جدیدترین اخبار مشاهیر

بیوگرافی مدوری دیکشیت Madhuri Dixit بازیگر هندی

بیوگرافی مدوری دیکشیت Madhuri Dixit بازیگر هندی

بیوگرافی مدوری دیکشیت Madhuri Dixit بازیگر هندی

مدوری دیکشیت بازیگر زیبا و مشهور بالیوودی اســـت ، او در حال حاضر 52 ساله اســـت و یکی از ستاره های تاریخ سینمای هند به شمار می رود. مادهوری دیکشیت متولد ۱۵ می ۱۹۶۷ در بمبئی، بازیگر سینمای هندی اســـت. او یکی از بهترین و معروف‌ترین بازیگران هند اســـت؛ و همچنین در دهه ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰و اوایل ۲۰۰۰ بسیار برجسته بوده‌اســـت. در سال ۲۰۰۸ جایزهٔ غیرنظامی هند پدما شری توسط دولت هند به او اهدا شد. او توانسته از چهارده نامزدی خود در جشنواره فیلم فیر برنده شش جایزه از این جشنواره شود، کـــه از نظر دفعات نامزدی در این جشنواره رکورد دار اســـت.

 

مادوری دیکشیت یک بومی بمبئی هند اســـت. او در ۱۵ می ۱۹۶۷ در یک خانوادهٔ ماهاراشتایی بدنیا آمد. مدوری در دانشگاه بمبئی در رشتهٔ میکرو بیولوژی تحصیل کرده‌اســـت. او از ۳ سالگی رقص کتهک را شروع کرد (رقصی کـــه متعلق به مردم شمال هند اســـت) و بعدها توانست یک رقاص حرفه‌ای شود.

بیوگرافی مدوری دیکشیت Madhuri Dixit بازیگر هندی

شروع بازیگری

دیکشیت در یک شب ستاره شد و هنوز هم به عنوان شخصیت موهینی شناخته می‌شود. آهنگ “Ek Do Teen” او بسیار مشهور شد و مادوری با این فیلم توانست، برای نخستین بار نامزد جایزه بهترین بازیگر زن فیلم فیر شود. دیکشیت در سال ۱۹۸۴ در مقابل بازیگر بنگالی تاپاس پل، در یکی از فیلم‌های راجشری پروداکشنز به نام بی گناه (abodh) بازیگری را شروع کرد. فیلم شکست خورد اما بازی دیکشیت تحسین منتقدان را در پی داشت. بازی وی در پدر آواره (awara baap) نیز تبدیل به شکستی دیگر برای وی شد. در ۱۹۸۶ در دو فیلم سواتی (swati) و قتل (manav hatya) بازی کرد، اما هردو در گیشه شکست خوردند. در ۱۹۸۷ در سه فیلم مهره (mohre) و حفاظت (Hifazat) شمال و جنوب (uttar dakshin) بازی کرد اما فیلم‌هایش به شکست در باکس افیس ادامه دادند.

 

موفقیت و شناخته شدن

دیکشیت پس از شکست‌های متوالی، در فیلم رمانتیک درام کارگردان هندی N.Chandra به نام اسید (Tezaab) در نقش موهینی در مقابل آنیل کاپور، به شهرت رسید. پس از اکران، فیلم تبدیل به پرفروش‌ترین فیلم سال شد. این اولین موفقیت تجاری دیکشیت و آغاز همکاری‌های او با آنیل کاپور بود. دیکشیت بخاطر مهارت‌های رقص و بازیگری اش مورد تحسین قرار گرفت. آکشی شاه یکی از منتقدان دربارهٔ دیکشیت نوشت: “او در این فیلم عملکرد خوب و منظمی دارد و اگرچه او بیشتر بخاطر رقص اش با آهنگ “Ek Do Teen” در یادها خواهد ماند، لازم به ذکر اســـت مهارت بازیگری او در صحنه‌هایی کـــه همراه با انوپم کـــهیر اســـت، نمایان می‌شود. چهره و رقص او شبیه به رؤیا اســـت.” دیکشیت به خاطر بازی اش، اولین بار نامزد جایزه بهترین بازیگر زن فیلم فیر شد.

بیوگرافی مدوری دیکشیت Madhuri Dixit بازیگر هندی

در کنار شاهرخ خان

 

در ۱۹۸۹، اولین فیلم موفقیت‌آمیز او، فیلم رام لاکان (Ram lakhan) به کارگردانی سوباش گای بود، دیکشیت بار دیگر مقابل آنیل کاپور قرار گرفت. فیلم خوب عمل کرد و دومین فیلم پرفروش سال شد. فیلم دیگر او، فیلم رمانتیک درام، متعهد عشق (Prem pratigyaa) در کنار میتون چاکرابورتی بود. فیلم از نظر تجاری شکست خورد، ولی نظرات مثبتی دریافت کرد. بازی دیکشیت نیز با تحسین منتقدان همراه بود، و او دومین بار نامزد جایزه بهترین بازیگر زن فیلم فیر شد. بازی بعدی او، در فیلم اکشن راجیو رای به نام سه گانگی (Tridev) بود، کـــه در آن با بازیگرانی همچون، نصیرالدین شاه، جکی شروف، سانی دیول همکاری کرد. بازیگر مقابل او در این فیلم سانی دیول بود. فیلم سومین فیلم پرفروش سال شد. موفقیت دیکشیت با فیلم درام ویدهو وینود چوپرا به نام پرنده ادامه پیدا کرد. اگرچه نقش وی در فیلم کوتاه بود، ولی بازی او مورد تحسین قرار گرفت.

 

زندگی حرفه ای

در ۱۹۹۰ دیکشیت در فیلم رمانتیک درام دل در مقابل عامر خان بازی کرد. دیکشیت نقش دختری ثروتمند را بازی کرد، کـــه عاشق پسری فقیر می‌شود و برای ازدواج با او خانه را ترک می‌کند. فیلم پرفروش‌ترین فیلم سال در هند شد. دیکشیت با این فیلم توانست جایزه فیلم فیر برای بهترین بازیگر زن را برای نخستین بار بگیرد. او همچنین در فیلم “سیلاب” (Sailaab) در مقابل آدیتیا پنچولی، و فیلم “Kinshen kanhaiya” در مقابل آنیل کاپور بازی کرد.

 

فیلم نخست (سیلاب) شکست تجاری خورد در حالی کـــه دومی (Kinshen kanhaiya) سومین فیلم پرفروش سال شد. بعد از موفقیت فیلم دل دیکشیت به برجسته‌ترین و پیشتازترین بازیگر زن در بالیوود تبدیل شد. سال بعد او در فیلم super-hit ساجن در مقابل سلمان خان و سانجی دات بازی کرد و فیلم پرفروش‌ترین فیلم سال شد. بازی دیکشیت در این فیلم باعث شد، برای چهارمین بار نامزد جایزهٔ بهترین بازیگر زن فیلم فیر شود.

بیوگرافی مدوری دیکشیت Madhuri Dixit بازیگر هندی

در کنار سلمان خان

 

در سال ۱۹۹۲، دیکشیت در فیلم پسر (Beta) در مقابل آنیل کاپور بازی کرد. او در این فیلم نقش ساراسواتی، دختری کـــه با مردی خوش نیت ازدواج می‌کند و توطئه‌های مادر شوهرش را افشا می‌کند، ایفا کرده‌اســـت. همچنین بازی او در این فیلم با تحسین منتقدان همراه بود. طبق گفتهٔ برخی منتقدان رقص دیکشیت در فیلم پسر (Beta) با آهنگ “Dhak Dhak Karne Laga” یکی از سکسی‌ترین و معروف‌ترین رقص‌های وی اســـت. دیکشیت به خاطر بازی عالی اش در این فیلم دومین بار برنده جایزهٔ فیلم فیر شد. همچنین بعد از موفقیت فیلم، او به خاطر رقصش با آهنگ “Dhak Dhak Karne Laga” به عنوان “دختر Dhak Dhak” معروف شد.

 

در۱۹۹۳ دیکشیت در فیلم super_hit تبه کار (Khalnayak) در مقابل سانجی دات و جکی شروف ایفای نقش کرد. عملکرد او در نقش مأمور پلیس گانگورتی تحسین منتقدان را به همراه داشت؛ و او برای ششمین بار نامزد جایزهٔ بهترین بازیگر زن فیلم فیر شد. همچنین فیلم، دومین فیلم پرفروش سال شد. در سال بعد دیکشیت برای اولین بار همراه با شاهرخ خان در فیلم انجام (Anjaam) بازی کرد. دیکشیت با بازی خود به عنوان یک همسر انتقام جو و مادر، هفتمین بار نامزد جایزهٔ بهترین بازیگر زن فیلم فیر شد؛ و بازی وی تحسین شد. فیلم در باکس آفیس عملکرد متوسطی داشت.

بیوگرافی مدوری دیکشیت Madhuri Dixit بازیگر هندی

در کنار همسر و شاهرخ خان

 

نقش بعدی او در فیلم من برای تو چه کسی هستم؟ (Hum Aapke Hain Koun) در مقابل سلمان خان بود. فیلم به یکی از پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ هند تبدیل شد و رکورد فیلم شعله را شکست. دیکشیت با بازی خود در نقش یک دختر جوان مدرن، سومین جایزهٔ بهترین بازیگر زن فیلم فیر خود را دریافت کرد. در کتاب رکوردهای گینس من برای تو چه کسی هستم؟ (Hum Aapke Hain Koun) به عنوان پرفروش‌ترین فیلم تاریخ بالیوود ثبت شد. دیکشیت در این فیلم به یادماندنی‌ترین کاراکتر زن (نیشا) را در سینمای هند ساخت. همچنین آهنگ ” Didi Tera Devar Deewana” (خواهر برادر شوهرت دیوانه اســـت) کـــه توسط دیکشیت اجرا شد، بسیار معروف شد.

 

در ۱۹۹۵ دیکشیت در فیلم پادشاه (Raja) در مقابل سانجای کاپور ایفای نقش کرد. فیلم چهارمین فیلم پرفروش سال شد. فیلم بعدی او دوست داشتنی (Yaraana) در مقابل ریشی کاپور بود. فیلم در باکس آفیس عملکرد متوسطی داشت. هر دو فیلم Raja و Yaraana او را نامزد جایزهٔ فیلم فیر کرد. حرفه دیکشیت در سال ۱۹۹۶ به خاطر شکست فیلم‌هایی چون کتاب مقدس عشق (Prem Granth) و شاهزاده (Rajkumar) افت کرد. در ۱۹۹۷ دیکشیت با فیلم حکم اعدام (Mrityudand) به همراه شبانه اعظمی و شیلپا شرودکار دوباره به موفقیت رسید. منتقدان بازی او را تحسین کردند.

 

دیکشیت در فیلم موزیکال رمانتیک دل دیوانه اســـت (۱۹۹۷) کارگردان معروف یاش چوپرا در مقابل شاهرخ خان و کاریسما کاپور بازی کرد. دیکشیت با بازی خود چهارمین بار جایزهٔ بهترین بازیگر زن فیلم فیر را دریافت کرد. این فیلم در سراسر جهان۵۸کرور فروخت و دومین فیلم پرفروش سال ۱۹۹۷شد. این فیلم هم در هند وهم در خارج هند یک «بلاک باســـتر» نامیده شد. با این حال فیلم‌های «وجود» (Wajood) و «آرزو» (Aarzoo) در باکس آفیس شکست خوردند.

 

در ۲۰۰۰، دیکشیت در فیلم «پاسخ» (Pukar) در مقابل آنیل کاپور بازی کرد. دیکشیت با نقش منفی خود در این فیلم، برای دوازدهمین بار نامزد جایزهٔ فیلم فیر شد. سپس او در فیلم «گاجا گامینی» بازی کرد. M. F. Husain کارگردان فیلم چند بار فیلم من برای تو چه کسی هستم؟ (Hum Aapke Hain Koun) دیکشیت را نگاه کرده و تصمیم گرفته بود، فقط با دیکشیت یک فیلم بسازد. فیلم نخست عملکرد متوسطی داشت ولی دومی در باکس آفیس شکست خورد.

بیوگرافی مدوری دیکشیت Madhuri Dixit بازیگر هندی

در ۲۰۰۱، دیکشیت در فیلم عاشقانهٔ در «راه عشق» (Yeh Raaste Hain Pyaar Ke) کارگردان هندی Deepak Shivdasa در مقابل اجی دیوگن و پریتی زینتا بازی کرد. دیکشیت حرفه خود را با همکاری با راجکومار سانتوشی، در فیلم چند ستارهٔ «بیمناکی» (Lajja) ادامه داد. دیکشیت در این فیلم نقش یک دختر مبارز با نابرابری جنسیتی را ایفا کرد. فیلم در هند شکست تجاری خورد ولی در خارج هند موفق بود. دیکشیت بخاطر بازی اش نامزد جایزه بهترین بازیگر مکمل زن فیلم فیر شد. در ۲۰۰۲، دیکشیت در فیلم من مال تو هستم، عزیزم (Hum Tumhare Hain Sanam) در مقابل شاهرخ خان و سلمان خان بازی کرد. فیلم ۶سال در دست ساخت بود و با مشکلات زیادی مواجه شد.

 

دیکشیت در فیلم عاشقانه دوداس (۲۰۰۲) به کارگردانی سانجای لیلا بانسالی، به همراه شاهرخ خان و آیشواریا رای بازی کرد. این فیلم از روی کتابی به همین نام کـــه در سال ۱۹۱۷ منتشر شده بود ساخته شده‌اســـت. دیکشیت در این فیلم نقش فاحشه‌ای به نام چاندرموکی را بازی می‌کند، کـــه عاشق شخصیت اصلی داســـتان (دوداس) شده‌اســـت. فیلم دوداس در جشنواره فیلم کن اکران شد. دیکشیت بخاطر بازی فوق‌العاده اش برندهٔ جایزه بهترین بازیگر مکمل زن فیلم فیر شد. این آخرین فیلم او، قبل از نقل مکان به شهر دنور همراه با خانواده اش بود.

 

در همان سال فیلمی به نام «من می‌خواهم مدوری دیکشیت شوم» (Main Madhuri Dixit Banna Chahti Hoon) با بازی آنتارا مالی منتشر شد. موضوع فیلم دربارهٔ زنی اســـت کـــه می‌خواهد شانس خود را در بالیوود، با تبدیل شدن به مدوری دیکشیت جدید امتحان کند. در ۲۰۰۶، دیکشیت به همراه خانواده اش به هند بازگشت، و در فیلم رقص «بیا برقصیم» (Aaja Nachle) به کارگردانی آنیل مهتا بازی کرد. این اولین فیلم او بعد از ۵ سال فاصله بود. فیلم در باکس آفیس شکست خورد، ولی بازی دیکشیت تحسین منتقدان را در پی داشت. دیکشیت با بازی خود توانست، نامزد جایزه فیلم فیر شود.در ۲۰۱۱، دیکشیت مفتخر به دریافت جایزه افتخاری فیلم فیر به خاطر ۲۵ سال سابقه در سینما شد.

بیوگرافی مدوری دیکشیت Madhuri Dixit بازیگر هندی

سانجی دات همسر سابق دیکشیت

 

دیکشیت در ۲۰۱۲، با بازی در فیلم بلک کمدی «یک و نیم بار وابسته به عشق» (Dedh Ishqiya) بعد از هفت سال دوباره به بالیوود بازگشت. او نقش بیگم پارا، را در مقابل نصیرالدین شاه و هما قریشی و ارشاد وارسی بازی کرد. فیلم و بازی دیکشیت با نقدهای خوبی روبه رو شد. دیکشیت چهاردهمین بار نامزد جایزه فیلم فیر شد.
فیلم بعدی وی، باند گلاب (Gulaab Gang) به کارگردانی سومیک سن در کنار جوهی چاولا بود. فیلم در گیشه شکست خورد و نظرات متفاوتی دریافت کرد.

 

ازدواج

در ۱۹۹۰ هنگامی کـــه فیلمبرداری فیلم ساجن ادامه داشت، مدوری با سانجی دات کـــه آن زمان با ریچا شارما ازدواج کرده بود، رابطه داشت. علی‌رغم مخالفت پدرش رابطه اش را ادامه داد اما بعدها با دستگیری سانجی دات، دیکشیت رابطه را تمام کرد. دیکشیت در ۱۹۹۹ با دکتر سریرام مادهو نه نه، کـــه در لوس آنجلس مشغول به کار بود، ازدواج کرد. او دو پسر به نام‌های آرین و رایان دارد. دیکشیت بعد از ازدواجش، نزدیک به ده سال در کلرادو زندگی کرد و در ۲۰۱۱ همراه با خانواده اش به هند بازگشت.

بیوگرافی مدوری دیکشیت Madhuri Dixit بازیگر هندی

بیوگرافی مدوری دیکشیت Madhuri Dixit بازیگر هندی

بیوگرافی مدوری دیکشیت Madhuri Dixit بازیگر هندی

بیوگرافی مدوری دیکشیت Madhuri Dixit بازیگر هندی

بیوگرافی مدوری دیکشیت Madhuri Dixit بازیگر هندی

بیوگرافی مدوری دیکشیت Madhuri Dixit بازیگر هندی

بیوگرافی مدوری دیکشیت Madhuri Dixit بازیگر هندی

بیوگرافی مدوری دیکشیت Madhuri Dixit بازیگر هندی

بیوگرافی مدوری دیکشیت Madhuri Dixit بازیگر هندی

بیوگرافی مدوری دیکشیت Madhuri Dixit بازیگر هندی

بیوگرافی مدوری دیکشیت Madhuri Dixit بازیگر هندی

بیوگرافی مدوری دیکشیت Madhuri Dixit بازیگر هندی

بیوگرافی مدوری دیکشیت Madhuri Dixit بازیگر هندی

بیوگرافی مدوری دیکشیت Madhuri Dixit بازیگر هندی

بیوگرافی مدوری دیکشیت Madhuri Dixit بازیگر هندی

بیوگرافی مدوری دیکشیت Madhuri Dixit بازیگر هندی

بیوگرافی مدوری دیکشیت Madhuri Dixit بازیگر هندی

بیوگرافی مدوری دیکشیت Madhuri Dixit بازیگر هندی

بیوگرافی مدوری دیکشیت Madhuri Dixit بازیگر هندی

بیوگرافی مدوری دیکشیت Madhuri Dixit بازیگر هندی

بیوگرافی مدوری دیکشیت Madhuri Dixit بازیگر هندی

 

مطالب بیشتر:

بیوگرافی کاترینا کایف Katrina Kaif بازیگر زیبای هندی

عکس های دیا میرزا بازیگر هندی زیبا +شرح حال دیا میرزا

 

 

5/5 - (3 امتیاز)

حمید جعفری

حمید جعفری فعال حوزه محتوا و سئو و مدیر سایت نیک شو ، امیدوارم محتوای این سایت راهی باشد برای زندگی بهتر و لذت بخش تر ......

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا