افراد موفق

بیوگرافی اپرا وینفری Oprah Winfrey از سختی ها تا اوج

بیوگرافی اپرا وینفری Oprah Winfrey از سختی ها تا اوج

یکی از تاثیرگذارترین چهره های جهانی اســـت ، دوران کودکی و نوجوانی بسیار سختی را پشت سر گذاشته ، از فقر گرفته تا تجاوز جنسی ، اما او حالا یکی از برجسته ترین چهره های موفق زن در جهان به شمار می رود. نگاهی خواهیم داشت به زندگی اپرا وینفری. سخت اســـت کـــه تحت تاثیر داســـتان زندگی اپرا وینفری و مسیر باورنکردنی موفقیت او قرار نگرفت. او زنی اســـت کـــه هر آن چه سختی کـــه فکر کنید را در زندگی مشقت بار دوران کودکی اش تجربه کرده اســـت. در کودکی او در خانواده ای پرجمعیت بزرگ شد کـــه توانایی خرید لباس برای او را نداشتند.

 

در 9 سالگی توسط نزدیکانش مورد آزار قرار گرفت و در سن 14 سالگی توسط مادرش از خانه بیرون انداخته شد و خیلی زود متوجه شد کـــه باردار اســـت. با این وجود او خیلی زود به قله های موفقیت و شهرت دست یافت. نام اپرا وینفری اکنون با موفقیت و گشاده دستی و مهربانی مترادف شده اســـت. او میراثی باورنکردنی را خلق کرده و مسیری کـــه وی از خفت تا شکوه طی کرده بسیار جالب و شگفت انگیز اســـت.

 

اپرا وینفری ، از سختی ها تا اوج

اپرا وینفری نمونه ی کامل از فرش به عرش رسیدن اســـت. وقتی به خانه ها و لباس هایش نگاه می کنید دانستن این کـــه او از کجا به اینجا رسیده اســـت برایتان جالب تر می شود. اورپا گایل وینفری (بله درست خوانده اید؛ اورپا) در 29 ژانویه سال 1954 به دنیا آمده و خاله اش نام مذهبی «اورپا» (Orpah)، برگرفته از کتاب مقدس «روث» (Ruth) برای وی انتخاب کرد و این اسم به همین شکل در شناسنامه ی وی آمده اســـت. اما بسیاری از افراد در تلفظ درست این اسم مشکل داشتند بنابراین نام او به اپرا تغییر پیدا کرد.

 

مادر جوان اپرا تنها و بسیار فقیر بود بنابراین اپرا را نزد مادربزرگش فرستاد تا این کـــه به سن شش سالگی رسید. اگر چه اپرا در دوران کودکی چیزی از لحاظ عشق و مهربانی کم نداشت اما عشق تنها چیزی بود کـــه در میان خانواده ی او وجود داشت. مادربزرگ او خدمتکار بوده و به اپرا نیز گفته بود کـــه وی نیز خدمتکار خواهد شد. در این مدت وی لباس هایی کـــه از گونی سیب زمینی ساخته شده بود به تن می کرد کـــه باعث شد بسیاری از مردم با سنگدلی تمام او را «دختر گونی پوش» صدا بزنند. اما در همان روزهای کودکی نیز اپرا می دانست کـــه وی برای چیزهای بسیار بزرگ تری آفریده شده اســـت.

بیوگرافی اپرا وینفری Oprah Winfrey از سختی ها تا اوجدوران کودکی سخت

وقتی کـــه مادر جوان اپرا احساس کرد کـــه می تواند اپرا را نزد خود ببرد، اپرا از خانه ی مادربزرگش رفته و به مادرش ملحق شد. با بازگشت اپرا به نزد مادرش، زندگی روی تاریکش را به وی نشان داد. او هنوز هم دختری فقیر بود اما اکنون دیگر در خانه ی خودش نیز احساس امنیت نداشت. وی از سن 9 سالگی مورد بدرفتاری و اذیت و آزار جسمی و جنسی اعضای خانواده اش قرار گرفت و در نهایت در سن 14 سالگی باردار شد. این اولین باری بود کـــه اپرای درمانده به خودکشی فکر کرد. وینفری در مصاحبه ای با هالیوود ریپورتر در باره احساس آن دوران خود گفت:”من با صخره ای سخت برخورد کرده بودم. باردار شده و بارداری را پنهان می کردم. به طور جدی به خودکشی فکر می کردم. می دانستم کـــه چاره ای جز خودکشی ندارم. تنها داشتم برنامه ریزی می کردم کـــه چطور این کار را انجام دهم.

 

اگر آن زمان اینترنت داشتم امروز زنده نبودم زیرا این روزها به راحتی می توان با جستجو در گوگل نحوه ی انجام این کار را پیدا کرد”. در طول دوران بارداری مادرش تصمیم گرفته بود کـــه او را از خانه بیرون بیندازد. او قرار بود به یک مرکز نگهداری از دختران برود اما خوشبختانه آن ها جای خالی نداشته و نمی توانستند اپرا را بپذیرند. به همین دلیل برای زندگی نزد پدرش فرستاده شد کـــه به او کمک کرد همه چیز را تغییر دهد.

بیوگرافی اپرا وینفری Oprah Winfrey از سختی ها تا اوج

از دست دادن بچه و تغییر مسیر زندگی

اپرا 14 ساله و باردار بود کـــه به یک ایالت دیگر فرستاده شد تا با پدرش زندگی کند. خوشبختانه، پدرش خانه ی امن و پر از عشقی را برای دختر خود فراهم کرد. اپرا همچنان بارداری خود را پنهان می کرد تا این کـــه زایمان کرده و پسربچه ای کـــه به دنیا آورد به دلیل مشکلات ناشی از زایمان زودرس درگذشت. تجربه کردن چنین اتفاق سختی در سن 14 سالگی بدون شک کمر هر شخصی را خواهد شکست و شخصیت وی را ویران خواهد کرد اما پدر اپرا به وی نشان داد کـــه می تواند به او شانس مجددی برای زندگی بدهد. اکنون او می توانست به سمت جلو حرکت کند و گذشته ی پر از دردش را پشت سر بگذارد. وی در مصاحبه اش در این باره چنین گفته اســـت:” من از خیلی جهات از این موضوع به عنوان راهی برای نجات اســـتفاده کردم و تصمیمی گرفتم کـــه باعث می شد همه چیز را عوض کنم” اپرا همه چیز را تغییر داده و گذشته ی دردناکش را به فراموشی سپرد.

 

دختر شایسته تنسی در سن 17 سالگی

سخت اســـت باور کرد کـــه یک دختر باردار 14 ساله با تفکرات جدی در مورد خودکشی بتواند مسیر زندگی خود را تغییر دهد اما اپرا این کار را کرد. وی اعتماد به نفسش را بدست آورده و با اطمینان به غریزه و توانایی هایش مسیر خود به سمت دیده شدن در انظار عمومی را آغاز کرد. وی در این باره گفته اســـت:” من هیچ گاه برای چیزی برنامه ریزی نکرده ام. تنها توسط غریزه ی قدرتمندم هدایت شده ام و تصمیماتی گرفته ام کـــه بر اساس آن چه کـــه در آن زمان برای من درست بوده اند گرفته شده اند”. اپرا در رقابت های دختر شایسته شرکت کرده و در سال 1972 و در سن 17 سالگی به عنوان بانوی سیاه پوست ایالت تنسی انتخاب شد. وقتی کـــه اپرا مزه ی شهرت و بودن در توجه عموم را تجربه کرد دیگر راه برگشتی نبود.

بیوگرافی اپرا وینفری Oprah Winfrey از سختی ها تا اوج

گویندگی خبر در سن 19 سالگی

وقتی کـــه اپرا به عنوان دختر شایسته با قرار گرفتن در انظار عمومی مواجه شد و با آن به خوبی کنار آمد از همان سنین جوانی وارد دنیای تلویزیون شد. او به عنوان اولین زن آفریقایی آمریکایی گوینده ی خبر در نشویل شناخته شد. از آن روز به بعد وی دیگر هیچ گاه وقتش را هدر نداد. اپرا دانشگاه ایالتی تنسی را رها کرده و در سن 19 سالگی شغلی برای خود دست و پا کرد. اپرا در کلاس حضور داشت کـــه کریس کلارک از شبکـــه ی 5 با وی تماس گرفت و وقتی از او پرسیده شد کـــه توانایی کار با دوربین و نوشتن خبر را دارد جواب مثبت داد، هر چند بعدها اعلام کرد کـــه در این زمینه دروغ گفته اســـت. از همان اولین حضورش در مقابل دوربین تلویزیونی، اپرا می دانست کـــه شغل دوست داشتنی ابدی خود را پیدا کرده اســـت. وی در این باره چنین گفته اســـت:” درست مانند نفس کشیدن بود. احساس می کردم این همان جایی اســـت کـــه باید باشم”. اپرا با همین کار تلویزیونی اش به سرعت توجه مدیران خبری سراسر کشور را به خود جلب کرد.

 

راه اندازی برنامه ی صبحگاهی در بالتیمور

بعد از شروع به عنوان گوینده خبر در نشویل، اپرا در سال 1976 به بالتیمور نقل مکان کرده و کار خود را در بخش خبری عصر آغاز کرد. در واقع کار او به عنوان همکار خبری در کنار جری ترنر در بخش خبری ساعت 6 عصر شبکـــه ی WJZ شروع شد. اما در کمال ناباوری ترنر کار را برای اپرای جوان سخت کرده بود. وینفری در مصاحبه با بالتیمور سان در این مورد چنین گفته اســـت:” در واقع او از همان ابتدا می خواســـت کـــه تنها باشد. اگر هم به این موضوع راضی می شد دوست نداشت کـــه آن شخص مثل من بی تجربه و جوان باشد.

 

از هر فرصتی برای ناامید کردن یا بد کردن حال من در مورد جایی کـــه برای درس خواندن رفته بودم اســـتفاده می کرد. آن جا بود کـــه فهمیدم جایی کـــه مدرسه رفته ای بسیار مهم خواهد بود زیرا او همیشه تکرار می کرد کـــه به کدام مدرسه می روی؟ چه دانشکده یا دانشگاه کوچکی؟ ازاین رو باید بگویم کـــه خاطراتم از جری ترنر خاطرات دوست داشتنی نخواهند بود”. اما بعد از مدتی اپرا با امضای قرارداد برای حضور به عنوان مجری همکار در برنامه ی «مردم دارند حرف می زنند» (People Are Talking) به بخش صبحگاهی تلویزیون نقل مکان کرد. رفتن از گویندگی خبر به سمت برنامه ی گفتگوی زنده همان چیزی بود کـــه اپرا به آن نیاز داشت.

 

شروع برنامه زنده اپرا وینفری

اپرا بدون شک برای دنیای برنامه های گفتگوی زنده ساخته شده بود از این رو وقتی کـــه در سال 1984 یک برنامه ی گفتگوی زنده در شیکاگو به وی پیشنهاد شد، اپرا بدون درنگ پذیرفت. در واقع به او پیشنهاد شده بود کـــه برنامه ی گفتگوی زنده ای با عنوان «AM Chicago» را تنها با مجری گری و مسئولیت خودش انجام دهد از این رو اپرا به سرعت به غرب کشور نقل مکان کرد. برنامه ی اپرا وینفری باید با برنامه ی گفتگوی زنده ی فیل دوناهو کـــه شخصیتی افسانه ای بود رقابت می کرد و خیلی زود تعداد تماشاگران برنامه ی اپرا وینفری از برنامه ی دوناهو پیشی گرفت و همه را شوکـــه کرد. تعداد تماشاگران برنامه ی او چنان افزایش یافت کـــه در سال 1985 اسم این برنامه به «The Oprah Winfrey Show» تغییر پیدا کرد. این اتفاق نقطه عطفی در زندگی کاری اپرا وینفری بود.

 

اولین حضور در سینما با «رنگ ارغوانی» اسپیلبرگ

موفقیت برنامه ی تلویزیونی اپرا وینفری توجه مدیران اجرایی در تمام دنیای سرگرمی هالیوود را جلب کرده بود کـــه در میان آن ها اســـتیون اسپیلبرگ کارگردان مشهور نیز دیده می شد. بدین ترتیب اسپیلبرگ در سال 1985 وی را برای بازی در فیلم «رنگ ارغوانی» (The Color Purple) انتخاب کرد و وینفری در اولین تجربه بازیگری خود نامزدی اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن را نیز بدست آورد. وینفری در مورد تمایل و اشتیاق شدید خود برای حضور در این فیلم چنین گفته اســـت:”من همیشه دوست داشتم کـــه بازیگر باشم. در زندگی ام هیچ چیزی را به اندازه بودند در رنگ ارغوانی نخواســـته ام و دیگر به خودم اجازه ندادم کـــه چیزی به اندازه ی آن را بخواهم”. اپرا بازی در فیلم را بسیار دوست داشت به نحوی کـــه راضی به دستمزد بسیار کمتری در مقایسه با دستمزدی کـــه برای برنامه ی تلویزیونی اش دریافت می کرد شد. بعدها وی در فیلم های دیگری نیز بازی کرد اما تمرکز خود را بیشتر بر روی برنامه صبحگاهی اش قرار داد.

بیوگرافی اپرا وینفری Oprah Winfrey از سختی ها تا اوج

اجتناب از تبدیل شدن به مجری برنامه های بی محتوا

اپرا وینفری مالکیت برنامه ی تلویزیونی خود را بدست آورده و همواره دیدگاه خود در مورد برنامه اش و مسیر آن را حفظ کرد. حتی در سال 1988 اســـتودیو فیلم سازی خود با عنوان «هارپو اســـتودیوز» (Harpo Studios) را تاسیس کرد تا کنترل کاملی بر روی برنامه ی خود داشته باشد. علاوه بر این وی می خواســـت کـــه بر محتوای برنامه و مصاحبه هایش نیز کنترل کامل داشته باشد. دهه ی 1990 عصر برنامه های تلویزیونی بی محتوا و جلفی مانند برنامه ی تلویزیونی جری اسپرینگر بود اما اپرا وینفری علاقه ای به شرکت در این برنامه و یا تقلید از آن نداشت. البته در نتیجه ی این تصمیم تعداد تماشاگران او بشدت کاهش یافت اما خیلی زود بار دیگر تماشاگران و علاقمندان به سبک اپرا وینفری وفاداری خود را به او اثبات کرده و تعداد تماشاگران برنامه ی تلویزیونی اپرا افزایش یافت.

بیوگرافی اپرا وینفری Oprah Winfrey از سختی ها تا اوج

صحبت صادقانه در مورد مسیر شخصی کاهش وزن

یکی از دلایل موفقیت اپرا وینفری و برنامه هایش این اســـت کـــه او در مورد خود آزادانه سخن می گوید و بسیاری از مشکلاتش همان مشکلات مردم عادی اســـت. اگر چه وی در نقاط مختلف کشورش عمارت های مجلل دارد اما همچنان چیزهایی دارد کـــه همه مردم در هر سطحی با آن آشنا هستند. یکی از این موضوعات کـــه همه از آن خبر داشتند مشکل وینفری با افزایش وزن و تلاش او برای کاهش آن بود. وی همواره با صداقت در مورد رژیم غذایی و وزن کم و زیاد کردن های خود صحبت می کرد.

 

وی در این باره در سال 2006 در مقاله ای چنین نوشت:” در سال 1992 من به بیشترین وزن خودم یعنی 237 پوند [107.5 کیلوگرم] رسیدم. در آن زمان 38 سال سن داشتم. سپس 4 سال پیش برای خودم هدف گذاری کردم کـــه وزنم را کاهش دهم و در ژانویه 2005 با وزن 160 پوند [72.5 کیلوگرم] بر روی جلد مجله [O Magazine] ظاهر شدم.فکر می کردم کـــه مبارزه ام برای کاهش وزن تمام شده اســـت.

 

کارم را انجام داده بودم. پیروز شده بودم. چنان اطمینان داشتم کـــه حتی مغرور شده بودم. چنان مغرور شده بودم کـــه به دوستانی کـــه در حال مبارزه با افزایش وزن بودند می گفتم تنها کاری کـــه باید بکنید این اســـت کـــه سخت تر تلاش کرده و کمتر بخورید! برنامه ی 10.000 قدم در روز را ادامه دهید! نه آن برنامه های رسمی مزخرف را!”. اما وی چند سال بعد گفت کـــه نسبت به سال 2006 بیش از 18 کیلوگرم وزن اضافه کرده و از این موضوع ناراحت و از دست خودش عصبانی اســـت.

 

بپا کردن انقلاب با باشگاه کتابخوانی اش

اپرا وینفری باشگاه کتابخوانی مشهورش را در سال 1996 آغاز کرد و این موضوع خیلی زود نشان داد کـــه اپرا تا چه حد مشهور اســـت. تایید کتابی از طرف وینفری نویسنده ی آن را یک شبه به شخصیت مشهوری تبدیل می کرد. اپرا هر سال 10 کتاب را انتخاب می کرد و بعدا از این کـــه خواندن کتاب به اتمام می رسید با نویسنده ی کتاب به صورت زنده مصاحبه می نمود.

 

برای مثال باشگاه کتابخوانی اپرا زندگی ژانت فیچ را به طور کلی تغییر داد. بعد از این کـــه اپرا از کتاب او با عنوان «گل خرزهره سفید» (White Oleander) تعریف کرد تمامی اعضای باشگاه کتابخوانی او به خرید این کتاب روی آوردند. بعد از دیدن موفقیت این رمان، تهیه کنندگان هالیوودی آن را به یک فیلم با بازی میشله فایفر تبدیل کردند.

بیوگرافی اپرا وینفری Oprah Winfrey از سختی ها تا اوج

لغزیدنی مختصر اما نه افتادن

وقتی کـــه اپرا وینفری و برنامه ی تلویزیونی اش در صدر برنامه های تلویزیونی جهان قرار داشتند او تصمیم جسورانه ای گرفت و از این برنامه خارج شد. وی در سال 2011 تصمیم گرفت کـــه برای تمرکز بیشتر بر روی شبکـــه ی خود برنامه ی دیرین و پرطرفدار خود را به اتمام برساند. بدین ترتیب وی شبکـــه تلویزیونی «شبکـــه اپرا وینفری» (The Oprah Winfrey Network (OWN)) را تاسیس کرد. اما موفقیت برنامه ی تلویزیونی او به سرعت به شبکـــه ی خصوصی اش منتقل نشد. با وجود اینکـــه وی گفته کـــه در ابتدا اشتباهاتی در این مورد داشته اما می گوید کـــه باید هر کاری را بالاخره از جایی شروع کرد و خیلی زود بار دیگر موفقیت به سراغ اوآمد.

 

علاقه شدید به املاک و عمارت های مجلل

از زندگی اپرا وینفری کاملاً مشخص اســـت کـــه وی هیچ چیزی را نیمه کاره رها نمی کند و دوست دارد تا آخر ماجرا برود حتی زمانی کـــه همه چیز بر علیه او باشد. به همین دلیل جای تعجب ندارد کـــه وی توانسته چنین ثروت هنگفتی را جمع آوری کند. روزگاری به وی گفته شده بود کـــه در نهایت چیزی بیشتر از یک خدمتکار ساده نخواهد بود اما اکنون صاحب عمارت های باشکوه و بزرگی اســـت کـــه هر کدام چندین خدمتکار دارند. خانه ی مورد علاقه ی او عمارت و باغ های 64 هکتاری اش در کالیفرنیاســـت.

بیوگرافی اپرا وینفری Oprah Winfrey از سختی ها تا اوج

در واقع او عمداً بدنبال خانه ای بود کـــه ساختاری جنوبی داشته باشد. وی ر مصاحبه ای با مجله «People» چنین گفت:” می خواســـتم آن را تارای 2 [Tara II] نامگذاری کنم” اما یکی از دوستانش به نام باب گرین از او خواســـت کـــه نام دیگری انتخاب کند. او گفت کـــه اپرا به نام بهتری برای این عمارت نیاز دارد. وی گفت:” واقعیت این اســـت کـــه تو یک زن آفریقای-آمریکایی اهل می سی سی پی هستی و تو باید این را حفظ کنی… خیلی عمیق اســـت”. و اپرا به خوبی صدای او را شنیده و درک کرد و نامش را به «سرزمین موعود» (Promised Land) تغییر داد. وی هر بار عمارت های گران قیمت خود را تغییر می دهد و ثابت کرده کـــه زندگی در خانه های مجلل متنوع را دوست دارد.

 

مبارزه به عنوان یک فعال مدنی

اگر هر جنبه ای از فعالیت های کاری اپرا وینفری را دنبال کرده باشید خیلی زود می فهمید کـــه او بخشندگی و گشاده دستی را سرلوحه ی زندگی خود قرار داده اســـت. اگر یکی از اپیزودهای برنامه ی «چیزهای مورد علاقه اپرا» (Oprah’s Favorite Things) را دیده باشید متوجه می شوید کـــه او با مهربانی هدایایی بسیار مدرن و حتی خودروهای لوکس را به دیگران هدیه می دهد. وی یک بنیاد خیریه دارد کـــه تاکنون 51.000.000 میلیون دلار برای کارهای مختلفی مانند هزینه ی تحصیل دختران هزینه کرده اســـت. در سال 2013 باراک اوباما مدال آزادی کشور را به دلیل کارهای خیرخواهانه و بشر دوستانه اش به اپرا وینفری تقدیم کرد.

بیوگرافی اپرا وینفری Oprah Winfrey از سختی ها تا اوج

 

 

1/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا