پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • بیوگرافی Sezen Aksu سزن آکسو خواننده ترک

  مجموعه : جدیدترین اخبار مشاهیر

  بیوگرافی Sezen Aksu سزن آکسو خواننده ترک

  سزن آکسو یکی از مشهورترین خواننده های زن در کشور ترکیه مي باشد کـــه صدای زیبای وی در تمام تاریخ ترکیه ماندگار شده اســـت. امروز نگاهی داریم به بیوگرافی این خواننده مشهور. سزن آکسو خواننده ای کـــه توانسته به جایگاهی بلامنازع در هنر ترکیه دست یابد کـــه کمتر هنرمندی توانایی رسیدن به آن را دارد. بانوی آواز ترکیه و پرنده ی کوچک (آنگونه کـــه محافل فرهنگی ترکیه به او لقب داده اند) موسیقی را در گستره ی های متنوع آن از جمله ترکی، ارمنی و کردی و …به کار گرفته اســـت، گویی سزن آکسو برای شنوندگانش تجسمي از اقوام و طوایف مختلف اســـت.

  بیوگرافی Sezen Aksu سزن آکسو خواننده ترک

  سزن آکسو بعنوان بهترین خواننده زن ترکیه شناخته مي شود

   

  به گزارش نیک شو، سزن اکسو محبوبیت بالایی در کشور ترکیه و صد البته در کشورهای عربی دارد. دلیل این محبوبیت نمایش درام های ترکیه ای با آوازها و ترانه های سزن آکسو اســـت کـــه به حق بسیار زیبا و خوش بر روی آنها مي نشیند. یوتیوب پر از ترانه های سزن آکسو با زیرنویس به زبانهای دیگر از جمله عربی اســـت. در این گزارش دانستنی های جالب را درباره سزن آکسو ملکـــه ی پاپ ترکیه خواهید خواند.

  بیوگرافی Sezen Aksu سزن آکسو خواننده ترک

  در نیمه های قرن بیستم در یک شب تابستانی در خانه ی (سامي یلدیریم) در ازمير ترکیه دعوای سختی بین دختر نوجوانی به نام فاطمه و والدینش رخ داد. دخترک عاشق موسیقی و آواز بود اما پدر و مادرش برای او آینده ای درخشان و شغلی شرافتمندانه مثل مهندسی و یا پزشکی را مي خواســـتند. هیچ یک از طرفین از موضع خود کوتاه نمي آمد، دخترک مثل هميشه به اتاق کوچکش پناه برد.

  بیوگرافی Sezen Aksu سزن آکسو خواننده ترک

  او اسطوره خوانندگی ترکیه اســـت

   

  به محض این کـــه صدای بسته شدن درهای خانه را شنید کـــه پدر و مادرش برای رفتن به سینما خانه را ترک مي کردند چراغ های خانه را خاموش کرد و روی بالکن خانه آمد و در زیر نور کمرنگ خیابان شروع به خواندن ترانه و آواز نمود. مردم در زیر بالکن جمع شده و او را تشویق مي کردند. بیست سال پس از آن شب ترکیه در برابر دوشیزه ی نوجوان کـــه اینک بر بلندای موسیقی ترکیه ایستاده بود زانو زد و کوچه ها و خیابان ها پر از آوازها، آهنگ ها و شعرهای او شد.

  بیوگرافی Sezen Aksu سزن آکسو خواننده ترک

  سزن آکسو

   

  فاطمه سزن یلدیریم (سزن اکسو) در سال ۱۹۵۴ در شهر (سرای کوی) در اســـتان دنیزلی به دنیا آمد و در دوران کودکی از آن جا کـــه پدرش یک معلم بود به ازمير ترکیه نقل مکان کردند. بسیاری از هم محلی هایش از شخصیت شورشی و بی پروای او و رویاهای پر سر و صدایش از زمان کودکی مي گفتند.

   

  به گزارش نیک شو، فاطمه سزن زمانی کـــه به مدرسه ی آواز مي رفت، متوجه شد کـــه صدایش با بقیه فرق دارد و رساتر و گویاتر از سایر همکلاسی هایش مي خواند. سزن همراه دوستانش به کافه تریا مي رفت و ناگهان روی ميز مي پرید و در مقابل تعجب دوستانش شروع به خواندن مي کرد. وقتی والدینش این اندازه از شوق و عصیان او را در زمينه ی موسیقی دیدند دست از نصیحت برداشته و او را به حال خود رها کردند.

  بیوگرافی Sezen Aksu سزن آکسو خواننده ترک

  سزن آکسو فعالیت حرفه ای خود را در سال ۱۹۷۵ با انتشار اولین ترانه اش آغاز کرد. او پس از اولین آلبومش با آهنگ سازان مطرحی از جمله (اونو تونچ) موسیقیدان معروف ارمنی همکاری کرد. ترانه های او به شکل گسترده ای ميان مردم ترکیه دست به دست مي شد، و آثار او نوید صدای جدیدی را در عرصه ی موسیقی پاپ ميداد کـــه تلفیقی از اصالت شرقی و الحان غربی بود. ترانه های او رنگین کمانی از ترانه های ترکی، کردی و ارمنی و حتی جغرافیای بالکان اســـت، تا جایی کـــه نام او را به سرعت بر سر زبانها انداخت و او را محبوب قلب ها در ميان همه ی طوایف و اقوام نمود.

   

  حازم شاهین موسیقیدان مصری درباره ی او مي گوید:در صدای سزن نوری اســـت کـــه به قلب ها رخنه مي کند و احساس منحصر به فرد رمزآلودی را به وجود مي آورد. او کاریزمای توصیف ناپذیری دارد، در صدایش احساس موج مي زند و کلماتش از واژگان عاشقانه معمولی فراتر رفته و به فلسفه های عميق زندگی مي رسد.

  بیوگرافی Sezen Aksu سزن آکسو خواننده ترک

  او در ادامه مي گوید: وقتی صدای سزن را مي شنوم انگار ترکیه را مي شنوم با همه ی اصالت و مدرنیته اش و با همه ی تاریخ، تنوع و زیبایی آن. دکتر اوزان آکسوی موسیقیدان ترک و اســـتاد دانشگاه نیویورک مي گوید: هیچ کس نمي تواند به سطح او برسد، او با سابقه چهل ساله اش ذائقه ی موسیقیایی نسل ها را تغییر داد.

  بیوگرافی Sezen Aksu سزن آکسو خواننده ترک

  از ویژگی های سزن آکسو قدرت او در ساختن عوالم خیره کننده از شادی، رنج، اندوه، خستگی، خوشبینی، حسرت و ظریفترین احساسات انسانی اســـت. او زنی اســـت کـــه در آهنگ (منو فراموش نکن Beni Unutma غرور و التماس در هم آميخته ی یک عاشق را فریاد مي زند و گاه به کسوت یک بانوی طناز و دلربای فرانسوی در مي آید کـــه معشوقه ی سابقش را در آهنگ Pardon مي نوازد. او حسرت برای عشق از دست رفته و آتشین خود را در آواز (هنوز دیوانه ی توام Ben Sevdalı Sen Belalı)به نمایش مي گذارد.

   

  در سال ۲۰۰۹ ميلادی یک منجم فرانسوی به نام Jean Claude Merlin با الهام از ترانه ی کوتلاما Kutlama با صدای سزن، نام شهاب سنگ اکتشافی اش را به همين اسم نام گذاری کرد. در سال ۲۰۱۱ رادیوی ملی آمریکا صدای او را در ميان پنجاه صدای برتر جهان قرار داد و او را بهترین صدای ترکیه معرفی کرد. آلبوم اخیر او در سال ۲۰۱۷ منتشر شده و رنگ و بویی شاد و پر از مفاهیم رومانتیک و در عین حال عميق دارد. سزن امروز علاوه بر خوانندگی سرمایه گذار و مربی آواز اســـت و اســـتعدادهای جدیدی را به دنیای موسیقی معرفی کرده . او از جمله مدافعین حقوق زنان و مخالف سرسخت ازدواج دختران در سنین پایین مي باشد.

  بیوگرافی Sezen Aksu سزن آکسو خواننده ترک

  سزن آکسو (به ترکی اســـتانبولی: Sezen Aksu) با نام اصلی Fatma Sezen Yıldırım (فاطمه سزن ییلدیریم) یکی از خوانندگان موسیقی پاپ کشور ترکیه اســـت. او متولد ۱۳ ژوئیه ۱۹۵۴ در شهر دنیزلی اســـت. او همچنین از آهنگ‌سازان بنام ترکیه اســـت. بیش از ۴۰ ميلیون از آلبوم‌های وی به فروش رفته اســـت. از وی به عنوان ملکـــه موسیقی ترکیه نیز یاد مي‌کنند. او خوانندگان زیادی را به کشور ترکیه تقدیم کرده‌اســـت.

   

  سزن اکسو، ترانه ساز، خواننده، شعر نویس و بازیگر سینما سزن اکسو، ترانه ساز، مي باشدتحصیلات خود را در دبیرستان دخترانه ازمير و دانشکده زراعت دانشگاه اژه، کـــه به خواســـت پدرش وارد شد، به پایان رساند. سزن به همراه درسهای موسیقی سنتی کـــه از روشدو شارداغ گرفت، در کلاسهایی چون نقاشی و بازیگری نیز شرکت نمود.

  بیوگرافی Sezen Aksu سزن آکسو خواننده ترک

  سزن حیات هنری خود را در سال ۱۹۷۵ آغاز کرده و در کنار خوانندگی، بیش از ۴۰۰ ترانه ساخته اســـت. سزن آکسو کـــه صاحب ۸ صفحه ۴۵ دور، ۳ آلبوم سینگل و ۲۷ آلبوم مي‌باشد، در نزدیک به ۱۵ آلبوم نیز به عنوان خواننده ميهمان، جای گرفته اســـت. از سوی دیگر، در نزدیک به ۴۰ آلبوم گلچین نیز به آثارش جای داده شده اســـت.

   

  در حالی کـــه ترانه‌های سزن از طرف بیش از ۱۰۰ خواننده مختلف به صدا درمي آید، کار تهیه کنندگی برای هنرمندان جوان را، کـــه برای وی مهیج مي‌باشد برعهده گرفته اســـت. در آثار او، از عشق گرفته تا زندگی روزمره هر آنچه کـــه به طبیعت انسان مربوط مي‌باشد، به خصوص آثار اميدوار کننده، به چشم مي‌خورد.

   

  در سال ۲۰۰۶ شعرهای او در کتابی با نام “شعر اکسک ” جمع‌آوری شد. سزن کـــه در بیش از ۲۰ کشور، نزدیک به ۱۵۰۰ کنسرت برپا کرده، فعالیتهای مختلفی با خواننده‌های خارجی و ترک انجام داده اســـت. سزن از اطلاعات موسیقی دانانی کـــه با آنها کار کرده اســـت، اســـتفاده نموده اســـت ولی اننو تونچ و آتیللا اوزدميراوغلو، نقش بسیار مهمي درپیشرفت شغلی وی داشته‌اند.

   

  سزن آکسو سال ۲۰۰۲ طی سری کنسرتهای آسپندوس، افس و بروکسل، تحت عنوان “ترانه‌های ترکیه”، با گروه‌هایی کـــه در ترکیه، آثاری در زبانهای دیگر اجرا مي‌کنند، در یک صحنه جای گرفت. با گوران برگوویچ از بوسنی هرز گوین، هریس آلکسیو از یونان و ارکستر سمفونی متروپل هلند، کنسرتهای مشترکی برگزار نمود. از سوی دیگر آثار سزن آکسو از سوی خوانندگان مشهوری چون آلساندور سافییا تنور ایتالیایی و هاللی والانس خواننده مشهور اســـترالیایی، نیز به صدا درآورده شده اســـت.

   

  سزن آکسو کـــه فعالیتهای مختلفی در رشته بازیگری نیز انجام داد، در سال ۱۹۷۸ کـــه آلبوم “سرچه” را به بازار عرضه نمود، برای اولین بار در یک فیلم سینمایی، ایفای نقش کرد. در فیلم “مينیک سرچه ” ساخته عاطف ییلماز، به همراه بولوت آراس، نقش اول را بر عهده گرفت. در سال ۱۹۸۱ به همراه عادیله ناشیت، شنر شن و آلتان اربولاک در موزیکال “سزن آکسو و کازینواش” و در سال ۱۹۸۶ درموزیکال ” هزار سال قبل، هزار سال بعد” ایفای نقش نمود.

   

  سزن آکسو به تمرینهای بازیگری خود، با انجام نمایشنامه‌های کوتاه در کنسرتهای «ساز یا جاز»، «سزن آکسو مي‌سراید» و برنامه تلویزیونی «شوی سزن آکسو» ادامه داد. در سال ۱۹۹۰ سزن به همراه فرهان شنسوی در فیلم «تنهایی بزرگ» ساخته یاووز اوزکان در نقش اول بازی کرد.

   

  سزن آکسو کـــه یکی از دیواهای موسیقی پاپ ترک مي‌باشد، تا کنون آلبومهای موفق بسیاری از قبیل سن آغلاما، دوش باحچه لری، ایشیک دوغودان یوکسلیر، شارکی سویلمک لازیم و کاردلن را به بازار عرضه کرده اســـت.

   

  آخرین آلبوم وی öptüm نام دارد.

   

  آیا سیلا جانشین ملکـــه موسیقی پاپ ترکیه «سزن آکسو» (Sezen Aksu) اســـت؟

  صدای زیبای سیلا با ملکـــه پیشین موسیقی پاپ ترکیه، «سزن آکسو» مقایسه مي شود و طرفداران و رسانه های این کشور اغلب از «سیلا» به عنوان «جانشین طبیعی» سزن یاد مي کنند.این همکاری در نوشتن موسیقی متن سریال «Töre» (سنت) بود کـــه نقطه تلاقی این دو هنرمند از دو نسل مختلف ترکیه شد. سریالی کـــه سیلا به جز مشارکت در نوشتن موسیقی متن اش، ایفاگر نقش اصلی زن نیز بود. زنی مدرن از شهر اســـتانبول کـــه با یکی از سران ثروتمند طایفه ای کرد از جنوب شرق ترکیه ازدواج مي کند و روایتگر سنت های جامعه پدرسالانه جامعه ترکیه اســـت.

   

  هنگامي کـــه این سریال خانوادگی هفتگی در سراسر اروپای شرقی و خاورميانه نیز پخش شد، در حالی کـــه خواننده ترانه متن این سریال هم خود سیلا بود؛ محبوبیت بین المللی اش هم به سرعت افزایش یافت و هواداران خارجی اش هم در کنار هواداران هم وطنش، بیش از پیش مشتاق شنیدن صدا و ترانه های او شدند.در طول سال های اخیر «سیلا» و «سزن» هميشه رتبه اول لیست Spotify آهنگ های خواننده های زن ترکیه از نظر بیشترین تعداد شنیده شدن (تعداد Play یا دانلود) در ترکیه را بین خود رد و بدل کرده اند.

   

  مطالب بیشتر:

  بیوگرافی سیبل جان خواننده ترک مشهور +عکس

  بهترین آهنگ های Simge سیمگه

   

   

  2/5 - (2 امتیاز)
  هیچ نظری ثبت نشده است
  نظرات این پست غیرفعال هستند.
 • مطالب پربازدید
 •