پزشکی و بهداشتی

بهترین روش رفع خستگی چشم هنگام کار با کامپیوتر

بهترین روش رفع خستگی چشم هنگام کار با کامپیوتر

با افزایش کارهایی که مربوط به کامپیوتر هستند ، افرادی که ساعات زیادی با این وسیله سر و کار دارند باید به فکر سلامت چشمانشان هم باشند. مشکل خستگی چشم یکی از رایج‌ترین مشکلاتی اســـت که کاربران همیشگی کامپیوتر و گوشی‌های هوشمند گرفتار آن هستند. خوشبختانه، یک ترفند ساده ميتواند به حل این مسئله کمک کند که قانون 20-20-20 نام دارد و در این مطلب قصد داریم تا به معرفی و عملکرد این قانون این قانون برای جلوگیری از خستگی چشم بپردازیم.

بهترین روش رفع خستگی چشم هنگام کار با کامپیوتر

خستگی چشم‌ها در واقع با سوزش و خارش چشم، تاری دید و سردرد همراه خواهد بود و معمولا زمان‌هایی بروز ميدهد که مدت طولانی پشت سیستم نشسته‌اید یا ساعت‌ها با گوشی و کامپیوتر مشغول بوده‌اید. این حالت خستگی چشم‌ها برای کارمندان دفاتر مختلف بسیار رخ ميدهد و با نام Computer Vision Syndrome یا سندرم چشم کامپیوتری شناخته شده اســـت. در نتیجه باید راه حلی برای این مشکل خستگی چشم پیدا کنید تا از خطرات احتمالی بعدی جلوگیری کنید.

بهترین روش رفع خستگی چشم هنگام کار با کامپیوتر

درمان خستگی چشم‌ها با قانون 20-20-20

ساده‌ترین و معمول‌ترین روش برای حل این مشکل، اســـتراحت برای آرامش چشم شماســـت، اما همیشه این گزینه امکان‌پذیر نیست. در نتیجه زمان‌هایی که در اداره هستید باید راه حل دیگری را پیدا کنید. در این میان ما ميتوانیم به قانون 20-20-20 اشاره کنیم که بهترین راه برای جلوگیری و کاهش خستگی چشم خواهد بود. این قانون شما را از این حس خستگی نجات خواهد داد و در هر زمان و هر مکانی قابل اجرا خواهد بود. قانون 20-20-20 یعنی شما پس از هر 20 دقیقه خیره شدن به صفحه کامپیوتر، به مدت 20 ثانیه، به یک شی در فاصله 20 فوتی خود خیره شوید. این کار به چشم شما اســـتراحت بسیار زیادی ميدهد و به جلوگیری از خستگی و آسیب چشم شما کمک ميکند.

 

برای رسیدن به نتیجه بهتر در این تمرین بهتر اســـت که به یک شی سبز رنگ خیره شوید. در حقیقت چشم ما، درک بهتری نسبت به رنگ سبز دارد و تحقیقات نشان داده که رنگ سبز، به خصوص رنگ سبز تیره باعث آرامش چشم خواهد شد. از طرفی رنگ سبز حتی از رنگ سفید هم نتیجه بهتری برای چشم‌ها خواهد داشت و رنگ سبز به طور کلی اصلا چشم را خسته نخواهد کرد. با توجه به این نکته، بد نیست که گیاهانی سبز را در اتاق خود قرار دهید و یا دیوار اتاق خود را سبز تیره کنید. از طرفی خیره شدن به درختان نیز انتخاب خوبی خواهد بود. نکته دیگر این اســـت که ميتوانید میزان رنگ آبی را در مانیتورهای خود به حداقل برسانید تا چشم شما آسیب کمتری ببیند.

 

اگر فرصت بیشتری برای اســـتراحت چشم خود دارید ميتوانید از جایتان بلند شوید و به اطراف دفتر قدم بزنید و یا پیاده‌روی کنید. این موضوع باعث ميشود که به طور کلی، بدن از حالت خستگی خارج شود و در این زمان شما به اطراف نگاه ميکنید و اشیایی را در فواصل مختلف، در نقاط دور و نزدیک ميبینید. امیدواریم که این مطلب مورد توجه شما عزیزان قرار گیرد.

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا