پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • بیماری هایی که لگن زنان را دچار عارضه می کند

  مجموعه : بهداشت زنان

  بیماری هایی که لگن زنان را دچار عارضه می کند

  خانم ها معمولا با مشکلات لگنی و برخی با بیماری های لگنی روبرو هستند اگر این عوارض برطرف نشوند ممکن است مشکلی بوجود نیاید ولی در برخی موارد برطرف نکردن میتواند کشنده باشد. در ادامه به این بیماری ها و علائم آن میپردازیم.

  بیماری هایی که لگن زنان را دچار عارضه می کند

  تومور‌های فیبروئیدی خوش‌ خیم رحم

  این تومور ها معمولا بدون درد هستند و تقریبا هرگز سرطانی نمیشوند. فیبروم ها معمولا به صورت تومورهای کوچک خودشان را نشان میدهند ولی میتوانند به صورت یک تومور بزرگ هم دیده شوند. این باعث میشود ظاهر کسی را که این بیماری را داراست باردار نشان دهد.

  بیماری هایی که لگن زنان را دچار عارضه می کند

  راه کرهای درمان فیبروم:

  1 درمان وجود ندارد و این بیماری با شروع یائسگی از بین میرود.

  2 ابلاسیون اندومتر: عمل جراحی تخریب اندومتر.

  3 میومکتومی: عمل جراحی برداشتن فیبروم‌ها.

  4 هیستروکتومی: عمل جراحی برداشتن رحم و احتمالا سایر اندام‌های سیستم باروری.

   

  سندرم آشرمن

  این بیماری باعث چسبندگی در داخل رحم و یا بات اسکار میشود و بیشتر باعث میشود دیواره‌ی جلویی و پشتی رحم به هم بچسبند. این اسکارها به علت ضربه یا آسیب به رحم در اثر بارداری اخیر یا عمل جراحی برای تومور‌ها یا فیبروم‌های رحم و همچنین سزارین می‌ باشند.

   

  نشانه های این بیماری خونریزی‌های بسیار کم در پریود یا توقف پریود است. بعضی از خانم‌ها طی زمانی که قاعدگی باید به طور طبیعی روی بدهد، همچنان درد را تجربه می‌کنند. متاسفانه سقط جنین و ناباروی یکی از نتیجه های این بیماریست.

   

  درمان این بیماری هیستروسکوپی است که گاها با لاپاروسکوپی همراه است. اگر چسبندگی زیاد باشد، معمولا دوباره ایجاد می‌ شود و احتیاجی به عمل جراحی دیگر یا درمان دارد.

   

  اندومتریوز

  اندومتریوز وقتی اتفاق میفتد که بافت اندومتر که به صورت نرمال داخل رحم رشد میکند، در بقیه قسمت‌ های بدن رشد کند. هر چند ناحیه لگن که شامل لوله‌ های فالوپ و تخمدان‌ ها می‌ شود معمولا محل وقوع اندومتریوز هستند، اما این بافت می‌ تواند به بقیه قسمت‌ های بدن نیز سرایت کند، از جمله ریه‌ ها.

   

  هر وقت که قاعدگی شروع میشود، هورمون‌ ها باعث تغییراتی در اندومتریوز می‌ شوند. خراب شدن این بافت‌ ها به طور پی در پی منجر به چسبندگی‌ های لگنی یا بافت اسکار می‌ شود که می‌ تواند باعث درد شدید شده و اندام‌ ها را به هم بچسباند.

   

  علامت اصلی اندومتریوز، دردی است که میتواند در حین رابطه جنسی، اجابت مزاج، ادرار کردن و قاعدگی روی بدهد. درمان اندومتریوز بسته به شدت بیماری و اینکه آیا می‌ خواهید باردار شوید یا نه، شامل دارو درمانی و عمل جراحی می‌ شود.

   

  دیسمنوره یا قاعدگی دردناک

  این بیماری به معنی گرفتگی های شدید قاعدگی است. دیسمنوره باعث میشود افراد به فعالیت های روزمره خود نتوانند ادامه دهند. علائم این بیماری عبارتند از: درد در پایین شکم، پایین کمر و داخل ران‌ها، حالت تهوع و استفراغ و سر درد و سرگیجه.

   

  راه درمان این بیماری استفاده از دارو‌های ضد التهابی غیراستروئیدی است و باعث کم شدن درد دارند و این دارو در صورتی تاثیر بهتری خواهد داشت که آن را با دیدن اولین علائم درد استفاده کنید. دیگر درمان های این بیماری استفاده از قرص‌های ضد بارداری و حلقه‌های واژینال است.

   

  میتل اشمرز

  نام این بیماری آلمانی است و به معنای درد میان دوره ای است. در بیشتر وقت ها درد تخمک گذاری شش تا هشت ساعت است ولی در برخی موارد از 24 ساعت تا 48 ساعت هم ممکن است ادامه پیداکند. خوشبختانه برای این بیماری درمان های خانگی وجود دارد.

   

  سرطان تخمدان

  بیماری هایی که لگن زنان را دچار عارضه می کند

  سرطان تخمدان به مرگ خاموش معروف است به دلی اینکه تا این بیماری به مرحله پیشرفته نرسد علائمی از خود نشان نمی دهد. شروع این نوع از سرطان از سه نوع از سلول است که در ادامه خواهید دید:

  1 تومور‌های سلول‌ های ژرم که از سلول‌های مولد تخمک شکل گرفته و شروع می‌ شود. اکثر توده‌ های سلول‌ های ژرم خوش خیم هستند، البته درمیان آنها سلول‌ های سرطانی نیز وجود دارند.

   

  2 تومور‌های اپیتلیال که شایعترین نوع سرطان تخمدان بوده (۸۵ تا ۹۰ درصد) و در سلول‌های سطح بیرونی تخمدان شکل می‌ گیرد. بیشتر توده‌ های موجود در تخمدان اپیتلیال، خوش خیم (غیرسرطانی) هستند. تومور‌های سرطانی قشر بیرونی تخمدان، کارسینوم (carcinoma) نام دارد، این سلول‌ها تومور‌های بدخیم هستند که از تخمدان‌ها آغاز به تکثیر می‌ کنند.

   

  3 تومور‌ های استروما که تومور‌ های کمیابی هستند و از سلول‌ های بافت همبند که تخمدان‌ ها را کنار یکدیگر نگه می‌ دارند و سلول‌ هایی تولیدکننده‌ ی هورمون‌ های زنانه یعنی استروژن و پروژسترون شروع می‌ شوند.

   

  4 علائم هشداردهنده‌ سرطان تخمدان می‌ تواند جزو مواردی باشد که نمیتوان دلیلی برایشان پیدا کرد مثلا: کمر درد، افزایش سایز شکم، مشکل در غذا خوردن، کاهش وزن، بی‌اختیاری ادرار و تکرر ادرار.

   

  کیست تخمدان‌

  کیست های تخمدان به صورت مختلف از مواد مایع، جامد و نیمه جامد پر شده اند و در مواردی به خودی خود از بین میروند. اگر سایز آنها بزرگ باشند معمولا در ناحیه تخمدان ایجاد میشوند و اگر این تخمدان ها پاره شوند و خونریزی کنند باید سری به دکتر مراجعه شود و این پاره شدن با درد زیاد همراه است.

   

  بیماری التهابی لگن

  این بیماری عفونت اندام‌های باروری زنانه است که اگر زود درمان نشوند موجب ناباروری میشوند. نشانه های این بیماری عبارتند از: رابطه جنسی دردناک یا ادرار کردن دردناک، تب و لرز، تهوع و استفراغ، ترشحات غیرعادی واژینال و درد در پایین شکم و یا در سمت راست و بالای شکم.

   

  راه درمان این بیماری آنتی بیوتیک است و چون پزشکتان نمیداند نوع باکتری را تشخیص دهند دو نوع آنتی بیوتیک برایتان تجویز میکنند. بعد از چند روز استفاده از آنتی بیوتیک ها ممکن استعلائم بهتر شود و دردی حس نشود ولی شما باید یک دوره آنتی بیوتیک را مصرف کنید و اگر با چند روز استفاده دارو را قطع کنید ممکن است عفونت برگردد.

   

  در مواردی حادتر ممکن است این بیماری نیازی به جراحی داشته باشد ولی این مورد کمتر دیده میشود. وقتی نیاز به عمل پیدا میکند که  آبسه در لگن پاره شده یا پزشک تردید داشته باشد که یک آبسه ممکن است پاره شود. ضمنا وقتی عفونت با دارو رفع نشود نیز نیاز به جراحی لازم است.

   

  سندرم تخمدان پلی کیستیک

  بیماری هایی که لگن زنان را دچار عارضه می کند

  این سندرم معمولا باعث ناباروری میشود و علتش چند مورد است بنم مقاومت به انسولین، افزایش اندروژن و قاعدگی نانظم یا فقدان قاعدگی. نشانه های این سندرم عبارتند از: کیست‌های کوچک و زیاد روی تخمدان‌ها، هیرسوتیسم (بیشتر شدن رشد موی صورت، سینه، شکم و بالای ران‌ها)، پینه‌ های پوستی تیره و کلفت و مخملی، قاعدگی‌ های سنگین، نامرتب و یا نداشتن قاعدگی و چاقی.درمان این نوع سندرم بیشتر بستگی به این دارد که شما قصد بارداری دارید یا نه.

   

  سرطان رحم یا اندومتر

  سرطان رحم یکی از معروف ترین بیماری های دستگاه تناسلی زنان است و در جهان دو الی سه درصد از زنان با آن درگیرند. این بیماری خیلی کم در زنان کمتر از 40 سال دیده شده است و معمولا در زنان بالای 60 سال است. علت های آن عبارتند از: استفاده‌ی طولانی مدت از استروژن بدون پروژسترون یا قرص‌های ضد بارداری با دوز‌های بالا، سابقه‌ی خانوادگی، شروع قاعدگی قبل از ۱۲ سالگی و چاقی.

   

  نشانه های این سرطان ممکن است پی در پی باشد یا اینکه هر ازگاهی ظاهر شوند: خونریزی یا لکه بینی غیرطبیعی، لکه بینی بعد از یائسگی و ترشحات واژینال و خونریزی‌هایی که قبلا سابقه نداشته. بعد از یائسگی چنانچه هرگونه خونریزی واژینال داشتید باید به پزشک مراجعه کنید.

   

  مطالب بیشتر:

  وقتی درد پریود در لگن و تمام شکم می پیچد (آندومتریوز)

   

   

  به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟
  هیچ نظری ثبت نشده است
  نظرات این پست غیرفعال هستند.
 • مطالب پربازدید
 •