جامعه شناسی,روان شناسی

این جملات را هیچوقت نباید به خودتان بگویید

این جملات را هیچوقت نباید به خودتان بگویید

جملات منفی در زندگی می توانند افراد را در معرض بدترین شرایط روحی قرار دهند که بسیاری از ما از عوارض این جملات و تلقین های منفی مطلع نیستیم.برخی از جملات منفی در زندگی وجود دارَد کــه مي تواند تاثیرات بسیار بدی در زندگی تان داشته باشد. این 5 جمله را در این مقاله به شما معرفی مي کنیم.

 

این احتمال وجود دارَد کــه زندگی خود را با دیگران مقایسه کنید و مدام زمزمه کنید کــه: همه از من بهترند! یادتان باشد کــه با گفتن این جمله، ظلم بزرگی به خود مي‌کنید!

این جملات را هیچوقت نباید به خودتان بگویید

نسبت به خویش مهربان باشید و به جای چنین جملاتی، به خود بگویید: من هم ویژگی‌ها و توانایی‌هایی دارم و به کمک آن‌ها مي‌توانم حتی بهتر از دیگران پیشرفت کنم و یا اگر کسی توانسته کاری را انجام دهد، پس بقیه هم مي‌توانند و کار نشد ندارَد.

 

وقتی عادت کرده‌ایم کــه فقط توانایی‌های دیگران را ببینیم، ناخودآگاه از خودمان و قابلیت‌های‌مان باز مي‌مانیم، دچار عقده حقارت مي‌شویم چون مي‌ترسیم کــه مبادا کاستی‌ها و ضعف‌های‌مان برملا شوند و در نهایت اعتماد به نفس لازم برای ادامه مسیر را از دست مي‌دهیم.

 

اما در مورد سرمنشا این باور غلط چه چیزی مي‌توان گفت؟ پاسخ این سوال را باید در زمان‌های گذشته جستجو کنیم. به احتمال زیاد شما خاطره خوبی از مقایسه شدن با همسالان خود ندارید چون در مدرسه یا خانواده مدام با هم سن و سال‌های خود مقایسه شده‌اید.

 

بسیاری از والدین از آنجا کــه مهارت لازم در فرزندپروری ندارند، فکر مي‌کنند کــه با مقایسه کودک با دیگران، در حقیقت او را تشویق مي‌کنند کــه زرنگ‌تر باشد، در حالی ‌کــه در عمل اتفاق دیگری مي‌افتد: کودک تمام انگیزه‌ها و قابلیت‌های خود را سرکوب شده مي‌بیند و عملا پیشرفتی نخواهد کرد.

 

یکی دیگر از افکار منفی‌ کــه ممکن است به سراغتان بیاید این است: اگر شکست بخورَم، اطرافیانم را مأیوس مي‌کنم.

 

توصیه مي‌کنیم کــه کمي به خود مسلط باشید و به جای این افکار نااميدکننده، به این فکرکنید کــه اگر شکست بخورید، اطرافیان شما از شکستتان نااميد و ناراحت مي‌شوند و نه از شخص شما!‌ سپس به این بیاندیشید کــه هیچ پیشرفتی در زندگی، بدون شکست به دست نمي‌آید و در حقیقت شکست، مقدمه پیروزی است.

 

اما چرا چنین افکاری به سراغ شما مي‌آید؟ در حقیقت وقتی تمام تلاشتان را مي‌کنید کــه تصویر ذهنی دیگران نسبت به شما خراب نشود، ناخواسته سیر نزولی‌تان نیز آغاز مي‌گردد! این منطق، قدرت خطر کردن را از شما مي‌گیرد و باعث مي‌شود کــه شما از ترس شکست، شانس‌های زندگی‌تان را نادیده بگیرید.

 

اگر مدام با خودتان زمزمه کنید کــه من هميشه شکست مي‌خورَم، هیچگاه طعم شیرین موفقیت را نخواهید چشید! در عوض به خود بگویید: “شاید گاهی آنقدرها موفق نبوده‌ام اما تلاش خود را کرَده‌ام و با شرایط به خوبی کنارآمده‌ام و یا اگر یک استراتژی جواب نداد، باید به فکر یک راهکار جدید باشم.

 

فقط یادتان باشد کــه اگر مدام خود را بازنده فرض کنید، به هیچکدام از اهدافتان نمي‌رسید، پیشرفت نمي‌کنید و تا ابد در ابهام و تاریکی باقی مي‌مانید. جمله مي‌توانستم خوب‌تر از این‌ها باشم، جمله معروفی است کــه قطعا بارها با خود زمزمه کرده‌اید!

 

توصیه ما به شما این است کــه به خودتان رحم کنید! کمال‌گرایی افراطی، شما را به مرور از پای درمي‌آورَد! در عوض به خود بگویید: من در حد توانم کارهای لازم را انجام مي‌دهم و بقیه وقت و انرژی‌ام را صرف خودم و خواسته‌هایم خواهم کرد.

 

یادتان باشد کــه سعی شبانه‌روزی در خوب‌تر بودن، شما را به مرحله‌ای مي‌رساند کــه دیگر هیچ کدام از کارهایی کــه انجام مي‌دهید، برایتان خوب و باارزش نخواهد بود.

 

جمله دیگری کــه ممکن است در سنین بالاتر به خود بگویید این است کــه (با این سن و سال، هیچ شانسی برای تغییر ندارم). اما توصیه مي‌کنیم کــه به جای این جمله، به خودتان بگویید کــه هیچگاه برای تغییر دیر نیست، حتی اگر شده به اندازه یک سر سوزن!

 

وقتی شما تغییر خود و تغییر روش زندگی‌تان را غیرممکن بدانید، کم‌کم سرخورده مي‌شوید، شکست را مي‌پذیرید و در نهایت برای بهبود این وضعیت هیچ تلاشی نخواهید کرد.

 

سه روش برای غلبه بر ویروس‌های ذهنی!

افکار محدودکننده و نیز جملاتی کــه بار عمومي دارند را شناسایی کنید

 

این جملات عبارتند از: (همه مردم همين هستند)، (همه همين کار را مي‌کنند)، (هیچکس این کار را نمي‌کند) و…

 

مراقب جملات شرطیِ منفی باشید

به عنوان مثال: مي‌خواهم رژیم بگیرم، اما اگر غذا نخورم، ضعیف و مریض مي شوم و یا (اگر سر این کار بروم، دیگر آزادی سابق را نخواهم داشت).

 

سؤال‌های خوب از خودتان بپرسید!

مثلا (اهداف اصلی من از کاهش وزن چیست؟)، آیا هدف فقط کاهش وزن است یا لذت بردن از خوردن؟ و یا آیا من استحقاق یک شغل خوب و با درآمد بهتر را ندارم؟

 

چگونه مي‌توان در موانع زندگی تغییر ایجاد کرَد؟

به محض این‌کــه الویت‌ها و اهداف زندگی‌تان را مشخص سازید، به سرعت مي‌توانید قابلیت‌های فردی‌تان را در راه رسیدن به آن‌ها بسیج کنید… مثلا به خود بگویید: “من مي‌توانم انسان شادی باشم و شاد بودن فقط در خوردن خلاصه نمي‌شود و یا (من آزادی را با دستان خودم و در زندگی فردی‌ام ایجادمي‌کنم و آزادی من به زندگی حرفه‌ایم وابسته نیست).

 

nikshoo.com

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا