پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • بهترین سن برای فرزنددار شدن خانم ها

  مجموعه : بارداری و زایمان

  بهترین سن برای فرزنددار شدن خانم ها

  برای بسیاری از خانم ها سوال اســت که در چه سنی فرزنددار شوند ، بارداری در کدام سن مناسب اســت و کمترین ضرر را دارد؟ امروز همراه ما باشید تا به این سوال ها جواب دهیم. با افزایش گرانی‌ها و مشکلات اقتصادی زندگی، ازدواج کردن و بچه‌دار شدن تبدیل به یکی از سخت‌ترین تصمیم‌گیری‌های زندگی شده اســت! از طرف دیگر فرصت برای بچه‌دار شدن همیشگی نیست و هر سالی که ميگذرد قدرت باروری زوجین کمتر ميشود. پس اگر آرزوی مادر یا پدر شدن دارید و ميخواهید از بهترین زمان برای بچه‌دار شدن و عوارض بارداری در سنین پایین و بالا اطلاع پیدا کنید، این مقاله را از دست ندهید.

  بهترین سن برای فرزنددار شدن خانم ها

  بارداری زیر 18 سالگی ممنوع

  به گزارش نیک شو، تخمک گذاری در دخترخانم‌ها از سن بلوغ شروع شده و از همان زمان امکان بارداری فراهم شد. در چند سال اول بعد از بلوغ معمولا تخمک‌گذاری‌ها نامرتب بوده و گاهی اوقات يك تا 2 سال طول ميکشد تا ریتم طبیعی خود را پیدا کند. بارداری در سنین زیر 18 سال ميتواند همراه با خطراتی از جمله کاهش رشد داخل رحمی جنین، افزایش احتمال فشار خون بارداری و پرکلامسی باشد. علاوه بر این مادری که در سن کم باردار ميشود مسلما تجربیات کافی برای به آخر رساندن یک بارداری را ندارد. معمولا در کشورهای پیشرفته این نوع بارداری‌ها بدون برنامه‌ریزی قبلی رخ ميدهد و احتمال سقط در آنها زیاد اســت چراکه ممکن اســت تخمک یا اسپرم کیفیت مناسب برای باروری نداشته باشند.

   

  بهترین سن بارداری

  بهترین سن برای بارداری معمولا 25 و 26 سالگی اســت. در این سن اکثریت عوارض بارداری کاهش پیدا ميکند و معمولا بارداری به صورت طبیعی ادامه مي‌يابد. احتمال دیابت، فشارخون و کاهش رشد جنین بسیار کم اســت و بارداري‌ها در این سن معمولا بدون خطر هستند در ضمن احتمال ناهنجاری‌های جنینی که بیشتر به علت سه‌تایی شدن کروموزوم‌های 13، 18 و 21 اتفاق ميافتد، بسیار کم اســت. تمام تخمک‌های یک خانم در زمان تولد تولید و ذخیره ميشوند و تا 50 سالگی هر ماه یکی از آنها آزاد شده و باعث تخمک‌گذاری و عادت ماهانه ميشود. حال هرقدر سن باروری پایین‌تر باشد (البته نه زیر 18 سال) به خصوص در 25 تا 26 سالگی کیفیت تخمک‌هایی که بارور ميشوند بسیار بهتر اســت و معمولا دوران بارداری‌ راحت‌تر و بدون مشکل ميگذرد.

   

  چطور در سن بالا بارداری طبیعی داشته باشید

  باردار شدن در سنین بالا این احتمال را دارد که دیابت یا فشار خون حاصل از بارداری، پس از زایمان برای مادر باقی بماند یا اینکه ممکن اســت اختلالات مربوط به وریدها باعث لخته شدن خون و ترومبوزهای وریدی شود. البته این احتمال در افراد چاق و کم‌تحرک بیشتر اســت حتی احتمال آمبولی ریه نیز وجود دارد. با این حال اگر مادر از سلامت جسمانی خوبی برخوردار باشد، رژیم غذایی مناسبی داشته باشد، به طور مرتب ورزش کند و اضافه وزن نداشته باشد ميتواند در سنین بالاتر نیز بارداری سالم و بی‌خطری داشته باشد.

   

  بعنوان مثال یک خانم 40 ساله که از سلامت کامل برخوردار اســت و مرتب ورزش ميکند، نسبت به یک خانم 27 ساله که چاقی مفرط دارد و وزنش بالای 100 کیلوگرم اســت، بارداري بسیار بهتری را خواهد گذراند. علاوه بر این متاسفانه در فرهنگ ما این تفکر وجود دارد که یک خانم باردار باید 20 تا 30 کیلوگرم وزن اضافه کند درحالی که این موضوع ميتواند سلامت بارداری را به خطر بیندازد و باعث دیابت و فشار خون شود بنابراین نحوه زندگی حتی ميتواند سن را تحت تاثیر قرار دهد.

   

  این آزمایش‌ها را 6 ماه قبل از بارداری انجام دهید

  به تمام خانم‌ها توصیه ميشود 6 ماه قبل از بارداری به پزشک زنان مراجعه کنند و تمام آزمایش‌های روتین و مورد نیاز را انجام دهند. البته امروزه وزارت بهداشت انجام این آزمایش‌ها را اجباری کرده اســت. در این آزمایش‌ها کم‌خونی، فعالیت غده تیروئید، گروه خونی، هپاتیت، ایدز، سیفلیس، عملکرد کلیه و… بررسی ميشوند. همچنین واکسن‌هایی که قبلا تزریق نشده‌اند مانند واکسن کزاز، سرخچه و … برای فرد تزریق خواهد شد سپس از او درخواســت ميشود حتما 3 ماه قبل از بارداری شروع به مصرف مولتی ویتامین‌ها و اسیدفولیک کند و یک زندگی سالم داشته باشد یعنی میزان مصرف فست‌فود، چربی، شیرینی و نشاســته را کاهش داده و از انواع پروتئین‌ها، حبوبات، سبزیجات، لبنیات کم‌چرب و یک یا دو بار در هفته ماهی اســتفاده کند.

   

  همچنین لازم اســت هر روز ورزش‌های مناسبی انجام دهد برای مثال ميتواند روزی 45 دقیقه تا يك ساعت پیاده‌روی تند داشته باشد یا شنا، ایروبیک و هر ورزشی که دوست دارد، انجام دهد تا عضلاتش آمادگی اضافه شدن 2 لیتر خون و 15 تا 20ضربان قلب در دقیقه و کشش و تحمل حداقل 12 کیلو اضافه وزن را حین بارداری داشته باشد. اگر سیگاری اســت حتما سیگار را قطع کند و قلیان را کنار بگذارد. در صورت وجود اعتیاد نیز باید حتما مصرف مواد مخدر و محرک را ترک کند تا حین بارداری مشکلی برايش پیش نیاید.

   

  بعد از 35سالگی بارداری‌ها پر خطر اســت

  خانم‌ها در 30 سالگی یک افت باروری و در 35 سالگی یک افت شدید باروری دارند و بعد از 42 سالگی احتمال بارداری آنها بسیار کم ميشود و تقریبا بارداری‌ها به صورت اتفاقی رخ ميدهد. ميتوان گفت 25 تا 35 سالگی سن مناسب بارداری اســت یعنی تا 35 سالگی نیز بارداري‌ها قابل قبول هستند اما از 35 سالگی به بعد عوارض بارداری بیشتر بروز ميکند و اختلالات و ناهنجاری‌های کروموزومی بسیار شایع ميشود. اگر در 25 سالگی از هر هزار و 500 جنین یک نفر دچار مشکل کروموزومی ‌شود در 35 سالگی این نسبت يك به 250 ميشود یعنی احتمال ناهنجاری‌های کروموزومی 10 برابر بیشتر ميشود. همچنین این احتمال در 42 سالگی حدودا يك در 42 ميشود!

   

  بنابراین با بالارفتن سن، تخمک‌ها کیفیت خود را از دست ميدهند و احتمال ناهنجاری‌های جنینی، دیابت و در پی آن مرگ داخل رحمی جنین، عوارض و ناهنجاری‌های قلبی و مغزی، سقط و کاهش رشد داخل رحمی جنین افزایش مي‌يابد به خصوص اگر اولین بارداري بعد از 35 سالگی اتفاق بیفتد احتمال پرکلامسی یا فشار خون بارداری و تصلب شرائين بسیار بیشتر ميشود.

   

  افت باروری آقایان بعد از 40 سالگی

  آقایان نیز در سنین بالای 40 سالگی دچار افت قدرت باروری ميشوند درست مانند همان اتفاقی که بعد از 30 سالگی برای خانم‌ها ميافتد. بالا رفتن سن آقایان باعث تنگی عروق بدن و کم شدن تعداد اسپرم ها، کند شدن حرکت و غیر طبیعی شدن شکل آنها ميشود. متاسفانه امروزه به دلیل پوشیدن شلوارهای تنگ و قرار گرفتن در محیط‌های گرم نوعی بیماری به نام واريكوسل یا واریس بیضه در آقایان بسیار شایع شده اســت. این واریس و بالارفتن حرارت ناحیه بیضه‌ها ميتواند منجر به کاهش تعداد، حرکت و بد شکل شدن اسپرم‌ها و در نهایت نازایی شود.

   

  مهم ترین نکات برای انتخاب سن مناسب بارداری عبارتند از:

  – با این که سنین بین ۲۰ تا ۲۴ سالگی در زنان دوره ای اســت که بدن آن ها به طور کامل مستعد باروری اســت، اما با این حال برخی از زنان ممکن اســت آمادگی عاطفی برای قبول مسئولیت رسیدگی به فرزند و گذراندن دوران سخت بارداری را نداشته باشند.

   

  – به یاد داشته باشید که اگر یک زن همواره از ابتدای زندگی خود شیوه زندگی سالم را حفظ کرده و در تمام این دوران تغذیه مناسبی داشته باشد، برای او سنین بین ۲۵ تا ۲۹ سالگی ایده آل ترین دوره برای باردار شدن خواهد بود، چون بدن او در این دوران قادر خواهد بود تا به خوبی از عهده مسئولیت بارداری برآید. این در حالی اســت که در سنین بین ۲۵ تا ۲۹ سالگی، زنان دارای بلوغ عاطفی به منظور مقابله با مسئولیت های نگهداری از فرزند خود هم خواهند بود.

   

  – اما برخی از زنان شاغل که بیشتر از هر چیز به شغل خود اهمیت می دهند، اوایل سی سالگی را برای داشتن دوران بارداری سالم مناسب تشخیص می دهند.

   

  – به یاد داشته باشید که دیابت بارداری در میان زنانی که در سنین بالاتر از ۳۵ سالگی حامله می-شوند، یک نگرانی جدی اســت، چون با توجه به وزنی که بدن این زنان در طول چند سال گذشته به دست آورده اســت، بدن آن ها ظرفیت حمل جنین و گذراندن دوران سخت بارداری را نداشته و دچار مشکل دیابت دوران بارداری می شود.

   

  – امروزه، با این که میزان باردار شدن زنان در اوایل سی سالگی کم تر از دهه بیست زندگی آن ها اســت، اما باز هم به دلیل عدم ثبات مالی والدین و نداشتن توان کافی برای قبول مسئولیت رسیدگی به فرزند، میل باردار شدن زنان در بیست سالگی بسیار کم تر از دوران گذشته می باشد.

   

  – همچنین، به عنوان یک خانم که تصمیم به باردار شدن دارید، بدانید که بارداری زنان در اواخر دهه سی زندگی و یا اوایل چهل سالگی، احتمال روبرو شدن مادر با برخی از موانع این دوران مانند دیابت دوران بارداری و فشار خون بالا را نسبت به مادران کم سن و سال تر افزایش می دهد.

   

  – همچنین، به عنوان یک خانم به یاد داشته باشید که چون قدرت باروری در زنان بعد از چهل سالگی به طور چشمگیری پایین می آید، بنابراین آن ها باید تا آنجا که ممکن اســت با اســتفاده از ترفندها و راه-کارهای پزشکی، گیاهی و ورزشی بتوانند همچنان که سطح شغلی خود را بالا نگه می دارند، همزمان باردار شدن را هم تجربه کنند.

   

  – این نکته را به خاطر بسپارید که چون حفظ تناسب اندام در بین زنان مسئله بسیار مهمی اســت، بنابراین اگر شما به عنوان یک خانم برای یک داشتن یک فرزند در سنین بالاتر از چهل سالگی برنامه ریزی می کنید، بدانید که در تنظیم وزن خود هم در دوره بارداری و هم بعد از زایمان با مشکلات زیادی روبرو خواهید شد. یکی از مسائل عمده بارداری در سنین بالا، همین افزایش وزن زیاد اســت که با وجود آن به احتمال زیاد سناریوی باردار شدن مادران در سنین بالاتر از چهل سالگی به یک کسالت عظیم تبدیل خواهد شد.

   

  مطالب بیشتر:

  بهترین سن زنان برای بارداری و حاملگی

  چالشی به نام بهترین سن برای بارداری خانم ها

   

   

  به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟
  هیچ نظری ثبت نشده است
  نظرات این پست غیرفعال هستند.
 • مطالب پربازدید
 •