مهارت های زندگی

توصیه های سریع و کاربردی برای خانه تکانی عید نوروز

توصیه های سریع و کاربردی برای خانه تکانی عید نوروز

امروز برای شما بهترین نکات را برای خانه تکانی نزدیک ایام نوروز داریم تا به بهترین نحو بتوانید خانه خود را نو نوار و تمیز کنید. در کل لیوان ها و شربت خوری های کریستالی را با مایع ظرفشوئی و آب نیم‌گرم بشوئید.

توصیه های سریع و کاربردی برای خانه تکانی عید نوروز

نکاتی ساده و سریع برای خانه تکانی کردن

 

ظروف آلومینیومی

كافی خواهد بود كه آنها را با آب گرم و مایع ظرفشوئی بشوئید و با خیال راحت سیم ظرفشوئی به كار برید. حتی در صورتی که غذا در آنها بسوزد، جای نگرانی نیست. تنها باید در همچو موارد در ظرف آب بریزید و روی اجاق به جوش بیاورید و مدتی متناسب با میزان سوختگی روی اجاق در حالت جوش نگه دارید. بعد با یك قاشق چوبی بقایای آن را بردارید و با سیم ظرفشوئی و پودرهای پاك‌كننده‌ی معمولی ظرف را تمیز كنید.

 

كارد و چنگال میوه‌خوری

این وسایل معمولا ضدزنگ هستند و پس از هر بار استفاده، تنها احتیاج به شست‌وشو در آب نیم‌گرم و مایع ظرفشوئی دارند و پس از آبكشی باید به طور كامل خشك شوند. ولی در صورتی که نمك و اسیدهای موجود در میوه‌ها مدت زیادی با آنها در تماس باشند، می‌توانند لكه‌هائی از خود باقی بگذارند. این لكه‌‌ها را با اسكاچ نرم و مستعمل تمیز كنید و بعد با یك پارچه‌ی نرم جلا دهید.

 

كاردهای آشپزخانه

اصلاً آنها را در آب خیس نكنید چون که سبب خراب شدن دسته‌ی آنها می‌گردد. به علاوه شست‌وشوی یك كارد كثیف را به چند ساعت بعد موكول نكنید چون که تیغه آن لكه می‌گیرد. پس یك كارد را بلافاصله پس از استفاده با آب نیم‌گرم و پودر ظرفشوئی بشوئید و همان لحظه با حوله‌ی نرم خشك كنید. در مورد اغلب كاردها می‌توانید با اسكاچ نرم لكه‌زدائی كنید و حتی كاغذ سنباده‌ی نرم جهت این كار مورد استفاده قرار دهید.

 

هر چند كه امروزه بیشتر خانم‌ها برای تمیزكردن آنها از كارد تیزكنی استفاده می‌كنند، ولی این كار معمولا لبه‌‌ی تیز كارد را می‌تراشد و سبب می‌شود كه كارد خاصیت تیزی خود را از دست بدهد. یك راه‌حل ساده برای تیز كردن كارد آشپزخانه این است كه روی یك میله‌ی چوبی، كاغذ سنباده‌ نرم بپیچید و تیغه‌ی كارد را با زاویه‌ی 15 درجه نسبت به سطح سنباده به آن مالش دهید. كارد آشپزخانه تیز خواهد شد.

 

تخته‌ی آشپزخانه

این وسیله سابقا از چوب ساخته می‌شد، ولی امروزه انواع مختلف پلاستیكی آن در موارد زیادی به خدمت خانم‌های خانه‌دار درآمده است و در خرد كردن سبزی، سیب‌زمینی و پیاز و قطعه‌قطعه كردن گوشت و خلال كردن پسته و بادام و غیره به درد می‌خورد. متاسفانه نظافت این وسیله‌ی مفید غالبا مورد غفلت قرار می‌گیرد و رنگ سبزی توام با رنگ گوشت منظره‌ی زننده‌ای به آن می‌دهد. توصیه می‌شود بلافاصله پس از استعمال، آن را با پودر پاك‌كننده و سیم ظرفشوئی خوب بشوئید.

 

در صورتی که نتیجه مطلوب نگرفتید، از جوش‌شیرین و نمك آشپزخانه كمك بگیرید و از هر كدام روی تخته بریزید و با آب خیلی كم روی آن اسكاچ بمالید. به علاوه خمیردندان معمولی نیز در پاكیزه كردن تخته‌ی آشپزخانه اعجاز می‌كند، به شرطی كه مدت یك ساعت روی لكه‌ی آن باقی بماند و بعد با آب گرم شسته شود. به هر حال سعی كنید پس از هر بار استعمال، كوچك‌ترین لكه‌ای روی آن باقی نماند چون که لكه‌زدائی بعدی مشكل خواهد شد.

 

فنجان و نعلبكی چینی

فنجان و نعلبكی‌های مخصوص چای و قهوه باید پس از هر بار استفاده فورا با آب و مایع ظرفشوئی شسته شوند. هر دو سه روز یك بار نیز پاكیزه كردن آنها با جوش‌شیرین توصیه می‌شود. در صورتی که در اثر عدم توجه، لكه گرفته‌اند، آن قسمت را با پودرظرفشوئی، به كمك یك دستمال نرم مرطوب پاكیزه كنید. اصلاً برای شستن آنها از سیم ظرفشوئی كمك نگیرید.

 

به علاوه از رنگ برهای مختلف استفاده نكنید، هر چند كه بعضی خانم‌ها مدت چند ساعت قوری چینی و لیوان‌ها و نعلبكی‌ها را در مایعات رنگبر قرار می‌دهند تا از آنها لكه‌زدائی نمایند، ولی ضمن این كار آنها درخشندگی و تازگی خود را نیز از دست می‌دهند و آماده برای پذیرش لكه‌های بعدی می‌شوند.

 

لیوان‌ها و شربت‌خوری‌های كریستالی

در کل آنها را با مایع ظرفشوئی و آب نیم‌گرم بشوئید. اما در صورتی كه خیلی كثیف شده‌اند، با مخلوطی از یك سوم سركه و دو سوم آب بشوئید و در صورتی که نتیجه نگرفتید، با محلول آمونیاك نیز شست‌وشو دهید. در این موارد توصیه می شود از روی دستكش معمولی ظرفشوئی یك دستكش بزرگ از پارچه‌ی پنبه‌ای نیز بپوشید و دست‌ها را در محلول فرو برید و قسمت‌های مختلف این وسایل را خوب مالش دهید. اصلاً برای شستن ظرف‌های كریستالی از پودر ظرفشوئی استفاده نكنید، چون که آنها را كدر می‌سازد.

 

كفگیر و قاشق بزرگ پلاستیكی

این نوع وسایل معمولا روكش آكلریلیك دارند. توصیه می‌شود كه آنها را پس از استفاده بلافاصله شسته و با حوله‌ی نرم پاك كنید. در صورتی كه موفق به لكه‌زدائی آنها نشدید، جوش‌شیرین به كار برید، اما اصلاً از سیم‌ظرفشوئی در این مورد استفاده نكنید. به علاوه توصیه می شود به منظور پاكیزه كردن و لكه‌گیری آنها، از به كار بردن هر نوع اسید یا استون و نظایر آنها خودداری نمائید.

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا