پزشکی و بهداشتی

بهداشت دهان و دندان با رعایت این 6 توصیه مفید

بهداشت دهان و دندان با رعایت این 6 توصیه مفید

همه ما به دنبال رعایت سلامت و بهداشت دهان و دندان هستیم چون می دانیم که خراب شدن دندان ها برایمان گران تمام خواهد شد.خیلی از ما حداقل یک بار گذرمان به  کلینیک دندانپزشکی افتاده و به خوب می‌دانیم بدترین قسمت درست کردن دندان، تحمل صدای مته‌ مانند دستگاه‌های دندانپزشکی نیست؛ در حقیقت قسمتی است که سیلی هزینه گران درست کردن دندان روی گونه بی‌حس شده‌ مان می‌خورد و ما با کمال تعجب دردش را احساس می‌کنیم! واقعیت این است که هزینه‌های دندانپزشکی هرگز شوخی‌بردار نیستند و بر اساس نوع کاری که روی دندان انجام می‌شود طیف متنوعی را در برمی‌گیرند.

 

ولی راه‌حل چیست؟ اینکه خودمان قبل از فاجعه به داد خودمان برسیم و خود مراقبتی را آویزه گوشمان کنیم. به همین منظور این مقاله سلامت بهداشت دهان و دندان را به دو محافظ دندان، یعنی دهان شویه و خمیردندان اختصاص دادیم تا با تأثیرهای هرکدامشان آشنا شوید.

بهداشت دهان و دندان با رعایت این 6 توصیه مفید

نکاتی مهم در مورد سلامت بهداشت دهان و دندان

 

بهترین مسواک به منظور شما کدام است؟

در صورتی که خمیردندان خوبی داشته باشید ولی مسواکتان مناسب نباشد یک جای کارتان آن‌قدر می‌ لنگد تا راهتان را به دندانپزشکی باز کند. این روزها انواع و اقسام مسواک‌های خوب از برندهای خوب موجود هستند که هر کدام به کار نوعی از دندان‌ها می‌آیند. به عنوان مثال مسواک‌های نرم به منظور دندان‌های حساس مناسب هستند.

 

مسواک‌هایی با فرچه کوچک به کار تمیز کردن دندان‌های انتهایی که دسترسی به آنها آسان نیست می‌آیند و مسواک‌های برقی به منظور تمام انواع دندان‌ها مناسب هستند. کافی است بهترین مدل‌های مسواک برقی را بشناسید یا بدانید کدام مدل مسواک معمولی به منظور شما مناسب است تا گام دیگری به منظور سالم نگه داشتن دندان‌هایتان بردارید.

 

چقدر خمیردندان روی مسواکم بگذارم؟

در صورتی که در دسته کسانی هستید که تمام دانه‌های فرچه مسواک را با خمیردندان می‌پوشانید و فکر می‌کنید هر چه خمیردندان بیشتر باشد، دندان‌هایتان تمیزتر می‌شوند، باید بدانید اشتباه می‌کنید. خمیردندان بیشتر به معنی ترشح بزاق بیشتر و همین‌طور سوزش بیشتر است. هر دوی این‌ها هم منجر به عجله در مسواک زدن و زود شستن دندان‌ها می‌شوند.

 

به منظور جلوگیری از این اتفاق و درست مسواک زدن مقدار معقولی از خمیردندان را به دو بخش تقسیم کنید. نیمی از آن را به منظور شستن دندان‌های بالا مورداستفاده قرار دهید و پس از مسواک کردنشان، نیم دیگر خمیردندان را روی مسواک بگذارید و سراغ دندان‌های پایین بروید. این مقدار باید به اندازه‌ای باشد که سطح دندان‌ها را پوشش دهد و حرکت مسواک روی آنها را آسان‌تر کند.

 

خمیردندان بهتر است یا دهان‌شویه؟

خودتان بهتر می دانید، خمیردندان و دهان‌شویه کامل کننده هم هستند و هرگز نباید استفاده از یکی را جایگزین دیگری کرد. سر دندانتان سلامت!

بهداشت دهان و دندان با رعایت این 6 توصیه مفید

ولی آیا دهان شویه واقعا به درد می خورد؟ طبق یک گزارش: به دو گروه از افراد مورد آزمایش در یک تحقیق، مسواک، نخ دندان و خمیردندان یکسان داده شد ولی نوع دهان‌شویه‌هایشان با هم فرق داشت. یکی از گروه‌ها ماده‌ای دریافت کردند که در حقیقت دهان شویه نبود،

 

ولی آنها فکر می‌کردند دهان‌شویه است و گروه دیگر از دهان شویه واقعی استفاده کردند. پس از شش ماه پوسیدگی‌های دندانی گروهی که از دهان شویه واقعی استفاده کرده بودند نسبت به گروه دیگر تا ۲۶ درصد کاهش پیدا کرد و مشکلات خونریزی لثه‌هایشان هم کمتر شد؛ بنابه منظورن استفاده از دهان شویه واقعاً در سلامت بهداشت دهان و دندان مؤثر است.

 

نکات مهم در انتخاب و استفاده از دهان شویه چیست؟

به منظور انتخاب دهان‌شویه مناسب باید به چند نکته مهم دقت داشته باشید:

 

برند معتبر انتخاب کنید:

همانند خمیردندان، دهان‌شویه را هم باید از جای معتبر و برند قابل‌اعتماد تهیه کنید.

 

الکل نداشته باشد:

دهان‌شویه‌های حاوی الکل دهان را خشک و دندان‌ها را مستعد پوسیدگی می‌کنند. حتماً توجه داشته باشید دهان‌شویه شما فاقد الکل باشد.

 

با آب نشویید:

پس از استفاده از مسواک، خمیردندان و نخ دندان همیشه مقداری جرم روی لثه و زبان باقی می‌ماند. جاهایی از دندان‌ها هم هستند که دسترسی به آنها سخت است. دهان‌شویه به منظور پاک کردن جرم‌های باقی‌مانده انتخاب خوبی است؛ فقط دقت داشته باشید نباید بلافاصله پس از استفاده از دهان‌شویه دهانتان را با آب بشویید.

 

چطور خمیردندان خوب انتخاب کنید؟

بهداشت دهان و دندان با رعایت این 6 توصیه مفید

مناسب ترین شیوه ای که می‌تواند سبب انتخاب خمیردندان خوب شود، این است که از دندان‌پزشکتان سراغش را بگیرید ولی ازآنجایی‌که متأسفانه بعضی از دندان‌پزشکان تبلیغ برندهای خاصی را می‌کنند، لازم است خودتان هم اطلاعات لازم را داشته باشید و محکم‌کاری کنید تا بتوانید با خیال راحت دست به انتخاب بزنید. هنگام انتخاب خمیردندان به ویژگی‌های زیر دقت کنید:

 

فلوراید داشته باشد:

بزرگ‌ترین هدف خمیردندان جلوگیری از پوسیدگی‌های دندانی است. به همین دلیل هم لازم است خمیردندانی را انتخاب کنید که به‌طور واضح روی آن نوشته شده باشد «حاوی فلوراید».

 

از مکان معتبر تهیه کنید:

این روزها حتی دست‌فروش‌ها هم خمیردندان می‌فروشند؛ خمیردندان‌هایی که معلوم نیست اصل هستند یا نه و هرگز بهداشتی هستند یا غیربهداشتی. به همین دلیل هم نباید گول قیمت پایین‌تر را خورد و به این بهانه خرید کرد. کمی بیشتر هزینه کنید ولی از جاهای معتبر خمیردندان بخرید تا نگران مبتلا شدن به بیماری‌های دهان و لثه نباشید.

 

خمیردندان جرم‌گیر انتخاب کنید:

و در پایان کلام: در صورتی که استعمال سیگار دارید و یا زیاد چای و قهوه می‌نوشید حتماً تا الآن متوجه شده‌اید که این کارها روی رنگ‌ دندان‌هایتان تأثیر گذاشته‌اند و آنها دیگر به سفیدی سابق نیستند. به منظور برگرداندن سفیدی‌شان با مشورت دندان‌پزشکتان یک یا چند بار در هفته از خمیردندان‌های سفیدکننده یا جرم‌گیر استفاده کنید. یادتان باشد استفاده بی‌رویه از این نوع خمیردندان‌ها امکان دارد به مینای دندان آسیب برساند. و به یاد بسپارید که: دندان سفید همیشه سالم نیست. و من الله توفیق!

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا