همسرداری

توجه به نظر دیگران در روابط عاشقانه

توجه به نظر دیگران در روابط عاشقانه

توجه به نظر دیگران در روابط عاشقانه

بسیاری از خانم ها و آقایان هستند کـــه در روابط عاشقانه شان به دنبال گرفتن تایید از دیگران هستند ، اما به نظر می رسد کـــه لزومی ندارد نظر دیگران را در روابط عاطفی و احساسی دخیل کنیم.  آیا در زندگی عشقی خود مدام به دنبال تایید گرفتن از طرف‌مقابل هستید؟ اگر اینطور است، توصیه ميکنم حتماَ این متن را تا انتها بخوانید!

 

به گزارش نیک شو ، به دنبال تایید بودن ميتواند منجر به حجم بسیار بالایی از ناامیدی و دلسردی در رابطه شود. فقط به این دلیل کـــه شما به دنبال چیزی هستید کـــه هیچ فرد دیگری نميتواند به شما بدهد. شما چیزی را از دیگران ميخواهید کـــه فقط خودتان ميتوانید به خودتان بدهید.حتی شده سطحی به آن فکر کنید. اگر تمام هم و غم شما به دست آوردن چیزی از مردم باشد کـــه نميتوانند به شما بدهند، خودتان را در معرض خستگی و ناامیدی قرار خواهید داد. مثلاً فرض کنید کـــه سعی دارید کسی به شما بگوید کـــه خوب، آدمی فوق‌العاده، خوش‌تیپ، زیبا یا خوش‌اندام هستید. دوست دارید کسی چیزی به شما بگوید یا جوری این را نشانتان دهد کـــه احساس خوبی پیدا کنید.

 

اولین سوالی کـــه پیش ميآید این است کـــه چرا اینها را خودتان به خودتان نميگویید؟ مطمئناَ خیلی هم راحت‌تر و قابل‌کنترل‌تر خواهد بود. شاید هم خودتان بارها به خودتان همه اینها را گفته‌اید ولی آن قدرت، نفوذ، تاثیر و جذابیت را برایتان نداشته است، درست است؟ خوب، قسمت اصلی مشکل اینجاست!

 

با همه این حرف‌ها منظورمان این نیست کـــه آت خوشحالی کـــه از تحسین و تمجیدهای دیگران ميگیرید بد و موقتی است. نه. روی صحبت ما با آندسته از افرادی است کـــه این برایشان به یک مشکل مزمن تبدیل شده است و مدام به دنبال تایید دیگران هستند.خیلی از این افراد بخاطر مشکلات اعتمادبه‌نفسی کـــه دارند به دنبال مشاور و روانشناس هم ميروند ولی در اکثر مواقع خودشان از این مشکل مطلع نیستند. اینکـــه بخواهید کس دیگری چیزی درمورد شما بگوید کـــه حس خوبی به شما بدهد واقعاَ کار بیهوده‌ای است. حتی اگر موفق شوید کسی را پیدا کنید کـــه بخواهد این کار را بکند، مطمئن باشید برایتان خالی از هزینه نخواهد بود. چه هزینه‌ای؟

 

چون با این کار فقط و فقط از تنها روش واقعی برای حل این مشکل در خودتان دورتان ميکند: و آن روش چیزی نیست جز افزایش توانایی‌تان در متقاعد کردن خودتان برای ارزش وجودی و فردی‌تان. علاوه بر اینکـــه، وقتی به حرف‌هایی کـــه ما الان ميزنیم پی بردید آنوقت کلی زمان باارزش را برای گشتن دنبال تایید دیگران هدر داده‌اید. نباید توی ذهنتان بکنید کـــه علاج این مشکل شما در دیگران نهفته است.

 

برای خیلی از ما عادی است کـــه در روابط عاشقانه‌مان از طرف‌مقابل انتظار داشته باشیم کارهایی برایمان بکند کـــه فقط خودمان ميتوانیم برای خودمان بکنیم. دلیل متداول بودن این مسئله ممکن است به این واقعیت مرتبط باشد کـــه قسمت عمده زندگی احساسی ما شامل پیدا کردن چیزی (عشق) از کسی دیگر ميشود. نیاز میان‌فردی به عشق، کـــه نیازی کاملاً طبیعی است کـــه همه ما با آن به دنیا ميآییم، ميتواند شکل نیاز به تایید به خود بگیرد کـــه به هیچ عنوان برای یک فرد بزرگسال نیازی طبیعی نیست.

 

به دنبال تایید دیگران بودن جا و مکانی دارد و آن هم زمان کودکی و نوجوانی است. در آن دوران این یکی از روش‌هایی است کـــه ميتوانیم اعتمادبه‌نفسمان را بسازیم و تقویت کنیم. ولی در بزرگسالی و به ویژه زندگی عشقی کـــه در بزرگسالی داریم نیازمند این است کـــه اعتمادبه‌نفسمان سخت‌تر و محکم‌تر شده باشد و احساسی قوی‌تر و بالغ‌تر نسبت به خودمان داشته باشیم.

 

اگر این تا وقتی کـــه پا به دوران بزرگسالی ميگذارید شکل نگیرد، روابط عاطفی شما سراسر جستجوی تایید و تحسین طرف‌مقابل و کمک گرفتن از او برای ساختن اعتمادبه‌نفستان خواهد بود. متعهد کردن همسر یا طرف‌مقابلتان برای این کار اگر نگوییم غیرممکن ولی به شدت دشوار است. او نميتواند در آنِ واحد هم مربی شما و هم عشق زندگی‌تان باشد.

 

یادگیری روشی سالم‌تر بعنوان یک فرد بزرگسال روی پای خودتان بایستید و روی افکار و احساسات خودتان تکیه کنید را هم ميتوانید در تنهایی خودتان و هم با کمک متخصص مشاور انجام دهید. متخصص به شما برای درک این موضوع و از بین بردن افکار منفی کـــه درمورد خودتان دارید کمک ميکند.

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا