بهداشت کودکان

توصیه های مهم درباره ختنه پسران که باید بدانید

توصیه های مهم درباره ختنه پسران که باید بدانید

توصیه های مهم درباره ختنه پسران که باید بدانید

ختنه برای آقا پسرها لازم و ضروری است، این یک آئین مذهبی است که ما انجام می دهیم اما از نظر پزشکی نیز کاملا توصیه شده است و در کشورهای غیر مسلمان نیز به طور فراوان انجام می شود. ختنه فرآیندی است که در آن پوست اضافه سر آلت تناسلی برداشته می‌شود و با وجود آنکه در کشور ما اعتقادات و توصيه‌هاي مذهبی عامل اصلی انجام آن بوده، شده ولی در عصر امروز از ختنه به موجب يك جراحی علمی ياد مي‌شود و حتی در خیلی از کشورها با وجود آنکه از نظر مذهبی احتیاجی به این کار نیست ولی آن را انجام می‌دهند و به عنوان مثال در آمریکا 80 درصد نوزادان پسر ختنه می‌شوندو در ایران نیز حدود 95 درصد از پسر ها ختنه می‌شوند.

 

وقت مناسب برای ختنه

درباره وقت مناسب برای ختنه کودک اختلاف‌نظرهایی وجود دارد. بعضی اورولوژیست‌ها و جراحان عمومی و اطفال اعتقاد دارند که این کار باید پس از 2 سالگی انجام شود ولی متخصصان اطفال، هفته‌های اول تولد را مناسب می‌دانند. بین بعضی متخصصان اطفال نیز اين ديدگاه مطرح است كه خوب است ختنه را پس از30 روز‌گی کودک انجام داد.

 

ولی آنچه اهمیت دارد این است که خوب است ختنه تا پیش از 18 ماهگی انجام شود چونکه امکان عفونت ادرار در این وقت زیاد است و چنانچه ختنه انجام نشود، این امکان بالاتر هم می‌رود.

 

کدام یک؟ بیهوشی یا بی‌حسی

با اینکه هر 2 شیوه جراحي و حلقه با بیهوشی عمومی و بی‌حسی موضعی انجام می‌شوند ولي بهترین حالت این است که بیهوشی عمومی اتفاق بیفتد چونکه در این حالت کودک آرام خوابیده و پزشک به‌راحتی و با تمرکز می‌تواند کارش را انجام دهد.

 

در بی‌حسی امکان دارد کودک بترسد، گریه کند، حرکت کند، اضطراب داشته باشد و علاوه بر تاثیر روانی بد، درنتیجه فرآیند نیز امکان دارد اختلال ایجاد کند. به طور کلی برای کودکان کمتر از 2 ماه معمولا از بی‌حسی استفاده می‌شود و برای کودکان بالای 6 ماه می‌توان شیوه بیهوشی را انتخاب کرد.

 

كدام شیوه را انتخاب كنيم؟

2 شیوه برای ختنه وجود دارد؛ یکی شیوه جراحی و دیگری حلقه‌ که البته هر کدام از اینها عوارض مخصوص خود را دارند. بنابراین افرادی که این کار را انجام می‌دهند باید میزان مهارت خود را درباره انجام هرکدام از شیوه‌ها بدانند و یک شیوه را انتخاب کنند. در شیوه جراحی:

 

پزشک اول در پوست جلوی آلت تناسلی شکاف کوچکی ایجاد می‌کند، سپس پوست را به عقب می‌کشد و با حفظ 2 میلی‌متر پوست اضافی بخیه می‌شود. در شیوه حلقه، به کمک یک حلقه پوست مانند بندناف خشک شده و پس از چند روز می‌افتد.

 

ضرورت ختنه پسر ها

بچه هایی که ختنه می‌شوند امکان عفونت ادراری در آنها نسبت به کودکاني كه ختنه نمي‌شوند 15 برابر کمتر است. تحقيقات نشان داده كه با انجام ختنه امکان ابتلا به سرطان آلت تناسلي در سنين بالا به مراتب کمتر مي‌شود. ضمن آنکه اين جراحي ساده و سرپايي امکان انتقال عفونت‌هایی که پس از ازدواج امکان دارد از طریق رابطه زناشويي ایجاد شود را کاهش مي‌دهد.

 

به علاوه امکان انتقال عفونت ایدز نیز به این ترتیب کمتر می‌شودبنابراین باتوجه به اینکه عفونت ادراری در کودکان زیر 6 ماه بیشتر است، توصیه مي‌شود ختنه در سنین پایین انجام شود.

 

چه وقت ختنه نباید انجام شود؟

همانقدر که انجام ختنه در پسربچه‌ها به‌شدت توصیه می‌شود، بعضی اوقات هم ختنه نباید انجام شود. در صورتی که نوزاد آلت کوچکی داشته باشد یا سوراخ سر آلت نابجا باشد که به اصطلاح به آن هیپوسپادیاس می‌گویند یا در صورتی که نوزاد انحراف آلت تناسلی داشته باشد، نباید ختنه انجام شود. دقیقا به همین سبب است که توصیه می‌شود نوزاد بلافاصله ختنه نشود و حداقل یک بار پس از ادرار و معاینه دقیق بواسطه پزشک این فرآیند انجام شود.

 

کار را به کاردان بسپارید

خوب است بدانید که ختنه را بايد کسی انجام دهد که تبحر دارد و در صورتی که بواسطه یک غیرمتخصص انجام شود عوارض زیادی به دنبال خواهد داشت؛ ازجمله عوارضی که می‌توان به آن اشاره کرد استفاده بیش از حد داروی بیهوشی است که می‌تواند باعث ایجاد شوک و تشنج در کودک شود و از آنجا که این قبیل کارها امکان دارد در فضایی دور از امکانات بهداشتی انجام شوند، در صورت دسترسی نداشتن به بیمارستان امکان دارد جان کودک به خطر بیفتد.

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا