افراد موفق

جف بزوس مرد بزرگ آمازون غول فروشگاه اینترنتی

جف بزوس مرد بزرگ آمازون غول فروشگاه اینترنتی

جف بزوس مرد بزرگ آمازون غول فروشگاه اینترنتی

جف بزوس مردی که آمازون را پایه ریزی نمود و گسترش داد. وی اکنون یکی از افراد شناخته شده دنیای تکنولوژی و اینترنت است که به قول خودش از a تا z را در فروشگاهش دارد. مطمئنا دانستن داستان زندگی و مسیر موفقیت این افراد می تواند بسیار جالب و خواندنی باشد. پس همراه با هم مروری داشته باشیم بر داستان فروشگاه اینترنتی بزرگ آمازون پایه ریزی شده توسط جف بزوس.
جف بزوس مرد بزرگ آمازون غول فروشگاه اینترنتی

سال ۱۹۹۵ بود که جف بزوس کسب‌و‌کار فروش آنلاین کتاب را شروع کرد و اولین گام برای آغاز امپراتوری «آمازون» را برداشت. ‌اما بلندپروازی‌های او تنها به تجارت الکترونیکی محدود نیست؛ او در حوزه‌های رسانه، تولید گجت‌های دیجیتال و حتی دنیای سرگرمی حضوری فعال دارد.

 

در یک نگاه

«جف بزوس» (Jeff Bezos) در سال ۱۹۶۴ در ایالات متحده‌ی آمریکا به‌دنیا آمد. او از همان ابتدا عاشق کامپیوتر بود و در دانشگاه در رشته‌ها‌ی علوم کامپیوتر و مهندسی الکترونیک تحصیل کرد.
جف بزوس مرد بزرگ آمازون غول فروشگاه اینترنتی

او بعد از تمام کردن درسش، در «وال استریت» مشغول به ‌کار شد. پس از گذشت چهار سال، شغل پرسود خود را رها کرد و در ۳۰ سالگی آمازون را راه انداخت. آمازون به‌تدریج از یک کتاب‌فروشی آنلاین به بزرگ‌ترین فروشگاه اینترنتی دنیا تبدیل شد. اما بزوس به این راضی نبود و وارد حوزه‌های جدیدی شد؛ مهم‌ترین آن‌ها شاید خرید روزنامه‌ی «واشنگتن پست» در سال ۲۰۱۳ باشد. در ادامه به جزییات بیشتری در مورد زندگی شخصی و حرفه‌ای او می‌پردازیم.

 

جف بزوس قبل از راه اندازی آمازون

«جفری پرستون جارگنسن» یا همان جف بزوس، متولد «البوکرکی» در نیومکزیکوی آمریکاست. ازدواج پدر و مادرش تنها یک سال دوام داشت و وقتی جف چهار ساله بود، مادرش با یک مهاجر کوبایی ازدواج کرد. جف، نام خانوادگی بزوس را از ناپدری‌اش گرفته است. او از همان دوران کودکی، روحیه‌ی کنجکاوی داشت و گاراژ خانه‌شان را به آزمایشگاه تبدیل کرده بود.

 

او خود را با قطعات الکترونیکی سرگرم می‌کرد. در نوجوانی به‌همراه خانواده‌اش به «میامی» مهاجرت کرد. جف در آن سال‌ها به دنیای جذاب کامپیوترها دل بست. او به دانشگاه پرینستون رفت و در رشته‌ها‌ی علوم کامپیوتر و مهندسی الکترونیک از آن‌جا فارغ‌التحصیل شد. پس از پایان تحصیل، او در چند شرکت مختلف در «وال استریت» (Wall Street) ازجمله Fitel، Bankers Trustt و شرکت سرمایه‌گذاری D.E. Shaw مشغول به کار شد.

 

او در طول چهار سال حضور در بازار وال استریت، موفقیت‌های زیادی به‌دست آورد؛ در حالی‌که همیشه چیز عالی به‌نظر می‌رسید، جف بزوس بزرگ‌ترین تصمیم زندگی‌اش را گرفت. او در سال ۱۹۹۴ از شغلش استعفا داد، به سیاتل رفت و کسب‌وکار اینترنتی خود را راه انداخت. این‌جا بود که داستان آمازون شروع شد.

 

‌اولین دفتر آمازون در سمت چپ و دفتر کنونی این شرکت در سمت راستجف بزوس مرد بزرگ آمازون غول فروشگاه اینترنتی

جف بزوس و داستان الهام‌بخش آمازون

سال ۱۹۹۴ بود و جف بزوس ۳۰ سال داشت. او مثل بسیاری از رهبران کنونی دنیای دیجیتال، پتانسیل نامحدود اینترنت را در بهترین زمان ممکن درک کرد و آن را بنیان کسب‌وکار خود قرار داد. او دفتر کار کوچکی را در گاراژ خانه‌اش برپا کرد. در ابتدا او فقط چند کارمند داشت. آن‌ها کار بر روی نرم‌افزار سایت را شروع کردند.مدتی بعد دفتر کارشان را به خانه‌ا‌ی دو اتاق‌خوابه منتقل شد و پس از مدت کوتاهی نمونه‌ی آزمایشی وب‌سایت موردنظرشان را ساختند. تست بتای سایت با مشارکت ۳۰۰ نفر با موفقیت انجام شد و ۱۶ جولای سال ۱۹۹۵، Amazon.com‌ متولد شد.

 

اولین نسخه از وب‌سایت آمازونجف بزوس مرد بزرگ آمازون غول فروشگاه اینترنتی

موفقیت اولیه‌ی آمازون حقیقتا عجیب و غریب بود. در ۳۰ روز اول، بدون هیچ‌گونه تبلیغاتی، Amazon.com در ایالات متحده‌ی آمریکا و ۴۵ کشور دیگر، کتاب فروخت. در عرض دو ماه، فروش این وب‌سایت به ۲۰ هزار دلار در هفته رسید. در سال ۱۹۹۷ و با تداوم موفقیت‌های آمازون، بسیاری از تحلیل‌گران اقتصادی در مورد آینده‌ی آمازون دچار تردید شدند.

 

 

خیلی از کتاب‌فروشی‌های سنتی کم‌کم سایت‌های فروش خود را راه می‌انداختند؛ در آن شرایط، آمازون چه وضعیتی پیدا می‌کرد؟ دو سال گذشت و نه‌تنها آمازون متوقف نشد، بلکه از تمام رقبا پیشی گرفته و به‌عنوان رهبر دنیای تجارت الکترونیکی شناخته شد.
جف بزوس مرد بزرگ آمازون غول فروشگاه اینترنتی

از سال ۱۹۹۸، آمازون محصولات دیگری را هم برای فروش روی سایت قرار داد؛ ابتدا با CD و ویدیو شروع شد و به‌تدریج لباس، وسایل الکترونیکی، اسباب‌بازی و چندین رسته‌ی دیگر هم پای‌شان به آمازون باز شد.

 

جف بزوس به آمازون اکتفا نکرد

اکثر مردم جف بزوس را با فروشگاه اینترنتی‌اش یعنی آمازون می‌شناسند. اما بلندپروازی‌های او حد و مرزی ندارد. آمازون در سال ۱۹۹۸، وب‌سایت معروف IMDB.com ‌را از آن خود کرد. یک سال بعد، وب‌سایت Alexa.com را تصاحب کرد؛ این وب‌سایت در زمینه‌ی ارایه‌ی داده‌ها و تحلیل‌های صفحات وب فعالیت دارد. در سال ۲۰۰۷ هم وب‌سایت Dpreview.com که به بررسی تخصصی دوربین‌های دیجیتال می‌پردازد به زیرمجموعه‌ای از آمازون تبدیل شد.
جف بزوس مرد بزرگ آمازون غول فروشگاه اینترنتی

آمازون در هزاره‌ی سوم سال‌به‌سال اوضاع مالی بهتری پیدا می‌کرد. در سال ۲۰۰۷، جف بزوس دست‌به‌کار شد و یه‌سراغ تولید محصولات دیجیتالی رفت. در این سال او از اولین کتاب‌خوان دیجیتالی آمازون با نام «کیندل» (Kindle) رونمایی کرد. اما این‌که چیزی نیست! جف بزوس در همان سال در شرکت Blue Originn سرمایه‌گذاری کرد. این شرکت در زمینه‌ی فناوری‌های مربوط به سفرهای فضایی فعالیت می‌کرد.

 

در سال ۲۰۱۱ ‌و یک سال پس از معرفی اولین آیپد شرکت اپل، جف بزوس هم اولین تبلت آمازون را معرفی کرد. این تبلت، کیندل فایر (Kindle Fire) نام داشت. آمازون تا این‌لحظه چندین مدل کتاب‌خوان دیجیتال و تبلت را به بازار عرضه کرده است.جف بزوس مرد بزرگ آمازون غول فروشگاه اینترنتی

در سال ۲۰۱۳ جف بزوس بار دیگر خبرساز شد. او به یک رسانه‌ی قدرتمند احتیاج داشت و از این رو، روزنامه‌ی واشنگتن پست (Washington Post) و تمام ناشران مرتبط با آن را تصاحب کرد. جف برای این‌کار ۲۵۰ میلیون دلار خرج کرد.

 

این خرید شخصا مربوط به جف بزوس است و ارتباطی با شرکت آمازون ندارد. در همین سال خبر جالب دیگری در رسانه‌ها منتشر شد. جف بزوس ایده‌ی ارسال کالا با پهپاد را مطرح کرد. آمازون در حال حاضر بر روی این طرح که با نام «آمازون پرایم ایر» (Amazon Prime Air) شناخته می‌شود، کار می‌کند.
جف بزوس مرد بزرگ آمازون غول فروشگاه اینترنتی

جف بزوس شرکتی به‌نام «بزوس اکسپدیشنز» (Bezos Expeditions) را تاسیس کرده است. سرمایه‌گذاری‌های شخصی او از طریق این شرکت انجام می‌شود. بسیاری از شرکت‌ها، سرویس‌ها و سایت‌های شناخته‌شده‌ی امروزی، تمام یا بخشی از سرمایه‌ی‌ خود را از بزوس اکسپدیشنز دریافت کرده‌اند. از آن میان می‌توانیم به وب‌سایت خبری معروف BusinessInsider.com‌ اشاره کنیم.

 

“برند شما آن چیزی است که  وقتی از اتاق خارج می‌شوید، مردم درباره‌یتان می‌گویند.”

جف بزوس مرد بزرگ آمازون غول فروشگاه اینترنتی

5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا