مشاوره خانواده

بهترین سن و نحوه آموزش نقاشی به کودکان

بهترین سن و نحوه آموزش نقاشی به کودکان

بهترین سن و نحوه آموزش نقاشی به کودکان

کودکان از وقتی قلم و کاغذ را بشناسند شروع می کنند به نقاشی کشیدن و یکی از محبوب ترین کارها برای کودکان در هر سنی نقاشی کشیدن است. آموزش نقاشی به کودکان می تواند اولین قدم برای ادغام هنر در زندگی او باشد. مطالعات نشان می دهد ، کودکانی که کارهای هنری انجام می دهند ، پیشرفت همه جانبه ای در مغزشان دارند. نقاشی در ایجاد هماهنگی دست و چشم کودک نیز بسیار موثر است.

روانشناسان کودک در طی سالیان متمادی نقاشی و کارهای هنری را برای کمک به رشد ضریب هوشی یا عاطفی توصیه می کنند. این می تواند نقش مهمی در حفظ و توسعه پایدار سلامت روانی فرزند شما داشته باشد. ثابت شده است که هنر روشی طبیعی برای درمان افسردگی و اضطراب در بزرگسالان و کودکان با توانایی های هنری شناخته شده است.

 

برخی روانپزشکان کودک دریافته اند که ، هنر و نقاشی می تواند رشد مغز فرزند شما را تسریع کند. هنر روشی شناخته شده برای کمک به کودکان خردسال مبتلا به اوتیسم و ​​سایر بیماری ها است. والدین همچنین باید به خاطر داشته باشند که از سرعت رشد هنری در فرزندان خود ناامید نشوند. هر کودک سرعت رشد مختص به خود را دارد.

 

یادگیری نقاشی باید یک فعالیت سرگرم کننده برای فرزند شما باشد و او نباید احساس کند که مهارت یا عادت به او اجبار شده است.

 

بهترین سن آموزش نقاشی

یکی از مهمترین مواردی که هنگام آموزش به فرزند خود باید نحوه یادگیری را به خاطر بسپارید این است که به آنها فضا و ابزاری برای آنها برای کشف هنر و نقاشی اختصاص دهید. کودکان خردسال تمایل دارند که کنجکاو شوند و سعی کنند خود را به روش های منحصر به فردی بیان کنند. باید آنها را به مدت طولانی درگیر این فعالیت کنیم تا تأثیر مثبتی داشته باشد.

 

کودکان دو تا پنج ساله

بهترین سن و نحوه آموزش نقاشی به کودکان

آموزش نقاشی برای پیش دبستانی ها ممکن است کار دشواری به نظر برسد ، اما هدف در اینجا تشویق کودک برای کشف و ماجراجویی در هنر است. چند نکته که می توانید به خاطر داشته باشید عبارتند از:

 

با گنجاندن هنر در زمان بازی آن را به یک تجربه لذت بخش تبدیل کنید که کودک شما به نقاشی به چشم یک سرگرمی نگاه کند.

 

با از بین بردن هر گونه منبع ناامیدی ، فضای مناسب را برای فرزندتان ترسیم کنید. یک لباس آماده داشته باشید که کودک شما بتواند آن را هنگام نقاشی کثیف کند و از روزنامه ها برای تمیز نگهداشتن زمین و دیوارها استفاده کنید.

 

فرزند شما در این سن کم از همه چیز تازه هیجان زده خواهد شد. فرزند خود را تنها به ابزار رسم محدود نکنید. درعوض ، به او اجازه دهید از گچ ، شن و ماسه و نقاشی برای بیان خود و درک اشیاء استفاده کند.

 

به فرزند خود بیاموزید که چگونه نقاشی کند اما هنگام شروع به نقاشی هر چه که ترسیم کرد از او ایراد نگیرید. به او اجازه دهید همه تصمیمات را خودش بگیرد. اگر او می خواهد خود را با موهای صورتی بکشد ، نباید چیزی به او بگویید. درعوض ، تلاش های او را ستایش کنید و با او درباره آنچه ترسیم کرده است صحبت کنید.

 

از مشاهدات استفاده كنید تا فرزندتان بتواند سوالاتی درباره آنچه كه ترسیم كرده است بپرسد. این به فرزند شما در توانایی هایی ذهنی داستان سرایی کمک می کند و حتی ممکن است در نقاشی تجدید نظر کند یا به آن بیفزاید.

 

هنر می تواند راهی عالی برای مقابله با احساساتی باشد که کودک شما برای بیان یا پردازش آن با دشواری روبرو است. اگر فرزند شما عصبانی است ، از او بخواهید که یک تصویر عصبانی بکشد.

 

کودکان پنج تا نه ساله

بهترین سن و نحوه آموزش نقاشی به کودکان

در این سن ، کودک شما می تواند بر اساس مشاهدات شروع به نقاشی کند. حالا او براساس تفسیر و تخیلات و تجربیات ذهنی خودش نقاشی می کند. شما می توانید بر اساس نکات زیر در مهارت های مشاهده ای فرزندتان را یاری کنید.

 

به فرزندان خود اشیاء جدید بدهید تا آنها را ترسیم کنند. بهتر است اشیایی با طرح هندسی ساده که برایش آشنا هست به وی بدهید.  چیزی شبیه به فنجان یا اسباب بازی های مورد علاقه.

 

از فرزند خود بپرسید که او در اشیاء مختلف چه شکلی را مشاهده می کند. قبل از شروع ترسیم ، با او بنشینید و در مورد اشکال بحث کنید.

 

کودک خود را تشویق کنید هنگام نقاشی بیش از حد به کاغذ نگاه نکند. به او کمک کنید تا متوجه شود که نتیجه مهمتر از یادگیری تکنیک های صحیح است.

 

مانند گذشته ، سؤالاتی درباره نقاشی هایش بپرسید که باعث می شود او بیشتر به این موضوع فکر کند یا مواردی را مشاهده کند که قبلاً ندیده باشد.

 

نقشه های خود را در یک کتاب ویژه نگه دارید که بتواند خودش را حفظ کند. با این وجود بهتر می توانید او را ترغیب کنید تا پروژه ای را شروع کند که کل داستان را در قالب یک کتاب تصویری می گوید.

 

کودکان نه تا یازده ساله

بهترین سن و نحوه آموزش نقاشی به کودکان

فرزند شما در این مرحله قادر به درک مفاهیم پیچیده تر خواهد بود و می تواند مکان ها و چشم اندازها را به خوبی درک کند.

 

با فرزند خود در مورد کشیدن طرح چیزی در صفحه نقاشی صحبت کنید. آیا اشیاء با هم همپوشانی دارند؟ چه چیزی روی آن قرار می گیرد؟ اشیا در کجا قرار دارند؟

 

این زمان بسیار خوبی برای درک نسبت ها و ترسیم است. او می تواند چندین اشیاء با اندازه های مختلف قرار داده شده در کنار یکدیگر را ترسیم کند. او همچنین می تواند با ترسیم خود با نگاه کردن به یک آینه ، به ترسیم و درک آناتومی انسان بپردازد.

 

فرزند شما ممکن است از نتیجه نهایی نقاشی خود دلسرد شود. حتما به او یادآوری كنید كه این یک تمرین است و به طور منظم انجام می شود و در آینده نتایج بهتری با تمرکز و تلاش بیشتر فراهم می شود.

 

او را در معرض اشکال مختلف هنری و نقاشی های مختلف قرار دهید. او را به موزه ها و نمایشگاه های هنری ببرید و او را تشویق کنید تا درباره آنچه می بیند در آنجا صحبت کند. این کار به پرورش ذهنی و انتقادی وی کمک می کند.

 

شما می توانید برای فرزندتان یک چالش نقاشی هفتگی داشته باشید که باید به اندازه کافی سرگرم کننده و چالش برانگیز باشد تا وی را مجذوب نگه دارد. شما می توانید او را برای سفر به پارک ببرید و یک بازه زمانی به او بدهید که در آن او باید هر آنچه را که در آنجا مشاهده می کند ترسیم کند. او همچنین می تواند یک چیز را که در مدرسه مشاهده می کند ترسیم کند. چالش ها را سبک و متمرکز نگه دارید.

 

وقتی فرزندتان درباره نقاشی اش از شما نظر می خواهد

کودکان برای اعتبارسنجی در کار و رفتار خود به سمت بزرگسالان می روند و خیلی مهم است که شما به آن ها پاسخ دهید. از چیزی که فرزندتان ترسیم کرده انتقاد نکنید. در این مرحله از زندگی آنها به حمایت و تشویق نیاز دارند. در عوض ، به جنبه های خاصی از نقاشی که آن را خوب انجام داده اند ، اشاره کنید. انتقاد اصلی شما باید بیشتر بر روی رشد توانایی های فرزندتان باشد نه به تفسیری درباره نقاشی آن ها. اگر فرزند شما احساس حمایت یا تشویق نکند ، ممکن است علاقه اش از بین برود.

 

مزایای نقاشی برای کودکان

بهترین سن و نحوه آموزش نقاشی به کودکان

طی سالهای متمادی مطالعات بسیاری توسط مربیان و محققان انجام شده است تا پیوند بین مزایای نقاشی و رشدفردی بررسی شود. نقاشی به پیشرفت مهارت های حرکتی خوب کمک می کند. ابزارهای زیادی وجود دارد که فرزند شما هنگام ترسیم می تواند از آنها استفاده کند. شما باید کودک خود را تشویق کنید که از قلموهای ضخیم ، مدادهای نازک ، مداد رنگی و انگشت استفاده کند. کودک شما به عنوان یک کسب کننده تجربه بصری ، فوراً از تکنیکی که با این ابزارها استفاده می کند ، بازخورد دریافت می کند و می تواند بعداً براساس آن اعمال صحیحی را انجام دهد.

 

نقاشی به افزایش تمرکز کمک می کند ، وقتی او برای مدت طولانی روی کشیدن نقاشی اش تمرکز می کند ، در آینده می تواند روی کارهای مهم زندگی اش همینطور تمرکز کند.

 

نقاشی به بهبود هماهنگی چشم ها و دست ها کمک می کند. این مهارت برای پیشرفت مهم است زیرا در هنگام انجام سایر فعالیت ها مهم است. هماهنگی خوب دست و چشم هنگام بازی و ورزش و سایر فعالیت های بدنی از اهمیت زیادی برخوردار است.

 

نقاشی به افزایش اعتماد به نفس کمک می کند. همانطور که کودک شما مهارت های خود را در طراحی ترسیم می کند ، می تواند اهداف کوچکی را برای خودش تعیین کند. رسیدن به این اهداف به تقویت اعتماد به نفس فرزند شما کمک می کند.

 

رسم به حل مسئله کمک می کند. یادگیری نحوه برنامه ریزی برای ترسیم بسیار مهم است.

 

آموزش نقاشی به کودکان باید تجربه ای شاد و با ارزش برای فرزند شما باشد. نظر فرزندتان را درباره نقاشی درک کنید و هرگز آنها را مجبور نکنید که وارد مرحله جدیدی از نقاشی شوند. هنگامی که آنها عشق را به تمرین آموخته اند ، مسیری را طی می کنند که در آن احساس راحتی می کنند.برای ایجاد یک فعالیت جالب که فراتر از یک فعالیت یادگیری است ، وقت بگذارید. هنگام گذراندن وقت با فرزند خود ، بازدید از موزه ها و گالری ها را در برنامه تان قرار دهید. اگر خانواده شما دوست دارند مسافرت کنند ، حتماً حتی در روزهای تعطیل از گالری ها دیدن کنید. کودک خود را به گالری ها ببرید و در مورد هنر با او بحث کنید.

 

مهمترین نکته که باید در نظر داشته باشید این است که نقاشی نباید چیزی باشد که فشار یا تنش را به زندگی فرزند شما بیفزاید. انتظارات خود را مدیریت کنید. سرگرمی را برای فرزندتان بدون توجه به نتیجه بوجود بیاورید. داشتن سرگرمی هایی که امکان دستیابی به یک فضای خلاق را فراهم می کند ، مهمتر از کامل بودن در آن است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اینکه چگونه هنر می تواند به فرزند شما به طور خاص و تکنیک ها و نکاتی را که باید هنگام آموزش رسم آنها به خاطر داشته باشید ، با روانشناس کودک مشورت کنید.

 

مطالب بیشتر:

مدل نقاشی برای کودکان | آموزش نقاشی به کودکان دبستانی

بهترین سن یادگیری موسیقی برای کودکان

 

 

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا