جامعه شناسی,روان شناسی

بهترین روش های از بین بردن خجالت در کودکان

بهترین روش های از بین بردن خجالت در کودکان

بهترین روش های از بین بردن خجالت در کودکان

بهتر است خجالت در فرزندان از همان دوران کودکی از بین برود تا آن ها بتوانند به گونه ای صحیح با دنیای پیرامون خود رابطه برقرار کنند. ما نکات مفیدی در این مطلب برای والدین داریم.آیا کودک تان در خانه پرحرف است اما در جمع خجالتی و کم حرف؟ یا اینکه همیشه و همه جا خجالتی است؟ طبق گفته های روان شناسان خجالت و کم رویی در دوران کودکی امری کاملا طبیعی است.

بهترین روش های از بین بردن خجالت در کودکان

به گزارش نیک شو، روشهای زیادی وجود دارد که پدر و مادر میتوانند به کار ببرند تا به کودک کمک کنند تا از پوست خود بیرون بیاید. در این مطلب ۷ روش برای کمک به حس آرامش و اعتماد به نفس کودک آمده است.

 

مداخله نکنید
وقتی می بینند کودک تان برای دوست شدن با بچه هایی که در پارک مشغول بازی هستند درگیر است جلو می روید و با اشاره به بچه هایی که در حال تاب بازی هستند ضربه آرامی به شانه هایش می زنید و او را به جلو هل می دهید. اما روان شناسان این کار را تایید نمی کنند چون اگر در این کار دخالت کنید کودک تحمل سرخوردگی را یاد نخواهد گرفت.

 

(بعنوان مثال: یاد نمی گیرند که چگونه وقتی در شرایط خاصی قرار می گیرند باید رفتار کنند) این ارزشمندترین مهارتی است که او نیاز دارد در محیط مدرسه بلد باشد.

 

اما نزدکیش باشید
فرض کنیم قرار است کودک تان را به یک جشن تولد ببرید. آن جا تا زمانیکه کودک احساس امنیت و آرامش کند کنارش باشید. به او این فرصت را بدهید که با محیط های جدید آشنا شود و اخت بگیرد. تا زمانیکه نسبت به محیط جدید احساس آرامش پیدا کند دور و برش باشید سپس او را تنها بگذارید. نیاز نیست که تا لحظه آخر کنارش بمانید. او باید بپذیرد که شما قرار است بروید و او هم قرار است که خوب باشد.

بهترین روش های از بین بردن خجالت در کودکان

آن ها را برای موقعیت های جدید آماده کنید
باز هم همان جشن تولد را در نظر بگیرید. رفتن به خانه شخصی برای اولین بار کمی او را عصبی میکند. قبل از رفتن با او صحبت کنید و او را نسبت به آنجا آشنا کنید. بعنوان مثال بگویید: هفته بعد قرار است به جشن تولد سالی برویم. مثل تولدی که ماه پیش رفتیم قرار است شادی کنیم و کیک بخوریم.

 

با مثال آن ها را راهنمایی کنید
هیچوقت از کودک تان کاری را که هیچوقت خودتان حاضر به انجام دادنش نیستید نخواهید. به عنوان مثال: با آدم هایی که میبینی مهربان و گرم و صمیمی باش. بچه ها معمولا رفتار پدر و مادرشان را تقلید میکنند. وقتی خودتان در کنار غریبه ها احساس آرامش نمی کنید چگونه میتوانید از کودک تان انتظار داشته باشید که چنین کاری را انجام دهد.

 

به زور چیزی را جلو نبرید
چیزهای جدید را به کودک تان با استفاده از رویکرد عاملی معرفی کنید. رویکرد عاملی تکنیکی است که تنها یک یا دو چیز را در یک زمان تغییر می دهد. به عنوان مثال بچه همسایه را به خانه دعوت کنید تا با کودک شما مشغول بازی و سرگرمی شود. سپس برای تغییر محیط آن ها را به پارک ببرید. وقتی دیدید شرایط کاملا برای کودک آرام است دوستان دیگری را هم دعوت کنید تا برای بازی به آن ها ملحق شوند. آرام آرام به کودک تان فرصت دهید تا خودش را با تمام این شرایط وفق بدهد.

 

درباره لحظات پر اضطراب خودتان با او صحبت کنید
حتی بچه هایی که خجالتی نیستند هم با خجالت موقعیتی مواجه می شوند. به خصوص هنگام شروع مدرسه. به کودک اجازه دهید بداند که هر کسی ممکن است با این لحظات پر اضطراب مواجه شود. درباره لحظات پر استرسی که خودتان داشتید (مثل صحبت کردن در جمع) و درباره این که چگونه آن شرایط را مدیریت کردید ( در محیط کار یک کنفرانس ارائه دادید تا دیگر خجالت نکشید) بگویید.

 

 

5/5 - (1 امتیاز)

حمید جعفری

حمید جعفری فعال حوزه محتوا و سئو و مدیر سایت نیک شو ، امیدوارم محتوای این سایت راهی باشد برای زندگی بهتر و لذت بخش تر ......

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا