اخبار تکنولوژی

بهترین شهرهای جهان برای راه اندازی استارتاپ

بهترین شهرهای جهان برای راه اندازی استارتاپ

امروز به شما بهترین شهرهای دنیا برای راه اندازی کسب و کار و استارتاپ ها را معرفی می کنیم که حتما باید با آن ها آشنا شوید اگر علاقمند به استارتاپ هستید. رشد اقتصادی و نوآوری‌های صورت گرفته موجب شده کشورهای بسیاری به رشد و شکوفایی اقتصادی برسند و برای تجارت بستر مناسبی را فراهم کنند. به همین دلیل در اینجا ۱۱ شهر برتر دنیا در زمینه کسب‌وکار و تجارت را به شما معرفی می‌کنیم.

 

ونکوور

خیلی از اشخاص شهر ونکوور را سیلیکون ولی شمال می‌دانند ولی وجود استارت آپ هایی نظیر Slack، Hootsuite، PlentyOfFish و Unbouce، قدرت اقتصادی این شهر را ثابت می‌کنند. بیش از ۸۰۰ کمپانی در زمینه بازی‌های کامپیوتری و رسانه دیجیتال در این شهر قرار دارند.

بهترین شهرهای جهان برای راه اندازی استارتاپ

به اضافه مطالعات نشان می‌دهد که این شهر یکی از بهترین و زنده‌ترین شهرها برای زندگی است. بر اساس بیان دولت بیش از ۱۰۰۰۰۰ نفر در این شهر استخدام هستند. وجود شرکت‌های بزرگی مانند فیس‌بوک، گوگل و مایکروسافت، استعداد و مهارت موجود در شهر و دسترسی آن به شهرهای کرانه غربی و سان‌فرانسیسکو، این شهر را به یک قطب تجاری تبدیل نموده است.

 

لندن، بریتانیا

لندن تنها پایتخت انگلستان و بریتانیا نیست در واقع بزرگ‌ترین مرکز استارت آپ ها در اروپاست. بر اساس آمار در لندن حدود ۴۳۰۰ تا ۹۶۰۰ استارت آپ فعال هست. به اضافه بر اساس این آمار لندن به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین مراکز تجاری اروپا ظرفیت بسیار گسترده‌ای برای تجارت دارد. اگرچه برکسیت احتمال دارد بر آینده این شهر و کشور تأثیر بگذارد اما کارآفرینان این شهر و حتی شهردار شهر، صادق خان، معتقدند که در تلاش هستند تا بتوانند رشد و حیات استارت اپ ها را در لندن ادامه دهند.

بهترین شهرهای جهان برای راه اندازی استارتاپ

نقش شهر لندن در اروپا نشان می‌دهد که این شهر می‌تواند استعدادهای تجاری مهم را از فرهنگ‌ها، زبان‌ها و ملیت‌های گوناگون جذب کند. در این شهر فرهنگ‌ها و ملیت‌های گوناگون زندگی می‌کنند پس می‌توان از تجارب متنوع آن‌ها استفاده نمود. پس شرکت‌هایی که به دنبال جذب فرهنگ‌های گوناگون هستند می‌توانند از این شهر استفاده کنند. راه‌های ارتباطی این شهر آن را به شهرهای گوناگون دنیا وصل کرده و به اضافه لندن را می‌توان پل اقتصادی میان اروپا و ایالات‌متحده دانست.

 

سیلیکون ولی

هنگامی که در مورد تجارت و سرمایه‌گذاری صحبت می‌کنیم نمی‌توان از سیلیکون ولی نام نبرد. سیلیکون ولی مرکز اقتصاد و سرمایه‌ گذاری است که می‌تواند به تاجران و سرمایه‌گذاران همه‌چیز را بیاموزد، همان گونه که هالیوود بازیگران را پرورش می‌دهد. در این نقطه حدود ۱۶۰۰۰ استارت آپ فعال و دو میلیون کارمند تکنولوژی هست. اگرچه سیلیکون ولی یکی از مراکز تجاری و سرمایه‌گذاری است و استعدادهای گوناگون تجاری در آن هست.

بهترین شهرهای جهان برای راه اندازی استارتاپ

اما در آنجا مشکلاتی هم دیده می‌شود که یکی از هزینه بالای زندگی است. بااین‌حال هنوز هم کارآفرینان این نقطه را برای تجارت انتخاب می‌کنند. ازآنجایی‌که نیمی از جمعیت این شهر مهاجر هستند این حقیقت را اثبات می‌کند. وجود منابع فرهنگی گوناگون، جمعیت سهام‌داران و شبکه‌های حرفه‌ای، موجب شده که این شهر هنوز هم یکی از قطب‌های اقتصادی دنیا باشد.

 

استانبول، ترکیه

فرهنگ پیچیده و جذاب استانبول موجب شده که این شهر به یک قطب تجاری تبدیل شود. سهامداران گوناگون برای شروع تجارت خود به این شهر آمده و نسل جدیدی از استارت آپ ها را در آن راه‌اندازی می‌کنند. رقابت کم و فرصت‌های تجاری بالا موجب شده که این شهر را به‌عنوان یک بستر تجاری مناسب تبدیل کند. به اضافه جمعیت جوان این شهر امکان رشد تجاری و اقتصادی آن را افزایش می‌دهد.

بهترین شهرهای جهان برای راه اندازی استارتاپ

از آنجایی‌ که تجارت این شهر روبه رشد است پس فعالیت در آن احتمال موفقیت‌های آتی را افزایش می‌دهد. کارآفرینان دراین‌باره معتقدند که “محیط پویا و رو به رشد شهر استانبول برای تجارت موجب شده هنگامی که دروازه‌های آن برای همگان باز شود، هر نوع تجارت و سرمایه‌گذاری در این شهر ممکن باشد.” پس استارت آپ هایی که به دنبال چالش و فرصت‌های جدید هستند باید استانبول را انتخاب کنند.

 

تل آویو، اسرائیل

شهر تل‌آویو با جمعیت ۴۰۵۰۰۰ نفری، استارت اپ های گوناگون و جمعیت مستعد، یکی از برترین شهرهای دنیا برای برپایی استارت آپ و کارآفرینی است. کارآفرینان این شهر را یک بستر مناسب برای راه‌اندازی استارت آپ می‌دانند که امکانات لازم سرمایه‌گذاری و استعدادیابی در آنجا هست. کارآفرینان معتقدند:

بهترین شهرهای جهان برای راه اندازی استارتاپ

یکی از بزرگ‌ترین مزایای این شهر تکنولوژیان است. کارمندان این شهر قوه تفکر بالایی دارند، باهم مشارکت می‌کنند و مسئولیت‌پذیری‌شان موجب می‌شود که از قبول وظایف سنگین هراس نداشته باشند. تمام این عناصر برای موفقیت یک استارت اپ ضروری هستند. تل‌آویو یک شهر منحصربه‌فرد است که امکانات و ابزار لازم را در اختیار کارآفرینان خلاق و پویا قرار می‌دهد.

 

برلین، آلمان

در سال ۲۰۱۵ شهر برلین روبه رشدترین شهر دنیا در زمینه استارت آپ بود. ازجمله استارت آپ های مهم برلین عبارت‌اند از Soundcloud، ۶Wunderkinder، ResearchGate و Delivery Hero. شرکت‌های مهم این شهر هم عبارت‌اند از مایکروسافت، گوگل، Lufthansa و Volkswagen. در سال گذشته استارت آپ های برلین ۲,۴ یورو درآمد کسب نمودند.

بهترین شهرهای جهان برای راه اندازی استارتاپ

که از درآمد استارت آپ های شهرهای لندن، پاریس یا استکهلم بیشتر بوده و باوجوداینکه تنها ۹ درصد از درآمد سیلیکون ولی است اما هنوز چشمگیر می‌باشد. وجود صنایع گوناگون موسیقی، فیلم، هنر و طراحی، یکی از دلایل گرایش کارآفرینان به این شهر است. از دیگر مزایای این شهر هزینه پایین زندگی و فرایند کند دریافت ویزا است. شروع استارت آپ در برلین از خیلی از شهرهای آمریکا آسان‌تر است و به همین دلیل توجه استعدادهای مهم تجاری دنیا را به خود جلب می‌کند.

 

شیکاگو، ایالات متحده

با وجود اینکه در ده سال گذشته شهر شیکاگو در زمینه کسب‌ و کار و تجارت حرفی برای گفتن نداشت اما امروزه یکی از قدرت‌های بازار کسب‌وکار است و بزرگ‌ترین استارت آپ ها در این شهر آغاز می‌شود. بااین‌حال مراکز مطالعاتی برای اطمینان از سوددهی شهر شیکاگو شهرهای مهم ایالات‌متحده نظیر نیویورک و لس‌آنجلس را موردبررسی قرار دادند و در کمال تعجب به این نتیجه رسیدند که سوددهی شهر شیکاگو از بقیه شهرها بیشتر است. در شهر شیکاگو ۴۵ درصد سرمایه‌گذاری‌ها سود ده برابر دارد.

بهترین شهرهای جهان برای راه اندازی استارتاپ

در حالی‌ که در شهر رالی ۲۶ درصد استارت‌ها همین سوددهی را دارند. شهر شیکاگو در این زمینه بسیار موفق است به‌طوری‌که ۸۱ درصد استارت آپ هایش حدود سه تا ده درصد سوددهی دارند. شهر نیویورک پس از شیکاگو و رالی در جایگاه سوم قرار دارد. با اینکه در گذشته استارت آپ های شیکاگو چندان موفق نبودند اما در حال حاضر شرایط تغییر کرده است. شرکت ۱۸۷۱ در سال ۲۰۱۲ راه‌اندازی شد تا از استارت آپ های شیکاگو حمایت کند و در حال حاضر در آمریکا رتبه اول و در دنیا رتبه چهارم را از آن خود کرده است.

 

استکهلم، سوئد

استکهلم به‌عنوان پایتخت سوئد رفته‌ رفته به یکی از مهم‌ترین شهرهای اروپا در زمینه تجارت تبدیل می‌شود. در سال گذشته این شهر در فهرست شهرهای اقتصادی دنیا در رتبه هشتم قرار گرفت. استارت آپ هایی نظیر Spotify، Skype و SoundCloud استارت آپ خود را از این شهر آغاز نموده و علاوه بر آن‌ها استارت آپ های دیگری نیز در حال پیدایش هستند. این شهر یکی از پویاترین شهرهای استارت آپی دنیا است که بین سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۲، ۶,۵ درصد از شرکت‌های میلیارد دلاری دنیا از این شهر ریشه گرفته بودند.

بهترین شهرهای جهان برای راه اندازی استارتاپ

کارآفرینان دراین‌باره می‌گویند: “ازآنجایی‌که مردم سوئد از کارآفرینی حمایت می‌کنند پس به‌راحتی می‌توان ایده‌های جدید را در آنجا مورد آزمایش قرار داد.” اگر می‌خواهید شرکت خود را در یک محیط مستحکم راه‌اندازی کنید پس استکهلم برای شما بهترین انتخاب است.

 

تورنتو، کانادا

یکی از گزارشات اخیر شهر تورنتوی کانادا را به‌عنوان هشتمین شهر دنیا در زمینه راه‌اندازی استارت آپ معرفی نمود. به همین دلیل است که بزرگ‌ترین شرکت‌های کانادا در این شهر قرار دارند، شرکت‌هایی مانند: Shopify، FreshBooks، ۵۰۰px، Wave و Wattpad. به اضافه در سال ۲۰۱۶ این شهر به‌عنوان ششمین شهر دنیا در زمینه تجارت زنان معرفی شد. تجارت‌های کوچک یکی از مهم‌ترین جنبه‌های رشد اقتصادی و ایجاد مشاغل در کانادا محسوب می‌شوند.

بهترین شهرهای جهان برای راه اندازی استارتاپ

فعالیت این شهر در زمینه استارت آپ به‌تدریج توجه دنیایان را به خود جلب می‌کند و درنتیجه سالانه کارآفرینان بسیاری به آنجا سفر می‌کنند. ویژگی اصلی موفقیت استارت آپ ها در این شهر به وجود آموزش‌های تجاری کارآفرینان و وجود منابع گوناگون تجاری بستگی دارد. به اضافه ازآنجایی‌که نیمی از جمعیت این شهر خارجی هستند.

 

پس یکی از چند فرهنگی‌ترین شهرهای دنیا محسوب می‌شود. پس جمعیت متنوع و متراکمان فضا را برای استارت‌های تجاری مهیا می‌کند. مشارکت میان مهاجران و فضای کسب‌وکار در این شهر امکان رشد اقتصادی را فراهم می‌کند.

 

ملبورن، استرالیا

شهر ملبورن استرالیا با جمعیت ۴,۱ میلیونی یکی از بسترهای مناسب برای استارت آپ است. این شهر درعین‌حال آن‌قدر بزرگ است که استانداردهای بالای زندگی را در اختیارتان قرار دهد و درعین‌حال آن‌قدر کوچک است که به‌راحتی به‌تمامی اشخاص دسترسی داشته باشید. این تعادل موجب شده که این شهر به یکی از مراکز استارت آپ ها تبدیل شود. کارآفرینان دراین‌باره می‌گویند: “ملبورن یک شهر کارآفرینی است که مردم و فرهنگ آن نسبت به شهرهای دیگر در مقابل نوآوری و عقاید جدید پذیرنده هستند.

بهترین شهرهای جهان برای راه اندازی استارتاپ

تنوع تجاری، اشتیاق بالای ساکنین به مشارکت، تمایل شهر به شبکه‌سازی و امکانات لازم برای ارتقای شرایط زندگی موجب رونق کسب‌وکار در این شهر می‌شود.” آمادگی استارت آپ های ملبورن برای مشارکت و تنوع زیاد تجارت‌های موجود در این شهر موجب شده که این نقطه از دنیا را به یک مرکز تجاری تبدیل کند.

 

آستین، تگزاس

شهر آستین به‌عنوان پایتخت تگزاس اخیراً توسط ژورنال‌های کارآفرینی آمریکا به‌عنوان اولین شهر آمریکا در زمینه تجارت و کسب‌وکار معرفی شد. بر اساس آمار مجلات در سال ۲۰۱۳ در این شهر ۴۴۱۶۳ تجارت کوچک وجود داشت، یعنی ۲۳۴۲ تجارت برای هر ۱۰۰۰۰۰ ساکن، که آمار بسیار خیره‌کننده‌ای است. کارآفرینان دراین‌باره می‌گویند: “آستین بهترین شهر آمریکا برای شروع تجارت‌های کوچک است زیرا تمام امکانات لازم را دارا است مانند: کارآفرینان، انکوباتورها، سهامداران، مدارس تجارت و رویدادهای تجاری.”

بهترین شهرهای جهان برای راه اندازی استارتاپ

و در نهایت هم: بیان می‌شود که در این شهر از تجارت کاملاً حمایت شده و بین تاجران و کارآفرینان مشارکت همه‌جانبه هست. فرهنگ تجاری شهر و شکوفایی انجمن‌های تجاری و کسب‌وکار توجه تاجران را به خود جلب نموده و موجب می‌شود که اغلب استارت آپ ها از این شهر کارشان را آغاز کنند.

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

حمید جعفری

حمید جعفری فعال حوزه محتوا و سئو و مدیر سایت نیک شو ، امیدوارم محتوای این سایت راهی باشد برای زندگی بهتر و لذت بخش تر ......

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا