پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • حرکات یوگا برای داشتن خواب راحت و آرام

  مجموعه : ورزش و سلامتی

  حرکات یوگا برای داشتن خواب راحت و آرام

  حرکات یوگا برای داشتن خواب راحت و آرام

  حرکات یوگا می توانند در رسیدن بدن به آرامــش کاملا موثر باشند، هیچ چیز برای انسان مفیدتر از داشتن یک خواب راحت و لذت بخش نیست و برای رسیدن به آن می توان از حرکات یوگا استفاده نمود. انــجام این حرکات پشت سر هم، قبل از خواب به شما کمــک می کند که آرام تر شوید و راحت‌ تر به خواب بروید. اگر یک شب‌ زنده‌ دار هستید که آرزوی سحرخیز شدن دارد، یا کسی که مشکل بیخوابی دارد و یا فقط به کمی آرامــش قبل از خواب نیاز دارید، چند حرکت آهسته یوگا قبل از به خواب رفتن، به شما کمــک خواهد کرد.

   

  این حرکات را که به طور روزمره می توانید در تخت خود انــجام دهید، به ذهن و بدن شما آرامــش میدهد، باعث می‌شود خواب آرام و خوبی در طول شب داشته باشید و صبح، شاداب و سرحال از خواب بیدار شوید. به هیچ داروی خواب آوری هم نیاز ندارید.

   

  یک مدیتیشن کوتاه

  حرکات یوگا برای داشتن خواب راحت و آرام

  به گزارش نیک شو، اول از همه، آماده شوید تا به تخت خوابتان بروید. لباس خواب بپوشید. چراغ‌ها و همچنین تلویزیون و لپتاپ را خاموش کنید. کتابتان را کنار بگذارید و راحت باشید. به حالت چهارزانـــو روی تخت بنشینید. اندکی به بالش یا پشت تخت خود تکیه دهید.

   

  چشم‌هایتان را ببندید و دســتها را روی ران‌هایتان قرار دهید. برای چند دقیقه در همین حالت بمانید و فقط نفس عمیق بکشید. قرار نیست یک مدیتیشن سخت داشته باشید بلکه فقط استراحت کوتاهی است که، به خودتان اجازه میدهید به جز نفس کشیدن کار دیگری نکنید.

   

  چرخش در حالت نشسته

  حرکات یوگا برای داشتن خواب راحت و آرام

  در همان حالت چهار زانـــو صاف بنشینید، هوا را وارد ریه‌های خود کنید (دم). حالا همانطور که بالا تنه خود را به سمت چپ می‌چرخانید، بازدم داشته باشید. می‌توانید از لبه‌ی بالای تخت‌تان استــفاده کنید و با دست آنرا بگیرید تا چرخش‌های آرام تری داشته باشید. در همان حالتی که چرخیده‌اید بمانید و چند نفس عمیق بکشید. حالا همانطور که صورت‌تان را به جلو برمی گردانید بازدم داشته باشید. دوباره هوا را وارد ریه‌های خود کنید و این بار در حالی که به سمت راست می‌چرخید بازدم داشته باشید.

   

  خم شدن در حالت چهار زانـــو

  حرکات یوگا برای داشتن خواب راحت و آرام

  در همان حالت چهار زانـــو، به آرامی از باسنتان به جلو خم شوید، دســت هایتان را صاف به سمت جلو دراز کنید و روی تخت قرار دهید. برای چند دقیقه در همین حالت بمانید و نفس‌های عمیق بکشید، کشش را در کمر و پشت‌تان احساس کنید.

   

  خم شدن به سمت جلو در حالت نشسته

  حرکات یوگا برای داشتن خواب راحت و آرام

  به آرامی پــاهایتان را به سمت جلو دراز کنید و کمی هم زانـــوهایتان را خم کنید. هوا را وارد ریه‌های خود کنید و صاف بنشینید. در حالی که بازدم دارید خودتان را به سمت نوک پــاهایتان بکشید. تا جایی که لازم است زانـــوهایتان را خم کنید تا کمرتان صاف باشد. این یک حرکت فوق العاده برای کشش عضلات پشت ران است، اما وقتی هدف نهایی شما یک استراحت آرام و خواب راحت است، به خودتان زیاد فشار نیاورید و کشش را به طور شدید انــجام ندهید.

   

  به همان حالت نشسته که پــاها به سمت جلو دراز است برگردید و این بار، به آرامی کمرتان را به سمت پــا‌ها خم کنید. برای چند دقیقه در همان حالتی که به سمت جلو خم شده‌اید بمانید، نفس‌های عمیق بکشید و کشش را در ستون فقرات خود احساس کنید.

   

  حرکت زانـــو‌ها به سمت قفسه سینه

  حرکات یوگا برای داشتن خواب راحت و آرام

  به آرامی به پشت دراز بکشید و سرتان را روی یک بالش قرار دهید. یکی از زانـــو‌هایتان را بغل کنید و به سمت قفسه سینه خود بکشید، بهتر است از ساق پــایتان بگیرید تا بتوانید بیشتر زانـــو را به سمت خود بکشید. این حرکت باعث کشش در پــای دراز شده میشود و عضلات پشت را رها میکند.

   

  بار دیگر این حرکت را با آن یکی پــا تکرار کنید

  حرکات یوگا برای داشتن خواب راحت و آرام

  و حالا هر دو زانـــو را به سمت قفسه سینه خود بکشید و همزمان با دم و بازدم، به آرامی بر روی پشت‌تان به چپ و راست حرکت کنید. حال، پــاها را رها کنید و اجازه دهید تمام پشتتان به آرامی روی تخت قرار گیرد.

   

  دراز کشیدن در حالی که شست پــا را با دست گرفته‌اید

  حرکات یوگا برای داشتن خواب راحت و آرام

  هوا را وارد ریه‌های خود کنید و پــای راستتان را به سمت سقف بالا ببرید. در همین حالت با دســتتان هر قسمت از پــا را که برایتان راحت است بگیرید ( پشت زانـــو، نزدیک قوزک پــا، یا اگر بدن تان انعطاف پذیری خوبی دارد، انگشت شست پــا را بگیرید ).

   

  حال، بازدم داشته باشید و پــا را در حالی که به آرامی به سمت سر خود حرکت می‌دهید، صاف نگاه دارید. با هر بازدم، اندکی پــا را به سرتان نزدیک‌تر کنید، این حرکت کششی را به آرامی با چند دم و بازدم عمیق ادامه دهید و سپس پــا‌ها را عوض کنید.فعلا این حرکات کششی را خیلی آهسته و ملایم انــجام دهید.

   

  حرکت نوزاد نیمه خوشحال

  حرکات یوگا برای داشتن خواب راحت و آرام

  بار دیگر زانـــوی راست خود را بغل کنید و در قفسه سینه‌تان جمع کنید. پــای راست را خم کنید تا کف پــا رو به سقف قرار گیرد. مانند تصویر بالا، با دست راست کف پــای‌تان را نگاه دارید و زانـــویتان را به سمت آرنج بیاورید. در همین حالت، به آرامی چند نفس عمیق بکشید. پــاها را عوض کرده و حرکت را تکرار کنید.

   

  چرخش در حالت خوابیده

  حرکات یوگا برای داشتن خواب راحت و آرام

  هوا را وارد ریه‌های خود کنید و زانـــوی راست را به سمت قفسه سینه جمع کنید. در حالی که بازدم دارید، پــایتان را مانند تصویر بالا، به سمت چپ بدنتان بچرخانید. سر خود را به سمت راست برگردانید و دســتها را به هر دو طرف باز کنید. می‌توانید دست چپ‌تان را روی زانـــوی راست بگذارید. در همین حالت، به آرامی چند نفس عمیق بکشید و سپس این حرکت را با پــای دیگر تکرار کنید.

   

  وضعیت جسد بی‌جان

  حرکات یوگا برای داشتن خواب راحت و آرام

  صاف به پشت دراز بکشید. هر دو پــا و دســتها را به سمت بیرون دراز کنید. اجازه دهید قوزک پــاها به سمت بیرون قرار بگیرند و کف دســتها رو به بالا باشند. مدتی در همین حالت استراحت کنید. اگر عادت دارید همیشه به پشت بخوابید، راحت باشید و اجازه دهید به خواب روید.

   

   

  به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟
  هیچ نظری ثبت نشده است

  نظرتان را بنویسید

 • مطالب پربازدید
 •