تعبیر خواب

تعبیر خواب تعقیب و گریز | فرار کردن و دویدن

تعبیر خواب تعقیب و گریز | فرار کردن و دویدن

تعبیر خواب تعقیب و گریز | فرار کردن و دویدن

خیلی اوقات خواب می بینیم که در حال فرار کردن و تعقیب و گریز هستیم ، در ادامه به شما خواهیم گفت که این خواب چه تعابیری دارد. دیدن تعقیب شدن در خواب ناشی از اعمالی مانند احساس مسئولیت، گناه و به طور کلی از آن پرهیز می‌کنیم می‌باشد. تعقیب کردن در رویا در اصل فرار کردن از موضوع یا تهدیدی است که در ضمیر ناخودآگاه فرد رویابین است. این گونه خواب‌ها معمولا به صورت تعقیب شدن توسط کسی (فرار کردن از شخصی)، تعقیب شدن توسط سایه‌ای یا حیوان و یا خود بیننده خواب در حال تعقیب کردن، دیده می‌شوند.

تعبیر خواب تعقیب و گریز | فرار کردن و دویدن

براساس نوشته تونی کریسپ در کتاب فرهنگ تفسیر رویا مفهومی تعقیب کردن یا تعقیب شدن در خواب به صورت زیر است:

 

تعقییب: ما به معنای واقعی به دنبال چیزی هستیم که با افکار، احساسات، اعمال و بی عملی خود خلق کرده‌ایم. آنچه از آن پرهیز می‌کنیم (و در تعقیب ماست) از قبیل امیال جسمانی، احساس مسئولیت، بیان چیزی که در هنگام حضور در جمع واقعا در دل داریم، ترس از مرگ، احساس شکست، گناه، رنج عاطفی یا درد فقدان کسی. اما این تصویر می تواند خلاقیت، عشق، شور زندگی، ژرف ترین خرد و وحدت باشد. ما هرگز توان فرار از خویشتن را نداریم، بنابراین این احساسات تا زمانی که با آن‌ها مواجه شویم به تعقیب ما ادامه می‌دهند.

 

اگر حیوانی رویابین را تعقیب می‌کرد: شور و شوق فرد، خشم، احساسات طبیعی.

تعبیر خواب تعقیب و گریز | فرار کردن و دویدن

اگر چیزی یا موجودی سایه وار رویابین را تعقیب می‌کرد: معمولا به تجارب گذشته و آسیب‌های حاصل از ضربه‌های روحی اشاره دارد؛ آسیبی از دوران کودکی.

 

اگر فردی از جنس مخالف رویابین را تعقیب می‌کرد: ترس از عشق یا رابطه؛ فرد از لحاظ روانی هنوز درگیر همان اضطاب‌های رابطه با جنس مخالف است.

 

تعقیب کردن: آنچه در زندگی به دنبالش هستید، چیزی یا کسی که خواهانش هستید، پرخاشگری.

 

در تفاسیر دیگری که برای تحلیل رویای تعقیب شدن بیان شده است می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

تعبیر خواب تعقیب شدن توسط کسی

خواب دیدن اینکه شما تعقیب می شوید بیانگر این است که شما از برخی موضوعات در بیداری تان دوری کرده، خودداری می کنید. عملکردی که در خوابتان دارید مثالی ازین است که چگونه به فشار پاسخ می دهید و با ترس ها و استرس یا موقعیت های مختلف کنار می آیید. به جای رویارویی با موقعیت، شما تمایل دارید که فرار کنید و از موضوعاتی که در موردشان راحت نیستید، دوری کرده، خودداری کنید.

 

اگر در خواب دیدید مورد تعقیب قرار گرفته اید، شاید ذهن ناخودآگاهتان به این وسیله می خواهد احساس قربانی بودن در بیداری را بیان کند. مثلاً ممکن است شما درگیر رابطه ای باشید که احساس می کنید در آن هیچ قدرتی ندارید، یا فکر می کنید جامعه بر علیه شما قد علم کرده است. بچه هایی که در مدرسه مورد آزار و اذیت قرار می گیرند معمولاً خواب می بینند که کسی آن ها را تعقیب می کند. این خواب بازتابی است از احساس ناتوانی و ضعف که در بیداری تجربه می شود.

 

اگر کسی شما را در خواب دنبال می کند، ممکن است به بسته بودن تفکر شما اشاره داشته باشد. شما از اینکه یک نقطه نظر خاص یا ایده ی خاص را تصدیق کنید خودداری می کنید و حتی نمی خواهید به هیچ کدام از نظر هایی که با شما متفاوت است گوش دهید

 

راه دیگر برای تحلیل این رویا که دنبال می شوید، این است که چگونه تعقیب کننده یا کسی که حمله می کند، می تواند جنبه ای از خودتان باشد. شاید شما احساس خاص یا ویژگی های خاص خودتان را سرکوب کرده یا رد می کنید. خشم، حسادت، ترس و حتی عشق می تواند یک شکل تهدید آمیز در رویای شما باشد. و شما می توانید این احساسات را به صورت فردی ناشناس که دنبالتان می کند نمایش دهید.

 

فرار کردن از دست کسی که در خواب به شما حمله می کند ممکن است به سادگی نمایانگر ترس شما از مورد حمله واقع شدن باشد. این رویا، میان زنان نسبت به مردان رایج تر است، کسی که از نظر فیزیکی نسبت به محیط اطرافش،آسیب پذیر تر است. کاری که باید انجام دهید، این است که اخبار را روشن کرده و داستان هایی در مورد خشونت و تجاوز جنسی بشنوید.

 

اگر در خواب ببینید که کسی یا چیزی شما را تعقیب می کند، معنایش این است که شاید نیاز دارید از مسئله ای در زندگی واقعی فرار کنید. مثلاً یک مسئولیت خیلی بزرگ، یک بدهی بسیار کلان یا مراقبت از فردی بیمار. کسی که خواب تعقیب شدن می بیند شاید می خواهد از یک موضوع حساس در زندگی طفره برود، یا این که نیاز دارد از خود دفاع کند، یا احساس نارضایتی دارد.

 

خواب‌های ما معمولا بازتاب ترس‌ها، افکار و آرزوهای ناخودآگاه‌مان هستند. آن‌ها همچنین می‌توانند بازتاب چیزی باشند که در عالم بیداری تجربه کرده‌ایم. اغلب اوقات خواب‌هایمان ممکن است پیام‌های مهمی به ما بدهند، پس لازم است که آن‌ها را با جزئیات تعبیر کنید. بسیاری از آدم‌ها دوست دارند خواب‌هایشان را تعبیر کنند چون این کار می‌تواند به درک بهتر آن‌ها از موقعیت‌های زندگی واقعی‌شان کمک کند.

 

چرا خواب تعقیب شدن می‌بینید؟

دلایل متفاوتی وجود دارد که چنین خواب‌هایی می‌بینید، اما هر یک از آن‌ها به چیزی مربوط می‌شوند که در زندگی واقعی اتفاق می‌افتند.باید بدانید که یک فرد یا حیوان مهاجم در خواب‌های‌تان معمولا بازتابی از خودتان و خشم، ترس‌ها و حسادت درون‌تان است. این‌ها بخش‌هایی از شخصیت شما هستند که سعی دارید در عالم بیداری انکارشان کنید.

 

متخصصان در مورد این اتفاق نظر دارند که تعقیب شدن‌ها در خواب معمولا نتیجه‌ی احساسات و عواطف سرکوب شده هستند مانند تنفر، حسادت، یا عشق. اگر ما این عواطف را نادیده بگیریم، آن‌ها ممکن است در خواب‌های‌تان بروز پیدا کنند.

 

علل روانشناسی خواب تعقیب و گریز

مطالعات نشان داده‌اند خواب‌های مربوط به تعقیب شدن معمولا نتیجه‌ی نگرانی و پارانویای ما در عالم بیداری هستند. همچنین، اگر خودتان را در کار غرق کرده باشید، ممکن است خواب تعقیب شدن ببینید. یک هیولا یا قاتل که شما را در خواب تعقیب می‌کند می‌تواند نمادی از رئیس‌تان، دوست‌تان یا یکی از اعضای خانواده‌تان باشد.

 

مواجه شدن با مهاجم در خواب و سوال از او که چرا تعقیب‌تان می‌کند چیز خوبی است. این روش درک عمیق‌تری از زندگی‌تان و عواطف‌تان به شما می‌بخشد.

 

اگر می‌خواهید تعبیر خواب تعقیب و گریز را بدانید این که یادتان باشد فاصله‌ی بین خودتان و تعقیب کننده را حفظ کنید نیز حائز اهمیت است. اگر متهاجم به شما نزدیک باشد، ممکن از نشانه‌ی خوبی نباشد.

 

اگر فاصله‌ی بین متهاجم و شما خیلی کم باشد، معمولا به معنی آن است که در زندگی‌ واقعی مشکلی دارید که به این زودی‌ها حل نخواهد شد. این خواب ممکن است هشداری برای شما باشد مبنی بر این که با مشکلی مواجه می‌شوید که باید آن را حل کنید.

 

اگر شخص مهاجم از شما دور باشد، معنی مثبتی دارد. این خواب یعنی شما قادر خواهید بود از بروز یک مشکل در عالم بیداری جلوگیری کنید یا آن را به خوبی و به راحتی حل کنید.

 

یکی از دلایلی که خواب تعقیب شدن می‌بینیم ماهیت ذاتی‌مان است که به مبارزه و همچنین پرواز و اوج گرفتن نیاز دارد. ما باید با چالش‌های متفاوتی در زندگی روبرو شویم تا اینکه بتواند دلیلی باشد برای دیدن چنین خواب‌هایی.

تعبیر خواب تعقیب و گریز | فرار کردن و دویدن

تعبیر خواب تعقیب و گریز : خواب بعد از دیدن فیلم های ترسناک

همچنین اثبات شده است اگر قبل از خواب فیلم‌های ترسناک هم ببینید خواب تعقیب شدن خواهید دید. اگر چنین اتفاقی افتاد، به معنی آن است که خواب‌تان بازتابی از آنچه در زندگی واقعی و عالم بیداری اتفاق می‌افتد نیست!

 

همان طور که تا به اینجا بیان کردیم، ترس رایج‌ترین احساسی است که ممکن است هنگام دیدن خواب تعقیب شدن تجربه کنید. دریافته‌اند که زنان بیشتر از مردان احتمال دارد خواب تعقیب شدن ببینند.

 

همان طور که می‌بینید، لحاظ کردن فضای خواب و تمام جزئیاتی که می‌توانید به یاد بیاورید در تعبیر آن موثر است. به این طریق تعبیری درست از خواب‌تان خواهید داشت. هر یک از جزئیات خواب‌تان معنی مشخصی دارند.

 

در تعبیر خواب تعقیب و گریز این بسیار مهم است که چه کسی شما را تعقیب می‌کند و این شخص چقدر با شما فاصله دارد. همچنین مهم است بدانیم که آیا از دست متهاجم فرار کرده‌اید یا به دام او افتاده‌اید. حالا بعضی از رایج‌ترین سناریوهایی را خواهید دید که می‌تواند در خواب تعقیب شدن برای‌تان اتفاق بیفتد. خواهید دید هر یک از این خواب‌ها معنی متفاوتی دارند.

 

۱. خواب تعقیب شدن توسط یک شخص

همان طور که قبلا گفتیم، اگر از دست کسی فرار می‌کنید که شما را تعقیب می‌کند، به معنی آن است که سعی دارید از جنبه‌ی خاصی از شخصیت‌تان فرار کنید. شما از خشم، نگرانی یا نفرت خود می‌گریزید.اگر توسط شخصی تعقیب می‌شدید که او را خوب می‌شناختید، این خواب بازتابی از ترس‌های شما است. شما می‌ترسید که این شخص چیزی درباره‌ی شما به دیگران لو بدهد و رازهای شما را فاش کند.

 

۲. خواب تعقیب شدن توسط یک حیوان

آیا تا به حال خواب دیده‌اید یک ببر، یک شیر، یا هر حیوان دیگری تعقیب‌تان کند؟ اگر دیدهاید، ممکن است نشانه‌ی خشم‌ خودتان در زندگی واقعی باشد. تمام احساسات بدی که در عالم بیداری دارید از طریق یک حیوان که شما را در خواب تعقیب می‌کند بازتاب داده می‌شود.

 

اگر خواب تعقیب شدن توسط یک مار را دیده باشید، به معنی آن است که در زندگی واقعی احساس ناامنی می‌کنید. کسی شما را تهدید می‌کند یا ممکن است به خاطر چیزی در عالم بیداری احساس شرمندگی داشته باشید.

 

۳. شما کسی را تعقیب می‌کنید

اگر در خواب‌تان ببینید که کسی را تعقیب می‌کنید، این خواب می‌تواند معانی متفاوتی داشته باشد. این خواب معمولا نماد و نشانه‌ی بلند پروازی‌های شما است. شما آمادگی دارید هر کاری برای رسیدن به اهداف‌تان انجام دهید.این خواب همچنین ممکن است تعبیر دیگری نیز داشته باشد. اگر کسی را تعقیب می‌کردید، یعنی می‌خواهید خودتان را به سایر آدم‌ها برسانید و از آن‌ها عقب نمانید.

 

گاهی این خواب یعنی اینکه نسبت به شخصی که او را در خواب تعقیب می‌کنید حس خشونت و غضب دارید. به این موضوع فکر کنید و سعی کنید یادتان بیاید آن شخصی که در خواب تعقیب می‌کردید در عالم بیداری چه کسی می‌تواند باشد.

 

۴: خواب ببینید جاسوسی‌تان را می‌کنند

اگر در خواب‌تان ببینید کسی جاسوسی‌تان را می‌کند، این خواب معمولا به معنی آن است که وضعیت مشابهی را در زندگی واقعی تجربه کرده‌اید. این خواب ممکن است حاکی از آن باشد که مشکل بزرگی در زندگی‌تان وجود دارد و شما سعی دارید از آن اجتناب کنید یا آن را نادیده بگیرید.

 

۵. خواب ببینید در دام افتاده‌اید

اگر متهاجم شما را به دام بیندازد، این خواب حاکی از آن است که احساس می‌کنید در زندگی واقعی هم به دام افتاده‌اید. شما ممکن است احساس کنید در رابطه‌ا‌ی واقعی‌ یا حوزه‌ی کاری‌تان به دام افتاده‌اید.

 

۶: خواب جنگیدن با مهاجم

اگر در خواب تعقیب می‌شدید و با متهاجم می‌جنگیدید، این خواب یعنی با جنبه‌ی خاصی از وجود خودتان در حال جنگیدن هستید که نمی‌توانید بپذیریدش.گاهی هم ممکن است پیش بیاید که دلتان می‌خواهد در خواب‌ بجنگید اما قادر به انجام این کار نباشید. معمولا به این حالت فلج خواب می‌گویند و به معنی آن است که در آن لحظه نیمه بیدار هستید، اما قادر به حرکت کردن نیستید.

 

خلاصه تعبیر خواب تعقیب و گریز

همان طور که در این مقاله دیدید، خواب‌های مربوط به تعقیب شدن ممکن است معانی مختلفی داشته باشند. شما می‌توانید خواب ببینید توسط یک متهاجم، حیوان یا هیولا تعقیب می‌شوید. همچنین ممکن است سناریوهای متفاوتی در خواب تعقیب شدن شما وجود داشته باشد.

 

ممکن است در خواب تعقیب شوید یا ممکن است کسی را در خواب تعقیب کنید. همچنین، ممکن است خواب ببینید که در دام افتاده‌اید یا از دست شخص یا حیوان متهاجمی فرار کرده‌اید.

 

همان طور که قبلا گفته شد، خواب تعقیب و گریز معمولا جنبه‌ای از شخصیت و وجود خودتان را باز می‌تاباند که سعی دارید از آن فرار کنید و آن را پس بزنید. در واقع این خواب‌ها ممکن است بازتابی از ترس‌ها، حسادت یا خشم‌تان باشند. همچنین می‌توانند به معنی این باشند که در زندگی واقعی از مسائلی دوری می‌کنید. شما دارید از مشکلات‌تان می‌گریزید چون قادر به مواجه با آن‌ها نیستید.

 

دریافته‌اند شخصی که از مشکل خاصی در زندگی واقعی فرار می‌کند بیشتر احتمال دارد خواب تعقیب و گریز ببیند. اگر شما هم خواب تعقیب شدن دیدید، به معنی آن است که باید از خودتان بپرسید چرا از مشکل‌تان فرار می‌کنید و در عالم بیداری مشکل‌تان چیست. به این طریق خواب‌تان را بهتر درک خواهید کرد.

 

فراموش نکنید تمام جزئیاتی را که در خواب دیده‌اید لحاظ کنید. فقط به این طریق قادر خواهید بود تعبیر درستی از رویای تعقیب شدن‌تان داشته باشید. همان طور که تا به اینجا و در مطالب فوق اشاره کرده‌ایم، باید مسئله‌ی فاصله‌تان با مهاجم را نیز مد نظر داشته باشید.

 

4/5 - (3 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا