روز دنیا، این قطعه حذف شده و سیستم تهویه همراه با روشن کردن خودرو به حالت فعال در ميآید و فقط دما باید تنظیم شود.

  خنک تر کردن کولر خودرو و نکات مهم درباره آن

  فن کولر: وقتی فن الکتریکی مورد اســتفاده قرار ميگیرد، ميتوان آن را روی کندانسور یا روی رادیاتور نصب کرد. اگر فن کندانسور جلوتر از رادیاتور ماشین نصب شده باشد، در این حالت فن به گونه‌ای نصب ميشود کــه هوا را از بیرون مکیده و روی سطح کندانسور مي‌دمد (وضعیت رانشی). در صورتی کــه فن کندانسور در پشت کندانسور و در مقابل موتور نصب شود، هوا را از روی سطح کندانسور مکیده و به سمت موتور ميدمد.

   

  شیر انبساط: این وسیله تعیین‌کننده میزان صحیح گاز واردشونده از کندانسور به داخل اواپراتور از طریق یک فیلتر اســت. همچنین این قطعه فشار مبرد را به طور ناگهانی کاهش ميدهد. هنگامی ‌کــه کمپرسور شروع به کار ميکند، شیر انبساط باز شده و مبرد مایع با عبور از صافی مربوط به ورودی مایع پرفشار به گاز پرفشار تبدیل ميشود. زمانی کــه اواپراتور میزان بیشتری مبرد نیاز داشته باشد، شیر انبساط اجازه ميدهد تا مبرد کم فشار مورد نیاز به داخل کویل اواپراتور وارد شود. شیر انبساط، برقرارکننده تعادل میان بار گرم و خنک‌کنندگی بهینه اواپراتور اســت.

   

  رابطه مصرف سوخت با روشن کردن کولر

  سامانه تهویه مطبوع خودروها با یک تسمه به کمپرسور موتور متصل ميشود کــه هنگام اســتفاده از کولر، همزمان با افزایش فشار بیشتر به موتور مصرف سوخت نیز بیشتر ميشود. براساس نتایج به دست آمده از سوی کارشناسان خودروساز به طور متوسط چهار تا پنج اسب بخار از قدرت موتور برای راه‌‌اندازی و فعالیت سیستم تهویه مطبوع اختصاص پیدا ميکند. به همین دلیل اســت کــه به طور محسوسی شاهد تنبل شدن موتور در حالت کولر روشن خواهیم بود. میزان افزایش مصرف سوخت نیز در این حالت به طور متوسط دو لیتر در هر صد کیلومتر بیشتر ميشود.

   

  راهکارهایی برای اســتفاده بهینه از کولر خودرو

  در ابتدای فصل گرما از سالم بودن کولر خودرو و کافی بودن فشار گاز آن مطمئن شوید. کولر خودرو فضایی مناسب برای رشد باکتری‌ها و قارچ‌هاســت. بنابراین تمیز یا تعویض کردن فیلترهای تصفیه هوای سیستم تهویه، برای کاهش ابتلا به مشکلات ریوی و پوستی و همچنین برای بهره‌گیری بیشتر از سرمای کولر، ضروری اســت. اســتفاده از کولر در فضای داخلی خودرو میزان قارچ‌ها و آلودگی‌های هوا را تا ۸۰ درصد کاهش ميدهد.

   

  تا آنجا کــه ممکن اســت خودروی خود را زیر آفتاب شدید پارک نکنید. اگر مجبور شدید، موقع بازگشت ابتدا چند دقیقه‌ای شیشه‌ها را پایین بکشید و دستگاه تهویه را بدون روشن کردن کولر روشن کنید. حتی بهتر اســت کمی حرکت کنید تا هوا عوض شود و گرمای داخل خودرو کمی متعادل شود. در این صورت وقتی کولر را روشن کنید فشار کمتری به آن وارد خواهد شد.

   

  وقتی کولر مشغول کار اســت ـ بخصوص در خودروهای کمتر از شش سیلندر ـ قدری از توان خودرو کاســته خواهد شد. در این شرایط از حرکت با سرعت بالا، بویژه در مسیرهای طولانی بپرهیزید و بی‌جهت پدال گاز را فشار ندهید. در غیر این صورت نه‌تنها به موتور خودرو فشار بیشتری وارد ميکنید، بلکــه مصرف سوخت را هم افزایش ميدهید.

  خنک تر کردن کولر خودرو و نکات مهم درباره آن

  هنگام رانندگی در ترافیک شدید یا سربالایی‌هایی با شیب تند بهتر اســت کولر را چند دقیقه‌ای خاموش کنید یا از درجات کمتر آن اســتفاده کنید زیرا در این شرایط موتور خودرو معمولا بیشتر تحت فشار اســت.

   

  هنگام فعالیت کولر، حرکت با پنجره‌های باز توصیه نميشود. بسته بودن پنجره‌ها فشار کمتری به کولر وارد ميکند و موجب کاهش چشمگیر مصرف سوخت ميشود؛ ضمن آن کــه هوای خنک داخل خودرو در صورت باز بودن حتی یک پنجره به آسانی و بسرعت از دست ميرود.

   

  روش‌های نگهداری سیستم کولر

  شیشه‌ای کــه در قسمت بالای کپسول ذخیره و خشک‌کننده گاز تعبیه شده، برای مشاهده عبور گاز در مدار گاز سیستم اســت. هنگامی کــه گاز مایع در مدار به اندازه کافی وجود داشته باشد، عبور مایع سفید رنگ پرفشار به همراه حباب‌های فراوان از زیر شیشه به چشم ميخورد. اگر فقط حباب‌ها را به همراه کف کم فشار ميبینید، گاز مایع در سیستم به‌اندازه کافی وجود ندارد و اگر حباب و مایع سفید رنگ در مدار مشاهده نميشود، سیستم کولر شما بدون گاز اســت.

   

  سیستم کولر را بدون گاز یا با گاز کم روشن نکنید. در صورت رعایت نکردن این موضوع به کمپرسور کولر آسیب خواهد رسید.

   

  هنگام شارژ گاز، مطمئن شوید گاز داخل سیستم کولر شما با گاز دیگری به اشتباه مخلوط نشده باشد و همواره از گازی کــه با سیستم کولر اتومبیل شما سازگار اســت اســتفاده شود.

   

  مطمئن شوید لوله فاضلاب اواپراتور مسدود نشده باشد. در این صورت آب جذب شده توسط اواپراتور به داخل اتاق اتومبیل نشت ميکند.

   

  دقت کنید هنگام اســتارت زدن، سیستم کولر اتومبیل در حالت خاموش باشد. قبل از روشن کردن سیستم، بهتر اســت اجازه دهید موتور اتومبیل کمی گرم شود.

   

  سیستم کولر اتومبیل را در سرعت و دور موتور بالا روشن نکنید. بهترین زمان برای راه‌اندازی سیستم، قبل از حرکت یا در سرعت بسیار پایین اســت. البته خاموش کردن سیستم سرمایش در هر سرعتی بلامانع اســت و خطری به همراه نخواهد داشت.

   

  رابطه مصرف سوخت با روشن کردن کولر

  سامانه تهویه مطبوع خودروها با یک تسمه به کمپرسور موتور متصل ميشود کــه هنگام اســتفاده از کولر، همزمان با افزایش فشار بیشتر به موتور مصرف سوخت نیز بیشتر ميشود. براساس نتایج به دست آمده از سوی کارشناسان خودروساز به طور متوسط چهار تا پنج اسب بخار از قدرت موتور برای راه‌‌اندازی و فعالیت سیستم تهویه مطبوع اختصاص پیدا ميکند. به همین دلیل اســت کــه به طور محسوسی شاهد تنبل شدن موتور در حالت کولر روشن خواهیم بود. میزان افزایش مصرف سوخت نیز در این حالت به طور متوسط دو لیتر در هر صد کیلومتر بیشتر ميشود.

   

  انواع گازهای موجود برای کولر خودرو

  اولین گازی کــه برای کولر خودروها به کار گرفته شد آر ۱۱ (R11) بود. در آن سال‌ها انواع محدودی از خودروها به کولر مجهز بودند و به همین دلیل این گاز نتوانست به صورت عمومی و همه‌گیر مورد اســتفاده قرار بگیرد. نسل بعدی‌ کــه جایگزین آر ۱۱ شد آر ۱۲ نام گرفت و تا سال ۱۳۷۱/ ۱۹۹۲ برای تمام محصولات تولید شده به کار گرفته شد. این گاز به دلیل داشتن خواص مطلوب حرارتی و ترمودینامیکی، روی فلزاتی همچون آلومینیوم، مس، آهن، فولاد و… اثر شیمیایی نداشت و براحتی با روغن‌های معدنی قابل اســتفاده بود. این گاز به دلیل اثر مخربی کــه بر محیط ‌زیست داشت، پس از مدتی طولانی از چرخه فعالیت خارج شد. پس از آن نوبت به گاز آر۱۳۴ای (R134a) رسید؛ گازی بی‌خطر با خاصیت جذب و انتقال سریع گرما. این گاز غیرقابل اشتعال و غیرسمی اســت و پایداری شیمیایی و حرارتی مناسبی در مجاورت سرما از خود نشان ميدهد. همچنین آر۱۳۴ای هیچ گونه واکنشی نسبت به لایه ازن ندارد، اما مانند نسل‌های گذشته خود درصورت آزاد شدن در هوا باعث گرمایش زمین ميشود کــه البته میزان آن بسیار کمتر از گذشتگان خود اســت.

   

   

  به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟
  هیچ نظری ثبت نشده است
  نظرات این پست غیرفعال هستند.
 • مطالب پربازدید
 •