پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • تغییرات شکل واژن پس از زایمان طبیعی و سزارین

  مجموعه : بهداشت زنان

  تغییرات شکل واژن پس از زایمان طبیعی و سزارین

  تغییرات شکل واژن پس از زایمان طبیعی و سزارین

  خانم ها نگران تغییر شکل واژن بعد از زایمان هستند و می خواهند گشاد شدن در اثر زایمان در واژن پیش نیاید. امروز به طور مفصل نگاهی به این موضوع داریم. وقتی کــه خانم‌های باردار در ماه‌های آخر بارداری به برآمدگی شکم خود نگاه ميکنند خیلی طبیعی اســت کــه از خود بپرسند آیا ميتوانند بچه چند کیلویی را به راحتی به صورت واژینال زایمان کنند یا خروج سر و بدن نوزاد برای آنها سخت خواهد بود؟ آیا پرینه (بافت بین ابتدای واژن و مقعد) به اندازه کافی منبسط یا دچار پارگی خواهد شد؟ آیا پزشک لازم ميداند کــه اپیزیاتومی (ایجاد شکاف در پرینه برای خروج بچه) انجام شود؟ نگران باشید امروزه اینها خیلی نادر هستند. اما چقدر طول ميکشد تا واژن بعد از زایمان بهبود پیدا کند؟ درد زایمان و زایمان برای هر فرد نسبت به دیگری متفاوت اســت. دانستن اینکــه در زایمان چه اتفاقاتی خواهد افتاد و چه اقداماتی را بهتر اســت انجام دهید به شما آرامش ميدهد.

   

  زایمان از واژن چگونه انجام ميشود؟

  هر چند کــه شاید تصور آن مشکل باشد اما بچه دقیقا از مجرای زایمان عبور کرده و از دهانه واژن متولد ميشود. بدن شما برای این کار ساخته شده اســت! ترشح هورمون‌ها از همان ابتدای بارداری برای آماده ساختن بدن برای این لحظه بوده اســت:

   

  اســتروژن کــه جریان خون به سمت چین‌های واژن را افزایش داده تا بافت کشسان آن در جریان زایمان بهتر بتواند منبسط شود.

   

  ریلاکسین (Relaxin) کــه به آرامش بدن کمک کرده و باعث ميشود رباط‌ها و مفاصل لگن خاصره شل شوند و تا بچه بهتر بتواند خارج شود.

   

  انبساط واژن در زمان زایمان

  میزان باز شدن واژن در زایمان طبیعی به عوامل زیادی بستگی دارد:

  اندازه بچه؛

  ژنتیک مادر؛

  تغییرات شکل واژن پس از زایمان طبیعی و سزارین

  اینکــه آیا در دوران بارداری تمرینات کف لگنی را اتجام داده باشید تا عضلات قبل از به دنیا آمدن بچه هماهنگ بشوند؛شرایط و زمان زایمان و اینکــه آیا از فورسپس (Forceps) یا وکیوم (Vacuum Extraction) برای خارج کردن بچه اســتفاده شده اســت؛تعداد زایمان‌های قبلی. با هر بار زایمان میزان باز شدن واژن کمی بیشتر ميشود.

   

  اگر زایمان واژینال باعث پارگی پرینه نشود:

  حتی اگر در جریان زایمان واژینال، پرینه دچار آسیب نشده باشد باز هم بلافاصله بعد از زایمان احساس درد خواهید داشت و ناحیه پرینه دچار کبودی خواهد شد. در این حالت، اغلب خانم‌ها ناراحتی حدود 3 تا 5 هفته ناراحتی ملایم تا متوسط خواهند اشت. وقتی کــه سرفه یا عطسه ميکنید درد تشدید ميشود. همچنین وقتی کــه در چند روز اول بعد از زایمان مينشینید احساس درد خواهید داشت.

   

  اگر زایمان واژینال باعث پارگی پرینه شده یا در حین زایمان اپیزیاتومی انجام شده باشد:به دلیل پارگی ناحیه پرینه احساس درد و سوزش خواهید داشت (و معمولا بخیه انجام خواهد شد). زخم بعد از 7 تا 10 روز مداوا خواهد شد اما تا چند هفته بعدی هنوز حساس اســت. اگر بخیه‌ها خیلی خوب مداوا شوند حدود 6 هفته طول ميکشد کــه درد از بین برود.

   

  اگر سزارین کرده باشید:

  اگر سزارین انجام شده و بچه از واژن به بیرون هل داده نشده باشد واژن دچار انبساط نخواهد شد. اما اگر قبل از سزارین بچه به بیرون هل داده شده باشد، به پرینه، سرویکس و واژن فشار وارد ميشود. به خصوص اگر سر بچه نزدیک به خارج شدن از دهانه واژن باشد، واژن کاملا تخت فشار قرار گرفته و بعد از زایمان تا حدودی احساس ناراحتی در ناحیه واژن خواهید داشت. اما اگر بچه وارد ورودی واژن نشده باشد میزان باز شدن واژن خیلی کم اســت.

   

  روند زایمان به هر صورت کــه پیش رفته باشد پزشک از شما ميخواهد حداقل 6 هفته بعد از زایمان رابطه جنسی نداشته باشید. اما در ملاقات‌های بعدی، ممکن اســت بسته به شرایط شما قبل یا بعد از این زمان به شما اجازه از سر گیری رابطه جنسی را بدهد.

   

  شما هم چنین باید تا زمانی کــه در هفته ششم بعد از زایمان و بعد از ملاقات پزشک او تایید کند کــه وضعیت شما کاملا بهبود پیدا کرده، از وارد کردن تامپون در واژن خودداری کنید. در غیر این صورت، احتمال عفونت وجود دارد.

  تغییرات شکل واژن پس از زایمان طبیعی و سزارین

  آیا بعد از زایمان، واژن به حالت قبل بر ميگردد؟

  سوال خیلی از خانم‌ها آن اســت کــه آیا بعد از زایمان واژن به حالت قبل بر ميگردد. پاسخ منفی اســت. بسته به میزان واژن باز شدن دهانه واژن، شکل آن تغییر ميکند. خوشبختانه شکل آن خیلی عوض نميشود. واژن علاوه بر خاصیت کشسانی خاصیت ارتجاعی هم دارد. با وجود آنکــه پزشک یا ماما با معاینه ميتواند تشخیص دهد کــه شما قبلا زایمان طبیعی داشته‌اید، اما خود شما نميتوانید تفاوت شکل آنرا با قبل تشخیص دهید. برای مداوا، برای فقط زمان نیاز اســت. تمرینات کف لگنی هم خیلی مفید هستند. آیا همسر شما متوجه تغییر شکل واژن ميشود؟ تا زمانی کــه پارگی درجه 3 یا درجه 4 برای بیرون واژن اتفاق نیفتاده باشد همسر شما تغییر قابل ملاحظه‌ای را نميبیند. حتی گاهی بعد از طبیعی بعضی از زوج‌ها احساس لذت بیشتری از رابطه جنسی خود دارند.

   

  برای آنکــه واژن به شکل قبل از بارداری بر گردد چه اقداماتی ميتوانید انجام دهید؟

  برای این منظور بهترین کار انجام تمرینات کف لگنی کگل در دوران بارداری اســت تا عضلات ناحیه مورد نظر در بیشترین حالت هماهنگی و اســتحکام باشند. با انجام این کار ممکن اســت جلوی پارگی پرینه در حین زایمان هم گرفته شود. ضمنا برگشت عضلات به شکل قبلی نیز بهتر انجام ميشود. ماساژ ناحیه پرینه یک ماه قبل از تاریخ تقریبی زایمان، خیلی کمک ميکند.

   

  بعد از زایمان، وقتی کــه پزشک به شما اجازه داد تمرینات کگل را مجددا آغاز نمایید. این تمرینات بهترین راه برای تغییر شکل و اندازه واژن به حالت قبل از زایمان اســت. تمرینات کگل عضلات کف لگنی را تقویت کرده و به حل مشکل بی اختیاری ادرار بعد از زایمان کمک ميکند. همچنین رابطه جنسی را برای زوجین لذت‌بخش‌تر ميکند.

   

  برای دستیابی به بهترین نتایج، تمرینات کگل را 5 دقیقه و 3 بار در روز انجام دهید. اگر برای شما مشکل اســت هر وقت کــه ميتوانید مثلا زمانی کــه نشسته‌اید و به بچه شیر ميدهید یا زمانی کــه پست‌های خود را چک ميکنید، تمرین نمایید.

   

   

  مطالب بیشتر:

  چطور واژن طبیعی و زیبا داشته باشیم؟ | واژن لطیف و خوش رنگ

  ۵۰ نکته جالب درباره واژن اندام تناسلی خانم ها

   

   

  5/5 - (1 امتیاز)
  هیچ نظری ثبت نشده است
  نظرات این پست غیرفعال هستند.
 • مطالب پربازدید
 •