دکوراسیون و چیدمان

جزیره در آشپزخانه مد جدید و شیک دکوراسیون منازل

جزیره در آشپزخانه مد جدید و شیک دکوراسیون منازل

جزیره آشپزخانه یکی از شیک ترین مدل های دکوراسیون آشپزخانه است که در ایران به تازگی طرفدار پیدا کرده است و واقعا محبوب شده است. چه ایــده هایی برای طراحی کابینت ها و جزیره در فضای آشپزخانه داریــد؟ اگرچه هیچ فرمول ثابتی برای تعیین اندازه و ابعاد جزیره آشپزخانه وجود ندارد، ولی برخی از دستورالعمل‌ها در مورد اندازه‌ها و ابعاد ميتواند در این زمینه كمك‌كننده باشد. طراحان آشپزخانه، توماس آهمن و اســتیو چوستریچ، پیشنهادات خوبی برای طراحی جزیره آشپزخانه ارائه ميكنند و معتقدند كه می بایست كار را با پرسیــدن شش سوال از خودآغاز كنیــد.

 

به طراح نیاز داریــد؟

جزیره در آشپزخانه مد جدید و شیک دکوراسیون منازل

جزیره‌ها معمولا فضای اصلی كار كردن و دور هم جمع شدن در آشپزخانه هستند، پس در طراحی آن‌ها می بایست دقت كامل انجام شود. آهمن بیان می کند: كسی كه دارای درك درستی از تناسبات اســت و ميتواند نگاهی جامع در برنامه‌ریزی داشته باشد این مسئله را به خوبی تشخیص ميدهد. ولی هر كسی قادر به این كار نیست. یك طراح یا معمار در انجام این كار ميتواند به شما كمك كند، به ویژه وقتی جزیره از بخش‌های زیادی تشكیل شده باشد.

 

هماهنگی جزیره با چیــدمان آشپزخانه چگونه خواهد بود؟

جزیره در آشپزخانه مد جدید و شیک دکوراسیون منازل

آشپزخانه‌ها فضاهای ایستایی هستند و به دلیل ماهیت شلوغ آن‌ها هر بخش آن می بایست به دقت و در هماهنگی با دیگر اجزا طراحی شود. مطمئن شویــد كه كه قسمت مخصوص آماده‌سازی غذا در جزیره هماهنگی خوبی با پیش‌خان روبه‌روی خود دارد. آیا جزیره با دیگر اجزای آشپزخانه هماهنگ اســت؟ آیا ميتواند مثلث سینك، یخچال، و اجاق گاز را كامل كند؟ آیا نیاز به فضایی دیگر برای كار كردن با یك سینك جداگانه داریــد؟

 

فضای باز پیرامون جزیره نیازمند چند محاسبه اســت. آهمن پیشنهاد ميكند كه در جلوی جزیره می بایست 1 متر فضای خالی وجود داشته باشد. بخش مخصوص به آماده‌سازی غذا در جزیره می بایست 1 متر باشد، بیش از 1.5 متر در این بخش ضروری به نظر نميرسد. بخش غذاخوری جزیره براساس فضای كناری آن، اتاق غذاخوری یا اتاق نشیمن، طراحی ميشود.

 

ارتفاع جزیره چقدر باید باشد؟

جزیره در آشپزخانه مد جدید و شیک دکوراسیون منازل

اولین كار: ارتفاع نشیمن خود را تعیین كنیــد. اگر قصد داریــد از چهارپایه در جزیره خود بهره ببریــد، می بایست جزیره ارتفاعی بین 90 سانتی‌متر تا یك متر داشته باشد. ارتفاع 1 متری چهارپایه‌ها انعطاف‌پذیری بیش‌تری ایجاد ميكند، چون که شما ميتوانیــد جزیره را در دو ارتفاع مختلف طراحی كنیــد. ارتفاع كم‌تر برای آماده‌سازی غذا و انجام كارهای دیگر و ارتفاع بیش‌تر برای قرار دادن چهارپایه‌ها و صرف وعده‌های غذایی.

 

ارتفاع 90 سانتی‌متری انعطاف‌پذیری كافی برای طراحی جزیره ندارد، ولی این اندازه برای فضاهایی مناسب اســت كه ارتفاع قسمت غذاخوری آشپزخانه ثابت اســت. آهمن توصیه ميكند كه سطح پیش‌خان جزیره 30 سانتی‌متر جلوتر از پایه خود طراحی شود تا غذاخوردن روی آن راحت‌تر شود.

 

به چه تعداد فضای نگهدارنده احتیاج داریــد؟

جزیره در آشپزخانه مد جدید و شیک دکوراسیون منازل

این مسئله به چیــدمان آشپزخانه شما بستگی دارد. اگر فضای كافی برای تعداد زیادی كابینت در آشپزخانه داریــد، فضاهای نگهدرانده موجود در جزیره در اولویت نخواهند بود. اگر جزیره فضای آماده‌سازی اصلی شماســت، سینك و دیگر وسایل می بایست در اولویت اول شما باشند، ولی تلاش كنیــد وسایل آماده‌سازی غذا و تخته‌های برش را در نزدیكی سینك قرار دهیــد.

 

جوستریچ بیان می کند: به طور معمول، دو كابینت 60 سانتی‌متری كه پشت به هم در زیر جزیره قرار گرفته‌اند كافی هستند. ولی توجه كنیــد كه در جزیره‌های بزرگ ممكن اســت بین كابینت‌ها فضای خالی ایجاد شود. آهمن توصیه ميكند كه عرض جزیره خود را 1 متر در نظر بگیریــد، اگرچه گاهی 2 متر با فضای آشپزخانه هماهنگی بیش‌تری دارد.

 

طول جزیره ميتواند حداقل 120 سانتی‌متر باشد، ولی او پیشنهاد ميكند كه جزیره خود را 2.5 متر در نظر بگیریــد تا بتوانیــد سینك، ماشین ظرف‌شویی، و اجاق گاز رومیزی را در آن قرار دهیــد.

 

در جزیره آشپزخانه به چه وسایل برقی‌ای احتیاج داریــد؟

جزیره در آشپزخانه مد جدید و شیک دکوراسیون منازل

چنانچه تصمیم گرفته‌ایــد كه از وسایل برقی در جزیره بهره ببریــد، می بایست در مورد فضا و كاركرد آن‌ها برنامه‌ریزی كنیــد. جوستریچ بیان می کند: اگر سینك اصلی در جزیره قرار داشته باشد، شما نیاز به یك ماشین ظرف‌شویی خواهیــد داشت و می بایست تصمیم بگیریــد كه این ماشین ظرف‌شویی در كدام سمت سینك قرار بگیرد: سمت چپ یا راســت؟

 

اگر جزیره محل آماده‌سازی اصلی شماســت، شما به یك سطل آشغال نیاز خواهیــد داشت. اندازه آشپزخانه شما چقدر اســت؟ اگر دارای یك آشپزخانه بزرگ هستیــد و یخچال در نزدیكی جزیره قرار ندارد، شایــد به یك یخچال كوچك كه در زیر پیش‌خان قرار ميگیرد نیاز داشته باشیــد.

 

اگر قصد داریــد در جزیره یك اجاق گاز رومیزی قرار دهیــد، می بایست فضای كافی برای نصب هواكش و یا هود را نیز در نظر بگیریــد. فهرستی از چیزهایی كه در جزیره آشپزخانه به آن‌ها نیاز داریــد تهیه كنیــد و آن‌ها را به ترتیب اولویت طبقه‌بندی كنیــد. قطعا امكان قرار دادن همه چیز در جزیره امكان‌پذیر نیست، ولی تلاش كنیــد پنج اولویت اول خود را در این فضا قرار دهیــد.

 

كاركرد جزیره چیست؟

جزیره در آشپزخانه مد جدید و شیک دکوراسیون منازل

قبل از این‌كه به فضاهای نگهدارنده یا اجاق گاز آشپزخانه خود فكر كنیــد، در این مورد تصمیم بگیریــد كه قصد داریــد كاركرد اصلی جزیره شما چه باشد. بسیاری از جزیره‌ها دارای دو بخش هستند: یك بخش مخصوص آشپزی و بخشی دیگر مخصوص غذا خوردن. ولی تاكیــد شما بیش‌تر بر روی كدام بخش اســت؟

 

كار كردن، آشپزی، غذا خوردن، تمیز كردن، و یا تفریح؟ یا شایــد قصد داریــد برای کارهای دیگری مانند انجام تكالیف مدرسه بچه ها نیز از جزیره بهره ببریــد؟ اگر قصد داریــد وسایل برقی و سینك در جزیره قرار بگیرند به فضای بیش‌تری نیاز داریــد. اگر از آن فقط برای وعده‌های غذایی عادی قصد داریــد بهره ببریــد، نشیمن می بایست اولویت اول شما باشد.

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

حمید جعفری

حمید جعفری فعال حوزه محتوا و سئو و مدیر سایت نیک شو ، امیدوارم محتوای این سایت راهی باشد برای زندگی بهتر و لذت بخش تر ......

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا