پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • تا حالا فکر کرده اید بدون زنبورها ، بشر از بین می رود؟

  مجموعه : مطالب جالب علمی

  تا حالا فکر کرده اید بدون زنبورها ، بشر از بین می رود؟

  تا حالا فکر کرده اید بدون زنبورها ، بشر از بین مي رود؟

  شاید هیچ یک از افراد روی کره زمين به فکرشان هم نرسد که زنبورهای عسل چه کار مهمي برای بقای بشر انجام مي دهند و اگر نباشد رسما کار تمام انسان ها تمام خواهد بود.جمعیت زنبورهای دنیا در خطر انقراض قرار دارد. اســـتفاده ی بیش از اندازه و نامناسب از مواد ضد آفت در کشت محصولات کشاورزی، وجود انگل های خاصی که تکثیر غیر قابل کنترلی دارند، تغییرات آب و هوایی کره زمين و مداخله ی انسانی، عواملی هســــتند که جمعیت زنبورهای کره زمين را تا حد خطرناکی کاهش داده اند. دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که در صورت تداوم این مشکل، نوع بشر از بین خواهد رفت. در ادامه به نتایج تحقیقی درباره اهميت زنبورها در زندگی انسان ها خواهیم پرداخت.

   

  ۱- یک سوم گرده افشانی های دنیا به دست آن ها انجام مي شود

  تا حالا فکر کرده اید بدون زنبورها ، بشر از بین می رود؟

  زنبورها اصلی ترین گرده افشان محصولات کشاورزی در دنیا به شمار مي روند. طبق تخمين ها، تولید یک سوم از مواد غذایی ای که هر روز آن ها را مي خوریم، به کار گرده افشانی بستگی دارد که عمده ی آن توسط زنبورها و همينطور دیگر حشرات، پرندگان و خفاش ها صورت مي گیرد. بیشتر ميوه ها و سبزیجات بومي یا وارداتی، حاصل گرده افشانی زنبورها هســــتند. انواع مرکبات، انواع ملون (انواعی از گیاهان شامل هندوانه، طالبی، خربزه و غیره)، هلو، کیوی، گیلاس، آلبالو، بلوبری، آووکادو، خیار، انواع کدو، کرفس، کلم بروکلی، دانه های سویا، کنجد و مارچوبه، تنها برخی از این مواد غذایی هســــتند.

   

  ۲- به گرده افشانی دیگر محصولات کشاورزی هم کمک مي کنند

  تا حالا فکر کرده اید بدون زنبورها ، بشر از بین می رود؟

  گرده افشانی نه فقط برای تولید مواد غذایی ای که مصرف هر روزه ی ما هســــتند اهميت دارد، بلکه برای تولید دیگر محصولات کشاورزی مثل قهوه و پنبه هم امری ضروری به شمار مي رود. حتی گرده افشانی خوراک دام ها مثل یونجه و شبدر هم به دست زنبورها انجام مي شود. کار زنبورها اهميت زیادی دارد چون به تأمين غذای بسیاری از دیگر حیوانات حاضر در زنجیره ی غذایی کمک مي کند.

   

  ۳- نشان دهنده ی سلامت اکوسیستم هســــتند

  تا حالا فکر کرده اید بدون زنبورها ، بشر از بین می رود؟

  گرده افشانی زنبورها باعث حفظ تنوع ژنتیکی گیاهان گلدار مي شود. یعنی اگر در اکوسیستمي زنبورها حضور داشته باشند، همه چیز به طور طبیعی و بدون نیاز به دخالت انسان، اتفاق خواهد افتاد. البته این مسأله نه تنها به تولید گل ها، ميوه ها و سبزیجات کمک مي کند، بلکه گونه های حیوانی را هم حفظ مي کند.

   

  ۴- خود نوعی نیروی اقتصادی هســــتند

  تا حالا فکر کرده اید بدون زنبورها ، بشر از بین می رود؟

  طبق تخمين های انجمن زنبورداران بریتانیا، زنبورها سالانه نزدیک به ۱۸۵ ميلیون دلار در اقتصاد نقش دارند و این رقم عظیم تنها مختص به کشور بریتانیا اســـت. تولید بسیاری از مواد غذایی تجاری ای که از محصولات کشاورزی تهیه مي شوند، به زنبورها بستگی دارد. محصولات کشاورزی یا به طور مستقیم نتیجه ی گرده افشانی زنبورها هســــتند و یا با حضور در محیطی که در آن گوناگونی زیستی وجود دارد، به طور غیر مستقیم از زنبورها نفع برده اند. طبق تخمين های دانشگاه مستقل ملی مکزیک، کار گرده افشانی به اندازه ی بیشتر از ۲ ميلیارد دلار در تولیدات غذایی کشور مکزیک نقش دارد.

   

  ۵- یکی از سختکوش ترین موجودات کره زمين هســــتند

  تا حالا فکر کرده اید بدون زنبورها ، بشر از بین می رود؟

  زنبورهای کارگر با دقت و به شکلی سازمان یافته به گروه های مختلفی تقسیم مي شوند و هر کدام آن ها وظیفه ی مشخصی در کلونی خود برعهده دارند.

   

  زنبورهای نظافتچی: مسئول نظافت کندو هســــتند.

  زنبورهای عسل ساز: وظیفه ی تولید شاه انگبین را برعهده دارند.

  زنبورهای کندو ساز: از غدد درون بدن خود برای درست کردن کندو اســـتفاده مي کنند.

  زنبورهای غذا یاب: به دنبال غذا مي روند و آن را به کندو انتقال مي دهند.

  زنبورهای نگهبان: از کندو مراقبت مي کنند تا هیچ زنبور غریبه یا حشره ی دیگری نتواند وارد آن شود.

  زنبورهای تهویه ساز: هوا را در کندو جریان مي دهند تا رطوبت شهد گرفته شود.

   

  طبق اطلاعات سازمان مردم نهاد Ecocolmena Spain، زنبورهای عسل اروپایی (Apis Mellifera) مي توانند کلونی هایی با ۱۵ تا ۸۰ هزار عضو تشکیل دهند. این کلونی ها از یک تشکیلات کاملاً هماهنگ و همينطور یک سیستم تولید پیچیده و جمعی در خدمت کندو برخوردارند.

   

  ۶- مسئولیت زیباسازی کره زمين را برعهده دارند

  تا حالا فکر کرده اید بدون زنبورها ، بشر از بین می رود؟

  بدون گرده افشانی، هیچ گلی هم وجود نخواهد داشت، به همين دلیل رنگ، بافت و عطر همه ی گل ها، بازتابی از فعالیت زنبورها محسوب مي شود. چشم اندازهای زیبای طبیعی، پارک ها یا حتی همان طبیعت ساده ی روستایی را مدیون سفرهای سخت و طاقت فرسای این حشرات هستیم. هر گلی که در نتیجه ی کار گرده افشانی رشد مي کند، تبدیل به یک زیستگاه امن و دلپذیر برای دیگر حشرات یا پرندگان مي شود. حتی پژوهش های محققان بریتانیایی نشان داده خرزنبورها قادرند ميدان مغناطیسی گل ها را احساس کنند، مي توانند زمين هایی که از گل هایی با اشکال مختلف تشکیل شده اند را از یکدیگر تشخیص دهند و از این ویژگی ها اســـتفاده مي کنند تا متوجه شوند زنبور دیگری قبلاً از یک گل اســـتفاده کرده اســـت یا نه.

   

  ۷- یکی از مهم ترین حشرات دنیا هســــتند

  تا حالا فکر کرده اید بدون زنبورها ، بشر از بین می رود؟

  طبق اعلام مؤسسه «دیده بان زمين» (EarthWatch)، زنبورها یکی از مهم ترین حشرات دنیا هســــتند. بعضی دانشمندان معتقدند تولید یک چهارم از یک ميلیون گونه ی گل و گیاه به زنبورها بستگی دارد. بدون زنبورها ما دنیایی عاری از تنوع خواهیم داشت. ارزش اقتصادی گرده افشانی زنبورها حدود ۱۳۰ ميلیارد یورو تخمين زده شده. این مسأله زیرساختی مهم برای تولیدات کشاورزی ایجاد مي کند. دنیای بدون زنبور غیر قابل تصور اســـت، اما متأسفانه این اتفاق در حال رخ دادن اســـت.

   

  ۸- عسل تنها محصول آن ها نیست

  تا حالا فکر کرده اید بدون زنبورها ، بشر از بین می رود؟

  موم زنبور عسل خالص ترین و طبیعی ترین ماده به شمار مي رود. گرده، شهدآب، پروپولیس (ماده ی موم مانندی که زنبور با آن لانه ی خود را درز گیری مي کند) و شاه انگبین (نوعی ماده غذایی که توسط زنبورهای عسل تهیه مي ‌شود)، از دیگر تولیدات زنبورها هســــتند. همه ی این تولیدات، محصول یک فرآیند پرزحمت و وقت گیر هســــتند.

   

  منبع : روزیاتو

   

   

  به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟
  هیچ نظری ثبت نشده است
  نظرات این پست غیرفعال هستند.
 • مطالب پربازدید
 •