مطالب جالب علمی

حقایق جالب درباره دوقلوهای همسان که نمی دانستید

حقایق جالب درباره دوقلوهای همسان که نمی دانستید

حقایق جالب درباره دوقلوهای همسان کــه نمي دانستید

دوقلوهای همسان هميشه دوست داشتنی بوده اند ، دوقلوهایی کــه هرجا مي روند مورد توجه هستند و بسیار خوشحالند کــه یک کپی از خودشان روی زمين دارند. در ادامه حقایق علمي جالب درباره دوقلوها برایتان داریم. دوقلوهای همسان به دنیایی دیگر تعلق دارند و اگر باور ندارید کمي به افرادی کــه کپی ژنتیکی هم بوده، در یک زمان شکل گرفته و حتی دی ان ای مشابهی دارند فکر کنید. دوقلوهای همسان دنیای پیچیده ای دارند حتی برخی از آن ها حس مشابهی داشته و حالات روحی همدیگر را درک مي کنند.

 

اما باید بدانید کــه دنیای دوقلوها تنها به شباهت ظاهری و اخلاقیات یکسان و دیگر شباهت های خیره کننده خلاصه نمي شود. در ادامه این مطلب مي خواهیم شما را با ویژگی هایی باورنکردنی در مورد دوقلوها آشنا کنیم کــه بدون شک تاکنون اطلاعات زیادی در مورد آن ها نداشته اید.

 

۱. دوقلوهای همسان اثر انگشت متفاوتی دارند

وقتی مي گوییم دوقلوهای همسان یعنی این کــه از هر نظر کــه فکر کنید نسخه کپی شده هم هستند. اما علی رغم این شباهت باورنکردنی و غیرقابل تشخیص ظاهری باید بدانید کــه اثر انگشت آن ها کاملاً متفاوت است. اما چطور چنین اتفاقی با توجه به این همه شباهت ممکن است؟ جواب شما این است کــه این برجستگی های کج و معوج روی انگشتان ما کــه به آن ها اثر انگشت مي گوییم در درون رحم مادر شکل مي گیرند. در واقع این برجستگی های ریز و پرپیچ و خم در اثر تماس دست جنین با دیواره رحم کــه اطرافش را فرا گرفته ایجاد مي شود.

حقایق جالب درباره دوقلوهای همسان که نمی دانستید

بر اساس مطالعات این اثرات پرپیچ و خم بر اساس موقعیت جنین و محل قرار گرفتن آن در درون رحم ایجاد مي شوند و علاوه بر این به تراکم ماده آمنیوتی کــه در زمان های مختلف در اطراف دستان جنین در حرکت است نیز وابستگی دارد. دوقلوهای همسان نیز در رحم مادر جایگاه های متفاوتی را اشغال کرده اند و دستهایشان مسلماً نقاط متفاوتی را روی دیواره رحم فشار داده و با آن در تماس خواهند بود.

 

۲. دوقلوهای همسان با دوقلوهای دو تخمکی کاملاً متفاوت هستند

شاید شما هم تاکنون با خانواده ها و دوستانی کــه دوقلو بوده و یا دارای دوقلو هستند مواجه شده باشید اما چیزی کــه بسیاری آن را نمي دانند این است کــه دو نوع دوقلو در درون رحم مادر به دو روش کاملاً متفاوت شکل مي گیرند. از ترکیب اسپرم و تخمک یک زیگوت شکل مي گیرد کــه بعدها به جنین تبدیل مي شود. اما گاهی این زیگوت به دو جنین تقسیم مي شود کــه در نهایت دوقلوهای همسان را تولید خواهد کرد. به همين دلیل است کــه این دوقلوهای تک زیگوتی دی ان ای یکسانی دارند.

حقایق جالب درباره دوقلوهای همسان که نمی دانستید

اما در مورد دوقلوهای دو تخمکی زمانی شکل مي گیرند کــه مادر دو تخمک دارد و هر دو این تخمک ها توسط دو اسپرم مجزا بارور مي شوند. از این رو دوقلوهای دو تخمکی ظاهر متفاوتی دارند و دی ان ای آن ها نیز کاملاً متفاوت است. در واقع آن‌ها دو خواهر یا برادر هستند کــه یک رحم مشترک را به مدت نه ماه اجاره کرده اند.

 

۳. گاهی اوقات یک از دوقلوها در رحم مادر غیب مي‌شود

یکی از ترسناک ترین چیزها در مورد دوقلوها این است کــه گاهی اوقات در دوران بارداری پدیده ای به نام بازجذب جنین رخ مي دهد کــه به عبارت ساده به سندروم غیب شدن دوقلوها مشهور است. این حالت زمانی رخ مي دهد کــه مادری باردار به پزشک مراجعه کرده و بعد از سونوگرافی مشخص مي شود کــه دوقلویی در شکم دارد اما پس از مدتی در مي یابد کــه یکی از این دوقلوها غیب شده است، انگار کــه اصلاً از همان ابتدا وجود نداشته است و بدین ترتیب او تنها باید به داشتن یک فرزند قانع باشد.

حقایق جالب درباره دوقلوهای همسان که نمی دانستید

اما چه اتفاقی رخ مي دهد کــه یکی از دوقلوها ناگهان غیب مي شود؟ بر اساس مطالعات صورت گرفته یکی از این دوقلوها در هفته های ابتدایی بارداری مي ميرد و علت این مرگ نیز اغلب به دلیل ناهنجاری های کروموزومي است. بافت هایی کــه از این جنین مرده باقی مي ماند توسط جنین دیگر جذب شده و باعث مي شود کــه همه فکر کنند یکی از دوقلوها غیب شده است.

 

بر اساس محاسبات در ۲۱ تا ۳۰ درصد موارد چند جنینی این اتفاق رخ مي‌دهد. معمولاً نفر دومي کــه در این نوع از بارداری به دنیا مي‌آید کاملاً سالم است هر چند در شرایط بسیار عجیبی رشد کرده است. این چنین جنینی دارای قدرت‌های خارق العاده یا شخصیت‌های متفاوت و متنوع نیست، اما گاهی جنین زنده دارای دو دسته دی ان‌ای است.

 

۴. دوقلوهایی کــه هنگام تولد از هم جدا مي شوند زندگی های مشابهی دارند

دعوای بین طبیعت و ذات انسان و نوع تربیت و پرورش هميشه وجود داشته است اما همه مي دانیم کــه هم فاکتورهای ژنتیکی و هم فاکتورهای محیطی نقش مهمي در رشد انسان دارند. اما در مورد دوقلوها مشخص شده کــه طبیعت نقش بسیار مهم تر و بیشتری دارد.

حقایق جالب درباره دوقلوهای همسان که نمی دانستید

دوقلو‌هایی کــه در هنگام تولد از هم جدا مي‌شوند و از وجود همدیگر کاملاً بی‌خبر هستند، در کمال ناباوری زندگی بزرگسالی به شدت مشابهی دارند. در دهه‌ی ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ تحقیقاتی در این زمينه انجام گرفت و دوقلو‌هایی به نم پائولا و الیس از همان بدو تولد از هم جدا شدند. این دو در دهه چهارم زندگیشان به هم معرفی شدند. علاوه بر عجیب بودن ملاقات با کسی کــه ظاهر و صدای مشابهی دارد این دو دریافتند کــه هر دو نویسنده بوده و شخصیت‌های تحلیلی، دیدگاه‌های سیاسی و حتی سلیقه‌ی یکسانی در انتخاب فیلم دارند.

 

هر دوی آن ها در دوران نوجوانی از مشکلات غذایی و گوارشی رنج مي بردند و در زمينه ی ساخت روزنامه دیواری مدارسشان فعالیت داشتند و از همه جالب تر این کــه در رشته ی فیلم در دانشگاه درس خوانده بودند. در مطالعه ای دیگر دوقلوهایی کــه برای هر دو اسم جیم انتخاب شده بود در بدو تولد از هم جدا شده و وقتی در بزرگسالی به هم پیوستند اسم اولین زن آن ها لیندا بود و زن دومشان نیز بتی نام داشت. هر دوی آن ها در اوهایو بزر شده و هر دو سیگار مي کشیدند و البته ماشین مورد علاقه آن ها نیز یکسان بود.

 

۵. دوقلوها حتی قبل از بدنیا آمدن نیز با هم تعامل دارند

رحم مادر مانند اولین آپارتمانی است کــه برای سکونت اجاره مي کنیم. بسیار کوچک، بهم ریخته و شلوغ است و باید مدت زمان زیادی را در آن مشغول مکیدن یک نوشیدنی عجیب و غریب از یک نی عجیب و غریب تر کــه به نافمان وصل شده باشیم. اما این آپارتمان کوچک متعلق به ماست و مي توانیم از آن لذت ببریم. از همه بهتر این است کــه یک هم اتاقی دوست داشتنی هم داشته باشیم کــه کاملاً شبیه خودمان باشد. و این همان حسی است کــه دوقلوها دارند و از هر دوقلویی بپرسید به شما خواهد گفت کــه با جفتش ارتباط نزدیک و عميقی دارد.

حقایق جالب درباره دوقلوهای همسان که نمی دانستید

برخی از آن‌ها طاقت یک لحظه دوری از هم را ندارند. مطالعات اخیر نشان داده کــه دوقلو‌ها از همان روز‌های اقامت در آپارتمان کوچک مشترکشان با هم دوست صميمي مي‌شوند. در هفته چهاردهم بارداری آن‌ها دست زدن به همسایه خود را آغاز مي‌کنند. ۱۸ هفته پس از بارداری آن‌ها خیلی بیشتر از اینکــه به دیواره‌های رحم یا خودشان دست بزنند، بدن هم اتاقی شان را لمس مي‌کنند و البته این کار را به عمد و با صبر و تمرکز بیشتری انجام مي‌دهند. آن‌ها حتی هنگام لمس کردن قسمت مربوط به چشم‌های جفت خود با مراقبت بیشتری عمل مي‌کنند. از همان مراحل ابتدایی این دوقلو‌ها نزدیک بودن و علاقه به همدیگر، مراقبت کردن از هم و مراوده و تعامل با هم را یاد مي‌گیرند.

 

۶. دوقلوهای آینه ای دارای ویژگی های متضادی هستند

در واقع دوقلوهای آینه ای نوعی از دوقلوها هستند کــه دارای تفاوت های خاصی هستند کــه دوقلوهایی همسان ندارند. این دوقلوها از نظر ظاهری شبیه هم هستند اما ویژگی های متفاوتی دارند. ژن های آن ها صد در صد یکسان است اما ویژگی های شخصیتی آن ها درست در نقطه مقابل هم قرار دارد. برای مثال یکی از آن ها چپ دست و دیگری راست دست است. یکی از آن ها نشانه ای روی پای چپش دارد و دیگری دقیقاً همان نشانه را در همان محل اما روی پای راستش دارد.

حقایق جالب درباره دوقلوهای همسان که نمی دانستید

اما گاهی این تفاوت‌های شکلی باورنکردنی‌تر گرفته است. برای مثال دیده شده کــه یکی از این دوقلو‌های همسان آینه‌ای به سرطان ریه چپ مبتلا شده و دیگری دقیقا به همان نوع سرطان، اما در ریه راست مبتلا شده است. چنین شرایطی معمولاً در ۲۵ درصد از دوقلو‌های همسان رخ مي‌دهد و نمي‌توان این شرایط را نادر و کمياب دانست.

 

۷. دوقلوهای بهم چسبیده ممکن است مغز و ذهن مشترکی داشته باشند

بررسی ها نشان داده کــه بسیاری از دوقلوهای بهم چسبیده نه تنها بدن و سر به هم چسبیده ای دارند بلکــه تفکرات و احساساتشان نیز یکسان و مشترک است. دو دختر جوان به نام های تاتیانا و کریستا هوگان دوقلوهایی بهم چسبیده هستند کــه جمجمه مشترکی نیز دارند. زنده ماندن آن ها خود یک معجزه است زیرا بسیاری از دوقلوهایی کــه شرایط مشابهی دارند حتی برای زنده ماندن نیز نیاز به مراقبت های ویژه دارند. اما مورد مهم تر و عجیب تر در مورد آن ها کــه هیچ کس تاکنون ندیده این است کــه بین ذهن این دو یک ارتباط فیزیکی وجود دارد کــه به آن ها اجازه داده احساسات نفر مقابل را درک کنند.

حقایق جالب درباره دوقلوهای همسان که نمی دانستید

بین مغزهای جدای این دو یک ارتباط فیزیکی وجود دارد کــه به هر کدام از آن ها این امکان را مي دهد کــه احساس خواهرش در مواجهه با یک محرک را درک نماید. برای مثال اگر یکی از این دختران یک بستنی سرد را خیلی سریع قورت دهد مغز دختر دیگر احساس سرما خواهد کرد. هر جیزی کــه یکی از آن ها بخورد دیگری نیز مزه آن را درک خواهد کرد. هر کدام از آن ها دردی داشته باشد دیگری نیز کاملاً آن را حس مي کند. حتی گفته شده کــه هر کدام تصویری کــه از دریچه چشم دیگری دیده مي شود را نیز مي بیند.

 

۸. دوقلوهای مي توانند زبان خاص خود را داشته باشند

همه مي دانیم کــه نوزدان از همان ابتدا به صدای اطراف خود گوش مي دهند و رفته رفته این صداها و اصوات برایشان معنی دار شده و در نهایت حرف زدن را مي آموزند اما در مورد دوقلوها یک برتری فوق العاده وجود دارد. در حالی کــه آن ها صداهای نامفهوم اطرافشان را شنیده و سعی در فهميدن آن ها دارند به دلیل این کــه یک نوزاد آشنا در کنار آن هاست سعی مي کنند با هم ارتباط برقرار نمایند. بدین ترتیب زبانی خاص بین آن ها شکل مي گیرد کــه تنها خودشان معنای آن را مي فهمند.

حقایق جالب درباره دوقلوهای همسان که نمی دانستید

به همين دلیل آن ها برخلاف تصور ما معنای اصوات در هم و برهم و بی معنی کــه ادا مي کنند را به خوبی درک مي نمایند. وقتی کــه این دو بزرگ شده و زمان والدینشان را یاد مي گیرند دیگر آن زبان ساختگی مشترک فراموش مي شود. اما این اتفاق هميشه رخ نمي دهد زیرا مایکل و متیو یولدن دوقلوهایی بزرگسال هستند کــه زبان دوران نوزادی خود را فراموش نکرده و تا سن هفت سالگی به استفاده از آن ادامه دادند و رفته رفته آن را به یک زبان ساختار یافته تبدیل کردند کــه الفبا و قوانین گرامری خاص خود را دارد. آن ها این زبان را «اومری» ناميده اند و کسی جز خودشان معنای آن را نمي داند.

 

۹. ژن دوقلو بودن در بدن مادر است نه پدر

شاید تاکنون متوجه شده اید کــه مردان یا زنانی کــه دوقلو بوده اند ضرورتا خود صاحب فرزندان دوقلو نمي شوند. علت این است کــه دوقلو شدن نوزدان به یک ژن خاص وابسته است کــه تنها در بدن زنان وجود دارد. وقتی زنی دو تخمک تولید مي کند این موضوع دلیلی ژنتیکی دارد. بر اساس مطالعات انجام گرفته اغلب زنان چنین توانایی ندارند و دوقلوهای دو تخمکی تنها در زنانی دیده مي شود کــه ژن مربوط به تولید دو تخمک را دارند.

حقایق جالب درباره دوقلوهای همسان که نمی دانستید

پس اگر زن هستید و مادر یا مادربزرگتان دوقلوهای دو تخمکی به دنیا آورده است، شما نیز شانس زیادی برای بدنیا آوردن فرزندان دو قلو دارید. ژن دو قلویی تنها در مادران وجود دارد به همين دلیل اگر مردی به دنبال دوقلو داشتن است باید زنی را پیدا کند کــه این ژن در بدن او وجود داشته باشد.

 

۱۰. دوقلوها در حال زیاد شدن هستند

مطالعات نشان مي‌دهد کــه امروزه بیشتر از هر زمان دیگری دوقلو وجود دارد. بر اساس مطالعاتی کــه در سال ۲۰۱۴ انجام گرفت ميزان دوقلو بودن نوزادان با ۳۳ مورد در هر ۱.۰۰۰ مورد تولد در این سال از هر سالی از سه دهه پیش بیشتر بود و مشخص شد کــه درصد دوقلو‌ها نسبت به سال ۱۹۸۰ بیش از ۷۶ درصد افزایش یافته است؛ بنابراین شاید دنیا بزودی به تسخیر دوقلو‌ها درآید. اما دلیل این طغیان دوقلو‌ها چیست؟ دلیل اول این است کــه زنان امروزی برای بچه دار شدن صبر بیشتری داشته و در سنین بالاتر بچه دار مي‌شوند.

 

تحقیقات اخیر نیز نشان مي دهد کــه زنانی کــه در دهه چهارم زندگی خود به سر مي برند به دلیل تغییرات هورمونی و بالا رفتن شانس تولید دو تخمک، احتمال دوقلوآوری بیشتری دارند. فاکتور موثر دیگر علم است کــه با روش های لقاح مصنوعی شانس بارور شدن را به زوج های نازا داده و این موضوع با توجه به استفاده از بیش از یک تخمک منجر به بدنیا آمدن دوقلوها و یا حتی چند قلوها شده است.

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا