پزشکی و بهداشتی

جویدن آدامس این فواید را برای سلامتی دارد

جویدن آدامس این فواید را برای سلامتی دارد

جویدن آدامس، تا به حال فکر کرده اید جدا از اینکه از سر عادت یا طعم خوب یا برطرف کردن بوی دهان، آدامس جویدن چه فوایدی می تواند داشته باشد؟ یا اصلاً اینگونه سوال کنیم، مگر آدامس جویدن فایده هم دارد؟؟؟ بله آدامس فواید زیادی دارد که هرگز فکرش را هم نمی کردید، به همین منظور در این مطلب درباره همین موضوع مفصلاً گفت و گو می کنیم و به شما می گوییم که جویدن آدامس چه فایده هایی دارد، در ادامه همراه با ما بمانید.

جویدن آدامس این فواید را برای سلامتی دارد

فواید جویدن آدامس

 

1 جویدن آدامس علائم سرماخوردگی را از بین می‌برد

سرما خوردن هرگز اتفاق جالبی نیست. علائم سرما خوردگی مثل خلط گلو هم اصلا خوشایند نیست. ولی خوشبختانه با جویدن آدامس می توانید بوی نامطبوع عفونت را کاهش دهید، هرچند برای اینکه آن را کاملا از بین ببرید می بایست دارو مصرف کنید.

 

2 جویدن آدامس عادت‌های مضر را ازبین می‌برد

فایده دیگر جویدن آدامس ناشی از فعالیت جویدن است. جویدن آدامس نه تنها میل به تنقلات را کم می کند، بلکه میل به مصرف موادی چون نیکوتین و کافئین را نیز کم می کند، حتی می تواند جایگزینی برای آن ها باشد. پس اگر می خواهید سیگار یا عادت های اعتیادآور دیگر را ترک کنید، جویدن آدامس راه خوبیست.

 

3 جویدن آدامس شنیدن صدای زنگ در گوش را درمان می‌کند

صدای زنگ گوش، صدایی شبیه زنگ است که در سرمان می پیچد و هرکاری هم که انجام دهیم از بین نمی رود. بااین که ضرر خاصی ندارند ولی آزاردهنده هستند و حواس مان را پرت می کنند. اکثریت ما نمی توانیم آن را ازبین ببریم فقط می بایست آن را تحمل کنیم. ولی دیگر مجبور نیستیم آن را تحمل کنیم. محققان دانشگاهی در بریتانیا برای این مشکل درمانی یافته اند. بهترین راه برای درمان این مشکل، جویدن آدامس است.

 

4 جویدن آدامس عمل هضم را آسان‌تر می‌کند

هر چند جویدن آدامس مستقیما به هضم غذا کمک نمی کند، ولی عملکرد سیستم هضم غذا را زیاد می کند. به این صورت که بزاق دهان را زیاد می کند، در نتیجه عمل بلع آسان تر شده و فرایند هضم مثل جریان صفرا و اسیدها و آنزیم های مهمی که غذا را هضم می کنند، فعال می شود. اگر پس از صرف غذا آدامس بجوید، این آنزیم های گوارشی آزاد شده و باعث جلوگیری از سوهاضمه می شود.

 

5 جویدن آدامس رفلکس اسید و سوزش معده را از بین می‌برد

آدامس جویدن پس از غذا، با کاهش اسید مری، رفلکس اسید و دیگر نشانه های سوزش معده را از بین می برد. افزایش بزاق دهان نیز به همین دلیل است. ولی با معده خالی آدامس نجوید زیرا تولید این اسیدهای هضم، نفخ معده ایجاد می کند.

 

6 جویدن آدامس از تخریب دندان جلوگیری می‌کند

بهترین شیوه به منظور جلوگیری از پوسیدگی دندان این است که به طور مرتب مسواک بزنید، ولی می دانیم که نمی شود پس از هر وعده غذایی مسواک زد. به جای آن می توانید آدامس بدون قند مصرف کنید تا از پوسیدگی دندان جلوگیری شود. مجمع دندان پزشکی امریکا اعتقاد دارد که با ۲۰ دقیقه جویدن آدامس پس از غذا، پوسیدگی، پلاک و ورم لثه کاهش می یابد و مینای دندان هم مقاوم تر می شود. فقط مطمئن شوید که آدامس بدون قند باشد، زیرا آدامس حاوی قند باعث پوسیدگی دندان می شود.

 

7 جویدن آدامس از خشکی دهان جلوگیری می‌کند

از آنجایی که جویدن آدامس بزاق دهان را تا ۱۰ برابر زیاد می کند، پس خشکی دهان را از بین برده و مشکلات مربوط به خشکی دهان را نیز کم می کند.

 

8 جویدن آدامس عادت‌های غذایی را متعادل و وزن را کنترل می‌کند

بر اساس تحقیقاتی که در دانشگاه لوئیزیانا انجام شده، اشخاصی که پس از خوردن نهار آدامس می جوند، در طول روز کمتر هوس می کنند غذا بخورند. همچنین اگر تا سه ساعت پس از نهار، هر یک ساعت یک بار آدامس بجوند، میلی به خوردن غذاهای پرکالری نخواهند داشت. پس جویدن آدامس به طور اتوماتیک وزن تان را کاهش نمی دهد، بلکه میل به غذا را کاهش داده، در نتیجه کمتر غذا خورده و وزن تان کنترل خواهد شد.

 

9 جویدن آدامس به حافظه و عملکرد آن کمک می‌کند

در آخر هم: جویدن آدامس خون‌رسانی به مغز را ۲۵ تا ۴۰ درصد افزایش می‌دهد. افزایش خون رسانی به مغز، میزان اکسیژن دریافتی مغز را زیاد می کند، درنتیجه آن، عملکرد مغز نیز افزایش خواهد یافت. با جویدن آدامس، عملکردهای شناختی مغز مثل حافظه، تمرکز و واکنش، زیاد می شود. با جویدن آدامس، حافظه کوتاه مدت به میزان ۳۵ درصد زیاد می شود. ولی افراط در جویدن آدامس هم به حافظه کوتاه مدت آسیب می رساند، پس می بایست مراقب بود.

 

بیشتر بدانید:

 

فواید معجزه آسای ترکیب آب و عسل

فواید گریپ فروت این میوه استوایی خوشمزه

با فواید فوق العاده انبه آشنا شوید

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا