پزشکی و سلامتی

بیزاکودیل چیست؟ شیاف ملین Bisacodyl بیزاکودیل

بیزاکودیل چیست؟ شیاف ملین Bisacodyl بیزاکودیل

بیزاکودیل چیست؟ شیاف ملین Bisacodyl بیزاکودیل

بیزاکودیل دارویی است که بعوان ملین استفاده می شود و به شکل قرص و شیاف در داروخانه ها می توان آن را تهیه نمود ، بیزاکودیل داروی رایج و مشهوری به شمار می رود. بیزاکودیل در یبوستهای مزمن، بواسیر و آماده‌سازی روده برای کولونوسکوپی یا جراحی استفاده می‌شود.این دارو را طبق دستور پزشک و از طریق دهان مصرف کنید. اگر خود درمانی می‌کنید، دستورهای روی بسته‌ی دارو را دنبال کنید. اگر درباره‌ی هر اطلاعاتی احساس شک و تردید داشتید از پزشک یا داروساز سوال کنید.این دارو را به طور کامل ببلعید. آن را خرد نکنید، نجوید یا نشکنید یا ظرف یک ساعت پس از مصرف آنتی اسیدها، شیر، یا محصولات لبنی این قرص را مصرف نکنید. انجام این کار می‌تواند پوشش روی قرص را از بین ببرد و ممکن است خطر ناراحتی معده و حالت تهوع را افزایش دهد.

 

مکانیسم اثر

بیزاکودیل یک ملین تحریک‌کننده تماسی است که به صورت شیاف مستقیماً بر روی مخاط روده بزرگ اثر گذاشته و حرکات دودی طبیعی در سر تا سر روده بزرگ ایجاد می‌کند. جذب این دارو بسیار ضعیف می‌باشد. بیزاکودیل در تماس با مخاط یا انشعابات تحت مخاطی روده بزرگ، انتهاهای عصبی حسی را تحریک نموده و ایجاد رفلکس‌های پاراسمپاتیک می‌نماید و در نتیجه انقباضات پریستالتیک را افزایش می‌دهد. این دارو همچنین موجب افزایش تجمع آب و املاح در روده بزرگ گشته و باعث افزایش اثر ملین می‌گردد. اثر دارو (حرکات روده) معمولاً ۱۵ دقیقه تا یک ساعت پس از استعمال شیاف بروز می‌نماید.

بیزاکودیل چیست؟ شیاف ملین Bisacodyl بیزاکودیل

قرص بیزاکودیل

 

عوارض جانبی احتمالی

تهوع، استفراغ، دردهای شکمی، سوزش مقعد (بدنبال استعمال شیاف)، وابستگی در مصرف طولانی مدت. در شیردهی قابل مصرف است.

 

هشدار:

بیساکودیل در صورت وجود آپاندیسیت یا نشانه های آن یا خونریزی مقعد و نیز در انسداد روده با علت نامشخص نباید مصرف شود. این دارو در صورت کولوستومی یا ایلیوستومی نباید مصرف شود.

بیزاکودیل چیست؟ شیاف ملین Bisacodyl بیزاکودیل

نکاتی که در ارتباط با مصرف قرص بیزاکودیل باید بدانید:

از جویدن یا خردکردن قرص‌های بیساکودیل یا از مصرف آن با داروهای ضد اسید خودداری کنید.

 

در صورت وجود علایم آپاندیسیت و تا دو ساعت بعد از مصرف سایر داروها، از مصرف این دارو خودداری کنید.

 

قرص را هنگام درد شکمی ، تهوع و استفراغ استفاده نکنید.

 

برای اثر سریع‌تر ، قرص بیزاکودیل را با معده خالی مصرف کنید.

 

در درمان بارداری و شیردهی در صورت استفاده از این دارو حتما با پزشک خود مشورت کنید.

 

هنگام مصرف این دارو روزانه 6 تا 8 لیوان مایعات بنوشید.

 

استفاده از رژیم غذایی دارای فیبر ، مایعات کافی و ورزش منظم توصیه می‌شود.

 

مصرف بیزاکودیل در افرادی که دچار درد شکمی، تهوع، استفراغ و شقاق مقعد هستند، توصیه نمی‌شود.

 

مصرف هم‌زمان آنتی‌اسیدها و بیزاکودیل سبب حل شدن زودرس قرص‌های پوشش‌دار و در نتیجه دردهای شکمی می‌شود.

 

از مصرف طولانی مدت بیزاکودیل خودداری کنید زیرا حرکات روده دچار اختلال می‌شود.

 

در صورتی که علایم یبوست برطرف نشد موارد را به اطلاع پزشک معالج برسانید.

 

بیزاکودیل اغلب باعث یک تا دوبار دفع مدفوع می‌گردد.

 

مصرف درازمدت ترکیبات ملین و یا فیبرهای غذایی منجر به تغییر در فلور روده‌ای و کاهش جذب ویتامین k و مواد معدنی می‌گردد.

بیزاکودیل چیست؟ شیاف ملین Bisacodyl بیزاکودیل

دوز مصرف

دوز مصرف به سن، ناراحتی پزشکی، و واکنش به درمان بستگی دارد. فراتر از تجویز و دستور به افزایش دوز مصرفی اقدام نکنید. این دارو را به مدت بیش از ۷ روز مصرف نکنید مگر پزشک از شما خواسته باشد. مصرف بیش از حد این دارو عوارض جانبی جدی به همراه خواهد داشت.ممکن است ۶ تا ۱۲ ساعت طول بکشد تا این دارو باعث تحرک روده‌ها شود. اگر ناراحتی‌تان ادامه داشت یا بدتر شد، یا اگر خونریزی روده داشتید با پزشک مشورت کنید. اگر فکر می‌کنید مشکل پزشکی جدی دارید، حتما به دنبال مراقبت پزشکی فوری باشید.

 

اوردوز بیزاکودیل

اگر کسی اوردوز کرد و علائم جدی و شدیدی مانند از حال رفتن یا مشکل تنفسی داشت سریعا با ۱۱۵ تماس بگیرید. در غیر این صورت به مرکز مبارزه با مسمومیت‌های غذایی و دارویی زنگ بزنید. علائم اوردوز شامل این‌ها هستند: درد یا گرفتگی شکمی/معده شدید، حالت تهوع/استفراغ/اسهال مداوم.تغییرات سبک زندگی که می‌توانند از یبوست پیشگیری یا آن را درمان کنند عبارتند از ورزش کرد، نوشیدن آب کافی، داشتن رژیم غذایی سالم سرشار از خوراکی های پر فیبر، مانند سبوس، میوه‌ها و سبزیجات تازه. درباره‌ی تغییرات سبک زندگی که می‌توانند برای‌تان مفید باشند با پزشک صحبت کنید.

 

دوز فراموش شده‌ی بیزاکودیل

اگر پزشک‌تان دستور داده باشد این دارو را به طور منظم و بدون از دست دادن یک وعده‌ مصرف کنید، به محض آنکه یادتان آمد دوز فراموش شده را استفاده کنید. اگر به زمان وعده‌ی مصرفی بعد نزدیک هستید، از این وعده بگذرید و به روال مرسوم مصرف دارو ادامه دهید. هرگز برای جبران دوز مصرفی دارو را دو برابر نکنید.

 

نکات احتیاطی درباره بیزاکودیل

پیش از مصرف بیزاکودیل، به پزشک یا داروساز بگویید که آیا به آن یا هر چیز دیگری آلرژی دارید یا نه. این محصول ممکن است حاوی اجزای غیر فعالی باشد، که می‌توانند باعث واکنش‌های آلرژیک یا سایر مشکلات شوند. برای کسب اطلاعات دقیق‌تر با داروساز مشورت کنید.

 

پیش از مصرف این دارو، سابقه‌ی پزشکی‌تان را به پزشک بگویید به ویژه درباره‌ی؛ آپاندیس یا علائم آپاندیس (مانند حالت تهوع/استفراغ، درد شکم/معده ناگهانی و توجیه ناپذیر)، تغییر ناگهانی در عادات روده که به مدت بیش از ۲ هفته طول بکشد، خونریزی از روده، و انسداد روده.

 

پیش از عمل جراحی، به پزشک یا دندانپزشک درباره‌ی تمام محصولاتی که استفاده می‌کنید بگویید (من جمله داروهای تجویزی، داروهای غیر تجویزی، و محصولات گیاهی).

 

پیش از مصرف این دارو اگر باردار هستید به پزشک اطلاع دهید. استفاده طولانی مدت از آن در دوران بارداری توصیه نمی‌شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک مشورت کنید.

 

این که آیا این دارو به داخل شیر مادر راه پیدا می‌کند یا نه مشخص نیست. پیش از شیردهی بهتر است با پزشک مشورت کنید.

 

تداخل‌های دارویی بیزاکودیل

تاثیر بعضی از داروها در صورتی که با داروها یا محصولات گیاهی دیگری به صورت همزمان مصرف شوند ممکن است تغییر کند. این می‌تواند خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد یا باعث شود دارویی که مصرف می‌کنید دیگر آن کارآیی لازم را نداشته باشد. این تداخلات دارویی محتمل هستند اما همیشه هم رخ نمی دهند. پزشک یا داروسازتان اغلب می‌تواند از تداخلات جلوگیری یا آن‌ها را کنترل کند که این کار را با تغییر نحوه‌ی مصرف داروها یا نظارت دقیق انجام می‌دهند.

 

برای کمک به پزشک جهت ارائه بهترین مراقبت و درمان، حتما پیش از شروع درمان با این دارو درباره‌ی تمام داروهای دیگری که مصرف می‌کنید با پزشک مشورت کنید و به او اطلاع دهید. هنگام استفاده از این دارو، بدون تایید پزشک مصرف هیچ دارویی را شروع، متوقف یا تغییر ندهید.

 

بعضی از محصولات ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند من‌جمله: داروهایی که اسید معده را کاهش می‌دهند (مانند مسدود کننده‌های H2 مانند راینیتیدین، و مهارکننده‌های پروتون پمپ مانند امپرازول).

 

این نوشتار در بر گیرنده‌ی تمام تداخلات دارویی ممکن نیست. فهرستی از تمام داروهایی که مصرف می‌کنید داشته باشید. این فهرست را با پزشک خود به اشتراک بگذارید تا خطر مشکلات پزشکی جدی کاهش پیدا کند.

 

نگهداری

برندهای مختلف این دارو نیازها و ملزومات نگهداری متفاوتی دارند. برای کسب اطلاعات درباره‌ی نحوی نگهداری محصولی که مصرف می‌کنید به نوشته‌های روی جعبه‌ی دارو مراجعه کنید یا از مسئول داروخانه بپرسید. تمام داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

 

 

بیزاکودیل و لاغری،قرص بیزاکودیل برای لاغری،قرص بیزاکودیل 5 میلی چیست،زمان اثر شیاف بیزاکودیل،قرص بیزاکودیل برا چیست،زمان اثر قرص بیزاکودیل

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

حمید جعفری

حمید جعفری فعال حوزه محتوا و سئو و مدیر سایت نیک شو ، امیدوارم محتوای این سایت راهی باشد برای زندگی بهتر و لذت بخش تر ......

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا