پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • حواستان به مزاحمت های جنسی در محل کار باشد

  مجموعه : اخبار اجتماعی و سیاسی

  حواستان به مزاحمت های جنسی در محل کار باشد

  مزاحمت های جنسی در محل کار همواره برای خانم ها بعنوان یک تهدید محسوب می شود کــه در کشورهای مختلف در سراسر دنیا وجود دارد ، متاسفانه بسیاری از خانم ها در برابر این مزاحمت ها سکوت اختیار می کنند کــه کاری اشتباه است. طبق گزارشات، سه پنجم خانم‌ها مورد مزاحمت‌های جنسی قرار ميگیرند و تقریبا ۷۰ درصد از قربانیان در محل کار مورد این مزاحمت‌ها هستند. میان شوخی‌های معمولی و دوستانه و رفتار نامناسب قطعا حد و مرزی وجود داد. در این مطلب علائم اینکــه فردی این خطوط قرمز را رد کرده است به شما ميگوییم.

  حواستان به مزاحمت های جنسی در محل کار باشد

  ایمیل‌هایی با زبان رکیک یا عشوه گرانه

  طبق دستورالعمل‌های کمسیون فرصت‌های شغلی برابر (EEOC)، آزار جنسی در محل کار ميتواند شامل اشاره‌ها و کنایه‌های ناخوشایند جنسی، درخواست یک فعل جنسی و سایر آزار‌های کلامی یا فیزیکی کــه محتوای جنسی دارند باشد، کــه البته شامل مکاتبات و نوشته‌ها نیز ميشود. اگر ایمیلی از همکارتان دریافت کردید کــه به نظرتان محتوایی اینچنینی داشت، پیش از اینکــه با مدیرتان در این مورد حرف بزنید، در صورت امکان اول با فرستنده‌ی ایمیل حرف بزنید، چون این احتمال وجود دارد کــه سوء تفاهمی پیش آمده باشد و برطرف شود.

   

  دعوت‌های مکرر

  از کسی مدام درخواست ملاقات کردن یا مدام پیشنهاد اعمال جنسی دادن (با وجود اینکــه بار‌ها این درخواست رد شده است)، علامت آشکاری از آزار جنسی در محل کار است. ۸۷ تا ۹۴ درصد از افرادی کــه مورد سوء استفاده‌های جنسی قرار ميگیرند، شکایت رسمی نميکنند. زیرا از این ميترسند کــه از سوی دیگران، خصوصا مدیر، برچسب ِ «دردسر ساز» بخورند.

   

  درمورد زندگی جنسی سابق سوال کردن

  اگر کسی از شما سوال‌های شخصی بپرسد کــه باعث شوند احساس خجالت کنید ميتوانید آن را جزو آزار جنسی به حساب بیاورید. حتی سوال ساده‌ای مانند «آخر هفته‌ات چطور بود؟» اگر همراه با ایما و اشاره‌های جنسی باشد یا فرد مقابل با حالت بدنی خاصی آن را ادا کند و به شما حس ناخوشایندی بدهد، آزار جنسی محسوب ميشود. هیچکس نميتواند وادارتان کند به سوال‌های مداخله آمیزی در مورد زندگی خصوصی‌تان جواب دهید یا اطلاعات شخصی‌تان را فاش کنید، فرقی هم نميکند طرف مقابل شما چه سمتی در سازمان‌تان داشته باشد.

   

  نشان دادن تصاویر تعرضی یا جنسی

  آزار و اذیت جنسی در محل کار همیشه فقط یک قربانی ندارد. یک تصویر یا صحنه‌ی ناخوشایند حتی در یک فضای کوچک ميتواند باعث شود در تمام قسمت‌های محل کار، احساس ناراحت کننده‌ای ایجاد شود. چیزی کــه برای یک نفر ممکن است بی‌اهمیت یا حتی خنده‌دار باشد شاید برای دیگری آزاردهنده و تهاجمی باشد. اگر چیدمان یا حتی تصویر یا شیء خاصی در دفتر کسی به نظرتان آزاردهنده است، در مطرح کردن این موضوع شک نداشته باشید. شغل و نام شما هرگز نباید بابت مطرح کردن چنین مسئله‌ای تحت تاثیر قرار بگیرد. عدم گزارش آزار جنسی، برخلاف قانون است.

   

  اظهار نظر‌های شهوت آمیز درباره‌ی ظاهر یک کارمند

  برخی از اظهار نظر‌ها در محل کار ميتوانند بیشتر جنبه‌ی شوخی. کنایه داشته باشند، اما طبق دستورالعمل‌های رسمی، آزار جنسی به حساب ميآیند. جملاتی مانند: «عجب لباسی پوشیده‌ای، نميتوانم چشم از تو بردارم!»، جزو اذیت‌های جنسی هستند. چون هر چند کــه بی‌پرده نیستند، اما رفتارهایی‌اند کــه ميتوانند به شما احساس شرم، ناراحتی و یا اضطراب بدهند.

  حواستان به مزاحمت های جنسی در محل کار باشد

  تماس فیزیکی ناخوشایند

  از در آغوش کشیدن گرفته تا زدن روی شانه‌ها، هر گونه تماس فیزیکی بین دو کارمند باید کاملا توافقی باشد. تماس فیزیکی‌ای کــه خارج از روابط حرفه‌ای‌تان باشد و ناراحت‌تان کند باید فورا به مافوق یا منابع انسانی سازمان اطلاع داده شود.

   

  قول یا تهدید بابت درخواست‌های جنسی

  قول ارتقاء سِمت یا افزایش حقوق دادن در برابر درخواست‌های جنسی، شایع‌ترین نوع آزار و اذیت‌های جنسی در فضای حرفه‌ای است. این رفتار بینهایت خشونت آمیز است و به همین علت باید هر چه زودتر به واحد منابع انسانی اطلاع داده شود.

   

  صحبت کردن در مورد شو‌های تلویزیونی یا فیلم‌های سینمایی با استفاده از تصاویر ناراحت کننده

  وقتی گپ و گفت‌های معمول در محل کار تبدیل به هرزه گویی و رفتار‌های زننده ميشوند وقت آن است کــه خودتان را از این گفتگو‌ها کنار بکشید. مدام در مورد شو‌های معروف تلویزیونی یا فیلم‌های سینمایی حرف زدن و یا شرح‌های تصویری ارا‌ئه دادن کــه به افراد احساس ناراحت کننده بدهد، طبق دستورالعمل‌های EEOC، آزار جنسی محسوب ميشود. قبل از اینکــه با واحد منابع انسانی در این مورد صحبت کنید، از رفتار‌های فرد مور نظر فیلمی ضبط کنید کــه همراه با زمان و تاریخ باشد و بتوانید ادعای خود را ثابت کنید.

   

  بر اساس جنسیت، توهین کردن

  شوخی‌های وقیحانه، مثلا «او نميفهمد، چون یک زن است!» شاید جنسی به نظر نرسند، اما اگر اثر خود را ميگذارند. حتی یک نظر یا یک بار توهین کردن هم ميتواند تاثیر منفی بر احساس یک کارمند و اعتماد بنفس او بگذارد و محل کار را آلوده کند. ضمنا بیشتر شدیدترین انواع آزار‌های جنسی در محل کار، اغلب بعد از افزایش تکرار الگو‌های رفتاری کــه ظاهرا جزئی و کم اهمیت‌اند روی ميدهند.

  حواستان به مزاحمت های جنسی در محل کار باشد

  فرستادن پیام‌ها و یادداشت‌های اغواگرانه

  فرستادن استیکر لبخند طبیعی است، اما ارسال تکست‌ها و پیام‌های اغواگرانه به یک همکار یک ممنوعه‌ی بزرگ است. مطمئن نیستید طرف مقابل خطوط قرمز را رد کرده است یا نه؟ معیار را بر تکرار رفتار یا عادت کردن به آن قرار دهید، مخصوصا اگر گوشزد کنید کــه این رفتار‌ها نارحت کننده‌اند و باید متوقف شوند، اما همچنان ادامه پیدا کنند. این موضوع شامل دریافت هدیه‌های ناخواسته یا دریافت پیشنهاد‌های بی‌مورد نیز ميشود. در مراجعه به واحد منابع انسانی، این هدایا یا پیام‌ها را به عنوان مدرک ارائه دهید.

   

  خلوت کردن با یک همکار در محل کار

  نسبت به همکاری کــه به دنبال فرصت‌هایی برای تنها گیر آوردن شماست هوشیار باشید. کارشناسان هشدار ميدهند کــه این رفتار ميتواند منجر به صورت‌های شدیدتر و تهاجميتر آزار جنسی در محل کار شود. اگر رفتار همکارتان ناراحت‌تان ميکند، هر چه زودتر از راه‌های ممکن آن را گزارش دهید. خیلی از افراد شاید مهاجم جنسی نباشند، اما خیلی وقت‌ها چنین رفتار‌هایی ميتوانند قدم شروعی باشند برای قدم‌های بعدی.

  حواستان به مزاحمت های جنسی در محل کار باشد

  مدام در مورد موضوعات جنسی صحبت کردن

  اگر همکارتان مکررا در مورد سوژه‌های جنسی، پورنوگرافی و یا سایر موضوعات ناخوشایند در محل کار حرف ميزند باید فورا این مسئله را گزارش دهید. اگر فکر ميکنید ممکن است ادعای شما را جدی نگیرند، از سایر همکاران پرس و جو کنید آیا تجربه‌ای مشابه شما از سوی فرد مورد نظر دارند. هر چه تعداد معترضین بیشتر باشد، احتمال اینکــه این مسئله نادیده گرفته شود کمتر خواهد بود.

   

  چشم چرانی کردن یا خیره شدن به اندام همکار

  اگر احساس ميکنید کسی به شما خیره ميشود و بدن‌تان را با نگاهش کنکاش ميکند بدانید کــه متاسفانه درگیر مشکلی هستید کــه شیوع زیادی دارد کــه نباید در گزارش آن تردید کنید. چشم چرانی کردن از مصادیق سوء استفاده‌های جنسی است.در پایان اگر سازمان یا شرکت شما، هنوز سیاست‌هایی برای آزار و اذیت‌های جنسی در نظر نگرفته است، حتما شما پیشنهاد دهنده باشید و از هر طریقی کــه قوانین به شما اجازه داده‌اند این مسئله را پیگیری کنید.

   

  مطالب بیشتر:

  روش های مقابله خانم ها با مزاحمت های جنسی

  آزار جنسی خانم ها در تاکسی

   

   

  هیچ نظری ثبت نشده است
  نظرات این پست غیرفعال هستند.
 • مطالب پربازدید
 •