افراد موفق

بیوگرافی کول نیدهام Col Needham موسس سایت IMDB

بیوگرافی کول نیدهام Col Needham موسس سایت IMDB

بیوگرافی کول نیدهام Col Needham موسس سایت IMDB

عاشق سینما هستی و تحصیلاتت را در زمینه کامپیوتر و نرم افزار به پایان رسانده ای ، حالا اگر بخواهی دنبال علاقه ات بروی چکار میکنی؟ کول نیدهام سایت IMDB را تاسیس کرد.کول نیدهام 52 ساله است و در دهکده کوچکی در 8 مایلی بریستول زندگی می‌کند. به این ترتیب شاید بتوان او را قدرتمندترین بریتانیایی هالیوود دانست. او 23 سال پیش سایت IMDb را پایه‌گذاری کرد.

 

مردی که تاکنون بیش از 8 هزار فیلم در زندگی‌اش دیده است، چه کسی می‌تواند باشد؟ او موسس سایت «اینترنت مووی دیتابیس (IMDB)» است که جامع‌ترین دایره‌المعارف سینمایی دنیاست. کول نیدهام 46 ساله است و در دهکده کوچکی در 8 مایلی بریستول زندگی می‌کند. به این ترتیب شاید بتوان او را قدرتمندترین بریتانیایی هالیوود دانست. او 23 سال پیش سایت IMDb را پایه‌گذاری کرد. هر‌چند او در سال 1998 سایت را به آمازون فروخت، اما کماکان کارش را در آن‌جا ادامه داد. او در گفت‌وگو با روزنامه گاردین می‌گوید: «نخستین‌باری که به سینما رفتم هشت‌ساله بودم و فیلم «آرواره‌ها» را همراه مادرم دیدم. آنقدر ترسیده بودم که دیگر حتی جرات رفتن به استخر شنا را هم نداشتم، چه برسد که بخواهم به دریا بروم».

بیوگرافی کول نیدهام Col Needham موسس سایت IMDB

شش سال بعد، در سال 1981 برای نخستین‌بار لذت فیلم‌دیدن را در ویدئوی وی. ‌اچ. ‌اس خانگی تجربه کرد. البته باز هم فیلمی ترسناک بود: «بیگانه». در آوریل 1989 او برای نخستین‌بار سفری به ایالات متحده داشت: او پس از اینکه وسایلش را در اتاق هتلش گذاشت، سریعا به نخستین مغازه‌کرایه نوار ویدئو رفت و فیلم «پرتقال کوکی» را کرایه کرد. فیلمی که نمایشش در آن زمان در بریتانیا ممنوع بود. او می‌گوید: «نقشه محرمانه من همان نقشه عمومی من است. کار من این است که همه را تا جایی که می‌توانم شیفته فیلم و تلویزیون کنم. ما سن‌مان بالا می‌رود و رفته‌رفته کمتر فرصتی برای رفتن به سینما پیدا می‌کنیم. اما از زمانی که آن‌لاین شدم و توانستم درباره فیلم با سایر مردم گفت‌وگو کنم، دیگر چنین نیستم. سینما یکی از آن صنایع بی‌همتایی است که مردم به‌طور دسته‌جمعی در آن کار می‌کنند. انگار سینما موجب برقراری ارتباط میان مردم می‌شود.

 

کول نیدهام انگلیسی که از علاقه مندان جدی سینما بوده در سال ۱۹۸۷ تصمیم به ساخت یک سرگرمی برای دیگر علاقه مندان سینما می‌گیرد. او شروع به ساختن لیست‌های مختلفی از بازیگران سینما، کارگردانان وفیلم‌ها نمود. قبلتر هم طرفداران سینما چنین کاری انجام داده بودند اما اما لیست کول نیدهام جذاب‌تر بود. چون او لیستی از بازیگران زن با چشم‌های زیبا جمع آوری کرده بود . به سرعت لیست‌های کول بین طرفداران سینما محبوب شد.

 

در ۱۷ اکتبر ۱۹۹۰ نیدهام که تحصیل خود را در رشته رایانه به پایان رسانده بود، برنامه‌ای ساده برای گروه یوزنت rec.arts.movie نوشت؛ برنامه‌ای که اطلاعات برگرفته از تیتراژ پایانی فیلم‌ها را در برداشت. به زودی این عمل نیدهام با استقبال طرفداران بی‌شمار فیلم‌ها قرار گرفت و آن‌ها نیز شروع به اضافه کردن فهرست فیلم‌ها و اطلاعات مربوط به هرکدام کردند. ابتدا تنها بازیگران و کارگردانان زنده به لیست اضافه می‌شدند اما پس از مدتی رفتگان نیز به فهرست نیدهام اضافه شدند. در پایان دهه ۱۹۹۰ بیشتر از ۱۰٫۰۰۰ فیلم و سریال در فهرست نیدهام ثبت شده بود.

 

علتش را نمی‌دانم، اما حدس می‌زنم که چیزی مثل تعهد و وفاداری شدید در آن هست: شما زیاده‌تر می‌خواهی. مغز انسان از ایجاد ارتباط لذت می‌برد. یک‌نفر در میان این ارتباط‌ها به موضوعی پی می‌برد. مثلا درمی‌یابد که صدای غرش‌ها در «شیر‌شاه» در حقیقت صدای غرش ببر است. خب، حالا می‌خواهی این دانسته‌ات را با دیگران هم در میان بگذاری؛ IMDb جای مناسبی است برای این کار… دنیا کاملا جای پیچیده‌یی شده است. من زمانی که 14 سال داشتم، 14 بار فیلم بیگانه را تماشا کردم. فیلم معرکه‌یی بود. فیلمی که هنوز هم می‌توانم بارها و بارها آن را ببینم. حالا این سایت فرصت گرانبهایی به شما می‌دهد. انتخاب کاربران چیز خوبی است… می‌توانید چیزهایی را که با فیلم محبوب‌تان در ارتباط است هم بیابید.»

 

نیدهام چهارده ساله بود که شروع به جمع آوری اطلاعات از عناوین فیلمها کرد.او اطلاعات را از روی جعبه ویدیوی فیلمها برمی داشت و در کامپیوتر مدل مکینتاش2 با حافظه هشتاد کیلو بایتی اش تایپ و ذخیره می کرد.در سال 1985 و خیلی زود او به روز شد.نیدهام ازآنجا شروع کرد ، به کد نویسی رسید ودر سال 1990 سایت IMDBرا ثبت کرد.

بیوگرافی کول نیدهام Col Needham موسس سایت IMDB

بیست و نه سال از آن زمان گذشته و سرویس دائمی سایت، سیستم عامل چند گانه ی غول آسایی است که مالکیتش را سایت آمازون دارد. در ماه سپتامبرسایت، X-Ray را ایجاد کرد که به کاربران تبلت کیندلر اجازه می دهد روی صفحه با یک اشاره بر چهره ی بازیگران به تمامی اطلاعات آنها دسترسی داشته باشند-این برای شناختن بازیگران گمنام یا صداپیشه گان انیمیشن عالی است.

 

نیدهام می گوید:«وقتی کار سایت را تازه شروع کرده بودیم همگی تازه کار بودیم و کارشناسانی را استخدام کردیم که به سینما علاقه مند بودند و از آنجا سایت رشد کرد.» او در سال 1996 مراسم اسکار را پوشش داد و دو هفته بعد نخستین آگهی را برای سایتش گرفت.

 

در سال 1998آمازون سرویس را خرید.نیدهام می گوید:«ما مثل سوبسیدی مستقل درون گروه آمازون فعالیت می کردیم و به تمامی محصولات امازون دسترسی داشتیم.بنابراین تکنولوژی آنها پوشش فن آوری اطلاعات در سایت IMDBرا پشتیبانی می کند.

 

یازده سال پیش سرویس ثبت نامی سایت IMDb Pro برای دسترسی به اطلاعات بیشتر و جست و جوی های عمیق تر برای آدمهای حرفه ای سینما ایجاد شد. سپس مدیران سایت سیستم ستاره دهی را راه اندختند که شهرت آدمهای مشهور را برآورد می کند و مانند سیستم ردیابی بازاریابی عمل می کند.
اپلیکیشن موبایل (نسخه موبایل سایت) در سال 2009 راه افتاد و از آن پس کاربران بیش از هفتاد میلیون بار ازسایت دانلود کرده اند. نیدهام تخمین می زند بیش از نیمی از صفحات سایت از طریق موبایل، تبلت و چنین وسایلی بازدید می شود.

بیوگرافی کول نیدهام Col Needham موسس سایت IMDB

نیدهام می گوید: «این ایده ماست که هرجا مشتری به ما نیاز دارد باشیم.»

 

بد نیست بدانید سایت IMDB صد وشصت میلیون بازدید کننده دارد. نیدهام که از این آمار خوشحال است با خنده می گوید: «باید خودم را نیشگون بگیرم.» او درباره جشنواره کن می گوید: «از فرش قرمز گتسبی بزرگ عبور کردیم که نیکول کیدمن و استیون اسپیلبرگ هم حضور داشتند. از دورانی که با فیلم دیدن در منچستر بزرگ شدم خیلی چیزها عوض شده است.»

 

«برای تمام عمر علاقه مند سینما باقی خواهم ماند. یادم می اید نخستین فیلمی که در اودئون منچستر دیدم سفیدبرفی و هفت کوتوله بود و چهار سال داشتم.»

 

«آرواره ها تاثیر عمیقی برمن از این لحاظ گذاشت که چطور سینما می تواند آدمها را شکل دهد .نخستین هفته نمایش جنگ های ستاره ای فیلم را درسینما دیدم و زمانی که نسخه ویدیوی بیگانه ها عرضه شد ظرف چهارده روز چهارده بار آن را تماشا کردم.»

بیوگرافی کول نیدهام Col Needham موسس سایت IMDB

سینمای خانگی نیدهام که در منزلش طراحی کرده

 

ویژگی‌های سایت

امتیازدهی کاربران

یکی از ویژگی‌هایی که بانک اطلاعات اینترنتی فیلم‌ها به کاربرانش ارائه می‌کند، قابلیت امتیازدهی به فیلم است. کاربر می‌تواند به فیلم مورد نظرش امتیازی بین ۱ تا ۱۰ بدهد. این سیستم باعث می‌شود اطلاعات کاملاً دقیقی از یک فیلم به دست بیاید. به عنوان مثال، اگر فیلمی یک میلیون رأی بگیرد، آن‌ها جمع و تقسیم بر یک میلیون می‌شوند که نشان‌دهنده دقت زیاد این سیستم است. فیلم رستگاری در شاوشنک با امتیاز ۹/۳ بیشترین امتیاز بین تمام فیلم‌های سینمایی تاریخ را در این سایت از آن خود کرده‌است.البته در بین سریالها،سریال بازی تاج و تخت با امتیاز ۹/۵ بالاترین امتیاز را از آن خود کرده است.

 

رتبه‌بندی فیلم‌ها

imdb فیلم‌ها لیستی از ۲۵۰ فیلم برتر تاریخ سینمای جهان را نیز منتشر کرده‌است. این لیست روزانه تغییر می‌کند و آپدیت می‌شود؛ هرچند که معمولاً ده فیلم برتر تغییر زیادی نمی‌کنند. برای تهیه این لیست، میلیون‌ها رأی از کاربران، و همچنین داوران داده شده‌است. فقط فیلم‌هایی که مدت زمان آن‌ها بیشتر از ۴۵ دقیقه می‌بوده و تعدادی آرای آن‌ها بیشتر از ۲۵ هزار رأی باشد در این لیست قرار می‌گیرد. فیلم رستگاری در شاوشنک در این لیست رتبه اول، و فیلم پدرخوانده رتبه دوم را کسب کرده‌اند؛ که البته هرکدام با تقریبی از ۱۰۰۰۰۰۰ رأی به این رتبه دست یافته‌اند. تنها دو فیلم ایرانی در این لیست قرار دارند. جدایی نادر از سیمین به کارگردانی اصغر فرهادی و فیلم بچه‌های آسمان به کارگردانی مجید مجیدی

 

بورد پیغام

در این سایت بوردهایی برای صحبت و بحث در مورد موضوعات مختلف نیز برای کاربران تعبیه شده‌است که چیزی همانند انجمن می‌باشد که اعضا توانایی نوشتن در آن را دارند.

 

محتوای فیلم

به منظور مراقبت از کودکان و راهنمایی برای والدین، قسمتی جهت راهنمایی در مورد محتوای فیلم‌ها وجود دارد که از نظرات مختلفی همچون صحنه‌های غیراخلاقی جنسی، خشونت، اعتیاد، خون‌ریزی و … به والدین هشدارهای لازم را می‌دهد. این ویژگی توسط کاربران نوشته شده و در بعضی مواقع کامل نیست.

 

اطلاعات فیلم

این سایت همچنین اطلاعات معمولاً کاملی از اشکالات (Goofs)، حواشی (Trivia)، و رای‌های کاربران (User Votes) ارائه می‌دهد.

 

در قسمت حواشی، فهرستی از اتفاقات پشت صحنه یا نظر کارگردان و بازیگران دربارهٔ فیلم، و رتبه فیلم در فهرست‌های دیگر را می‌بینیم.

 

در قسمت رأی کاربران، اطلاعات کاملی از افرادی که به فیلم رأی داده‌اند می‌بینیم. یعنی تعداد رای‌دهنده‌ها، همراه با میانگین‌های مختلف مربوط به جنسیت و سن آنجا آمده تا بشود فهمید یک فیلم بیشتر برای چه جنسیت و گروه سنی‌ای محبوب است.

 

حذف بخش بورد پیغام

در سال ۲۰۱۷ قسمت بورد پیغام این سایت بسته شد. در بیانیه رسمی این سایت آمد:«Message Board» به دلیل این که تجربه‌ای مفید را در اختیار همهٔ ۲۵۰ میلیون نفر کاربر این سایت قرار نمی‌دهد، در ۲۰ فوریه برای همیشه حذف شد.بسیاری تأثیر بسیار زیاد شبکه‌های اجتماعی همچون فیسبوک و توییتر و ترافیک سنگین مورد نیاز برای تأمین این بخش را دلیلی بر تعطیلی این قسمت می دادنند.

 

 

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا