سینما و موسیقی

بیوگرافی مژده جمالزاده خواننده زیبای افغان +عکس

بیوگرافی مژده جمالزاده خواننده زیبای افغان +عکس

بیوگرافی مژده جمالزاده خواننده زیبای افغان +عکس

امروز نگاهی داریم به زندگی هنری و خصوصی یکی از زیباترین زنان افغانستان به نام مژده جمالزاده که خواننده و مدل اســـت و در کانادا زندگی می کند. پنج سال داشت که مجبور به ترک زادگاهش کابل شد. سرنوشت پایش را به کانادا کشاند، کشوری که او را بلافاصله در آغوش گرفت، آموزش داد و گذاشت خودش باشد. حالا به رغم آن که عاشق موسیقی نیست، میکروفون را برمیدارد و آواز میخواند تا به گفته او، سکوت اکثریت خاموش را بشکند، در بدترین کشور برای زنان.

بیوگرافی مژده جمالزاده خواننده زیبای افغان +عکس

مژده جمال زاده در کاخ سفید ، مژده در مراسمی که برای روز جهانی زن در کاخ سفید برگزار شده بود این آهنگ را در حضور رئیس جمهوری و بانوی اول آمریکا اجرا کرد

 

به گزارش نیک شو، مژده جمال‌زاده که ۳۲ سال دارد، در خانواده‌ای بزرگ شده اســـت که میتواند پدرش را “یک فمینیست” و مادرش را “بهترین دوستش” توصیف ‌کند.او با بیان اینکه مشوق اصلی‌اش در موسیقی مادرش بوده، میگوید: اگر تشویق مادرم نمیبود، من به احتمال زیاد حالا وکیل ‌بودم.او بعد از یک دهه خوانندگی، حالا به دنیای سینما قدم گذاشته اســـت و اولین فیلمی که در آن نقش ایفا میکند، “برف سرخ” نام دارد که درام کانادایی با کارگردانی ماری کلیمنت اســـت.

بیوگرافی مژده جمالزاده خواننده زیبای افغان +عکس

عکس های مژده جمالزاده

 

مژده کیست: زن خجالتی اما هنجارشکن؟

از مژده خواســـتم خود را معرفی کند. او گفت: فردی خجالتی، متفاوت، کنجکاو و مشاهده‌گر و در عین حال، هنجارشکن در برابر قوانین و اخلاقیات مرسوم جامعه که حقوق فردی انسان‌ها، به ویژه زنان، را نقض میکنند.مژده با بیان این که نمیخواهد یکی از آن زنانی باشد که در چارچوب کلیشه‌های غالب اجتماعی تعریف میشوند، افزود: برای زنان افغان انتظارات اجتماعی طوری تعریف شده که در یک سن تعیین‌شده ازدواج کنند، بچه‌دار شوند، همسر و مادر خوبی باشند و کار خانه را انجام بدهند و بس.

 

او ازدواج را یک قرارداد اجتماعی “از مد افتاده” میداند و میافزاید که هیچ وقت نمیخواهد بچه‌دار شود. تحصیلاتش را در رشته فلسفه و علوم سیاسی در یکی از مراکز آموزش عالی کانادا به پایان رسانده اســـت. میگوید فلسفه نحوه دیدگاهش به زندگی را متحول کرده اســـت.

بیوگرافی مژده جمالزاده خواننده زیبای افغان +عکس

چرا خوانندگی؟

مژده که بزرگ‌شده کانادا اســـت، اولین آهنگ خود را در سال ۲۰۰۷ ضبط کرد.او در پاسخ به پرسشم که چه سبب شد به خوانندهی رو بیاورد، گفت: “اگر بخواهم رو راســـت باشم، باید بگویم من هیچ وقت علاقه خاصی به موسیقی و خواندن نداشته‌ام. حتی وقتی که اولین آهنگم را ضبط میکردم، فارسی بلد نبودم. با وجود این، میکروفون را به دست گرفتم تا صدایی شوم برای اکثریت خاموش جامعه افغانستان. میخواســـتم زنان افغان دیده و شنیده شوند.”

 

هرچند مژده اذعان میکند دانش موسیقی زیادی ندارد و خود را هنرمند هم نمیداند، اما با توجه به نقش اثرگذار موسیقی در جامعه و حضور تعداد معدود خوانندهان زن در افغانستان، خواندن به ابزاری برای تحقق هدف‌هایش تبدیل میشود.یکی از آهنگ‌های مشهورش، “دختر افغانم من” بوده که در آن دغدغه‌ یک زن روایت میشود: “مشکن بال و پرم را مشکن”. بعدها، مژده در مراسمی که برای روز جهانی زن در کاخ سفید برگزار شده بود این آهنگ را در حضور رئیس جمهوری و بانوی اول آمریکا اجرا کرد.

بیوگرافی مژده جمالزاده خواننده زیبای افغان +عکس

مژده، آموزش و پرورش را زمینه‌ساز پرورش جامعه سالم و پویا میداند

 

او تاکنون برای مجله‌های فشن ویک، کازموپالیتن و مجله زن آسیایی به عنوان مدل کار کرده‌اســـت. مژده جمال‌زاده نمایش تلویزیونی منحصر به فرد مخصوص به خودش را در تلویزیون ۱ با نام «مژده» دارد که با گفتگوهای مختلف در مورد موسیقی، جامعه و مردم و دعوت هنرمندان همراه اســـت. او همچنین اخیراً قراردادی دوساله را همراه با ناشری آمریکایی برای آلبوم بعدی‌اش که تماماً انگلیسی خواهد بود به امضاء رسانیده‌اســـت.

 

مژده جمال‌زاده تاکنون آلبوم مشخصی نشر نکرده اما درصدد نشر اولین آلبومش به زبان انگلیسی می‌باشد. او تاکنون تک‌آهنگ‌ها و ویدئوکلیپ‌های زیادی را به زبان‌های فارسی و انگلیسی نشر نموده‌اســـت. برجسته‌ترین ویدئوکلیپ‌های او شامل «عشق من» (به انگلیسی: My Love) به زبان‌های انگلیسی و فارسی محصول ۲۰۰۹، «دختر افغان»، «بیا با هم» (همراه با وحید بیار)، «خانوم گل» (به همراه کامی صدرایی)، «دیگر اشکم مریز» و «شیربچه افغان» می‌باشند.

بیوگرافی مژده جمالزاده خواننده زیبای افغان +عکس

با توجه به جو اسلامی حاکم در افغانستان، او تاکنون تهدیدهای بسیاری را از جانب افراد مذهبی و عموماً مردم پایبند به مذهب به خاطر طرز پوشش و کارهای موسیقی او که بیشتر ریشه غربی دارد دریافت کرده‌اســـت. او در مصاحبه‌ای با شبکه سی‌ان‌ان بیان کرد که تهدیدها را از طالبان دریافت نکرده و همه از جانب افراد مذهبی از طریق فیس‌بوک و یوتیوب دریافت کرده‌اســـت. جمهوری اسلامی افغانستان که بر مبنای اسلام بنا شده، چندین بار به برنامه تلویزیونی مژده هشدار مستقیم داده و یکبار اجرای برنامه را به خاطر اینکه او روسری به سر نداشته متوقف کرده‌اســـت

 

مژده تاکنون در چندین فیلم هالیوود نیز نقش کوچکی را بر عهده داشته‌اســـت. آخرین آن‌ها بازی نقش کوچکی در چهار شگفت‌انگیز ۲ بوده‌اســـت. او در حال حاضر در افغانستان زندگی می‌کند.وی درسال ۲۰۱۷ توسط مجله آمریکایی بازنیت در جمله ۳۰ زن موفق و زیبا دنیا انتخاب گردید که درین لسیت میشل اوباما، هیلاری کلیتون، امااســـتون، جی جی، حدید، بیانسه وغیره … هم بود.

بیوگرافی مژده جمالزاده خواننده زیبای افغان +عکس

بازگشت به زادگاه

پس از دوسال خوانندهی، متوجه میشود اگر به زادگاهش بازگردد، شاید بتواند کارهای موثرتری در راســـتای مبارزه با نقض حقوق زنان و بالا بردن میزان اگاهی مردم انجام دهد.اما او که کابل را بیشتر از لابلای قصه‌ها و بازگویی نوستالژیک خاطرات والدین خود میشناخت، پس از ورود به پایتخت افغانستان به زودی میفهمد که چه راه پرخم و پیچی را پیش رو دارد.کارش با اجرای برنامه “مژده شو” در یک تلویزیون خصوصی آغاز شد، برنامه‌ای که به موضوعات بحث‌انگیزی مانند کودک آزاری، آزار جنسی، طلاق و حجاب میپرداخت.این برنامه تلویزیونی که دو سال طول کشید، به شمار هواداران و منتقدان مژده افزود.

بیوگرافی مژده جمالزاده خواننده زیبای افغان +عکس

مژده در کابل

بازگشت به کابل “بزرگترین شوک فرهنگی زندگی‌اش” بود. او میگوید: “پیش از آن همیشه میگفتم که افغان هستم، اما پس از بازگشتم متوجه شدم که فرق قابل ملاحظه‌ای، به خصوص از دید فکری و رفتاری، میان من که در غرب بزرگ شدم با افغان‌های مقیم افغانستان وجود داشت”.

 

او میافزاید که: “موسیقی و هنر در جایی که من بزرگ شدم، یک چیز قدرتمندی اســـت. خوانندهان احترام و تقدیر میشوند. اما من، خیلی ساده لوحانه، چنین انتظاری را در افغانستان نیز داشتم. گناه مردم نیست. جنگ و عدم دسترسی به آموزش و پرورش سبب چنین وضعیتی شده اســـت.”اما، داســـتان در اینجا پایان نمییابد. او مرا در یکی از تجربیات تلخ خود شریک میکند: “افرادی قدرتمندی با من تماس میگرفتند. آنها تصور نادرستی از زنانی که از غرب میآیند و آواز میخوانند، در سر ‌داشتند. آنها فکر میکردند که میشود از این چنین زنانی سوء اســـتفاده جنسی کرد.”

 

مژده با بیان این که چون از حمایت سفارت کانادا برخوردار بود، در شرایط آسیب‌پذیری قرار نداشت و در چند مورد پیش آمده هم توانست از خود دفاع کند، افزود: اما، برای زنانی از چنین امکاناتی برخوردار نباشند، کار کردن در چنین محیط و وضعیتی خیلی دشوار اســـت.

بیوگرافی مژده جمالزاده خواننده زیبای افغان +عکس

شایعه قتل

مژده برایم گفت اگر این وضعیت را از قبل میدانست، احتمال زیادی داشت که هیچ وقت به دنیای خوانندهی قدم نگذارد.او در کابل بود که شایعه قتلش پخش شد. سپس، به گفته او، سفارت کانادا از او خواســـت تا افغانستان را برای مدتی ترک کند.البته، مژده مایل اســـت جنبه مثبت ماجرا را هم تعریف کند: “شمار زیادی از مردم در این مدت از من حمایت کردند. خیلی محبت و تشویق کردند تا توانستم در مقابل تمام چالش‌ها، اســـتوار بایستم و به کارم ادامه بدهم.”حالا، مژده دنبال تجربه جدیدی در دنیای سینما و در گستره مخاطبان خود اســـت.

 

مژده در نقش یک زن توانمند و شجاع

فیلم “برف سرخ” داســـتان سربازی از جزایر قطبی کانادا را به نمایش میکشد که هنگام ماموریت در افغانستان توسط طالبان در قندهار اسیر میشود.جریان بازجویی او توسط طالبان، خاطرات مربوط به عشق و مرگ آسانا، دختر خاله او را زنده میکند و به خانواده ترجمانش که او نیز نزد طالبان اسیر اســـت، نزدیک میشود.

بیوگرافی مژده جمالزاده خواننده زیبای افغان +عکس

مژده جمال‌زاده که نقش “خاطره”، فرزند ۲۶ ساله این ترجمان را بازی میکند و چهره‌ای مشابه آسانا دارد، میگوید: “دلیلی که این نقش را بازی کردم، این اســـت که خاطره، نمادی از قدرت و توانمندی یک زن اســـت. این زن شجاع میتواند پدرش و سرباز کانادایی را از چنگ طالبان نجات دهد.”زبان نقش مهمی در این فیلم دارد و بازیگران آن چهار زبان از جمله گویچ-این، پشتو، انگلیسی صحبت میکنند. مژده در این درام به پشتو تکلم میکند.این خواننده، بازیگری خود در این فیلم را یکی از تجارب نادر زندگی‌اش میخواند.چون هنر هدف مژده جمال‌زاده نیست، از او به عنوان آخرین سئوال پرسیدم در آینده خود را کجا میبیند؟ او بی‌درنگ پاسخ داد: “در دنیای سیاســـت. شاید در سنای کانادا.”

 

در ادامه عکس هایی از مژده جمالزاده را می بینیم که از اینستاگرام وی گرفته شده اند

بیوگرافی مژده جمالزاده خواننده زیبای افغان +عکس

بیوگرافی مژده جمالزاده خواننده زیبای افغان +عکس

بیوگرافی مژده جمالزاده خواننده زیبای افغان +عکس

بیوگرافی مژده جمالزاده خواننده زیبای افغان +عکس

بیوگرافی مژده جمالزاده خواننده زیبای افغان +عکس

مژده جمالزاده بدون آرایش

بیوگرافی مژده جمالزاده خواننده زیبای افغان +عکس

 

مطالب بیشتر:

مژده جمالزاده دختر خواننده افغان در میان زیباترین زنان جهان

 

 

5/5 - (3 امتیاز)

حمید جعفری

حمید جعفری فعال حوزه محتوا و سئو و مدیر سایت نیک شو ، امیدوارم محتوای این سایت راهی باشد برای زندگی بهتر و لذت بخش تر ......

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا