جامعه شناسی,روان شناسی

مشاوره خانواده ،صحبت درباره مسائل جنسی با کودکان

مشاوره خانواده ،صحبت درباره مسائل جنسی با کودکان

تقریبا همه کودکان فکرشان درگیر با مسائل جنسی کــــه یکی از حقایق زندگی است مي شود و از پدر و مادر درباره آن سوال مي کنند کــــه متاسفانه از سوی پدر و مادر پاسخ های کاملا نادرستی ارائه مي شود و همين امر باعث مي شود تا تربیت جنسی از همان کودکی اشتباه شکل بگیرد. پدر و مادر خیلی بیشتر از آنچه فکرش را بکنند بر نگرش بچه‌ها در مورد مسائل جنسی تاثیر گذارند. این یک باور اشتباه است کــــه ميگویند نوجوانها دوست ندارند در مورد جنس مخالف و … با پدر و مادر خود صحبت کنند.

 

محققان ميگویند بیشتر نوجوان ها در مورد چگونگی برقراری روابط عاشقانه‌ی سالم، اضطراب دارند و پریشانند.حتی بدتر؛ محققان دریافته‌اند آزار جنسی و تنفر از جنس مخالف (مخصوصا از جنس زن) در ميان جوانان گسترده بوده و آمار تجاوز جنسی بسیار بالاست.

مشاوره خانواده ،صحبت درباره مسائل جنسی با کودکان

چگونه در مورد مسائل جنسی با کودکم حرف بزنم؟

به گفته‌ی روان شناسان و پژوهشگران والدین باید گفتگوهای عميق‌تر و صميمانه‌تری در مورد عشق و مسائل جنسی با فرزندان خود داشته باشند. بررسی‌ها نشان ميدهد نوجوانان پذیرای این گفتگوها و رهنمودها هستند. حدود 70 درصد از نوجوانانی کــــه از آنها سوال شد اینطور گفتند کــــه آرزو دارند پدر و مادرشان در مورد جنبه‌های عاطفی و احساسی و جنسی رابطه با جنس مخالف، بیشتر با آنها حرف بزنند.

 

خیلی از پدر و مادرها دقیقا نميدانند چه زمانی و چگونه باید در مورد اینجور مسائل با بچه‌ها گفتگو کنند. چنین بحث‌هایی را باید قبل از شروع بلوغ، آغاز کرد. در واقع این مسئولیت ماست کــــه در مورد مسائل جنسی از همان دوران کودکی با بچه‌ها حرف بزنیم. شما به عنوان پدر یا مادر نباید نسبت به چنین گفتگوهایی احساس ناراحتی یا معذب بودن بکنید.

 

از دوران کودکی، مکررا در مورد مسائل جنسی با بچه‌ها حرف بزنید

فرهنگ عامه به ما القا کرده کــــه صحبت در مورد مسائل جنسی باید یک بار انجام شود و در یک چارچوب خاص مانند یک اتفاق تکرار نشدنی، با خجالت و سرهم بندی، اطلاعاتی به بچه‌ها داده شود! اما این صحبتی است کــــه باید مکررا و طی دوران کودکی و نوجوانی روی بدهد.

 

هدف این است کــــه آموزش جنسی از سنین پایین شروع شود و فرایندی همواره در جریان باشد، تا وقتی به سنین نوجوانی رسیدند و بیشتر و دقیق‌تر به این حوز‌ه‌ها وارد شدند، کار شما راحت‌تر باشد و مجبور نباشید بار سنگینی را به یک باره زمين بگذارید. اگر گفتگو در مورد مسائل جنسی هميشه جریان داشته باشد، بخشی معمول از مکالمات شما با فرزندان‌تان شده و احساس شرم و ناراحتی از آن حذف خواهد شد.

 

اگر صحبت در مورد مسائل جنسی را از همان سالهای کودکی شروع کنید، اطمينان ميان شما و فرزندتان نیز محکم‌تر شده و باعث ميشود در سالهای بعد، برای پرسیدن سوالهایش راحت‌تر به شما مراجعه کند.

مشاوره خانواده ،صحبت درباره مسائل جنسی با کودکان

با بچه‌های کوچک‌تر چطور حرف بزنیم

طبیعی است کــــه پدر و مادر در مورد معرفی مفاهیم جنسی به بچه‌های کوچک‌تر دچار اضطراب شوند اما یک راه ساده‌ برای معرفی این مسائل به بچه‌های کوچک‌تر، آموزش اسامي درست اندامهای بدن به جای استفاده از واژهای عاميانه و بعضا کودکانه و بی‌معنی است. صحبت کردن در مورد اندامها با زبان درست کمک ميکند تا سختی ِ گفتگو در مورد مسائل جنسی کاهش پیدا کرده و بچه‌ها نیز برای صحبت، آماده‌تر شوند.

 

والدین ميتوانند از کنجکاوی طبیعی بچه‌ها بهره ببرند؛ وقتی کودک خردسال‌تان سوالهایی ميپرسد شما ميتوانید با عبارتهای بسیار ساده به سوالهایی کــــه مطرح کرده پاسخ بدهید. یادتان باشد کــــه در مواجهه با چنین سوالهایی نباید عصبانی شوید و کودک را سرزنش کنید یا بترسید و با سرهم بندی کردن از جواب طفره بروید چون کودک، گیج و آشفته خواهد شد.

 

برای صجبت در مورد بدن هرگز زود نیست. ميتوانید از اجازه گرفتن شروع کنید. بچه‌ها ميدانند کــــه نباید بدون اجازه به اسباب بازیهای دوستان خود دست بزنند و این مي تواند به راحتی اینگونه تعبیر شود کــــه؛ کسی حق ندارد بدون اجازه به بدنش دست بزند و او هم نباید بدون اجازه این کار را بکند.

 

با بچه‌هایی کــــه در سنین پیش از نوجوانی هستند چطور حرف بزنیم

بچه‌ها در سن 9 یا 10 سالگی باید بدانند کــــه بدن آنها و همسالان‌شان به زودی شروع به تغییراتی خواهد کرد تا دستگاه تناسلی‌شان فعال شود. در سالهای پایانی دوران ابتدایی والدین باید در مورد مهارتهای ارتباطی با جنس مخالف با بچه‌ها حرف بزنند، هر چند کــــه بیشتر بچه‌ها در این سنین هنوز وارد رابطه‌ی خاصی با جنس مخالف خود نميشوند اما با فراگرفتن مهارتهای ارتباطی، برای زمانی کــــه نسبت به روابط دوستانه و عاشقانه در سالهای بعدی تمایل پیدا ميکنند آماده ميشوند.

مشاوره خانواده ،صحبت درباره مسائل جنسی با کودکان

این سالها زمانی هستند کــــه پدر و مادر سعی ميکنند درباره‌ی مسائل جنسی با فرزندان حرف بزنند و احتمالا بیشتر آنها نیز اینچنین ميشنوند کــــه: من نميخواهم در مورد این جور چیزهای با شما حرف بزنم! یا بسیار خب مامان، من خود اینها را بلدم!والدین نباید تحت تاثیر اعتراض بچه‌ها مبنی بر دانستن همه چیز در مورد مسائل جنسی قرار بگیرند. پدر و مادر ميتوانند به بچه‌ها یادآوری کنند کــــه: ميدانم تو همين الان هم خیلی چیزهای پیرامون مسائل جنسی ميدانی اما باز هم باید با هم درموردش حرف بزنیم.

 

ممکن است بچه‌ها در ظاهر وانمود کنند کــــه به حرفهای پدر و مادر گوش نميدهند و توجهی ندارند اما در واقع خوب هم گوش مي‌دهند!فراموش نکنید کــــه صحبت در مورد مسائل جنسی فقط مربوط به پیشگیری از بارداری نیست. والدین باید در مورد رابطه‌ی جنسی بی‌خطر نیز حرف بزنند و درباره‌ی بیماریهایی کــــه از طریق تماسهای جنسی منتقل ميشوند فرزندان را آگاه کنند. بچه‌ها را از این بیماریها نترسانید، بلکــــه فقط باید به عنوان گروهی از بیماریها کــــه باید آنها را جدی گرفت معرفی‌شان کنید.

 

در مورد زندگی، عشق و اخلاقیات صحبت کنید

طی زندگی فرزندانمان، فرصتهای بسیار زیادی وجود خواهد داشت کــــه بتوانیم در مورد جنبه‌های گوناگون مسائل جنسی با هم حرف بزنیم. مهم این است کــــه زودتر شروع کنیم و اغلب هم بحث آن را پیش بکشیم تا اینگونه گفتگوها عادی شوند. پایه ریزی برای یک ارتباط باز و صميمي کارتان را برای کند و کاو جنبه‌های پیچیده‌تر مسائل جنسی راحت‌تر ميکند، جنبه‌های چالش برانگیزی کــــه بچه‌ها با بزرگ‌تر شدن خواه ناخواه با آنها روبرو خواهند شد مانند عشق، روابط سالم و اخلاقیات.

 

برای فرزند‌تان تعریفی از رابطه‌ی سالم ارائه دهید

وقتی پای عشق به ميان ميآید توصیه ميشود پدر و مادر به بچه‌ها در درک تفاوتها ميان جذب شدنهای آتشین و ناگهانی و عشق بالغ کمک کنند. نوجوانها ممکن است پریشان شوند و ندانند آیا احساسی کــــه دارند عشق است یا سرمستی و هیجان. همچنین شاید درمورد نشانه‌های عشق سالم در مقایسه با روابط ناسالم دچار تردید شوند. پدر و مادر ميتوانند با مثالهایی از زندگی خودشان و اطرافیان و یا افراد مشهور، آنها را راهنمایی کنند. به گفته‌ی محققان این نشانه‌ها و معیارها باید حول این محور باشد کــــه آیا هر دو طرف احساس امنیت، همدلی، اميد و اطمينان دارند یا نه.

مشاوره خانواده ،صحبت درباره مسائل جنسی با کودکان

آزار و اذیت و سوء استفاده‌ی جنسی را برایش تعریف کنید

نوجوانها برای اینکــــه بتوانند روابط سالمي برقرار کنند باید بدانند احترام در رابطه با جنس مخالف چه مفهومي دارد. به توصیه‌ی محققان و کارشناسان والدین باید انواع سوء استفاده‌های جنسی و روابط جنسی را برایش توضیح دهند (مثلا همجنسگرایی یا دگر جنسگرایی).حرف آخر اینکــــه فردی با اخلاق بودن، بخشی اساسی از داشتن روابطی سالم است، چه روابط دوستانه و چه روابط جنسی. اگر پدر و مادر به بچه‌ها کمک کنند تا آنها بفهمند چطور به دیگران احترام بگذارند و به دور از جنسیت و …، مراقب و با محبت رفتار کنند، بچه‌ها ميتوانند در هر مرحله‌ای از زندگی‌شان، روابطی مسئولانه برقرار کنند.

 

اگر هنوز هم پدر یا مادری هستید کــــه از گفتگو پیرامون مسائل جنسی با فرزندان خود واهمه دارید و نميتوانید خجالت و ترس را کنار بگذارید خوب است بدانید کــــه: «هیچ منبع قابل اعتمادتر، درست‌تر و با کیفیت‌تری از شما برای فرزندان‌تان وجود ندارد کــــه آنها را نسبت به واقعیت‌های جنسی آگاه کند».

 

مطالب بیشتر:

راهنمای کامل و مفید آموزش مسائل جنسی به کودکان

لزوم ارتقاء سلامت جنسی کودکان در ایران

چگونه با فرزندان درباره مسائل جنسی حرف بزنیم؟

وقتی کودکان رابطه جنسی پدر و مادر را مي بینند

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

حمید جعفری

حمید جعفری فعال حوزه محتوا و سئو و مدیر سایت نیک شو ، امیدوارم محتوای این سایت راهی باشد برای زندگی بهتر و لذت بخش تر ......

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا