پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • بهترین زمان برای ریختن ضدیخ داخل رادیاتور

  مجموعه : دنیای خودرو

  بهترین زمان برای ریختن ضدیخ داخل رادیاتور

  بهترین زمان برای ریختن ضدیخ داخل رادیاتور

  اگر مي خواهید بدانید که چه زمانی باید داخل رادیاتور خودروتان و به چه ميزان ضدیخ بریزید در این مطلب به طور مفصل به شما خواهیم گفت. چه موقع باید ضد یخ را تعویض کرد و چه مواردی را باید حین انجام این کار در نظر گرفت؟ در این مطلب به این پسرش پاسخ مي دهیم و نکاتی خواندنی در مورد ضد یخ خودرو را مي خوانیم.

   

  زمان تعویض ضد یخ خودرو بسیار اهميت دارد. این موضوع بیشتر به نوع ضد یخی که مورد اســتفاده قرار ميگیرد و کیفیت آن بستگی دارد. به همان اندازه که به کیفیت روغن موتور اهميت مي دهید باید به کیفیت ضد یخ هم توجه کنید.بعضی از رانندگان آنچنان به ضد یخ اهميت نمي دهند و فکر مي کنند که فقط وظیفه دارد در فصل گرما از سخ زدن آب رادیاتور جلوگیری کند و یا از جوش آمدن اب جلوگیری کند. به همين دلیل شاید به کیفیت آن اهميت ندهند و بی کیفیت ترین و ارزان ترین ضد یخ را اســتفاده کنند.

  بهترین زمان برای ریختن ضدیخ داخل رادیاتور

  ضدیخ مرغوب به رنگ سبز فسفری است

   

  این موضوع در نهایت به ضرر راننده خواهد بود. زیرا ضد یخ بی کیفیت معمولا بعد از مدت کوتاهی خاصیتش را از دست مي دهد. پس وجود این نوع ضد یخ نه تنهای بی سود اســت بلکه مشکلاتی مانند خورده شدن اجزای داخلی رادیاتور را به همراه خواهد داشت. به همين دلیل باید از ضد یخ های با کیفیت اســتفاده کنید تا هم آسیبی به خودرو وارد نشود و هم اینکه نیاز نباشد خیلی زود آن را تعویض کنید.

   

  ضد یخ و انواع مختلف ضد یخ در بازار

  پیش از اینکه در مورد زمان مناسب تعویض ضد یخ به شما بگوییم در مورد ماهیت ضد یخ مي گوییم. ضد یخ یک ماده سیال اســت که از ترکیب شدن ماده مشابه و پایه ای با نام مونو اتیلن گلایکول شناخته مي شود و با مواد افزودنی دیگر تشکیل مي شود. معمولا در ضد یخ های اســتاندارد و با کیفیت موجود در بازار موادی برای جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی موتور و سیستم خنک کننده خودرو هم به ترکیبات یاد شده اضافه مي کنند.

   

  مي توان گفت که در کنار جلوگیری از یخ زدن یا به جوش آمدن آب یا مایع خنک کننده موجود در رادیاتور خودرو، یکی از وظایف اصلی ضد یخ جلوگیری از خورده شدن اجازی موتور خودرو و رادیاتور مي باشد.به طور کل مي توان ضد یخ های شاخص موجود در بازار را به دو دسته تقسیم کرد. به گونه‌ای که بخشی از ضد یخ‌های تولید شده معدنی بوده و تعداد دیگری از آنها هم در دسته‌ی آلی قرار مي‌گیرند. لازم به ذکر اســت که طیف گسترده‌ای از ضد یخ‌های موجود در بازار را ضد یخ‌های معدنی تشکیل مي‌دهند و ضد یخ‌های آلی از نظر کميت در رتبه‌ی دوم قرار مي‌گیرند.

   

  از جمله تفاوت های مهم بین این دو گروه عمر مفید آنها و متفاوت بودن زمان تعویض ضد یخ مي باشد. تفاوت هایی که در ادامه مطلب به آنها اشاره مي کنیم.در هنگام اســتفاده از ضد یخ ضد جوش گروه اول که با پایه معدنی تولید مي شوند و البته بیشترین سهم بازار را هم به خود اختصاص داده اند، باید هر سال مایع خنک کننده موتور تعویض شود، زیرا که این دسته از ضد یخ ها عمری یک ساله دارند. اما برعکس آنها، محصولاتی با پایه آلی به دلیل نوع مواد افزودنی مورد اســتفاده در آنها، عمر طولانی تری نسبت به ضد یخ های معدنی دارند و به طور متوسط 3 سال در موتور خودرو به خوبی کار مي کنند.

  بهترین زمان برای ریختن ضدیخ داخل رادیاتور

  زمان تعویض ضد یخ

  در مجموع ضد یخ‌های معدنی عمر کوتاه‌تری نسبت به نمونه‌های آلی دارند و باید آنها را زود به زود تعویض کرد. در واقع زمان تعویض ضد یخ معدنی به طور متوسط حدود یک سال اســت. البته ضد یخ‌هایی هم از همين نوع وجود دارند که گاه تا دو سال مي‌توانند خاصیت خود را حفظ ‌کنند.

   

  در سوی دیگر قضیه ضدیخ‌های آلی قرار دارند. زمان تعویض ضد یخ آلی معمولا بلندتر از نمونه‌های معدنی بوده و حداقل به سه سال مي رسد. در واقع این دسته از ضد یخ‌ها که از نظر کميت دست پایین را در بازار دارند طول عمر بیشتری را نسبت به رقیبان معدنی خود به نمایش مي‌گذارند. این تفاوت طول عمر به دلیل اســتفاده از مواد متفاوت در تولید ضد یخ‌های معدنی و آلی نسبت به یکدیگر اســت.

   

  البته باید به این نکته توجه داشت که زمان تعویض ضد یخ به عوامل مختلفی وابسته اســت و نمي‌توان آن را یک امر مطلق قلمداد کرد. به این معنی که ممکن اســت در شرایط متفاوت زمان تعویض ضد یخ برای دو خودروی یکسان کاملا متفاوت باشد. با این حال زمان تعویض ضد یخ در خودروهای سواری به طور متوسط حدود دو سال خواهد بود. به این معنی که اگر شما تحت هر شرایطی از وجود ضد یخ در خودروی خود اســتفاده مي‌کنید، پس از گذشت دو سال باید به فکر تعویض آن با ضد یخ تازه باشید.

   

  آگاهی از زمان تعویض ضد یخ

  برای آگاهی از زمان تعویض ضد یخ باید وضعیت آن را به دقت مورد بررسی قرار داد. یکی از روش‌هایی که مي‌توان از طریق آن کیفیت ضد یخ اســتفاده شده در خودرو را مورد بررسی قرار داد بویدن آن اســت. به منظور انجام این کار باید کاپوت خودرو را باز کرده و پس از گشودن محفظه‌ی مربوط به نگهداری مایع خنک کننده‌ی خودرو بوی آن را اســتشمام کنید. اگر ضد یخ بویی شبیه به سوختگی از خود متصاعد کرد زمان تعویض ضد یخ فرا رسیده اســت. به این ترتیب باید ضد یخ کهنه را از خودرو خارج کرد و آن را با ضد یخ تازه جایگزین نمود.

   

  علاوه بر آن از طریق توجه به تغییر رنگ مایع ضد یخ نیز مي‌توان به زمان تعویض ضد یخ پی برد. به این معنی که اگر رنگ ضد یخ به طور کامل تغییر کرده باشد نشان از فاسد شدن و از دست رفتن خاصیت آن دارد. در پاره‌ای اوقات رنگ ضد یخ از حالت عادی خارج شده و شکل و شمایلی شیری رنگ مي‌یابد. یکی از دلایل این اتفاق نشت کردن بنزین به رادیاتور یا سایر بخش‌های سیستم خنک کننده‌ی خودرو اســت. این امر مي‌تواند به دلیل وجود عیب و ایراد در واشرها یا سایر قطعات داخلی خودرو رخ دهد. به این ترتیب علاوه بر تعویض ضد یخ باید فکری هم به حال تعمير یا تعویض قطعات داخلی معیوب نمود.

   

  از دیگر ترفندهایی که مي‌توان به کمک آن از زمان تعویض ضد یخ آگاهی یافت لمس کردن مایع خنک کننده‌ی خودرو اســت. در حالت عادی مایعی که به عنوان ضد یخ در خودروهای سواری به کار مي‌رود از نظر ظاهر شباهت فراوانی به روغن موتور دارد. به این معنی که درست مانند آن از حالتی لزج برخوردار اســت. به این ترتیب اگر هنگام لمس کردن این مایع چنین حالتی احساس نگردد یا وجود دانه‌هایی در آن حس شود، ضد یخ خاصیت خود را از دست داده اســت و نیاز به تعویض دارد.

   

  با توجه به این که ضد یخ ماده‌ای نیست که کف کند، در صورت مشاهده‌ی کف یا چیزی مشابه با آن در مایع خنک کننده‌ی خودرو باید به فکر تعویض ضد یخ کهنه و جایگزینی آن با ضد یخ تازه باشید. دلیل وجود کف در مایع خنک کننده‌ی خودرو مي‌تواند ورود هوا به سیستم خنک کننده‌ی خودرو باشد. یکی از کاســتی‌هایی که منجر به این موضوع مي‌شود وجود حفره، سوراخ یا ترک خوردگی در قسمتی از واتر پمپ اســت که وظیفه‌ی مکش را بر عهده دارد. در صورت مشاهده‌ی این مشکل چاره‌ای جز تخلیه کردن کامل مایع خنک کننده ی خودرو نیست. پس از آن باید واتر پمپ و سایر اجزای تشکیل دهنده‌ی سیستم خنک کننده‌ی خودرو عیب‌یابی شده و ایراد مربوطه شناسایی و برطرف گردد. سپس مي‌توان مایع خنک کننده‌ی تازه را به سیستم خنک کننده‌ی خودرو وارد نمود.

   

  در این ميان روش ساده‌ی دیگری هم وجود دارد که از طریق آن مي‌توان سالم بودن ضد یخ موجود در رادیاتور خودرو را مورد بررسی قرار داد. به این منظور مي‌توانید مقداری از محلول موجود در رادیاتور خودرو که تلفیقی از آب و ضد یخ اســت را درون ظرف تميزی ریخته و آن را در جایخی یخچال قرار دهید. اگر این محلول پس از گذشت مدت معینی یخ زد نشان از آن دارد که ضد یخ موجود در آن نمي‌تواند وظایف خود را به درستی انجام دهد. اما اگر محلول یاد شده پس از سپری شدن چندین ساعت به همان حالت عادی باقی ماند نشان از آن دارد که درصد ضد یخ موجود در آن و همچنین کیفیت ضد یخ کاملا مناسب اســت.

   

  به هر حال مواردی که به آنها اشاره شد از جمله ترفندهای ساده‌ای هستند که به کمک آنها مي‌توان زمان تخلیه کردن ضد یخ کهنه و جایگزین نمودن آن با نمونه‌ی جدید را تشخیص داد.

   

  نکات مهم در مورد ضد یخ

  معمولا بیشتر ضد یخ های موجود در بازار حالت شفاف دارند و به رنگ سبز مي باشند. البته مي توان نمونه هایی از آنها که در قالب رنگ های متفاوت دیگری تولید شده اند را در کنار رنگ سبز یافت.در این ميان عده‌ای از فروشندگان با اســتفاده از شگردهای تبلیغاتی پیش پا افتاده متفاوت بودن رنگ انواع و اقسام ضد یخ را به کیفیت بالاتر یا پایین‌تر آنها ربط مي‌دهند. موضوعی که از صحت کافی و سندیت محکمي برخوردار نیست و تنها عاملی برای گمراه کردن خریداران محسوب مي‌شود. بنابراین هیچ‌گاه رنگ متفاوت ضد یخ را به حساب بهتر بودن یا بدتر بودن کیفیت آن نگذارید. در واقع آن‌چه تضمين کننده‌ی کیفیت یک ضد یخ اســت نه رنگ متفاوت آن که معتبر و خوش‌نام بودن برند سازنده‌ی آن خواهد بود.

  بهترین زمان برای ریختن ضدیخ داخل رادیاتور

  نکته‌ی دیگری که در رابطه با رنگ ضد یخ‌ مي‌توان به آن اشاره کرد این اســت که عده‌ای از افراد به بهانه‌ی مشابه بودن رنگ ضد یخ‌های مختلف آنها را با یکدیگر ترکیب مي‌کنند. در حالی که هم رنگ بودن دو ضد یخ متفاوت هرگز به معنی کیفیت مشابه آنها نخواهد بود. بنابراین ترکیب کردن آنها با یکدیگر امر کاملا مضری به شمار مي‌رود و باید کاملا از آن پرهیز نمود. در مجموع هیچ گاه دو ضد یخ ناهمگون را حتی در صورت داشتن تشابه فراوان با یکدیگر ترکیب نکنید.

   

  برخی از انواع و اقسام ضد یخ‌ را مي‌توان توسط آب رقیق کرد. به منظور انجام این کار همواره باید از آب جوشیده شده که املاح آن به طور کامل صاف و جدا شده‌اند اســتفاده کرد. چرا که وجود این املاح مي‌تواند به طور کامل در وظایف رایج ضد یخ اختلال به وجود آورد. علاوه بر آن فرایند رقیق کردن ضد یخ نیز باید دقیقا مطابق با دستورالعمل ارائه شده توسط سازندگان آن انجام شود.

   

  به این معنی که نباید درصد آب اضافه شده به ضد یخ را بیشتر یا کمتر از حد اســتاندارد در نظر گرفت. در غیر این صورت مسلما ضد یخ رقیق شده از کیفیت و کارایی لازم برخوردار نخواهد بود.

   

  در صورت اضافه شدن ضد یخ به خودرو باید به مدت چند روز (حدود یک هفته) ميزان مایع خنک کننده‌ی موجود در رادیاتور و همچنین صحت و سلامت قطعات و اجزای مختلف به کار رفته در سیستم خنک کننده‌ی خودرو را مورد بررسی قرار داد تا دچار نشتی نشده باشند. این امر باید در خودروهای قدیمي که قطعات مختلف آنها عمر قابل توجهی را پشت سر گذاشته‌اند بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

   

  دلیل اصلی این کار آن اســت که وجود ضد یخ در مجاری موتور موجب باز شدن منافذ گرفته شده در سیستم خنک کننده‌ی خودرو مي‌شود و تا حدی بر بخش‌هایی که دچار خوردگی یا پوسیدگی هستند بیش از سایر بخش‌های خودرو تاثیر مي‌گذارد. بنابراین شاید در صورت اضافه شدن ضد یخ به خودرو ناگهان در بخش‌های کهنه و فرسوده‌ی آن حفره یا ترک‌هایی ایجاد شود و شاهد بروز نشتی در آنها باشیم.

   

  این موضوع بیش از هر بخشی در مجاری منتهای به بخاری خودرو مشاهده مي شود. پس اگر بعد از اضافه کردن ضد یخ به خودرو در اطراف بخاری نشتی دیدید، این موضوع به احتمال زیاد از تاثیرات و عواقب کنش و واکنش بخش های مذکور با ضد یخ خواهد بود.

   

   

  به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟
  هیچ نظری ثبت نشده است
  نظرات این پست غیرفعال هستند.
 • مطالب پربازدید
 •