پزشکی و بهداشتی

بهترین درمان های خانگی هموروئید یا بواسیر

بهترین درمان های خانگی هموروئید یا بواسیر

هموروئید یا به زبان خودمانی بواسیر، به زائده ای می گویند که در قسمت داخلی مقعد بوجود می آید و اجابت مزاج را با دشواری و درد شدید همراه می کند. بواسیر گاهی همراه با خونریزی نیز هست. درمان های مختلفی برای این عارضه ناراحت کننده وجود دارد که با هم در ادامه آن ها را مرور خواهیم نمود. البته در اصل، همه‌ ما هموروئید داریم. آنها فقط بالشتک‌های وریدی در اطراف مقعد هستند. در واقع داشتن آنها خبر خوبی اســت، زیرا بدون آنها ممکن اســت مدفوع بی‌اختیار از مقعد بیرون بریزد. این چیزی اســت که حداقل تئوری می‌گوید.

 

اما خبر بد آن اســت که حدود نیمی از مردم در برهه‌ای از زندگیشان مبتلا به  هموروئیدهای ناسالم خواهند شد، اما خبر خوب آن اســت که با اســتفاده از درمان‌ های خانگی طبیعی میتوان هموروئید را درمان و از ایجاد آن جلوگیری کرد.

بهترین درمان های خانگی هموروئید یا بواسیر

به گزارش نیک شو، علایم آن شامل تورم، خارش، خونریزی، سوزش و درد اســت. نه، اصلا وضعیت راحتی نیست. اما مطمئن شوید آن را به درستی تشخیص دهید. به خودی خود بی‌خطر اســت اما مطمئنا نمیخواهید آن‌ را با شرایط– خطرناک‌تر- دیگری اشتباه بگیرید زیرا وجود خون در مدفوع یکی از علایم هشداردهنده‌ی سرطان روده اســت.

 

هموروئید رگ‌های متــورم و ملتهبی در دیواره‌ی مقعد و پایین رکتوم (راســت‌روده) اســت. تورم هموروئید ممکن اســت هنگامی رخ دهد که فشار زیاد باشد در نتیجه رگ‌های کوچک متورم شده و از خون پر میشوند.

 

این وضعیت ممکن اســت بر اثر زور زدن طی حرکات روده یا فشار زیاد بر آنها طی دوران بارداری ایجاد شود. هموروئید ممکن اســت درون رکتوم باشد (هموروئید داخلی) یا زیر پوست اطراف مقعد ایجاد شود (هموروئید خارجی).

 

به منظور درمان هموروئید چه کاری باید انجام دهید؟ خب، کارهایی هست که به بهبود وضعیتتان کمک میکند. در ادامه این مطلب ۵ مورد از بهترین درمان خانگی بواسیر یا هموروئید آمده اســت:

 

1. چمباتمه بزنید!

هنگام مسافرت در آسیــا با دستشویی‌های تخت آشنا شدم. وقتی از تمام فواید سلامتی چمباتمه زدن به جای نشستن روی توالت فرنگی مطلع شدم به آن علاقه‌ بیشتری پیدا کردم. یکی از فواید آن جلوگیری از هموروئید اســت، چون زور کمتری می‌زنید. میدانستید در کشورهایی که مردم هنگام دستشویی رفتن چمباتمه میزنند مشکلات هموروئید تقریبا وجود ندارد؟ از آن‌جایی‌که اصلاح توالت – یا حتی جابه‌جایی خانه- ممک اســت کمی غیرعملی باشد،باز هم میتوانید در صورت امکان چمباتمه زدن را امتحان کنید زیرا این کار طبیعی‌ترین راه باز کردن روده‌ها اســت و بسیاری فواید سلامتی دیگر نیز دارد!

 

۲. آن را تمیز و خشک کنید

از صابون‌های غیرملایم برای تمیز کــردن ناحیه‌ مقعد خود اســتفاده نکنید. بجز صابون‌های کاملا طبیعی، بقیه به دلیل داشتن مواد شیمیایی می‌توانند باعث سوزش شوند. آب خالی بهترین گزینه اســت. و بعد آن را به آرامی امــا به صورت کامل خشک کنید.

 

۳. سرکه‌ی سیب

مواد طبیعی گوناگونی وجود دارند که میتوان برای تسکین و التیام ناحیه‌ دردناک اســتفاده کرد. اســتفاده از سرکه‌ سیب (ای‌سی‌وی) – اکسیر بین تمام درمان‌های خانگی- را امتحان نمایید. تنها یک گلوله پنبه را به آن آغشته کنید و به ناحیه‌ مقعد بزنید. این کار به التهاب و بهبود علائم کمک میکند. همچنین میتوانید مخلوط سرکه‌ سیب و عسل را امتحان کنید زیرا این ترکیب میتواند سلامت گوارشیتان را بهبود دهد و از یبوست جلوگیری کند.

 

از نارون کوهی، هاماملیس ویرجینیانا، به صورت موضعی، به شکل کرم، مایع یا کمپرس اســتفاده نمایید. برگ‌ها و پوسته‌ی این گیاه از دوران باســتان به عنوان درمانی برای هموروئید مورد اســتفاده بوده اســت.این گیاه به کاهش خونریزی و تسکین درد، خارش و تورم کمک می‌کند.میتوانید پد‌هایی را بخرید که از پیش به نارون کوهی آغشته شده‌اند. یا بهتر آن که نارون کوهی خالص را با اســتفاده از یک گلوله پنبه به ناحیه‌ی آسیب‌دیده بزنید. برای خنک کردن ناحیه می‌توان آلوئه‌ورا نیز اضافه کرد.

 

گزینه‌ مسکن دیگر آن اســت که با غوطه‌ور ساختن خود حمام آب‌گرم بگیرید – چند فنجان نارون کوهی به /اب اضافه کنید، سپس تا زمان برطرف شدن ناراحتی در ان غوطه‌ور شوید. نارون کوهی یک گیاه دارویی چند منظوره اســت که برای شرایط گوناگون به صورت موضعی اســتفاده می‌شود. هم‌چنین می‌توانید چند قطره عصاره‌های مخصوص هموروئید به آب اضافه نمایید.

 

۴. بوچرز بروم (کوله خاس)

علیرغم نام خشن‌اش این گیاه رگ‌ها را تقویت و تنگ می‌کند و به عنوان یک منقبض‌کننده‌ی عروق که رگ‌های خونی را تنگ می‌کند و یک ضد التهاب اســتفاده می‌شود. عصاره‌ی آن را می‌توان به شکل کپسول یا چایی مصرف کرد که کمی تلخ اســت، پس مطابق میل‌تان آن را با عسل شیرین کنید.

 

5. به فیبر فکر کنید

ابتلا به هموروئید بیش‌تر به خاطر سبک زندگی این‌قدر رایج اســت، پس میتوانید با مراقبت از خود شروع کنید. تغییر رژیم غذایی، ورزش، نوشید آب فراوان، و کاهش اســترس نه تنها به هموروئید بلکه به ســلامت عمومی‌تان هم کمک میکند. پس اگر میخواهید با یبوست، یکی از دلایل اصلی ایجاد این مشکل، خداحافظی کنید باید فیبر را ملکه‌ ذهنتان کنید. سبزیجات خام و میوه‌ها فیــبر شما را تامین میکنند اما همواره باید آنها را با اضــافه کردن بذر کتان یا سبــوس اسفرزه تکمیل کنــید. میتوانید روزتان را مخــلوط آب و یک قاشق چایــخوری اسفرزه شروع کنید که آن مقدار فیبر اضــافه را به شما میرساند.

 

 

4/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا