مهارت های زندگی

بونسای چیست؟ معرفی انواع بونسای و روش نگهداری

بونسای چیست؟ معرفی انواع بونسای و روش نگهداری

بونسای چیست؟ معرفی انواع بونسای و روش نگهداری

بونسای به درختانی گفته می شود که که به صورت اصلاح شده بسیار ریز هستند در ادامه مقاله تهیه کرده ایم که بونسای را به طور کامل توضیح داده اســت با ما همراه باشید .

 

بونسای از دو کلمه بون و سای تشکیل شده و به معنای سینی و کاشت می باشد. بونسای یک واژه ژاپنی اســت که هنرمندان ژاپنی با تلفیق هنر و باغبانی توانسته اند درختان بومی و بزرگ طبیعت را به صورت هنرمندانه ای در اندازه های ریز و مینیاتوری داخل گلدانی کوچک پرورش بدهند.

 

تاریخچه بونسای

بُن‌سای، دارْسان یا درخت‌ریزه‌های ژاپنی (به ژاپنی: 盆栽) هنرِ پرورشِ درختان و گیاهانی اســت که در اندازهٔ کوچک ایجاد ميشوند.

بن‌سای، درخت یا گیاهی اســت در گلدان و به‌صورتی آرایش ميشود که پاکوتاه شده و در سنینِ ۱۰۰ تا ۲۰۰ سالگی در حدود ۳۰ تا ۶۰ سانتی‌متر بلندی داشته باشد.

 

گلدان بونسای

نیازی نیست گلدان بونسای را از انواع گران‌قیمت و خاص بخرید. ظرفی که برای بونسای انتخاب ميکنید باید ازنظر اندازه و شکل و رنگ مناسب با خصوصیات درختان بونسای شما باشد. برای این کار ظروف کوچک‌تر را از ابتدا انتخاب کنید که دارای لبه‌های پهن و تزیین‌شده هستند و تنوع بیشتری دارند.

بونسای چیست؟ معرفی انواع بونسای و روش نگهداری

خاک بونسای

خاک یکی از مهم‌ترین برگ خریدها در نگهداری از بونسای اســت. خاکی که برای بونسای انتخاب ميشود باید زهکشی و توانایی نگهداری آب بالایی داشته باشد. به‌طور متوسط هر گلدان از بونسای باید هر روز آبیاری شود، بنابراین داشتن زهکش مناسب برای آن‌ها امری بسیار مهم اســت چرا که از گندیدن و پوسیدگی ریشه جلوگیری شود.

 

آن دسته از بونسای ها که دارای برگ‌های سوزنی هستند، به خاک سبک با زهکش قوی نیاز دارند و قدری هم اسیدی بودن خاک برای آن‌ها مفید اســت؛ اما آن دسته از بونسای که دارای برگ‌های پهن ميباشند خاک مرطوب برای آن‌ها مناسب اســت. هرچه مقدار شن داخل بیشتر شود، قابلیت زهکشی آن نیز بیشتر خواهد شد و هرچه خاک‌برگ آن افزایش یابد قدرت نگهداری آب در خاک بالا خواهد رفت.

 

متأسفانه بسیار دیده شده بونسای های بیرونی رو به جای آپارتمانی ميفروشند که بلافاصله بعد از بردن به منزل ریزش برگ و سپس خراب می شوند.
در موقع خرید به نوع آپارتمانی بودن و بیرونی بودن ان دقت نمایید.برگ‌ها و سر شاخه‌های بونسای ها باید مرتب هرس شود تا رشد علفی نکند.

 

سم پاشی باید نسبت به نوع بونسای در زمان مناسب انجام شود.طریقه ساخت بونسای در یک جمله کوتاه و کوچک نگه داشتن گیاه در گلدان و اجازه ندادن رشد طولی به گیاه و همچنین حالت دادن شاخه و برگ‌ها با سیم به شکل دلخواه.

 

آبیاری بونسای

آبیاری بی‌رویه منجر به از دست رفتن درخت بونسای خواهد شد. بر این اساس با توجه به‌گونه‌ای از بونسای که انتخاب کرده‌اید، شرایط محیطی، نوع خاک، اندازه گلدان و محل اســتقرار بونسای، آبیاری را دو بار در روز تا یک‌بار در هفته انجام شود. برای آبیاری بونسای باید به عمق ۲ تا ۳ سانتی‌ متر قبل از هر آبیاری به‌ طور کامل سطح خاک خشک‌ شده باشد.

 

توجه داشته باشید که بونسای هایی که به مدت طولانی به‌خوبی آبیاری شده‌اند بسیار خیره‌کننده ميباشند و از ارزش بالایی برخوردارند. برای افزایش سطح رطوبت بونسای بهتر اســت آبپاشی با اسپری بر روی شاخ و برگ‌ها را در برنامه کاری خود قرار دهید.

 

اندازه بونسای:

کوچک : کمتر از 10 سانتی متر ارتفاع دارد .

متوسط : بین 10 تا 30 سانتی متر ارتفاع دارد .

بزرگ : بین 60 تا 70 سانتی متر ارتفاع دارد .

بونسای چیست؟ معرفی انواع بونسای و روش نگهداری

فرق بین درختان یا گیاهان بونسای شده با سایر گیاهان:

بونسای به علت رشد در یک محیط محدود، از نظر تبادلات غذایی، اندکی با گیاهی که در باغچه یا جنگل رشد ميکند متفاوت دارد. یک درخت ریشه‌ی خود را برای جذب مواد غذایی در خاک گسترش ميدهد و شاخ و برگ آن با توجه به مقدار مواد غذایی و نور و … که از محیط ميرسد، رشد ميکند. درخت تا جایی که ریشه توانایی ارسال مواد غذایی به بالا را دارد، رشد می کند.

 

اما در بن سای این‌طور نیست. مقدار تبادلات ریشه و اندام هوایی در بن سای، به پرورش دهنده آن بستگی دارد. این مقدار هرچه بیشتر باشد، بن سای بلندتر ميشود و بر عکس. و باید مواد غذایی رو به صورت جداگانه به بونسای بدهیم.

 

تفاوت دیگر بن سای با گیاه معمولی عمر بیشتر آن اســت. چون ریشه و شاخ و برگ بن سای دائم در حال هرس شدن هستند، همواره تولید اندام‌های جوان ميکنند. ریشه هم به علت کوتاه بودن قد درخت برای ارسال مواد غذایی زیاد دچار مشکل نميشود.

 

شرایط نگهداری بونسای ها بسته به اینکه محل نگهداری فضای بسته (اتاق) اســت یا فضای آزاد، گونه‌ی گیاه تفاوت دارد، اگر بیرونی بود مثل نارون یا افرا یا کاج‌ها باید بیرون و اگر مثل فیکوس اپارتمانی بود باید در آپارتمان نگهداری کرد.

 

گیاهان سایه پسند مثل فیکوس‌ها برای اتاق‌های کم نور و درختانی مثل انواع میوه هاو زیتون برای اتاق‌هایی که روزانه چند ساعتی از تابش خورشید و هوای آزاد بهره‌مند ميشوند، مناسب هستند.

 

درختان زیبایی چون انواع افرا، بلوط، گل کاغذی شفلرا کاج و انواع سوزنی برگ‌ها برای بن سای فضای آزاد بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند. انواع درختان میوه را هم میتوان به بونسای تبدیل کرد مانند بونسای انار یا بونسای سیب و پرتقال یا بونسای انگور.

 

بهترین بونسای آپارتمانی

کارمونا

بونسای چیست؟ معرفی انواع بونسای و روش نگهداری

رتوزا

بونسای چیست؟ معرفی انواع بونسای و روش نگهداری

فیکوس

بونسای چیست؟ معرفی انواع بونسای و روش نگهداری

کراسولا

بونسای چیست؟ معرفی انواع بونسای و روش نگهداری

بنجامین

بونسای چیست؟ معرفی انواع بونسای و روش نگهداری

 

 

2/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا