مطالب گوناگون

بیوگرافی و کتاب های دن آریلی

بیوگرافی و کتاب های دن آریلی

دن آریلی نویسنده و اقتصاد دان و روانشناس آمریکایی است که تلاش کرده اقتصاد را با روانشناسی ترکیب کند و نتایج کار های تحقیقاتی و پژوهشی اش را در کتاب هایش می نویسد. شاید اسم کتاب هایی چون ((پشت پرده ریاکاری)) و ((نابخرد های پیش بینی پذیر)) رو شنیده باشید، می توان گفت این دو کتاب جزو بهترین کتاب های دن آریلی هستند. در این مقاله ما می خواهیم با دن آریلی و کتاب هایش بیشتر آشنا بشیم.

بیوگرافی و کتاب های دن آریلی

زندگینامه دن آریلی (Dan Ariely)

در ۲۹ آوریل ۱۹۶۷ در نیویورک دن آریلی در یک خانواده اسرائیلی به دنیا اومد. در سه سالگی به همراه خانواده به اسرائیل برگشت و در شهر رامات هاشارون رشد کرد. دن آریلی در سن ۱۸ سالگی در جشن فارغ التحصیلی در روز جمعه به دلیل انفجار یک خمپاره منیزیمی دچار سوختگی ۷۰ درصدی و از نوع ۳ شد. ۳ سال حضور او در بیمارستان سبب انجام پژوهش و نوشتن کتاب ((نابخرد های پیش بینی پذیر)) شد.

دن آریلی معتقد است سوختگی اش باعث شده مسیر زندگی اش تغییر کند و برای شناخت رفتار و پیچیدگی آن در انسان ها تلاش و پژوهش کند. دن آریلی به سبب سختی هایی که ۳ سال در بیمارستان داشته است و تجربه اینکه وقتی با ملاطفت پانسمان هایش را عوض می کردند کمتر درد می‌کشید به این سوال رسید که اگر کنترل اوضاع و شرایط را به بیمار بدهند از درد اجباری او کم می شود؟ با همین تجربه دن بعد ها به آزمایش بر روی خود و دوستان و خانواده اش پرداخت تا بتواند درد و مخصوصا درد های روانی را بهتر بررسی کند.

بیوگرافی و کتاب های دن آریلی

دن آریلی می گوید: (( برای سال ها، مانعی را که زخم های ناشی از آتش سوزی بر جا گذاشته بود، حس می کردم؛ درد تمام نشدنی، بست های پزشکیِ عجیب، باند های کشی که از سر تا پایم را پوشانده بود و احساس مانند رد شدن از دروازه‌ای عجیب و زندگی جداگانه ای از تجربیات روزانه خودِ قبلی ام و بقیه ی مردم عادی. من تبدیل به ناظر زندگی خودم شده بودم، طوری که انگار در حال تماشای آزمایشی روی یک انسان دیگر بودم ـ و همینطور نگاه جدید به دیگر افراد پیدا کردم. ))

دن آریلی در دانشگاه تل آویو در رشته فیزیک و ریاضیات تحصیل می کرد اما کم کم به فلسفه و روانشناسی علاقمند شد و بعد به طور جدی روانشناسی را دنبال کرد و تمام تمرکزش را بر روی روانشناسی گذاشت و مدرک دکترای خود را در زمینه روانشناسی شناختی از دانشگاه کارولینای شمالی گرفت. دن آریلی در سال ۱۹۹۸ دکترای مدیریت کسب و کار را از دانشگاه دوک گرفت و استاد روانشناسی و اقتصاد رفتاری در دانشکده تجارت فوکوا دانشگاه دوک است و به او لقب جیمز بی دوک داده اند.

دن در سال ۲۰۰۸ موفق به کسب جایزه Ig Nobel شد. این جایزه از سمت دانشگاه هاروارد سالیانه به ده نفر از افرادی که دستاورد های نامتعارف علمی عموما سرگرم کننده و جذاب داشته باشند اعطا می شود.

دن در کتاب معروفش یعنی نابخردی های پیش بینی پذیر علت فعالیتش در زمینه اقتصاد رفتاری را اینگونه بیان می کند که، علاقه نظری و کاربردی من به نابخردی، مرا به حوزه ی نو ظهور اقتصاد رفتاری کشاند، که در آن عادت های عجیب را به عنوان عنصر بنیادی رفتار آدمی را پذیرا شده ام. در پژوهش هایم، من به گستره ای از نقاط ضعف آدمی پرداخته ام و پرسش هایی مانند این ها را پیش کشیده ام: چرا هنگامی که چیزی رایگان است، سخت هیجان زده می شویم؟ نقش عواطف در تصمیم گیری های ما چیست؟

بیوگرافی و کتاب های دن آریلی

معرفی بهترین کتاب های دن آریلی

۱.پول و عقل

کتاب پول و عقل، به ما کمک می کند تا عدت های بد مالی مان را کنار بگذاریم و بهتر و هوشمندانه تر خرج کنیم.

بیوگرافی و کتاب های دن آریلی

۲.بی منطق های هر روز ما

کتاب بی منطقی های هر روز ما، به نیرو های پنهانی اشاره دارد که به جای ما تصمیم می گیرند و ما براساس آن ها عمل می کنیم.

بیوگرافی و کتاب های دن آریلی

۳.جنبه ی مثبت بی منطق بودن

در کتاب جنبه ی مثبت بی منطق بودن، مجموعه ی خطا ها و انحرافاتی که ما را به سمت تصمیم گیری های نابخردانه سوق می دهد را معرفی می کند. اثرات مثبت و منفی بی منطقی که می تواند بر زندگی ما بگذارد را بیان می کند.

بیوگرافی و کتاب های دن آریلی

۴.انگیزش

در کتاب انگیزش دن آریلی، به بیان منطق پنهانی که انگیزه و هدف ما را شکل می دهد می پردازد.

بیوگرافی و کتاب های دن آریلی

۵.پشت پرده ریاکاری

در کتاب پشت پرده ریاکاری دن آریلی به این می پردازد که چه زمانی و چرا تقلب رخ می دهد؟

بیوگرافی و کتاب های دن آریلی

 ۶.مصائب زندگی صادقانه

برای داشتن خرد و حکمت در زندگی کتاب مصائب زندگی صادقانه دن آریلی بهترین کتاب است.

بیوگرافی و کتاب های دن آریلی

۷.سزا؛ منطق پشت پرده ی انگیزه های مان

برای داشتن یک زندگی بهتر و برای اینکه بخواهیم با انگیزه زندگی کنیم، کتاب سزا؛ منطق پشت پرده ی انگیزه هایمان یک کتاب خوب و عالی است.

بیوگرافی و کتاب های دن آریلی

۸.نابخرد های پیش بینی پذیر

در کتاب نابخرد های پیش بینی پذیر، دن آریلی به بررسی تمامی رفتار های نامعقول که انسان در شرایط مختلف از خود نشان می دهد می پردازد و به بیان اقتصاد رفتاری می پردازد.

بیوگرافی و کتاب های دن آریلی

۹.پاداش

در کتاب پاداش، دن آریلی به بررسی انگیزه های پنهان ما و تجزیه و تحلیل آن می پردازد.

بیوگرافی و کتاب های دن آریلی

جمع بندی

دن آریلی یک روانشناس و اقتصاددان رفتاری است که درباره رفتار های غیر منطقی انسان به پژوهش و آزمایش پرداخته است و به نتایج جالبی دست پیدا کرده است.

 

بیشتر بخوانید:

معرفی بهترین کتاب ها درباره موفقیت و کسب و کار

بیوگرافی استیو هاروی مجری ، نویسنده و سخنران انگیزشی

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا