جامعه شناسی,روان شناسی

بهترین طرز برخورد با انسان های بی ادب

بهترین طرز برخورد با انسان های بی ادب

انسان های بی ادب در جامعه به وفور دیده می شوند،خصوصا در جامعه ایران که همیشه بی ادب ها خود را به طور واضح نشان می دهند، در ایستگاه اتوبوس،مترو و شبکه های اجتماعی!ما در زندگی و هر روزه و چه بخواهیم و چه نخواهیم با آدم‌های بی‌ادب سرو کار داریم. ممکن است این بی‌ادب‌ ها کاملا غریبه باشند، مثلا کسی که پشت سر شما در صف سینما ایستاده و یا کسی که متصدی امور بانکی است. شاید هم مجبور باشید به طور مرتب با یک فرد بی‌ادب برخورد داشته باشید، مثلا یک همکار یا کسی که در اقوام است.

 

در کل بی‌ادبی و بی احترامی باعث برانگیخته شدن خشم میشود. اما جواب بی‌ادبی را با بی‌ادبی دادن، واکنش درست و مفیدی نیست. وقتی شما با کسی روبرو می‌شوید که مرتکب بی‌ادبی در مورد شما می‌شود، میتوانید با واکنشی مودبانه، دفاعی و جسورانه برخورد کنید تا بتوانید تا جایی که امکان دارد، پیامدهای منفی این بی‌ادبی را به حداقل برسانید.

بهترین طرز برخورد با انسان های بی ادب

حد و حدود تعیین کنید

هر چند کنترل کردن رفتار دیگران برای شما مقدور نیست اما میتوانید حد و حدودی تعیین کنید که مشخص باشد دیگران باید با شما چه رفتاری داشته باشند. مثلا وقتی شما به عنوان فروشنده، مورد گله و شکایت مشتری قرار می‌گیرید و او سرتان غر میزند یا شما را با بی‌ادبی خطاب میکند، شما باید گفتگو با او را همان جا تمام کنید.

 

تعیین حدود مشخص باعث می‌شود دیگران به شما احترام بگذارند. در ضمن این حد و مرزها دیگران را در شرایطی قرار میدهد که متوجه رفتار یا کلام بی‌ادبانه‌ خود بشوند. شما به این طریق با مسئول قرار دادن فرد بی‌ادب، تشویق اش میکنید که رفتارش را تغییر دهد.

 

مشکل را پیدا کنید

رفتار گستاخانه به طور کلی پوششی برای یک یا چند مشکل پنهان است. مثلا اگر همسایه‌ شما ناگهان رفتار اش تغییر کرده و از ملاقات و تماس رو در رو با شما اجتناب میکند، حتما دلیلی برای این کار وجود دارد.

 

شما هم به جای فرضیه پردازی و غرق شدن در این سوال‌ها که چرا چنین شده، دست به اقدام بزنید! کافی است از او بپرسید مشکل اش چیست. مطمئن باشید با مکالمه‌ی مستقیم و ارتباط بدون واسطه، انگیزه‌ و دلیل بدرفتاری همسایه‌تان برطرف خواهد شد.

 

از درگیری پرهیز کنید

شاید وسوسه شوید جواب رفتار ناخوشایند و بی‌ادبی را با واکنشی مشابه به خود فرد بی ادب بدهید، اما این گونه نمی‌توانید از تنش کم کنید، بلکه احتمالا بیشتر هم میشود. جواب یک فرد بی‌ادب را دوستانه بدهید.

 

می‌توانید لبخند بزنید، شاید با لبخند شما او وادار شود که رفتارش را بررسی کند. ضمنا جواب بی‌ادبی را با مهربانی دادن، قدرت و منزلت شما را نشان میدهد. پس به جای شریک شدن در یک رفتار بد، با مهر و ادب، تمام اش کنید.

بهترین طرز برخورد با انسان های بی ادب

به خودتان نگیرید

این احتمال زیاد است که دلیل رفتار بد افراد با شما، هیچ ارتباطی با شخص شما نداشته باشد. رفتارهای ناخوشایند معمولا ریشه در یک درد یا ناراحتی دارند، ممکن است فردی تحت استرس‌ و فشارهای زیاد زندگی و عدم توانایی‌اش در کنترل امور، دست به رفتارهای ناپسند بزند یا کلامش با تلخی و بی‌ادبی همراه شود.

 

هر چند دلایل بی‌ادبی، توجیه کننده‌ نیستند، اما میتوانند روی نگاه و واکنش شما تاثیر بگذارند. درست است که مورد بی‌ادبی واقع شدن به هر صورت خوشایند نیست، اما قبل از اینکه نگران شوید که چه کاری ممکن است کرده باشید که چنین واکنشی را در برداشته از دفاع عجولانه و تهاجمی از خود بگذرید و زمینه و شرایط را بررسی کنید، به امید موفقیت روز افزون شما.

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

حمید جعفری

حمید جعفری فعال حوزه محتوا و سئو و مدیر سایت نیک شو ، امیدوارم محتوای این سایت راهی باشد برای زندگی بهتر و لذت بخش تر ......

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا