همسرداری

حسادت های عاشقانه به شریک زندگی و مشکلات

حسادت های عاشقانه به شریک زندگی و مشکلات

حسادت های عاشقانه به شریک زندگی و مشکلات

حساس بودن نسبت به شریک زندگی در روزهای اول می تواند کاملا طبیعی باشد. این که همسر ما با جنس مخالف چه برخوردهایی دارد برای ما بسیار مهم است ونسبت به این مورد کاملا حساس هستیم.حسادت عاشقانه ممکن است در اولین روزهای پس از ازدواج خود را نشان داده و اگر با آن به درستی برخورد نشود، تبدیل یه یک مشکل جدی در روابط می‌شود.حسادت عاشقانه به حساسیت‌های بیش از حد زوج‌ها نسبت به ارتباطالت همسرشان می‌گویند که حتی گاهی در اولین روزهای نامزدی یا ازدواج خود را نشان داده و تبدیل به یک مشکل در روابط آنها می‌شود.

 

حسادت عاشقانه چیست؟

حسادت عاشقانه ترکیبی از ترس و عصبانیت همراه با احساس ناامنی است. در اینگونه حسادت، بارزترین عکس العملی که از فرد حسود دیده می‌شود، عصبانیت نسبت به کسی است که او را دچار این حس کرده است.حسادت عاشقانه نشان دهنده ترس فرد برای از دست دادن منفعتی بزرگ و مهم است و هرگونه جلب توجهی از سوی همسر فرد حسود نوعی تهدید برای او محسوب می‌شود. این نوع حسادت را حسادتی بیمارگونه می‌نامند که سال‌ها دوام می‌یابد و مسلما با خشونت فرد حسود نیز همراه خواهد بود.

 

از آنجایی که این خشم برای مدت کوتاهی به فرد احساس سرزندگی می‌بخشد، او دائما و به شکل ناخودآگاه خشمگین می‌شود اما بلافاصله شرمنده شده و پشیمانی خود را ابراز می‌کند.بنابراین حسادت موضوعی است که اگر به آن توجه نشود، نتایج منفی به بار خواهد آورد اما به علت وجود شور و هیجان در ابتدای پیوند، کمتر دیده و بدان توجه می‌شود. نامزدهای عاشق، با چشم بستن روی علامت‌های هشدار دهنده در رفتار نامزدشان، این حسادت را دوست داشتن زیاد و وابستگی تعبیر می‌کنند. چیزی که می‌تواند در درازمدت باعث به بن بست رسیدن رابطه‌شان شود.

 

علل حسادت عاشقانه

روزمرگی و بی توجهی

در ابتدای رابطه‌ زن و شوهر اغلب با جملات عاشقانه احساسات و هیجانات خود را ابراز می‌کنند در حالی که روزمرگی به تدریج از شدت این هیجانات می‌کاهد و ارتباطی معمولی میان آنها به وجود می‌آورد. این فاصله ممکن است باعث به وجود آمدن نوعی حس ناامنی برای هر یک از زوجین شود.

 

کمبودهای دوران کودکی

برخی از روانکاوان معتقدند حسادت از دوران کودکی سرچشمه می‌گیرد و می‌تواند نتیجه عدم توجه یکی از والدین نسبت به فرزندشان باشد و حتی ممکن است این احساس، در نتیجه فقدان اعتماد به نفس و امنیت در دوران کودکی به وجود آید؛مانند کودکی که می‌ترسد از اینکه فاقد ویژگی‌هایی باشد که دیگران از او انتظار دارند یا می‌ترسد از اینکه به اندازه کافی مورد پسند دیگران واقع نشود و توانایی جذب دیگران را نداشته باشد. تمام این تجربه ها در دوران کودکی می‌تواند در بزرگسالی، فرد را درگیر حسادت عاشقانه کند.

 

شخصیت پارانویید

افرادی که دارای شخصیت پارانویید هستند مدام به همه کس و همه چیز با شک و تردید نگاه می‌کنند این نوع بدبینی در روابط با همسرشان بیش از پیش خود را نشان داده و به حسادت عاشقانه بیمارگونه تبدیل می‌شود.

 

بی وفایی

برخی از افراد از آنجایی که خودشان فردی باوفا نیستند در حسادت فرافکنی می‌کنند و همسر خود را بی وفا می‌نامند و نسبت به او دچار شک و تردید و حسادت عاشقانه می‌شوند. این موضوع دقیقا مصداق این ضرب المثل «کافر همه را به کیش خود پندارد» است.

 

ترس از دست دادن

حسادت در آقایان بیشتر حول محور ترس از دست دادن قدرت و برای خانم‌ها بیشتر ترس از طرد شدن است؛ به طوری که می‌اندیشد همسرش دیگر او را دوست ندارد. به همین دلیل است که خانم‌ها اغلب احساسات عاشقانه خود را ابراز می‌کنند.حسادت های عاشقانه به شریک زندگی و مشکلات
در مواجه با حسادت عاشقانه همسر خود چه کنیم؟

 

اعتماد همسرتان را جلب کنید

سعی کنید به تعهدات و ارزش‌هایی که میان خود و همسرتان قرار داده‌اید، پایبند باشید و این پایبندی را به او نشان دهید. با صداقت و عطوفت، حسن نیت و اعتماد خود را به او ابراز و با کاهش رفتارهای ضد و نقیض، سعی کنید انسجام لازم را در این امر ایجاد کنید.اعتماد کنید تا مورد اعتماد قرار گیرید. با اطمینان بخشیدن به همسرتان و پاسخ به سوال‌های فرسایشی او می‌توانید کمک بسیاری به او بکنید. برعکس اگر در برابر سوال‌های او بی محلی کنید، با این کار به او می‌فهمانید که او دیگر قدرت خود را از دست داده‌است؛ در نتیجه با مشکل جدیدی روبرو خواهید شد.

 

مشارکت و فعالیت‌های دو نفره خود را افزایش دهید

فعالیت‌هایی را ترتیب دهید که به مشارکت هر دوی شما احتیاج داشته باشد زیرا این دسته از فعالیت‌ها اعتماد، همبستگی و تفاهم ایجاد می‌کنند. اگر همسرتان از ارتباط شما با دوستانتان ناراضی است،شاید لازم باشد او را بیشتر در روابط خود مشارکت دهید. فرصت آشنایی با دوستان خود را برای همسرتان فراهم آورید. اجازه بدهید همسرتان از نزدیک با دوستانتان آشنا شود.

 

علت را شناسایی کنید

گاه رفتار ماست که زمینه این حسادت عاشقانه را به وجود می‌آورد. رفتارهای تصنعی و ابراز احساسات خالی از صداقت، به میزان زیادی موجب می‌شود نامزد یا همسرمان دیگر به ما اعتماد لازم را نداشته باشد و این است که رفته رفته روابط میان ما و او به سردی می‌گراید.قبل از هر چیز، سهم خود را در این بی اعتمادی بازنگری کنید. چنانچه تصور می‌کنید آنقدر که باید، با همسرتان صادق نبوده‌اید لازم است قبل ازهر اقدامی در این زمینه، این صداقت را به رابطه میان خودتان بازگردانید.

 

تحمل و انعطاف پذیری خود را افزایش دهید

گاهی بد دلی و بد بینی یک بیماری تلقی نمی‌شود، بلکه تجربیات و شکست‌های متعددی که فرد در زندگی خود داشته، او را به فردی بد بین و بی اعتماد تبدیل کرده‌است. سعی کنید او را درک کنید، مهربانی و علاقه خود را به او نشان دهید.فرد بد بین، با همان عینکی که شما را ارزیابی و قضاوت می‌کند، خود را می‌بیند و می‌شناسد. لذا بسیار ضروری است که این پیام را به او منتقل سازید که با وجود ویژگی‌های رفتاری که دارد، او را دوست دارید و می‌پذیرید. تحمل خود را با به یاد آوردن عشقی که به او دارید افزایش دهید و بدانید که برای کسب آرامش در زندگی لازم است منعطف باشید تا نشکنید.

 

اعتماد به نفس او را بالا ببرید

گاهی خود فرد بد دل به آزار دهنده بودن رفتارش آگاه است، اما قادر به متوقف کردن افکار خود نیست. گاهی اگر به او بفهمانید که برایتان مهم و دوست داشتنی است، او را نرم و آرام می‌کند و تمام چیزی است که نیاز دارد؛بنابراین لازم است همواره نکات مثبت، خوبی‌ها و ویژگی‌های مثبت او را به یادش بیاورید و سعی کنید در محیطی که توام با آرامش، صداقت، احترام و امنیت است او را به گفت و گو ترغیب کنید.

 

خود را مقصر ندانید

افراد حسود عادت دارند دیگران را مقصر این حسادت بدانند. در مواجهه با این افراد فقط باید صبور باشید و شرایطی را مهیا کنید که اعتماد اولیه خود را به شما برگردانند.

 

از مهارت‌های موثر همسرداری استفاده کنید

در مواجهه با حسادت عاشقانه می‌توانید رفتارهای موثر همسرداری را به کار ببندید. مثلا به همدیگر پاداش دهید. همدیگر را تحسین کنید، برای تجربیات مثبت با هم برنامه‌ریزی کنید و سعی کنید از انتقاد کردن، کنایه زدن به هم، برچسب زدن و متهم کردن همدیگر خودداری کنید.یاد بگیرید چطور برای حل مشکلات مسولیت‌پذیر باشید. از مهارت‌های متقابل حل مشکل استفاده کنید. با ایجاد فهرستی از رفتارهای مثبت و خوشایند که از هم توقع دارید، روزهایی را به لذت بردن در کنار همدیگر اختصاص دهید.

 

از مشاوره تخصصی کمک بگیرید

چنانچه آنچه را که توصیه شد به کار گرفتید و برای رفع مشکلتان کافی نبود، به مشاور مراجعه کرده و از یک فرد قابل اعتماد کمک بگیرید. مسلما یک روانشناس می‌تواند بهترین کمک را به بهبود اوضاع بکند.در نهایت اگر در ابتدای رابطه هستید و فکر می‌کنید مورد بی اعتمادی نامزدتان قرار گرفته‌اید، توصیه می‌کنیم دقت بیشتری در انتخابتان داشته باشید و روی ازدواجتان بیشتر فکر کنید.

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا