جامعه شناسی,روان شناسی

خصوصیات افراد با هوش هیجانی EQ بالا را بدانیم

خصوصیات افراد با هوش هیجانی EQ بالا را بدانیم

خصوصیات افراد با هوش هیجانی EQ بالا را بدانیم

هوش هیجانی یا ای کیو EQ ملاک هوش افراد در مواقع بحرانی است، افراد ثرومتند و موفق در زندگی معمولا هوش هیجانی بالایی دارند زیرا می دانند در مواقع حساس تصمیمات درستی بگیرند و از آن بهترین استفاده را داشته باشند. آیا تا به حال با تعجب به این موضوع فکر کرده‌اید چرا بنظر میرسد برخی آدمها همیشه موفقیت‌های زیادی در زندگی شخصی و حرفه‌ای‌شان دارند؟ دلیلش داشتن هوش هیجانی بالا است.

 

بر طبق سایت روان‌شناسی امروز: “هوش هیجانی، توانایی برای شناسایی و مدیریت هیجان‌های درونی و هیجان‌های دیگران است”. این توانایی‌ها در برگیرنده‌:

 

آگاهی هیجانی، که شامل توانایی شناسایی هیجان‌های درونی و هیجان‌های دیگران است،
توانایی مهار هیجان‌ ها و استفاده از آنها در مسیر انجام کارها و مسائل مهم نظیر حل مشکل های خاص،
توانایی مدیریت هیجان‌ات، بعنوان مثال به اینصورت که بتوانید خودتان را هنگام ناراحتی و افسردگی آرام کنید.

 

به گزارش نیک شو، اگر مایلید بدانید هوش هیجانی بالایی (EQ) دارید یا خیر، یا این‌که برای کسب موفقیت در زندگی و حرفه تان میخواهید هوش هیجانی‌تان را تقویت کنید، ۱۰ ویژگی افراد با هوش هیجانی بالا را بخوانید.

 

۱. برای خود حد و مرز تعیین می‌کنند

با وجود اینکه افراد با هوش هیجانی بالا به دلیل ادب و مهربانی‌شان دست و پا چلفتی به نظر میرسند، حقیقتا میتوانند حد و حدود خود را نگه دارند. برای مثال، میدانند در صورت لزوم، چگونه به دیگران ” نه ” بگویند. با این کار خود را از خستگی ذهنی و درگیری و استرس مصون میکنند، آنها آن‌قدر وظایف و تعهدات دارند که نمی‌خواهند فکرشان بیش از این مشغول باشد. در عوض، می‌دانند با گفتن ” نه ” فکرشان را برای انجام تعهدات پیشین آزاد نگه میدارند.

 

۲. می‌دانند چگونه میان کار و تفریح تعادل برقرار کنند

خصوصیات افراد با هوش هیجانی EQ بالا را بدانیم

اگر ۲۴ ساعت و ۷ روز در هفته کار کنید و اصلا هم به فکر خودتان نباشید، در زندگیتان دچار استرس‌ های غیرضروری و مشکلات سلامتی خواهید شد. بهمین دلیل، ‌افراد باهوش هیجانی میدانند چگونه میان کار و تفریح تعادل برقرار کنند.

 

بعنوان مثال، اگر لازم باشد دو ساعت یا حتی کل تعطیلات آخر هفته، در خود خلوت کنند و از جهان اطراف دور باشند، این کار را حتما انجام می‌دهند زیرا برای کاهش سطوح استرس‌شان حتما نیاز به آرامش دارند.

 

۳. پذیرای تغییر هستند

بجای وحشت از تغییر، افراد باهوش هیجانی می‌دانند تغییر جزئی از زندگی است. ترس از تغییر باعث جلوگیری از موفقیت می‌شود، بنابراین خود را با تغییرات اطراف‌شان سازگار می‌کنند و همیشه در صورت بروز هرگونه تغییر، به سرعت برنامه‌ ویژه‌ای طراحی میکنند.

 

۴. به راحتی حواس‌شان پرت نمی‌شود. ‌

افراد باهوش هیجانی بالا قادر هستند توجه کافی بر کارشان داشته باشند و هرگز حواس‌شان به راحتی توسط افکار درونی و مسائل اطراف پرت نمیشود.

 

۵. با دیگران همدلی می‌کنند

خصوصیات افراد با هوش هیجانی EQ بالا را بدانیم

دنیل گولمن، روانشناس و مولف کتاب “تمرکز: محرک پنهانِ رسیدن به برتری” در مصاحبه‌اش با هافینگتون پست گفت: همدلی یکی از پنج جزء هوش هیجانی است. در حقیقت، توانایی ایجاد ارتباط با دیگران، نشان دادن احساس مهربانی، و وقت‌ گذاشتن برای کمک به دیگران از اجزای ضروری هوش هیجانی هستند.

 

بعلاوه، همدل بودن باعث می‌شود افراد باهوش هیجانی در مورد احوالات افراد دیگر کنجکاو شوند و هنگامی که برای نخستین بار با فردی ملاقات می‌کنند، سوالات زیادی از وی بپرسند.

 

۶. نقاط ضعف و قدرت‌شان را می‌دانند

افراد باهوش هیجانی می‌دانند در چه مواردی قوی و در چه مواردی دارای ضعف هستند. آنها نه تنها نقاط ضعف و قوت‌شان را به راحتی می‌پذیرند، بلکه از طریق همکاری با افراد مناسب و در زمان مناسب، می‌دانند چگونه از نقاط ضعف و قوت‌شان حداکثر استفاده را بکنند.

 

۷. آنها به خودشان انگیزه می‌دهند

آیا در کودکی آن‌قدر جاه‌طلب و سخت‌کوش بودید که حتی بدون انتظار هیچ پاداشی، برای رسیدن به هدف، انگیزه‌ی زیادی داشتید؟ واقعا فعال و پرانرژی بودن، حتی از زمان کودکی، ویژگی دیگری از افراد باهوش هیجانی است.

 

۸. هرگز در گذشته زندگی نمی‌کنند

افراد با هوش هیجانی بالا وقت‌شان را برای زندگی در گذشته تلف نمیکنند زیرا آنها به شدت مشغول اندیشیدن در مورد احتمالات آینده هستند. اجازه نمیدهند اشتباهات گذشته در آنها تاثیرات منفی بر جای بگذارید و انرژی‌شان را هدر دهند. هیچوقت در دل‌شان کینه نگه نمیدارند. هر دوی‌شان باعث ایجاد استرس و جلوگیری از پیشرفت میشوند.

 

۹. فقط بر موارد مثبت تمرکز می‌کنند

خصوصیات افراد با هوش هیجانی EQ بالا را بدانیم

افراد باهوش هیجانی ترجیح می‌دهند وقت و انرژی‌شان را صرف حل مشکلات کنند. به جای اصرار برموارد منفی، آنها به موارد مثبت و قابل کنترل می‌نگرند. بعلاوه، همیشه سعی میکنند با آ‌دم‌های مثبت‌گرا نشست و برخاست کنند و از افرادی که مرتبا ناله و شکایت می‌کنند، دوری کنند.

 

 

 

10. کمال‌گرا نیستند

کمال‌گرا بودن می‌تواند از تکمیل کارها و تحقق اهداف جلوگیری کند زیرا کمال‌گراها ممکن است از همان ابتدا دچار مشکل شوند، بدلیل وسواس زیاد همه چیز را به تعویق بیندازند و مدام به دنبال مسائلی بگردند که اصلا وجود ندارند. به همین دلیل است که افراد باهوش هیجانی هرگز کمال‌گرا نیستند.آن ها میتوانند درک کنند، کمال به صورت کامل وجود ندارد و ره به جایی نمیبرد. چنانچه مرتکب اشتباهی شوند، خودشان را اصلاح میکنند و درس می‌آموزند. فکر می‌کنم خود من هم اندکی کمال‌گرا باشم، بنابراین باید هر روز سعی کنم این خصوصیت را در خودم کاهش دهم.

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا