تغذیه سالم و رژیم

تاثیرات رژیم غذایی گیاه خواری در بدن

تاثیرات رژیم غذایی گیاه خواری در بدن

تاثیرات رژیم غذایی گیاه خواری در بدن

بسیاری از افراد در جهان هستند که به هیچ عنوان گوشت مصرف نمي کنند و تنها با خوردن گیاه ها مواد مورد نیاز بدنشان را تامين مي کنند. امروز مي خواهیم بدانیم که این افراد در بدنشان بعد از رژیم چه تغییراتی رخ مي دهد. رژیم غذایی گیاه خواری هر ساله محبوبیت بیشتری در جهان پیدا مي‌کند و افراد متعددی به آن روی مي‌آورند. این در حالیست که فقط در کشور انگلستان از سال ۲۰۰۸ تاکنون شمار کسانی که به گیاه خواری روی آورده‌اند ۳۵۰ درصد افزایش داشته اســـت.

 

دلیل انتخاب این رژیم غذایی بسیار متنوع اســـت؛ برخی برای عقاید مذهبی خود از مصرف گوشت حیوانات پرهیز مي‌کنند، برخی به منظور حفظ محیط زیست و حمایت از حقوق حیوانات و بعضی دیگر صرفا برای سلامت بدن خود از مصرف خوراکی‌های حیوانی خودداری مي‌کنند.در این راســـتا باید گفت رژیم گیاه خواری از فواید زیادی برخوردار اســـت. محققان بر این باور هستند که وگان‌ها از سلامتی بیشتری نسبت به سایر افراد جامعه برخوردار هستند. البته این امر مستلزم این اســـت که برنامه غذایی مناسبی داشته باشند.

 

فردی که هميشه گوشت، جگر یا لبنیات مصرف کرده پس از سوئیچ کردن به رژیم گیاه خواری، بدنش با تغییرات فراوانی مواجه خواهد شد.در ادامه این مطلب مي خواهیم به تغییرات بدن در طول رژیم گیاه خواری بپردازیم. با ما همراه باشید.

 

رژیم غذایی گیاه خواری چه تغییراتی در بدن ایجاد مي‌کند؟

تاثیرات رژیم غذایی گیاه خواری در بدن

در هفته‌های اول رژیم گیاه خواری، فرد با افزایش زیاد انرژی مواجه خواهد شد. دلیلش حذف مصرف غذاهای فراوری شده اســـت. در عوض، مصرف ميوه، سبزیجات و آجیل در این افراد باید بیشتر باشد و همه این مواد غذایی بسیار انرژی‌بخش هستند.

 

ميوه، سبزیجات و آجیل همچنین دارای ویتامين‌ها، مواد معدنی و فیبر فراوانی هستند. این مواد باعث مي‌شوند تا فرد برای مدت طولانی‌تر احساس سیری داشته باشد و انرژی کمتری هم از دست بدهد.

 

وقتی مصرف غذاهای گوشتی از رژیم غذایی حذف مي‌شود، فرد گیاهخوار با نظم و الگوی مصرف سالم‌تری غذا ميل مي‌کند. اما به خاطر وجود فیبر زیادی که در گیاهان و سبزیجات وجود دارد، نفخ و باد شکم نیز زیاد مي‌شود و تحرک شخص نیز کمتر خواهد شد.

 

همچنین، کربوهیدرات موجود در گیاهان نیز زیاد اســـت و در نتیجه در معده تخمير مي‌شوند و ممکن اســـت باعث ایجاد سندرم روده تحریک‌پذیر شود. این سندرم نوعی اختلال در عملکرد روده اســـت که با درد مزمن در ناحیه شکم، احساس ناراحتی، نفخ و تغییرات در عادات روده‌ای مشخص مي‌شود.

 

البته این امر مي‌تواند نتایج مثبتی هم بدنبال داشته باشد. به این صورت که تنوع باکتری‌های موجود در روده تغییر خواهد کرد. البته چنین تغییری به این امر بستگی دارد که فرد گیاهخوار برنامه غذایی متعادل و منظمي دارد یا غذاهای فراوری شده‌ی گیاهی و کربوهیدرات مصرف مي‌کند.با اینکه این ادعا هنوز اثبات نشده، اما برخی دانشمندان معتقدند ایجاد تغییر اساسی در تنوع باکتری‌های موجود در روده برای کل سیستم بدن مفید اســـت.

 

۳ تا ۶ ماه پس از گیاهخوار شدن

تاثیرات رژیم غذایی گیاه خواری در بدن

یکی از تغییرات محسوسی که چند ماه پس از گیاهخوار شدن شاهد آن خواهید بود، کاهش جوش و اکنه‌های پوستی اســـت. یعنی به خاطر مصرف ميوه و سبزجیات پوستی صاف و شفاف پیدا خواهید کرد.اما ذکر این نکته بسیار ضروری اســـت که در این زمان، ميزان ویتامين D موجود در بدن به شدت کاهش مي‌یابد و خطرات زیادی را برای فرد بدنبال خواهد داشت. به این دلیل که منابع اصلی ویتامين D انواع گوشت قرمز، ماهی و لبنیات اســـت؛ یعنی تمامي موادی که در رژیم غذایی گیاه خواری حذف مي‌شوند.

 

کمبود ویتامين D را فقط زمانی متوجه خواهید شد که دیگر دیر شده اســـت. این ویتامين برای اســـتحکام اســـتخوان‌ها، دندان‌ها و سلامت ماهیچه‌های بدن بسیار ضروری اســـت و کمبود آن زمينه‌ساز بیماری‌هایی همچون سرطان، ميگرن، افسردگی و ناراحتی‌های قلبی و عروقی مي‌شود.باید بدانید که بدن حداکثر تا ۲ ماه مي‌تواند ویتامين D را ذخیره کند.

 

یکی دیگر از منابع کسب ویتامين دی، نور خورشید اســـت. اگر تصميم گرفته‌اید گیاهخوار شوید، بسیار مهم اســـت که ميوه‌های خشک شده در مقابل آفتاب و قرص‌های ویتامين D را مخصوصا در روزهای سرد زمستان، مصرف کنید.چندین ماه پس از حذف مصرف مواد گوشتی و غذاهای فراوری شده، ميزان مصرف نمک نیز کم مي‌شود و در نتیجه، سیستم قلب و عروق بدن بسیار سالم‌تر از قبل خواهند بود. به زبان ساده‌تر، احتمال ایست قلبی، سکته یا گرفتگی عروق به شدت کم خواهد شد.البته، لازم اســـت فرد گیاهخوار حتما قرص‌های مکمل زینک، آهن و کلسیم را نیز به برنامه غذایی خود اضافه کند.

 

چند سال پس از گیاهخوار شدن

تاثیرات رژیم غذایی گیاه خواری در بدن

یک سال پس از روی آوردن به رژیم گیاه خواری، ذخیره ویتامين B12 بدن پایان خواهد یافت. ویتامين B12 یکی از مواد غذایی ضروری برای عملکرد صحیح جریان خون و سلول‌های عصبی اســـت و فقط در محصولات حیوانی یافت مي‌شود. نشانه‌های کمبود این ویتامين شامل خستگی، حافظه ضعیف، گرفتگی عضلات دست و پا و تنفس ضعیف مي‌توان اشاره کرد.

 

از کمبود B12 مي‌توان به‌راحتی پیشگیری کرد. برای این منظور باید مکمل‌های غذایی مصرف کنید. توجه داشته باشید که تامين این ویتامين در بدن بسیار حائز اهميت اســـت زیرا کمبود آن مي‌تواند آسیب‌های جبران ناپذیر به سیستم مغز و عصب وارد کند.پس از چند سال گیاه خواری کردن، اســـتخوان‌ها واکنش‌های خود را نشان مي‌دهند و ضعیف و شکننده خواهند شد. به این خاطر که دیگر بدن قادر به جذب مواد معدنی موردنیاز خود نخواهد بود و ذخیره آن نیز در طول سال‌ها به پایان خواهد رسید.

 

ساخت کلسیم نهایتا تا ۳۰ سالگی ادامه دارد و پس از آن بدن برای تامين کلسیم به اسکلت خود رجوع مي‌کند. اگر نتوانید ميزان کلسیم موردنیاز را تامين کنید، اســـتخوان‌بندی‌تان هر روز ضعیف‌تر مي‌شود و در نتیجه شکننده خواهند شد.از گیاهان و سبزیجات حاوی کلسیم باید به کلم‌ها همچون بروکلی اشاره کرد.البته باید بدانید که کلسیم موجود در سبزیجات بسیار سخت‌تر و دیرتر از کلسیم حیوانی جذب مي‌شود. همچنین مقدار آن نیز کم اســـت و باید حجم زیادی از سبزیجات را مصرف کنید تا ميزان کلسیم لازم بدن تامين شود.

 

همان طور که در ابتدای این مقاله گفتیم، رژیک گیاه خواری مستلزم نظم و برنامه‌ریزی صحیح اســـت. اگر بتوانید تمامي ویتامين‌های ضروری بدن را تامين کنید، این رژیم غذایی فواید فراوانی بدنبال خواهد داشت.

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا