همسرداری

بی احترامی خانواده همسر ، چطور با آن برخورد کنیم؟

بی احترامی خانواده همسر ، چطور با آن برخورد کنیم؟

یکی از موارد شایعی که می تواند منجر به اختلاف بین زن و شوهر شود رفتار والدین با آن ها اســـت ، وقتی والدین همسر رفتار نامناسبی دارند سکوت اشتباه اســـت و باید به طرز درستی با آن برخورد کرد.از لحظه‌ای که تصمیم می‌گیرید ازدواج کنید، تصورِ داشتن خانواده‌ای بزرگ‌تر که دوست‌شان خواهید داشت و اوقاتی را نیز با آن‌ها خواهید گذراند گوشه‌ای از ذهن‌تان را پُر می‌کند.

 

شما به زودی صاحب والدین جدیدی می‌شوید که سال‌ها تجربه و عقل و منطق آن‌ها نیز وارد زندگی‌تان می‌شود و احتمالا خواهر و برادر‌های همسرتان نیز به جمع خانواده‌تان اضافه می‌شوند که ممکن اســـت بهترین دوستان شما باشند.گاهی واقعیت جور دیگری خودش را وارد زندگی‌تان می‌کند و افرادی که قرار بود مانند خانواده خودتان باشند جوری رفتار می‌کنند که رویاهای‌تان را بهم می‌ریزند. ممکن اســـت متوجه شوید که خانواده همسرتان نه تنها دوست‌تان ندارند بلکه آشکارا به شما بی‌احترامی می‌کنند.

بی احترامی خانواده همسر ، چطور با آن برخورد کنیم؟

بعد از ازدواج ، رابطه با خانواده همسر جزئی از زندگی تان خواهد بود

 

گویی در ذهن آن‌ها شما یک مزاحم هستید که فرزند دلبندشان را از آن‌ها دزدیده‌اید. تمام روز‌های خوشی را که زمانی تصور می‌کردید پیش رو دارید به فراموشی می‌سپارید و غمگین و متعجب می‌مانید که چه باید بکنید.اما آیا واقعا مطمئنید که رفتار‌های خانواده همسرتان با شما غیرمحترمانه اســـت؟ از کجا می‌توانید بفهیمید که خانواده همسرتان رفتار‌های سمی و نادرست با شما دارند؟

 

یادتان نرود که رفتار‌های نادرست داشتن با عقاید و دیدگاه‌های متفاوت داشتن فرق می‌کند. در ادامه علائمی را می‌گوییم که نشان می‌دهند خانواده همسرتان تاثیر منفی بر زندگی‌تان دارند:

 

علائمی که نشان می‌دهند خانواده همسرتان رفتار‌های نادرستی دارند

سعی می‌کنند شما و همسرتان را به جان هم بیندازند

اگر خانواده همسرتان هر چیز کوچکی را تبدیل به جنگی وحشتناک می‌کنند پس مطمئنا نفوذ منفی غیرقابل انکاری در زندگی شما و روابط تان با همسرتان دارند. طبیعی اســـت در چنین شرایطی، تنش میان شما دو نفر زیاد باشد.

 

در تصمیم گیری‌ها و انتخاب‌های دو نفره‌تان دخالت می‌کنند

خیلی از خانواده‌ها عادت دارند در زندگی مشترک فرزندان خود دخالت کنند و این رفتار را نوعی کمک می‌دانند. اما تا زمانی که خودتان درخواســـت کمک و راهنمایی نکرده‌اید کسی نباید در زندگی شما دخالت کند.

 

عمدا کاری می‌کنند یا حرفی می‌زنند که حس بدی پیدا کنید

گاهی آدم‌ها نسبت به رفتار‌های بدی که دارند ناآگاهند، اما متاسفانه گاهی نیز تعمدا کاری می‌کنند که حال‌تان بد شود. اگر مطمئن هستید خانواده همسرتان مخصوصا کار‌هایی می‌کنند که حس بدی به شما بدهند پس آدم‌های سمی هستند.

بی احترامی خانواده همسر ، چطور با آن برخورد کنیم؟

دخالت در زندگی زناشویی فرزندان یکی از رفتارهای رایج در والدین اســـت

 

به حریم شخصی‌تان احترام نمی‌گذارند

اگر مادر همسرتان عادت دارد بدون اطلاع قبلی به دیدن‌تان بیاید یا پدر همسرتان دوست دارد همه‌ی آخر هفته‌ها را با همسرتان سپری کند (با وجود اینکه می‌داند تمام طول هفته را مشغولید و فرصت زیادی برای اینکه با همسرتان باشید ندارید)، پس به حریم شخصی و زندگی زناشویی‌تان احترامی نمی‌گذارند و این می‌تواند برای رابطه تان درد سرساز شود.

 

شما را نادیده می‌گیرند

همه جور بدرفتاری از جانب خانواده همسر ممکن اســـت وجود داشته باشد، اما اینکه شما را نادیده بگیرند، انگار که اصلا وجود ندارید، از همه بدتر اســـت. اگر خانواده همسرتان در مهمانی‌ها و دورهمی‌ها شما را کاملا نادیده می‌گیرند، حق دارید که از آن‌ها دلخور باشید.قرار گرفتن در چنین موقعیتی برای هر کسی می‌تواند سخت و فرسوده کننده باشد، زیرا شما واقعا دوست دارید با این افراد مهربان و صمیمی باشید و هم شما و هم خانواده همسرتان، یک وجه اشتراک دوست داشتنی دارید که همسرتان اســـت.

 

راه چاره چیست؟

نشان دهید که با همسرتان متحد هستید

به احتمال بسیار زیاد همسر شما نسبت به تنشی که میان شما و خانواده‌اش وجود دارد آگاه اســـت، بدون اینکه حتی کلمه‌ای در این مورد به زبان بیاورد. با همسرتان حرف بزنید و به او بگویید چقدر بابت بی‌احترامی‌هایی که می‌بینید ناراحتید و احساس ناامیدی می‌کنید.

 

شاید همسرتان عمق ناراحتی شما را درک نکند و ممکن اســـت به یک توافق کلی هم نرسید، اما خیلی مهم اســـت که شما دو نفر نشان دهید که با هم موافقید و جلوی خانواده همسرتان این متحد بودن را به وضوح بروز دهید.

 

با همسرتان در مورد راه حل مشکل‌تان با ملایمت حرف بزنید و هرگز در حضور خانواده همسرتان با همسرتان مخالفت نکنید، چون در غیر اینصورت شکاف بزرگی بین شما و همسرتان ایجاد می‌شود که دیگر به سختی ممکن اســـت بتوانید آن را ترمیم کنید.

بی احترامی خانواده همسر ، چطور با آن برخورد کنیم؟

مطرح کردن یا مطرح نکردن اختلاف؛ مسئله این اســـت

شاید بخواهید در موضع خود بمانید و به خانواده همسرتان بگویید که نمی‌توانید بی‌احترامی‌های‌شان را تحمل کنید. اما این کار شما می‌تواند اختلافات را تا سطحی بالا ببرد که از قبل هم بدتر شود. اما شما می‌دانید که حق با شماســـت و آن‌هایی که بی‌احترامی می‌کنند مقصرند، بنابراین فکر می‌کنید باید از خودتان دفاع کنید.

 

مستقیما مطرح کردن مسئله شاید خیال‌تان را راحت کند که آدم ضعیفی نیستید، اما این را هم در نظر بگیرید که احتمال حل مشکل در آینده نیز به شدت کاهش خواهد یافت.یک راه دیگر این اســـت که وقتی کسی بی‌احترامی به شما می‌کند، برای اجتناب از اختلاف و تنش، مقاومت نکنید و نرمش نشان دهید. مثلا وقتی مادر همسرتان، از طرز خانه داری‌تان یا نحوه‌ی پخت غذایی که تهیه کرده‌اید ایرادی می‌گیرد، به سادگی لبخند بزنید و از او بخواهید تجربیاتش را در اختیارتان بگذارد.

 

اگر پدر همسرتان، نظری منفی در مورد کار و حرفه‌تان داد، در مقابل میل‌تان به دفاع از خودتان ایستادگی کنید و چیزی نگویید. شما می‌توانید با سوال کردن در مورد کار و حرفه‌ی خودش، تمرکز را از روی کار و حرفه خودتان بردارید و موضوع را عوض کنید.اگر خواهر یا برادر همسرتان حرفی زد که بی‌ادبی یا بی‌احترامی به شما بود، فورا موضوع بحث را عوض کنید. این افراد احتمالا متوجه منظور شما خواهند شد، اما حتی اگر این اتفاق هم نیفتد، شما شان خود را پایین نیاورده‌اید و موجب بی‌احترامی‌های بیشتر نشده‌اید.

 

تمام سعی‌تان را بکنید تا گفتگوهای‌تان عادی باشد و از موضوعاتی که ممکن اســـت تنش ایجاد کنند دوری کنید. هر وقت دیدید طرف مقابل‌تان در حال وارد شدن به بحث و موضوعی اســـت که می‌دانید ناراحتی‌هایی ایجاد خواهد کرد، فورا با مهارت موضوع را عوض کنید.

 

در میان جمع و مکان‌های عمومی فاصله‌ها را حفظ کنید

وقتی با خانواده همسرتان در میان جمع هستید، سعی کنید با حفظ حریم و فاصله‌ای مناسب از آن‌ها از بروز هر گونه اختلاف و تنشی جلوی دیگران جلوگیری کنید. مثلا در رستوران می‌توانید دورترین صندلی را انتخاب کنید، اما یادتان نرود تحت هر شرایطی خونسردی خود را حفظ کنید.

 

در مورد تعیین خط قرمز‌ها با همسرتان صحبت کنید

اگر در نزدیکی خانواده همسرتان زندگی می‌کنید، با همسرتان در مورد تعیین یک سری حد و حدود‌ها مشورت کنید و هر دوی شما به آن‌ها پایبند بمانید.

 

مثلا: هر کسی که می‌خواهد به دیدن‌تان بیاید، چه خانواده خودتان و چه خانواده همسرتان، باید قبل از آمدن تماس بگیرند و اطلاع بدهند تا از ورود ناگهانی به حریم شخصی‌تان پیشگیری شود.. اعضای خانواده‌ها (از جمله خانواده خودتان) هرگز نباید بدون ارائه راه حل، انتقادی از شما بکنند..

 

از مطرح کردن موضوعاتی که تنش و اختلاف ایجاد می‌کنند خودداری شود.. اگر فرزندانی دارید، فقط شما و همسرتان باید در موردشان تصمیم بگیرید و خانواده‌های طرفین نباید دخالتی در تربیت بچه‌ها بکنند. این موضوعی اســـت که شما و همسرتان باید کاملا روی آن توافق داشته باشید، چون مسئول تربیت و پرورش فرزندان‌تان شما دو نفر هستید.

بی احترامی خانواده همسر ، چطور با آن برخورد کنیم؟

سخت نگیرید و حس شوخ طبعی‌تان را حفظ کنید

هر چند قرار نیست کسی را دست بیندازید یا مسخره کنید، اما در هرشرایطی سعی کنید حس شوخ طبعی‌تان را حفظ کنید. هر حرفی را جدی و به خود نگیرید. یادتان باشد که مهم‌ترین چیز این اســـت که شخصی که با او ازدواج کرده‌اید شما را دوست دارد و همین کافیست.

 

به احساسات همسرتان توجه داشته باشید

مشکلی که شما با خانواده همسرتان دارید می‌تواند برای همسرتان دردناک‌تر باشد، زیرا او هم به شما علاقه‌مند اســـت و هم به خانواده‌اش و خیلی بیشتر از آنچه فکر کنید از این اختلاف زجر می‌کشد. زود واکنش نشان دادن یا سرزنش کردن می‌تواند رابطه‌ی شما را دچار آسیب‌های جدی کند. هرگز همسرتان را وادار به جانب داری نکنید. به او اطمینان بدهید که فقط دوست دارید مورد احترام باشید و هیچ حس بدی نسبت به خانواده همسرتان ندارید.

 

آه و ناله نکنید و نقش قربانی را به خود نگیرید

وقتی شما و خانواده همسرتان اختلافی با هم دارید باید سعی کنید این موضوع را بین خودتان نگه دارید. شکایت و آه و ناله کردن پیش دیگران و پشت سر خانواده همسرتان حرف زدن ممکن اســـت اختلافات و درد سر‌ها را عمیق‌تر کند، مخصوصا اگر خانواده همسرتان متوجه شوند پشت سر شان حرف زده‌اید.

 

پس به جای اینکه نقش قربانی را بازی کنید و به دنبال ترحم دیگران باشید، محکم باشید و با حفظ اعتماد بنفس، راه درست را پیدا کنید. اگر نمی‌توانید این کار را بکنید، باز هم غیبت کردن کار درستی نیست. گاهی مشکلات از سوء تفاهم‌ها ناشی می‌شوند.

 

اگر از خانواده همسرتان بد رفتاری دیدید، تصور کنید از خانواده خودتان دیده‌اید

یک راه خیلی خوب این اســـت که اگر مثلا از جانب مادر همسرتان رفتاری دیدید که ناراحت‌تان کرد، فورا تصور کنید مادر خودتان این کار را کرده اســـت. اگر مادرتان با شما چنین رفتاری کند چه واکنشی نشان خواهید داد؟ زنی که مقابل شماســـت کسی اســـت که به همسرتان زندگی و عشق داده اســـت.

 

به او بابت همان چیزی که هست احترام بگذارید، ملاحظه کنید و باگذشت و مهربان باشید! چون به هر حال فراتر از همه‌ی راهکار‌ها و دستورالعمل‌ها، چیزی به نام سازش و مدارا وجود دارد که ارزشمند اســـت. گاهی اوضاع آنقدر‌ها هم بد نیست که نتوانید تحمل کنید و تنها چیزی که واقعا به آن نیاز دارید کمی صبوری و ملاحظه اســـت.

بی احترامی خانواده همسر ، چطور با آن برخورد کنیم؟

چند نمونه از چیز‌هایی که می‌توانید برای کاهش تنش و اختلاف بگویید:

«من همیشه این کار را با همین روش انجام می‌دهم، اما خیلی دوست دارم نظر شما را هم بدانم و مشکلی با این موضوع ندارم»
«ظاهرا در فرهنگ‌های ما یک سری چیز‌ها با هم متفاوت‌اند. من مایلم در مورد فرهنگ شما بیشتر بدانم و اگر شما هم علاقه مندید در مورد فرهنگ ما بدانید، خوشحال می‌شوم برای‌تان بگویم»

 

«شما در تربیت فرزندتان (نام همسرتان را بگویید) سنگ تمام گذاشته‌اید و من همیشه از این بابت از شما ممنونم».

 

نکته

یکی از مهم‌ترین چیز‌هایی که باید به خاطر داشته باشید این اســـت که شما نمی‌توانید رفتار‌های دیگران را کنترل کنید. اگر آن‌ها بی‌ادبی یا بی‌احترامی می‌کنند، شما مقابله به مثل نکنید و همان کاری را انجام دهید که اعتقاد دارید درست اســـت.

 

این آدم‌ها ممکن اســـت احترامی را که لایقش هستید برای‌تان قائل شوند یا قائل نشوند، اما اگر شما کارِ درست را انجام دهید می‌توانید بدون تاسف و حسرت و پشیمانی زندگی کنید و خیال‌تان حداقل از بابت رفتار‌های خودتان راحت خواهد بود.

 

مطالب بیشتر:

دخالت والدین همسر در زندگی زناشویی | راه چاره چیست؟

در برابر این رفتارهای همسر نباید سکوت کنید

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا