پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • مطالب خواندنی و جالب
 • تعبیر خواب
 • دنیای خودرو
 • آرایش و زیبایی
 • اخبار
 • ختنه دختران عمل ناقص سازی جنسی در عصر امروزی

  مجموعه : اخبار اجتماعی و سیاسی

  ختنه دختران عمل ناقص سازی جنسی در عصر امروزی

  ختنه دختران عمل ناقص سازی جنسی در عصر امروزی

  ختنه زنان و دختران هم اکنون در بسیاری از مناطق جهان انجام می شود، فکر نکنید فقط قبایل سنتی آفریقایی این کار را در کشورشان انجام می دهند بلکه هم اکنون کشور آلمان نیز اعلام نموده است که ختنه دختران در این کشور نیز صورت می گیرد. با آن که ختنه دختران در آلمان جرم محسوب می‌شود و مجازات سنگینی دارد، با این حال شمار دخترانی که در حال حاضر در این کشور در معرض خطر ختنه‌شدن قرار دارند، ۴۰۰۰ تن بیش از سال ۲۰۱۶ تخمین زده می‌شود.

   

  به گزارش نیک شو، بنا بر ارزیابی نهاد حمایت از زنان Terre des Femmes آلمان، در حال حاضر بیش از ۱۳هزار دختر در این کشور در معرض خطر ختنه‌ شدن قرار دارند. دلیل افزایش جرم “ناقص‌سازی جنسی” در این کشور، ورود تعداد زیادی پناهجو از کشورهای اریتره، سومالی و عراق است.

  ختنه دختران عمل ناقص سازی جنسی در عصر امروزی

  شارلوته وایل، یکی از کارشناسان نهاد یادشده که کتابی نیز در این زمینه منتشر کرده می‌گوید، در آلمان بیش از ۵۸ هزار زن زندگی می‌کنند که در زادگاه‌های خود قربانی “ناقص‌سازی جنسی” شده‌اند. به گفته او، “ختنه دختران” در کشورهای آفریقایی و برخی از کشورهای آسیایی امری رایج است. وایل یادآور می‌شود که هنوز مورد “ناقص‌سازی جنسی” در آلمان گزارش نشده است: «قربانیان یا در سفر به زادگاه‌های خود ختنه می‌شوند یا پدر و مادرها در کشورهایی مانند هلند و پاریس به سراغ زنانی می‌روند که به این عمل دست می‌زنند.»

   

  به گفته وایل، با افزایش شمار پناهجویان از کشورهای یادشده، شبکه خبررسانی به این نهاد نیز فعال‌تر شده است. مددکاران اجتماعی، آموزگاران و پزشکان از جمله کسانی هستند که در این شبکه موارد احتمالی “ناقص‌سازی جنسی” دختران را به کارکنان Terre des Femmes اطلاع می‌دهند. مادران قربانیان اغلب با نهاد همکاری نمی‌کنند.

   

  وایل در باره استقبال زنان مهاجر از امکانات آموزشی می‌گوید، زنان کشورهای سنگال و گامبیا، داوطلبانه در کلاس‌های آموزشی Terre des Femmes شرکت می‌کنند تا به پیامدهای منفی این عمل پی ببرند، ولی زنان اهل گینه‌ یا سومالی، اصولا در باره سنت‌ها و آموزه‌های مذهبی حاضر به بحث نیستند.

  ختنه دختران عمل ناقص سازی جنسی در عصر امروزی

  با این تیغ قسمتی از آلت تناسلی ۴ دختربچه به حکم سنت در قوم پوکوت کنیا بریده شدند. با این کار دختران دیگر بالغ محسوب می‌شوند. گرچه در بسیاری از کشورهای جهان ناقص‌سازی آلت تناسلی (ختنه) دختران ممنوع است، اما این کار در مناطق روستایی همچنان صورت می‌گیرد. روز دوشنبه (۶ فوریه/ ۱۸ بهمن) روز جهانی منع ناقص‌سازی آلت تناسلی زنان است.

  ختنه دختران عمل ناقص سازی جنسی در عصر امروزی

  سازمان بهداشت جهانی مثله کردن آلت تناسلی زنان را به سه نوع تقسیم‌بندی کرده است. نوع اول: برداشتن کلی یا جزئی کلیتوریس و یا غلفه است (کلیتوریدکتومی). نوع دوم: برداشتن کلی یا جزئی کلیتوریس و لب‌های کوچک واژن. نوع سوم: قطع کردن لب‌های بزرگ و کوچک آلت تناسلی و تنگ کردن مجرا.

  ختنه دختران عمل ناقص سازی جنسی در عصر امروزی

  منشاء تاریخی قطع آلت تناسلی را، دره رود نیل در مصر باستان می‌دانند. گمان بر این است که این رسم بعدها به دیگر نواحی گسترش یافته است. قدیمی‌ترین شاهد موجود، مومیایی‌هایی هستند که به ۲۰۰ سال قبل از میلاد باز می‌گرداند و آثار قطع کلیتوریس در آنها پیداست. مورخ یونانی هرودوتس وجود این رسم را در بین مصریان در قرن پنجم پیش از میلاد گزارش کرده است.

  ختنه دختران عمل ناقص سازی جنسی در عصر امروزی

  باورهای گوناگونی باعث ادامه سنت ناقص سازی آلت تناسلی دختران می‌شود ازجمله: باور جنسی (برای کنترل میل جنسی زنان) باور اجتماعی (ورود دختران به مرحله زنانگی) باورهای بهداشتی (باور به اینکه آلت تناسلی زنانه کثیف یا زشت است. در کردستان عراق از دست زنی که ختنه نشده باشد غذا نمی‌خورند و آن غذا را پاک نمی‌دانند) سلامتی (باور به اینکه قدرت باروری زن را بالا می‌برد) و بالاخره باورهای مذهبی.

   

  سنت “ختنه” زنان در دین یهودی وجود ندارد، اما در میان جامعه اقلیت یهودی اتیوپیایی این عمل انجام می‌شود. همین سنت در مسیحیت نیز یافت نمی‌شود اما قبطیهای مصر، پیرو این “رسم” هستند. از اسلام هم برای توجیه این سنت استفاده شده‌و بیشتر در بین مسلمانانی دیده می‌شود که به عنوان سنتی محلی از قبل وجود داشته و پس از ورود اسلام توسط فقیهان محلی توجیه اسلامی شده‌و به‌عنوان سنتی اسلامی درآمده‌است.

  ختنه دختران عمل ناقص سازی جنسی در عصر امروزی

  در ۲۸ کشور آفریقا، شبه جزیره عربستان و آسیا آلت تناسلی دختران را ناقص می‌کنند. قدرت سنت‌ها آنقدر بالا است که حتی دختران خانواده‌های مهاجر به اروپا نیز با خطر ناقص‌سازی آلت تناسلی روبرو هستند.

  ختنه دختران عمل ناقص سازی جنسی در عصر امروزی

  این ۴ دختر در انتظار “ختنه شدن” هستند. در کشور آفریقایی کنیا از سال ۲۰۱۱ ناقص‌سازی آلت تناسلی دختران ممنوع اعلام شده است. به گزارش یونیسف (بازوی کودکان سازمان ملل) عضو جنسی ۲۷ درصد دختران و زنان بین ۱۵ تا ۴۹ سال ناقص شده است. بریدن واژن معمولا بدون بیهوشی و بی‌حسی موضعی صورت می‌گیرد. ابزار مورد استفاده استریل نیست و اغلب باعث عفونت و انواع بیماری‌ها می‌شود.

  ختنه دختران عمل ناقص سازی جنسی در عصر امروزی

  بنا به برآورد سازمان بهداشت جهانی (WHO) ۱۰ درصد دختران حین عمل ناقص‌سازی آلت تناسلی می‌میرند و ۲۵ درصد نیز براثر عواقب ناشی از آن. سازمان بهداشت جهانی اذعان می‌کند که به دلیل عدم دسترسی به مناطق دورافتاده، احتمالا این آمار بیشتر است. در سومالی آلت تناسلی ۹۸ درصد همه زنان این کشور ناقص شده است.

  ختنه دختران عمل ناقص سازی جنسی در عصر امروزی

  بر اثر تلاش‌های صورت گرفته در ۱۵ کشور آفریقایی ناقص‌سازی زنان و دختران ممنوع شده است. در مصر با وجود اینکه دولت ناقص‌سازی زنان را از سال ۱۹۹۷ممنوع اعلام کرده اما همچنان در نقاط مختلف این کار انجام می‌شود. در ساحل عاج در کنار جریمه نقدی بین یک تا ۵ سال زندان برای افرادی که دست به این کار بزنند درنظر گرفته شده است.

  ختنه دختران عمل ناقص سازی جنسی در عصر امروزی

  در نقاط مختلف جهان ناقص‌سازی واژن دختران با مراسم خاصی همراه است. به بدن دختران قوم پوکوت رنگ سفید مالیده می‌شود. در بسیاری از کشورهای دنیا کمپین‌های روشنگری در مقابله با این اقدام در جریان است. اما سنت‌ها سرسخت‌تر از آنچه انتظار می‌رود هستند. در کنیا از سال ۲۰۱۴ یک واحد پلیس مامور مقابله با ناقص‌سازی جنسی دختران شده و شماره تلفنی اختصاص یافته تا افراد بتوانند هر موردی را گزارش کنند.

  ختنه دختران عمل ناقص سازی جنسی در عصر امروزی

  در برخی از کشورها به دلیل ممنوع شدن، برخی عمل ناقص‌سازی دختران را در دوران نوزادی انجام می‌دهند. نوزادی که گریه می‌کند کمتر شک‌برانگیز است تا دختر بچه‌ای که به سن بلوغ نزدیک شده.

  ختنه دختران عمل ناقص سازی جنسی در عصر امروزی

  ناقص‌سازی زنان پیامدهای منفی سنگینی بر سلامت و روان زنان و دختران دارد. این دختر حالا آلت تناسلی‌اش برای همیشه ناقص شده و دیگر قابل جبران نیست.

  ختنه دختران عمل ناقص سازی جنسی در عصر امروزی

  در ایران هم بررسی‌های میدانی و تحقیقاتی در زمینه ناقص‌سازی جنسی زنان صورت گرفته است. رایحه مظفریان می‌گوید: «ختنه دختران فرهنگی است که توسط خود زنان ادامه پیدا می‌کند. اگر چه ریشه‌های قطع آلت جنسی زنان خواست مردان است اما این همکاری بین زنان و مردان است که ختنه را زنده نگه داشته است.»

  ختنه دختران عمل ناقص سازی جنسی در عصر امروزی

  در ایران ناقص‌سازی جنسی زنان در استان‌های بوشهر، هرمزگان، کردستان، خوزستان، لرستان، و برخی مناطق کردنشین آذربایجان وجود دارد. بررسی‌ها نشان می‌دهند که میزان ناقص‌سازی جنسی زنان در میناب حدود ۷۰ درصد است. این رسم در بندر گنگ “تیغ سنت و فرهنگ” خوانده می‌شود.

  ختنه دختران عمل ناقص سازی جنسی در عصر امروزی

  رایحه مطفریان می‌نویسد: «ختنه دختران در ایران معمولا با تیغ صورت‌تراشی و بدون استفاده از بی‌حسی یا بیهوشی انجام می‌شود. این زنان برای ضدعفونی کردن محل بریده شده روش‌های گوناگونی دارند. آن‌ها اغلب از بتادین استفاده می‌کنند اما در نقاطی که دسترسی به مواد ضدعفونی نیست از خاکستر آتش یا پارچه، دود سقز و یا خاک طبیعی نیز استفاده می‌شود.»

 • مطالب پربازدید