همسرداری

حرف هایی که مردان روی آن ها حساس هستند

حرف هایی کــه مردان روی آن ها حساس هستند

در زندگی مشترک همـــسران باید حواسشان باشد کــه هر حرفی را به زبان نیاورند چون ممکن است باعث دلخوری طرف مقابل شود. امروز به طور خاص روی ذهن مردان کار می کنیم ، یعنی حرف هایی کــه مردان از شنیدن آن ها خوشحال یا ناراحت می شوند را به شما می گوییم.

 

به گزارش نیک شو، پس از ازدواج آنقدر با همـــسرتان احساس نزدیکی و صمیمیت ميکنید کــه فکر ميکنید ميتوانید هر چیزی را به او بگویید. اما درست مانند هر رابــــطهی دیگری، کلمات شما این قدرت را دارند کــه به ازدواج‌تان آسیب بزنند. قبل از حرف زدن فکر کنید تا لازم نشود بعدا عذرخواهی کنید. در این مطلب به شما ميگوییم چه چیزهایی را به همـــسرتان بگویید تا خوشحالش کنید و چه چیزهایی را نباید به او بگویید.

حرف هایی که مردان روی آن ها حساس هستند

حرف های خوشایندی کــه به همـــسرتان ميزنید ميتواند او را به زندگی مشترک‌تان دلخوش‌تر کند و حرفهای خسته کننده و تند و دلسرد کننده‌ای کــه به او ميزنید ميتواند او را نسبت به خودتان و زندگی مشترک‌تان دلزده و ناامید کند. کلماتی کــه از دهان شما خارج ميشوند این قدرت را دارند کــه او را برای وقت گذراندن با شما مشتاق‌تر کنند. پس از ته قلب‌تان او را امیدوار کنید و یادتان باشد روراست باشید و خودتان هم حرفهایی کــه ميزنید را باور داشته باشید.

 

1. من ارزش کارهای تو را ميدانم و تحسینت ميکنم

خیلی از مردهای متاهل از این شاکی هستند کــه همـــسرشان آنها را تحسین و تشویق نميکند. یکی از چیزهایی کــه بیشتر باید به همـــسرتان بگویید این است کــه چقدر از او سپاسگزار هستید و قدر تلاش‌هایش را ميدانید. این کار شما اعتماد بنفس او را بالا ميبرد و باعث ميشود شما را بیشتر بخواهد و این برای تحکیم پیوندتان عالی است.

 

2. ممنونم کــه در کارهای خانه به من کمک ميکنی

اگر شوهر شما در انجام کارهای خانه به شما کمک ميکند واقعا باارزش است. خیلی از مردها به دلیل تنبلی و غرور نیست کــه در کارهای خانه هیچ نقشی ندارند بلکــه ميبینند کــه شما شیوه‌ی خاص خود را در خانه داری دارید و او از این ميترسد کــه مبادار ریتم و روال شما را بهم بریزد. اما اگر به شما کمک ميکند به او سخت نگیرید و بگذارید بداند کــه ممنونش هستید. ممکن است نتواند دقیقا مثل شما از پس کارهای خانه بربیاید اما دست کم تلاشش را کرده است.

 

3. من همیشه به تو وفادارم

عشق هم مثل خیلی چیزهای دیگر در زندگی ميتواند بی‌دوام باشد. اظهار وفاداری و تعهد نشان ميدهد کــه عشق شما محکم است و یک احساس ساده نیست. وقتی وفاداری‌تان را نشان ميدهید و بر زبان ميآورید، همـــسرتان احساس امنیت و قوت قلب ميکند و تعهد و وفاداری‌اش نسبت به شما نیز مستحکم‌تر ميشود و برآیند همه‌ی اینها یک زندگی زناشویی ایده آل خواهد بود.

حرف هایی که مردان روی آن ها حساس هستند

4. بیا بیشتر برای هم وقت بگذاریم

این یکی از استثنایی‌ترین کارهایی است کــه برای شوهرتان ميتوانید انجام دهید تا او احساس فوق العاده بودن بکند. با توجه به تمام مشغله‌هایی کــه دارید شما و همـــسرتان احتمالا وقت کافی برای با هم بودن ندارید. دادن این پیشنهاد به شوهرتان حس خاص بودن به او ميدهد و باعث ميشود احساس کند مانند شما ميتواند برای تداوم زندگی مشترک‌تان تلاش کند. شما نیاز دارید کــه اوقات باکیفیتی را با هم بگذرانید و رابــــطهتان را تغذیه کنید. اگر به همـــسرتان نشان دهید کــه دوست دارید زمان بیشتری با هم باشید به او ثابت ميکنید کــه احساس صمیمیت با او دارید و دل‌تان برایش تنگ شده، و او نیز همین حس را به شما پیدا خواهد کرد. اوقاتی کــه با هم ميگذرانید مفرح و عاشقانه باشد و خودتان را مکلف بدانید کــه هر هفته این زمان را با هم سپری کنید.

 

5. دوستت دارم

کوتاه و ساده و شیرین! این دیگر قشنگ‌ترین و ساده‌ترین کاری است کــه ميتوانید برای همـــسرتان انجام دهید. خیلی‌ها ممکن است عاشق همدیگر باشند بدون اینکــه واقعا آن را بروز دهند. وقتی به شوهرتان ميگویید دوستش دارید، به او نشان ميدهید کــه عمیقا متوجهش هستید و برای‌تان مهم است. این حس بزرگی است کــه او عاشقش خواهد شد. لازم نیست جملات طول و درازی برای بیان احساس‌تان ارائه دهید تا او احساس خاص بودن بکند؛ جمله‌ی ساده‌ی «دوستت دارم»، لبخندی بر لبانش مينشاند و گرمی به دلش ميبخشد کــه تمام روز با او خواهد بود.

 

6. تو یک پدر فوق العاده‌ای

شوهر شما ممکن است در مورد مهارت‌های پدری خود مطمئن نباشد. برای اینکــه تشویقش کنید در مسیر درستی جلو برود، بگذارید بداند کــه پدری فوق العاده است تا اعتماد بنفسش تقویت شود و در نتیجه پدر قوی‌تری برای فرزندتان باشد. اگر شوهر شما عزت نفس بیشتری داشته باشد بهتر ميتواند برای بچه‌ها و خانواده تصمیم بگیرد. همه دوست دارند پدر و مادر خوبی باشند و این مهم است کــه به همـــسرتان بگویید اینچنین است. به او این اطمینان را بدهید کــه برای کمک و حمایتش در شرایط خاص کنارش هستید.

حرف هایی که مردان روی آن ها حساس هستند

7. تو خیلی خوب خانواده را ميچرخانی

وقتی صحبت از ریاست خانواده ميشود مردها برای خود استانداردهایی دارند و خیلی برایشان مهم است کــه شما تلاش‌هایش را ببینید. پس شما هم باید به او ابراز کنید کــه قدردان زحماتش هستید و شیوه‌ی مدیریتی‌اش را ميپسندید. به او قوت قلب بدهید کــه ارزش هر چیزی کــه برای خانواده‌اش فراهم ميکند را ميدانید.

 

8. من با تو راحت و راضی‌ام

خیلی از ما احساس ميکنیم همـــسرمان نعمتی از جانب خداوند است؛ ميتوانیم بی‌دغدغه خود واقعی‌مان باشیم و او نیز کمک‌مان ميکند رشد کنیم و انسان بهتری شویم. او اشتباهات ما را ميبخشد و درک‌مان ميکند. شما باید بگذارید همـــسرتان بداند کــه درکنارش چقدر کامل شده‌اید و احساس رضایت دارید.

 

9. تو همیشه ميتوانی کاری کنی کــه بخندم و شاد باشم

اجازه دهید شوهرتان بداند کــه بلد است لبخند را به لبان‌تان بیاورد. به او نشان دهید با خودش انرژی مثبت به خانه ميآورد و شما برای همین دوستش دارید. شاید همـــسرتان چیره دست‌ترین آدم در دنیا نباشد کــه شما را به قهقهه بیندازد اما به او بگویید کــه عاشق جُک تعریف کردنش هستید. این تعریف‌ها احساس خوبی به او ميدهد و مطمئنش ميکند کــه کارش را در شاد کردن شما درست انجام ميدهد.

 

10. من به تو افتخار ميکنم

اگر همـــسر شما باعث افتخارتان است پس از این بابت خیالش را راحت کنید! با این کار او احساس ميکند بهترین مرد دنیاست. اگر به همـــسرتان ببالید و هر وقت نیاز داشت حامياش باشید، به زندگی مشترک خودتان کمک کرده‌اید. ما در دنیایی زندگی ميکنیم کــه مدام با شکست‌ها و نقص‌ها روبرو ميشویم پس مرد شما باید بداند کــه برای بلند کردنش همیشه حاضرید. اگر نشانش دهید کــه مایه‌ی غرورتان است او هم سخت‌تر کار ميکند تا به رویاهای‌تان برسید و خانواده‌ای شادتر داشته باشید.

حرف هایی که مردان روی آن ها حساس هستند

11. خوشحالم کــه با تو ازدواج کردم

بگذارید همـــسرتان بداند کــه اگر زمان به عقب برگردد باز هم او را به همـــسری انتخاب خواهید کرد. خیلی مهم است کــه بعد از جروبحث‌های‌تان یا بعد از گذراندن یک موقعیت سخت در زندگی این واقعیت را به زبان بیاورید تا بداند کــه ناامید نیستید. او را از عشق خود مطمئن کنید و بدانید کــه اگر واقعا ميخواهید حرکت قشنگی برای همـــسرتان انجام دهید، همین ابراز عشق است. در پیدا کردن راههای رمانتیک ابراز علاقه، ابتکار به خرج دهید!

 

12. حالت چطوره؟ اوضاع چطوره؟

شاید این توصیه احمقانه به نظر برسد اما خوب است بدانید کــه همه‌ی ما نیاز داریم حرف دلمان را به زبان بیاوریم. برای شوهرتان وقت بگذارید و از او بپرسید حال و روزش چگونه است. ممکن است جوابی غیرمنتظره بگیرید. شاید او در مورد چیزی تردید داشته باشد و احساس کند مطرح کردنش سخت است. شاید هم کاملا خوب و روبراه باشد. شما هرگز این را نخواهید دانست مگر اینکــه سوال کنید. این سوال ساده به همـــسرتان نشان ميدهد کــه شما نگران و متوجه او هستید و در مورد هر چیزی کــه بخواهد ميتواند برای شما حرف بزند.

 

13. تو بهترین دوست من هستی

خیلی‌ها فکر ميکنند عشق و عاشقی بعد از گذشت سالها از زندگی زناشویی تحلیل ميرود، اما اینطور نیست. گفتن اینکــه «تو بهترین دوست منی» بهترین هدیه برای همـــسر است. شوهر شما تنها کسی است کــه همیشه کنار شماست و در سختی‌ها به خوبی از شما حمایت ميکند، شما هم تمام افکار و ایده‌های خود را با او در میان ميگذارید پس چرا به او نگویید کــه بهترین دوست شماست؟ با گفتن این جمله او را در مهم‌ترین موقعیت زندگی خود قرار ميدهید و به او این اطمینان را ميدهید کــه همیشه بدون هیچ مانعی، حرفهای‌تان را به او خواهید زد.

حرف هایی که مردان روی آن ها حساس هستند

14. با هم حلش ميکنیم

اگر همـــسرتان باعث بوجود آمدن دردسری شد به جای اینکــه با داد و بیداد و سرزنش سعی کنید مشکل را حل کنید یک نفس عمیق بکشید، خونسرد باشید و به شوهرتان بگویید با کمک هم مسئله را حل خواهید کرد و به آرامی اشتباهش را به او گوشزد کنید. مطمئنا با آرامش و همدلی بهتر به راه حل ميرسید تا با خشم و مرافعه.

 

15. تفاوت‌ها ما را به هم نزدیک‌تر ميکند

ممکن است حسابی با هم دعوا کرده باشید و الان احساس کنید همه چیز به پایان رسیده و دیگر عشقی وجود ندارد و دوست دارید فقط از شوهرتان دور شوید. اما صبر کنید! شما باید بفهمید کــه طبیعیست دو نفر، دیدگاه و عقاید متفاوتی داشته باشند. پس به جای اینکــه کنترل‌تان را از دست بدهید و داد و فریاد کنید، به او توضیح دهید چرا جور دیگری فکر ميکنید. به حرفهای او هم نیز خوب گوش دهید.

 

16. کاری هست کــه بتوانم برایت انجام بدهم؟

بیشتر اوقات مردها تصور ميکنند نباید به کسی بگویند کــه به کمک نیاز دارند. اما شما به عنوان همـــسرش باید بفهمید چه زمانی به کمک نیاز دارد. این کار شما به او نشان ميدهد مراقبش هستید و ميدانید کــه درست مانند هر آدم دیگری ممکن است نیاز به کمک داشته باشد. چه کسی گفته مردها نیاز به کمک ندارند؟ آنها فقط نميدانند چگونه کمک بخواهند!

 

17. ميدانم کــه تو بهترین تصمیم را ميگیری

زندگی پُر از موقعیت‌هایی است کــه تصمیم گیری‌های سختی را ميطلبند. در چنین شرایطی باید به همـــسرتان اطمینان بدهید کــه به او اعتماد دارید و تصمیم‌هایش مورد قبول شماست.

حرف هایی که مردان روی آن ها حساس هستند

18. دوست داری بعدا در موردش حرف بزنیم؟

حتما ميدانید کــه مردها نسبت به زنها سخت‌تر ارتباط برقرار ميکنند و اینکــه شما آماده‌اید مذاکره‌ای طولانی داشته باشید دلیل نميشود شوهرتان هم آماده باشد. این انتخاب را به او بدهید کــه اگر حالا آمادگی‌اش را ندارد بعدا در موردش صحبت کنید. با این کار کمک بزرگی به او ميکنید.

 

19. دوست داری کمی تنها باشی؟

این پیشنهاد شما هم به همـــسرتان آرامش ميدهد و فرصتی برایش فراهم ميکند تا قبل از هر بحث و تصمیمی، بهتر فکر کند. با این حرف به او ميفهمانید کــه درکش ميکنید و فقط احساسات خودتان مهم نیست.

 

20. خود واقعی‌ات باش

همه‌ی ما عادت‌ها یا خصوصیاتی را در طرف مقابل‌مان نميپسندیم و از او ميخواهیم عادت‌های بدش را کنار بگذارد، مثلا سیگار کشیدن، بدقولی و …، اما عاقلانه نیست کــه از او بخواهیم خودش را تغییر بدهد. هر کسی شخصیت منحصربفرد خودش را دارد کــه او را از تمام دنیا متمایز ميکند. شوهر شما مطمئنا ویژگی‌های زیادی دارد کــه برای‌تان دوست داشتنی است. به او بگویید کدام خصوصیاتش را دوست دارید و می تواند همیشه خودش باشد.

 

چیزهایی کــه نباید به همـــسرتان بگویید

خشم ميتواند از ما انسان بهتری بسازد اما به این شرط کــه بتوانیم در لحظات مناسب از آن استفاده و کنترلش کنیم. احساس ناراحتی و نارضایتی بخشی از هر رابــــطهای است اما چیزهایی هست کــه نباید آنها را به زبان بیاورید.

 

1. همه‌ی مسئولیت‌ها روی دوش من است

درست است کــه سرتان شلوغ است و کارهای خانه هم تمامی ندارد اما این حقیقت ندارد کــه شما مسئول انجام همه‌ی کارها هستید! این اشتباهی است کــه خیلی از خانمها مرتکبش ميشوند و به جای اینکــه به زبانی خوش از همـــسرشان کمک بخواهند مدام گله و شکایت ميکنند و کارهای همـــسرشان را نادیده ميگیرند. اگر قدردانی‌تان را نسبت به همـــسرتان نشان دهید او نیز متقابلا دوست دارد شما را خوشحال و راضی کند و بیشتر تلاش خواهد کرد تا کمک حال‌تان باشد.

 

2. من یادت ميدهم چطور انجامش بدهی

حتما ميدانید کــه وقتی مردها احساس کنند ميتوانند مشکلات زندگی را حل کنند، احساس خوبی در مورد خودشان پیدا ميکنند، هرچند کــه کار کوچکی باشد. وقتی شما مداخله ميکنید و به شوهرتان دستور ميدهید چه بکند و چه نکند، مخصوصا اگر از شما کمک نخواسته باشد، مستقیما به او ميگویید کــه باکفایت و توانا نیست. اگر پیشنهادی دارید ميتوانید اینطور مطرح کنید: اگر مایل باشی پیشنهادی دارم. با این روش اینگونه به نظر ميرسد کــه سعی دارید کمک کنید و قصدتان تحقیر و تمسخر نیست.

 

3. تو هیچوقت به من گوش نميدهی

متهم کردن شوهرتان به اینکــه هرگز به شما گوش نميدهد اشتباهی است کــه نباید مرتکب شوید. علاوه بر اینکــه چنین چیزی واقعیت ندارد، منصافانه هم نیست. بیشتر خانمها وقتی کــه عصبانی و دلخور هستند این حرف را ميزنند. به جای اینکــه کلام و لحن‌تان اتهام آمیز باشد با آرامی به او بفهمانید کــه رفتارش شما را آزرده ميکند و انتظار دارید بیشتر به شما گوش بدهد، درست همانطور کــه شما به او گوش ميدهید.

حرف هایی که مردان روی آن ها حساس هستند

4. به من نزدیک نشو

همانطور کــه ميدانید ما اغلب در گرماگرم مشاجره‌ها حرفهایی ميزنیم کــه بعدا از گفتن‌شان پشیمان ميشویم. گفتن این جمله به احساسات همـــسرتان لطمه ميزند و این پیام را ميرساند کــه او را از خود ميرانید و این چیزی است کــه هیچکس دوست ندارد. ممکن است در آن لحظه گفتن این جمله شما را راضی کند اما بعدا پشیمان خواهید شد.

حرف هایی که مردان روی آن ها حساس هستند

5. همه‌اش تقصیر توست

چه کسی کامل است؟ طبیعی است کــه شوهر شما هم اشتباهاتی داشته باشد. اگر کاری از همـــسرتان خواستید و او نتوانست انجامش دهد شاید تقصیر شماست کــه خواسته‌تان را دقیق و شفاف نگفته‌اید. کاملا برایش توضیح دهید از او چه ميخواهید و از او تشکر کنید کــه کمک‌تان ميکند.

 

6. تو واقعا ترحم برانگیزی

این چیزی است کــه هرگز و هرگز نباید به همـــسرتان بگویید و فرقی هم نميکند هدف‌تان چیست و چقدر از دستش عصبانی هستید. به او بگویید کــه اگر عصبانی یا خسته و دلزده است باید با شما حرف بزند و از کلمات زننده برای خطاب کردنش استفاده نکنید.

 

7. امروز بچه‌ها را تو نگه دار اما همه چیز را بهم نریز

مطمئنا شوهر شما نميتواند مانند شما از بچه‌ها نگهداری کند یا به امور خانه رسیدگی کند اما این دلیل نميشود از کمکی کــه به شما ميکند ایراد بگیرید. او هم به هر حال شیوه‌ی خودش را در مراقبت از بچه‌ها دارد و شما هم باید به او احترام بگذارید.

حرف هایی که مردان روی آن ها حساس هستند

8. چرا تو نميتوانی مثل فلانی باشی؟

هیچکس مقایسه شدن را دوست ندارد. مقایسه کردن همـــسر با دیگری واقعا ناخوشایند است. شاید کمبودهایی در همـــسرتان ببینید اما اینکــه بخواهید او مثل یک نفر دیگر باشد کاملا نادرست است. این حرف شما نه تنها این پیام را ميرساند کــه دوستش ندارید بلکــه دیگری را بیشتر از شوهرتان قبول دارید.

 

9. اگر دوستم داشتی درکم ميکردی

نه خانوم عزیز! بهتر است اینطور بگوییم: اگر حرف دلت را ميزدی شوهرت بهتر تو را درک ميکرد! شوهر شما دوست‌تان دارد و مراقب شماست و به همین دلیل است کــه تمام تلاشش را ميکند کــه اندوهگین نباشید. پس با این حرفهای ناخوشایند، تلاش‌هایش را بی‌اهمیت نکنید.

 

10. خانواده‌ی تو خوب نیستند

همه‌ی ما روی خانواده‌های‌مان حساسیم و هرگز نميتوانیم بشنویم کسی در موردشان بد بگوید. ما علاوه بر پیوند خونی با خانواده‌مان، احساسات و خصوصیات مشترکی نیز با هم داریم. شاید نسبت به رفتاری کــه عضوی از خانواده‌ی همـــسرتان انجام داده حس بدی داشته باشید اما به جای اینکــه توهین کنید، به شوهرتان بگویید چه چیزی را دوست ندارید و باعث رنجش‌تان ميشود. با این کار به او کمک ميکنید بحران را قبل از اینکــه از کنترل خارج شود، در کنار شما برطرف کند.

 

11. از دوستان تو خوشم نميآید

همه‌ی ما دوستانی داریم. اگر شما دوستان همـــسرتان را نميپسندید احتمالا به دلیل ویژگی خاصی است کــه او دارد اما اینکــه کلا دوستان همـــسرتان را بد بنامید بی‌ادبی و توهین است. برای رد کردن خصوصیتی در یکی از دوستان همـــسرتان باید دلیل محکمی بیاورید.

حرف هایی که مردان روی آن ها حساس هستند

12. کاش هرگز با تو ازدواج نکرده بودم

این حرف نه فقط دل همـــسرتان را ميشکند بلکــه او را متلاشی ميکند. تصور کنید کسی را ناگهان از درون تهی کنید، چه خواهد شد؟ گفتن جلمه‌ای با این بار منفی تنها پیامی کــه ميرساند این است: شما برای رابــــطهتان احترامی قائل نیستید. همـــسرتان مجبور ميشود فکر کند شما ميتوانید بدون او هم زندگی کنید و ممکن است اصلا هرگز عشقی وجود نداشته.

 

چیزهای زیاد است کــه باید به همـــسرتان بگویید یا نگویید، چه حین بحث و مشاجره باشد و یا بعد از آن. به هر حال باید مراقب حرفهایی کــه بهم ميزنید باشید، به همدیگر احترام بگذارید و همیشه بهترین کلام و لحن را داشته باشید. بیشتر ما آنقدر کار و مشغله داریم کــه دیگر به این فکر نميکنیم با همـــسرمان چگونه صحبت کنیم. اما اگر عادت کنیم کــه کلام‌مان همـــسرمان را دل آزرده نکند، خشم‌مان را کنترل کنیم و حد و مرزها را رعایت کنیم، کلام درست و مناسب هم به جای خودش خواهد نشست و زندگی زناشویی کمتر دچار تلاطم خواهد شد.

 

مطالب بیشتر:

۲۰ خصوصیت یک مرد کــه شوهر ایده آل است

زندگی زناشویی یک دختر و ۵ شوهر بصورت همزمان در یک خانه

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا