پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • جت لگ چیست و چرا در سفرها به آن دچار می شویم؟

  مجموعه : مطالب جالب علمی

  جت لگ چیست و چرا در سفرها به آن دچار می شویم؟

  آیا شما هم از آن افرادی هستید که وقتی هوایی سفر می کنید و به مقصد می رسید ذهنتان به گونه ای دیگر فضای جدید را درک می کند؟ شما دچار جت لگ شده اید. چه چیزی باعث جت لگ مي شود؟ اگر بفهميم بدن ما چگونه عمل مي کند، پیــدا کردن راه هایی برای جلوگیری از جت لگ مي تواند به مراتب آسان تر شود.

   

  بدن ما به طور طبیعی به شکلی برنامه ریزی شده که تعدادی از فعالیت ها، مثل خوردن و خوابیــدن، را در طول دوره ای 24 ساعته انجام دهد.

  جت لگ چیست و چرا در سفرها به آن دچار می شویم؟

  این روال عادی درونی به عنوان ریتم های شبانه روزی شناخته مي شود، و وقتی که با هواپیما پرواز مي کنیم دچار بی نظمي مي شود.

   

  حرکت در طول منطقه های زمانی مي تواند بدن ما را به هم بریزد، و منجر به خستگی مفرط همراه با سوء هاضمه، مشکلات روده، از دست دادن اشتها و حافظه و همچنین مشکلات تمرکزی شود.

   

  خیلی ناگوار به نظر مي رسد، این طور نیست؟

  این ها رایج ترین آثار جت لگ هستند، ولی افراد مختلف ممکن است به شیوه های مختلف تحت تأثیر قرار بگیرند.

   

  اگر سؤال بعدی شما این است که چقدر طول مي کشد تا از جت لگ بهبود پیــدا کنیم؟ بایــد بگوییم که متأسفانه هیچ جواب ثابتی به این سؤال وجود ندارد.

   

  جت لگ نه تنها روی افراد مختلف به شیوه های مختلف تأثیر مي گذارد، بلکه اثرات آن نیز مي تواند بسته به سن، وضعیت سلامت و سطوح استرس ما متفاوت باشد.

   

  آیا بعضی کشورهای خاص برای جت لگ بدتر هستند؟

  این را به یاد داشته باشیــد که سفر به غرب هميشه بهتر از سفر به شرق است. دلیل این موضوع این است که هنگامي که شما به شرق سفر مي کنیــد، وقتی که بدن شما در حال بیــدار شدن است سعی مي کنیــد به خواب برویــد، و انگار که در ميانه های شب مجبور به بیــدار شدن مي شویــد.

   

  به عبارت دیگر، بدن شما بهتر مي تواند با روزی طولانی تر نسبت به روزی کوتاه تر کنار بیایــد. مطالعات نشان داده که یک روز کامل طول مي کشد تا بدنتان بتواند از هر منطقه زمانی که سفر مي کنیــد بازیابی پیــدا کند.

   

  1. برنامه زمانی خود را سبک کنیــد

  وقتی بدانیــد چگونه برای پروازی طولانی مدت خود را آماده کنیــد مي توانیــد تعطیلات خود را با نشاط و بدون خستگی آغاز کنیــد. اگر دارای برنامه زمانی سفت و سختی در محل اقامت خود هستیــد، سعی کنیــد این برنامه را چند روز قبل از سفرتان سبک کنیــد.

   

  داشتن روالی سخت از غذا خوردن و خوابیــدن باعث مي شود که سازگاری با منطقه زمانی جدیــدی دشوارتر باشد. اگر نظم و ترتیب انعطاف پذیرتری داشته باشیــد، دارای مزیتی بزرگ برای سفرتان در خارج از کشور خواهیــد بود.

   

  2. شب قبل از سفر، خواب خوبی داشته باشیــد

  معمولاً افراد پیش از سفری طولانی با هواپیما چند ساعت بیشتر نمي خوابند. دلیل آن مي تواند به خاطر هیجان پیش از تعطیلات و یا تلاش عمدی به منظور خسته کردن خودتان باشد تا بتوانیــد در طول پرواز به راحتی بخوابیــد.

   

  ولی این اشتباهی بزرگ است! تغییرات آخرین لحظه در روال عادی روزانه شما، فقط باعث مي شود که سازگاری با منطقه زمانی جدیــد دشوارتر شود. داشتن خواب شبانه ای پیش از سفر کمک مي کند که بهتر بتوانیــد از پس جت لگ بر بیاییــد.

   

  3. سعی کنیــد در هنگام شب به مقصد نرسیــد

  در صورت امکان، پروازی را انتخاب کنیــد که در ساعات روز به مقصد برسیــد. این باعث مي شود که راحت تر بیــدار بمانیــد چرا که وسوسه بیشتری خواهیــد داشت که بیرون برویــد و از روزی که انتظارتان را مي کشد لذت ببریــد.

   

  4. در انتخاب هواپیمای خود دقت کنیــد

  سفر با بعضی هواپیماها مي تواند تأثیر بهتری روی جت لگ داشته باشد.

  جت لگ چیست و چرا در سفرها به آن دچار می شویم؟

  سیستم های رطوبت های‌تک باعث مي شود که نم هوا حفظ شود و سیستم های روشنایی LED قابلیت ایجاد 16.7 ميلیون سایه رنگ را دارند که مراحل طبیعی روز را بازسازی مي کند و جت لگ را دفع مي کند.

   

  یک نکته خوب دیگر، سیستم تصفیه هوایی است که هوا را هر دو دقیقه تصفیه کند.

   

  5. سفر خود را به چند بخش تقسیم کنیــد

  سعی کنیــد تا رسیــدن به مقصد نهایی خود توقفی بین راه داشته باشیــد، تا بدن شما زمان بیشتری برای سازگاری با روال جدیــد داشته باشد. این کار همچنین شایــد کمک کند که قیمت بلیت هواپیمای شما هم کاهش پیــدا کند.

   

  6. از مصرف الکل خودداری کنیــد

  اثرات الکل در ارتفاعات خستگی را افزایش مي دهد و موجب دهیــدراته شدن بدن مي شود، و در نتیجه مقابله با جت لگی که در پیش داریــد دشوارتر هم خواهد شد.

   

  7. قرص های خواب آور را فراموش کنیــد

  متکی بودن به قرص های خواب برای پروازهای طولانی مدت ایــده بدی است، چرا که این قرص ها ارزشش را ندارند. قرص های خواب هیچ کمکی به شما برای بهبودی از جت لگ نمي کنند و فقط باعث مي شوند که در هنگام رسیــدن به مقصد دچار سرگیجه باشیــد.

   

  اگر نیاز به بستن چشم هایتان و خواب داریــد، به شکل طبیعی آن را انجام دهیــد. آب گرم رایگان و نامحدود یکی از بهترین چیزهایی است که که در داخل هواپیما در اختیار شما قرار مي دهند، پس سعی کنیــد چای کیسه ای گیاهی به همراه خود بیاوریــد.

   

  8. با قهوه خداحافظی کنیــد

  از نوشیــدنی های پر از کافئین مثل قهوه، کولا و نوشیــدنی های انرژی زا دوری کنیــد. این محرک های مصنوعی روی توانایی شما در خوابیــدن تأثیر مي گذارند و زمان بهبودی از جت لگ را افزایش مي دهند.

   

  بدن شما وقتی که هیــدراته باشد به بهترین شکل عمل مي کند، پس نوشیــدن مقادیر زیاد آب راهی عالی برای کم کردن اثرات جت لگ است.

   

  9. ساعت خود را تنظیم کنیــد

  وقتی سوار هواپیما مي شویــد، ساعت خود را با زمان مقصد تنظیم کنیــد تا از نقطه نظر روانشناختی با آن سازگار شویــد. ولی این هشدار را به یاد داشته باشیــد:

  زرنگ بازی در نیاوریــد و این کار را از قبل انجام ندهیــد، مگر اینکه بخواهیــد احمقانه ترین بهانه برای جا ماندن از پروازتان را به دست آوریــد!

   

  10. جنب و جوش داشته باشیــد

  به طور مرتب در اطراف خود حرکت کنیــد و ورزش هایی انجام دهیــد تا جریان خون ادامه داشته باشد. شایــد در مورد ترومبوز سیاهرگی عمقی {{DVT}} شنیــده باشیــد که یکی از اصلی ترین دلایل آن رکود جریان خود است.

   

  اگر مي خواهیــد بدانیــد که چگونه مي توان از DVT جلوگیری کرد، بهتر است بدانیــد که گردش خون مناسب رمز اصلی آن است.

   

  یک جفت جوراب سفری مخصوص هواپیما تهیه کنیــد تا خطر DVT را به حدقل برسانیــد و گردش خون را بهبود دهیــد. چه کسی به زشت بودن این جوراب ها اهميت مي دهد؟ قرار نیست در نمایش مُد و فشن شرکت کنیــد.

   

  11. غذای مناسب بخوریــد

  یک توصیه نسبتاً مفرط این است که شروع به خوردن سه وعده غذایی روزانه مطابق با منطقه زمانی جدیــد خود کنیــد، حتی اگر به معنی خوردن کورن فلکس ساعت 11 شب باشد.

   

  البته اگر از آن دسته افرادی باشیــد که از خوردن اسنک و تنقلات در هنگام شب لذت مي بریــد، شایــد این موضوع خیلی مشکل بزرگی برایتان نباشد.

   

  12. کمبود خواب خود را جبران کنیــد

  سعی کنیــد به اندازه معمول یک شبانه روز 24 ساعته، خواب داشته باشیــد. در صورت لزوم، هر کمبود خوابی را با چرتی کوتاه در روز رسیــدن به مقصد جبران کنیــد.

   

  13. در جستجوی آفتاب باشیــد

  جت لگ چیست و چرا در سفرها به آن دچار می شویم؟

  تا جایی که مي توانیــد از روشنایی روز استفاده کنیــد. نور روز باعث مي شود که شما احساس بهتری داشته باشیــد. مگر اینکه تمام طول شب بیــدار بوده باشیــد، که البته هرگز ایــده خوبی پیش از پروازی طولانی نیست.

   

  14. کمي ورزش کنیــد

  کمي ورزش کنیــد تا اندورفین های خود را تقویت کنیــد. این روزها، تقریباً تمام مجله های شرکت های هواپیمایی بخشی مخصوص ورزش های ساده برای پروازهای طولانی مدت دارند.

   

   

  به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟
  هیچ نظری ثبت نشده است
  نظرات این پست غیرفعال هستند.
 • مطالب پربازدید
 •