پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • به مناسبت روز جهانی صليب سرخ و هلال احمر

  مجموعه : مطالب گوناگون

  به مناسبت روز جهانی صليب سرخ و هلال احمرروز جهاني صليب سرخ و هلال احمر

  19 اردیبهشت مصادف با 8 می( 8May )روز جهانی صليب سرخ و هلال احمر است.این روز را هر ساله در کشورهای مختلف جهان گرامی داشته می‌شود.در ادامه مقاله ای تهیه شده که به معرفی سازمان صلیب سرخ و هلال احمر و همچنین بر چه اساسی این سازمان شکل گرفته، می پردازد.با ما همراه باشید.

   

  اين سازمان بين المللي که با هدف تخفيف آلام انساني و حفظ و پيشرفت بهداشت عمومي تشکيل شد، بر اساس موافقتنامه ژنو در سال 1864 ميلادي و به خصوص به علت تلاش شخصي به نام ژن هنري دونان (Jean Henry Dunant) سوئيسي، “صليب سرخ” نام گرفت.در واقع او با نوشتن کتابی توانست بنیانگذار مکتبی به نام صلیب سرخ را ایجاد کند.

  تاریخ دقیق روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر

  جمعه 19 اردیبهشت 1399

  8 می 2020

  14 رمضان 1441

   

  تاریخچه صلیب سرخ و هلال احمر

  در حقیقت روز صلیب سرخ و هلال احمر از یک جنگ شروع شد.در سال 1859 در روستایی واقع در شمال ایتالیا جنگ خونینی بین نیروهای اتریشی و متحدان فرانسوی و ساردنی شد.و در این جنگ حدود 50 هزار نفر جان خود را از دست دادند. در این میان شخصی به نام دونان در سال 1862 کتابی تحت عنوان خواستار تشکیل جمعی از داوطلبان برای رسیدگی به این حوادث ناگوار شد.

   

  در سال 1863 پیشنهاد دونان پذیرفته شد و اولین کنفرانس کمیته دائمی بین المللی بریا کمک به مجروحان جنگی در بین 16 کشور جهان تشکیل شد و بعدها به صلیب سرخ تغییر نام داد.

   

  دونان توانست با ایده ای که داده بود جایزه صلح نوبل را از آن خود کند. در واقع قبل از مرگ دونان در روز تولدش که 8 می 1984 بود به افتخار او آن روز را روز جهانی صلیب سرخ نامگذاری شد.

  به مناسبت روز جهانی صليب سرخ و هلال احمر

  روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر

  معرفی صلیب سرخ

  در حقیقت صلیب سرخ یه سازمان بی طرف تحت عنوان فدراسیون صلیب سرخ و هلال احمر فعالیت می کند.در سال 1919 بعد از جنگ جهانی اول در شهر پاریس تاسیس شد.

   

  کمیته بین‌المللی صلیب سرخ یک سازمانی بی طرف، بی غرض و مستقل از هر چیزی است و تنها وظیفه آن حفاظت از زندگی و کرامت قربانیان جنگ و خشونت داخلی و یاری‌رسانی به آنها است.

   

  کارهای صلیب سرخ

  کمیته بین‌المللی، کار هدایت و هماهنگ‌سازی فعالیت‌های امدادی نهضت را در مواقع جنگ به عهده دارد.

  همچنین تلاش می‌کند تا با ترویج و تقویت حقوق بین‌الملل بشردوستانه و اصول بشردوستانه جهانی، از بروز آلام انسانی جلوگیری کند.

  در حقیقت داوطلبان این سازمان می‌توانند در برقراری صلح و دوستی و دوری از منازعات، خشونت و اقدامات نافی حقوق بشر نقش موثری داشته باشند.

  به هنگام وقوع حوادث غیرمترقبه در هر گوشه از جهان این دلاور مردان به‌خوبی توانسته‌اند اهداف به عضویت درآمدن در این مجموعه را به‌خوبی ایفا کرده.

   

  جمعیت هلال احمر ایران

  جمعیت هلال احمر ایران هم همچون جمعیت‌های صلیب سرخ در سطح جهان، همواره تلاش کرده است، تا فارغ از هرگونه اقدامات نژادپرستانه با انجام فعالیت‌های بشر دوستانه بتواند نقشی در جهت حمایت از حقوق بشر ایفا کند.

   

  در ایران، کمیتۀ بین‌المللی صلیب سرخ با مهم‌ترین شریک کاری خود، یعنی جمعیت هلال احمر ایران در حوزه‌های متفاوتی مانند بهداشت، توان بخشی جسمی، آموزش خطرات ناشی از مین، بازپیوند خانوادگی (RFL)، ترویج حقوق بین‌المللی بشردوستانه (IHL)، لجستیک و ارتباطات همکاری می‌کند.

   

  کمیتۀ بین‌المللی صلیب سرخ همچنین فعالیت‌های دیگری مانند رسیدگی به پرونده‌های باقی‌مانده از جنگ ایران و عراق، جهت مشخص كردن سرنوشت اسرا و مفقودین و تعیین هویت بقایای اجساد جنگ را نیز در همکاری با دیگر سازمان‌ها و نهادهای ایرانی به انجام می‌رساند.

  به مناسبت روز جهانی صليب سرخ و هلال احمر

  روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر/8 می

   

  رکن اصلی کمیتۀ بین‌المللی صلیب سرخ

  سازمان بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر متشکل از سه رکن اصلی کمیتۀ بین‌المللی صلیب سرخ (ICRC)، فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر (IFRC) و 190 جمعیت ملی صلیب سرخ و هلال احمر است.

   

  کمیتۀ بین‌المللی صلیب سرخ که فعالیت‌هایش بر مبنای کنوانسیون‌های ژنو، مصوب 1949 و پروتکل‌های الحاقی آنهاست در هنگام جنگ و دیگر شرایط خشونت‌آمیز فعالیت کرده و به مردم آسیب‌دیده از مخاصمات مسلحانه کمک کرده و از آن‌ها حمایت می‌کند.

   

  جمعیت ملی صلیب سرخ یا هلال احمر هر کشور مسئول امدادرسانی به مردم در شرایط بحرانی و هنگام بلایای طبیعی است. از جمله وظایف اصلی فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر نیز هماهنگی بین‌المللی این جمعیت‌های ملی است.

   

  این سه رکن در کنار هم نهضت بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر را تشکیل می‌دهند که به هنگام جنگ‌ها، مخاصمات مسلحانه و سایر شرایط خشونت آمیز، بلایای طبیعی و بحران‌ها با تمام توان خود به یاری میلیون‌ها نفر در سراسر جهان می‌آیند. هر ساله، بیش از 160 میلیون نفر در سراسر دنیا از خدمات بشردوستانۀ این نهضت جهانی بهره‌مند می‌شوند.

  به مناسبت روز جهانی صليب سرخ و هلال احمر

  بزرگداشت روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر

   

  اصول هفتگانهٔ نهضت صلیب سرخ

  انسانیت

  بی غرضی

  بی‌طرفی

  استقلال

  خدمات داوطلبانه

  وحدت

  جهانی بودن

  اهداف چهارگانه

  برقراری صلح و تفاهم و دوستی میان ملت‌ها و مذاهب

  تسکین آلام بشری

  تأمین احترام انسان‌ها

  حمایت از زندگی و سلامت انسان‌ها بدون در نظر گرفتن هیچ گونه تبعیض میان آنها

   

  اعضا سازمان صلیب سرخ و هلال احمر

  کمیته بین‌المللی با اهداف انسان دوستانه در زمان جنگ شامل ۲۵ نمایندهٔ سوئیسی.

   

  فدراسیون بین‌المللی با هدف ارتباط و هماهنگی میان جمعیت‌های ملی و کمک رسانی به آسیب دیدگان حوادث و بلایای طبیعی.

   

  جمعیت‌های ملی با هدف حمایت از آسیب دیدگان بلایای طبیعی و درگیری‌های نظامی.

   

  نهادها شامل کنفرانس، شورای نمایندگان و کمیسیون دائمی.

   

  تیم‌های هلال‌احمر نه تنها در شرایط اضطراری مانند زمین‌لرزه، درگیری، بحران مهاجرت و بیماری‌های همه‌گیر به کمک افراد می‌آیند، بلکه برای واکسیناسیون هم اقداماتی انجام می‌دهند.

   

  داوطلبان هلال احمر و صلیب سرخ به معنای واقعی انسان دوست هستند.

  به مناسبت روز جهانی صليب سرخ و هلال احمر

  روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر /19 اردیبهشت

   

  موضوع روز جهانی صلیب سرخ در سال‌های مختلف:

  سال ۲۰۱۸، لبخند به یاد ماندنی از سراسر دنیا

  سال ۲۰۱۷: داستان‌های کمتر شناخته شده از صلیب‌سرخ

  سال ۲۰۱۶ ، همه جا برای همه

  سال ۲۰۱۵: باهم بودن برای انسانیت

  سال ۲۰۱۴ ، صلح جهانی، کرامت انسانی

  سال ۲۰۱۳: با هم بودن برای انسانیت

  سال ۲۰۱۲ : حرکت جوانان

  سال ۲۰۱۱ : جستجوی داوطلب از درون شماست

  سال ۲۰۱۰: شهرنشینی

  سال ۲۰۰۹: تغییر در شرایط آب‌وهوایی و پیامدهای انسانی

   

  نتیجه گیری:در جهان جنگ های زیادی بر اساس قدرت و ثروت اتفاق می افتد.و افراد زیادی جان خودشان را از دست می دهند در این میان فقط یک سازمان در جهان وجود دارد به نام سازمان بین المللی صلیب سرخ می باشد که بدون هیچ قصد و غرضی به افراد جنگ زده کمک می کنند.

   

   

  هیچ نظری ثبت نشده است

  نظرتان را بنویسید

  *

  code

  تبلیغات
  تبلیغات
 • مطالب پربازدید