آموزش کامپیوتر و نرم افزار

ترفندهایی برای افزایش عمر باتری لپتاپ ویندوزی

ترفندهایی برای افزایش عمر باتری لپتاپ ویندوزی

برای بهتر شدن باتری لبتاپ گزینه ای به نام Battery Saver وجود دارد که با فعال کردن آن فعالیت بخش های مختلف سیستم کمتر میشود و همین باعث بیشتر شدن عمر باتریتان میشود و این حالت زمانی فعال میشود که درصد باتریتان به 20 درصد برسد ولی باز این درصد هم قابل تغییر است.

ترفندهایی برای افزایش عمر باتری لپتاپ ویندوزی

حالت Battery Saver

آسان ترین روش برای افزایش عمر باتری لپ‌تاپ ویندوز این است که حالت Battery Saver فعال شود. با این کار، فعالیت بخش‌ های مختلف سیستم کمتر می‌شود و عمر باتری بیشتر میشود. به‌صورت پیش‌فرض، زمانی که شارژ باتری به کمتر از ۲۰ درصد میرسد، این حالت فعال میشود، ولی میتوان تنظیمات آن را شخصی‌ سازی کرد و تغییر داد.

 

برای این که ببینید الان باتری لپتاپ شما در جه حالتی قرار دارد، بر آیکون آن در سمت راست نوار وظیفه (task bar) کلیک کنید. با این کار، دیدن درصد شارژ باتری به یک اسلایدر هم دسترسی دارید که میتوانید با آن حالت‌های مختلف ارائه شارژ را مشخص کنید. برای فعال‌ سازی حالت Battery Saver کافی است اسلایدر را به طور کامل به سمت چپ بکشانید.

ترفندهایی برای افزایش عمر باتری لپتاپ ویندوزی

اگر میخواهید تنظیمات این قابلیت را عوض کنید، بر منوی استارت راست‌ کلیک کنید و بعد از انتخاب Setting، گزینه System و بعد Battery را کلیک کنید. در این قسمت، میتوانید یک اسلایدر را ببینید که با عوض کردن آن، زمان فعال‌ سازی خودکار قابلیت Battery Saver تنظیم میشود تا هر موقع شارژ باتری از درصد دلخواهتان پایین‌تر بیاید، این قابلیت فعال شود.

ترفندهایی برای افزایش عمر باتری لپتاپ ویندوزی

کاهش روشنایی نمایشگر

یکی دیگر از بخش‌ هایی که تأثیر مهمی در کاهش عمر باتری لپ‌تاپ دارد، روشنایی نمایشگر است. اگر روشنایی نمایشگر را کم کنید، این کار میتواند عمر باتری را تا حد زیادی بیشتر کند. برای این کار روش‌ های متفاوتی وجود دارد. به‌ غیر از میانبر‌های کیبورد، راحت ترین راه برای این کار بهره‌گیری از اکشن سنتر ویندوز است.

ترفندهایی برای افزایش عمر باتری لپتاپ ویندوزی

برای باز کردن این قسمت ویندوز، بر آیکون مربوطه به نوتیفیکیشن‌ها در سمت راست نوار وظیفه کلیک کنید. با این کار، منوی اکشن سنتر دیده می‌شود و در بخش پایینی آن اسلایدر مربوط به روشنایی آن قرار گرفته است. با کلیک و حرکت این اسلایدر، روشنایی نمایشگر لپ‌تاپ کم‌ و زیاد میشود. برای عوض کردن تنظیمات این بخش هم میتوانید مسیر Settings > System > Display را دنبال کنید.

 

استفاده از Hibernation به جای حالت Sleep

وقتی که برای مدتی از لپ‌تاپ خود استفاده نمیکنید یا آن را میبندید، به‌صورت خودکار وارد وضعیت Sleep یا خواب میشود. در این وضعیت گرچه به شما اجازه میدهد که بعد از باز کردن لپ‌تاپ با سرعت به کار خود ادامه دهید، اما در هر صورت بخشی از شارژ باتری استفاده میشود.

 

به‌عنوان راه حل جایگزین میتوانید از گزینه Hibernation یا به اصطلاح خواب زمستانی استفاده کنید. در این حالت، وضعیت فعلی سیستم شما ثبت و به هارد منتقل میشود تا بتوانید سیستم را به‌صورت کامل خاموش کنید. با اینکه در این وضعیت مانند حالت Sleep نمیتوانید به‌ سرعت کار خود را از سر بگیرید، اما در عوض عمر باتری بیشتر میشود.

 

برای اینکه به سرعت حالت Sleep را به Hibernation عوض کنید، کلید‌های Win و R کیبورد را فشار دهید و بعد عبارت powercfg.cpl را تایپ کنید تا منوی Windows Power Options باز شود. در بخش بغلی این صفحه، بر گزینه Choose What the Power Buttons Do کلیک کنید.

ترفندهایی برای افزایش عمر باتری لپتاپ ویندوزی

در بخش فوقانی بر گزینه Change Settings That Are Currently Unavailable کلیک کنید و بعد در بخش میانی، با توجه به احتیاج خود میتوانید کارکرد دکمه پاور، واکنش لپ‌تاپ به بسته شدن را از Sleep به Hibernate عوض کنید. به علاوه اگر میخواهید به‌ طور کامل گزینه Sleep پاک شود، در همین صفحه در بخش Shut-Down Settings تیک گزینه Sleep را بردارید. بعد از انجام همه این کار‌ها هم بر دکمه Save Changes کلیک کنید.

 

یافتن و غیرفعال کردن برنامه‌های پرمصرف

برنامه‌ های متفاوت به طور یکسان توسعه پیدا نکرده‌اند و برخی از آنها از طریق مصرف انرژی عملکرد اونقدر بهینه‌ ای ندارند. در ویندوز براحتی میتوانید این مطلب را مورد بررسی قرار دهید. برای این کار بر منوی استارت راست‌ کلیک کنید و بعد از انتخاب Settings و سپس گزینه‌های system و Battery را انتخاب کنید. در این قسمت در پایین درصد باتری می‌توانید بر گزینه See Which Apps Are Affecting Your Battery Life کلیک کنید.

ترفندهایی برای افزایش عمر باتری لپتاپ ویندوزی

در این قسمت، نرم‌افزار‌هایی که بالاترین مصرف انرژی را دارند، نمایش داده میشود. به‌صورت پیش‌فرض این ارقام مربوط به ۲۴ ساعت گذشته است، ولی میتوانید آن بر روی ۶ ساعت یا یک هفته رد شده تنظیم کنید. با دیدن این برنامه‌ها، می‌توانید مواردی که مصرف انرژی بسیار بالایی دارند و امکان استفاده از نمونه جایگزین آن‌ها هم وجود دارد، پاک یا غیرفعال کنید.

ترفندهایی برای افزایش عمر باتری لپتاپ ویندوزی

در این قسمت میتوانید جلوی فعالیت برنامه‌ها در پس‌زمینه سیستم را بگیرید. به‌عنوان مثال، اپلیکیشن Mail مرتبا برای سینک کردن خود با سرور‌ها در پس‌زمینه فعالیت میکند و حین این فرایند داده رد و بدل میشود و انرژی باتری هم مورد استفاده قرار میگیرد. برای پیشگیری از این فرایند، در لیست موردنظر بر برنامه‌ های مذکور کلیک کنید و تیک دو گزینه Let Windows Decide When This App Can Run in the Background و Reduce the Work the App Can Do When It’s in The Background boxes that appear را بردارید.

ترفندهایی برای افزایش عمر باتری لپتاپ ویندوزی

غیرفعال کردن بلوتوث و وای‌فای

وقتی که میدانید برای مدتی به منبع برق دسترسی ندارید، بعضی مشخصه‌ ها میتوانند تا اندازه زیادی شارژ باتری را استفاده کنند. به همین دلیل اگر احتیاج خیلی زیادی به آنها ندارید، برای صرفه‌ جویی در مصرف باتری مواردی مانند بلوتوث و وای‌فای را غیرفعال کنید. بلوتوث از آن ویژگی‌هایی است که معمولا گاهی وقت ها به آن نیاز پیدا میکنید و خوشبختانه در بخش اکشن سنتر ویندوز به‌ راحتی میتوان آن را فعال یا غیرفعال کرد. اول بر آیکون نوتیفیکیشن‌ها در سمت راست نوار وظیفه کلیک کنید تا گزینه مربوط به بلوتوث دیده شود. اگر این گزینه‌ را نمی‌بینید، بر دکمه Expand کلیک کنید.

ترفندهایی برای افزایش عمر باتری لپتاپ ویندوزی

برای غیرفعال کردن وای‌فای هم باید در نوار وظیفه بر آیکون مربوط به شبکه کلیک کنید تا گزینه‌های مورد نظرتان نمایش داده شوند. در این بخش با کلیک بر بخش مربعی شکل Wi-Fi این قابلیت غیرفعال میشود.

ترفندهایی برای افزایش عمر باتری لپتاپ ویندوزی

بهره‌گیری از Power Troubleshooter ویندوز ۱۰

اگر لپ‌تاپ شما عمر باتری خوبی ندارد و نمیتوانید ریشه این مشکل را بیابید، بهتر است از ابزار Power Troubleshooter ویندوز ۱۰ بهره ببرید. برای شروع کار، بر آیکون منوی استارت راست‌ کلیک کنید و سپس گزینه Settings را انتخاب کنید. از آنجا، مسیر Update & Security > Troubleshoot > Power را دنبال کنید و در آخر برای فعال‌سازی این ابزار بر Run the Troubleshooter کلیک کنید.

ترفندهایی برای افزایش عمر باتری لپتاپ ویندوزی

ویندوز بعد به‌ صورت خودکار نگاهی به تنظیمات مربوط به عمر باتری نگاهی می‌اندازد. اگر در این زمینه تنظیماتی عوض شده باشد، آنها را درست می‌کند. چنین ابزاری معجزه نمیکند، ولی برای اصلاح بعضی تنظیمات مثمر ثمر میشود.

ترفندهایی برای افزایش عمر باتری لپتاپ ویندوزی

در هر صورت در مورد افزایش عمر باتری لپ‌تاپ راه حل های متفاوتی وجود دارد. برای مثال سعی کنید همواره شارژ آن را بیشتر از ۵۰ درصد نگه دارید و اگر شارژ آن بطور مرتب به صفر برسد، این مورد در عملکرد آن تاثیر بد و منفی زیادی دارد.

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا