افراد موفق

درباره برند مشهور و موفق مدیسه در زمینه پوشاک

درباره برند مشهور و موفق مدیسه در زمینه پوشاک

درباره برند مشهور و موفق مدیسه در زمینه پوشاک

برند مدیسه را هم به عنوان اکنون تمام مردم ایران می شناسند، این برند به واسطه تبلیغات و سایت خوبی که دارد توانست در مدت زمان کمی خود را در تمام ایران مشهور کند. با هم به مالک و موسس این برند و روش های کار آنان می پردازیم.هرچند در سال‌های اخیر درباره ارزش و رشد بازار بکر تجارت الکترونیکی ایران و به ویژه فروشگاه‌های اینترنتی بسیار اغــراق شــده ولی آشکار اســت که این بخش طلایی از کسب و کارهای اینترنتی و نوپای ایران هنوز به شدت از خلاء بازیگران جدی رنج میــبرد.

 

ابتدای امسال ورود سایت مدیسه دات‌کام به این فضا یک صدای تازه بود؛ فروشگاهی که آشکارا از همان ابتدا برخلاف اغلب تازه‌واردها با سرمایه‌گذاری و تحقیقات قابل توجهی کارش را شروع کرده بود و روند رشد کالاها و بهینه شدن سایت نشان می‌داد به سرعت در حال تطبیق یافتن اســت.

 

به گزارش نیک شو گذشتن از مرز سه هزار قلم کالا ظرف چند ماه و گسترش نیروی انسانی و ادبیات حرفه‌ای توزیع و انبارگردانی‌اش این فروشگاه جوان را تبدیل به گزینه‌ای رویایی برای گزارش استارت‌آپ این شماره می‌کرد تا بعدها مثل خیلی از شما فهمیدیم قریب به یک قرن تجربه کارآفرینی و تجارت پشت آن نهفته است. استارت‌آپ این شماره را به هیچ وجه از دست ندهیــد.

 

مدیسه

زمینه کاری: فروشگاه اینترنتی

نیروی انسانی: ۱۰۰ نفر سال تاسیس: ۱۳۹۴

 

مدیسه با بیشتر استارت‌آپ‌هایی که تاکنون به آنها سر زده‌ایم تفاوت دارد و اصلاً دارای سر و شکل استارت‌آپی به مفهوم عامش نیست. تصور ما از یک استارت‌آپ، محیطی شامل فضای به نسبت کوچک و تعداد کمی کارآفرین جوان است که هر کدام چندین وظیفه را انجام می‌دهند. اما مدیسه در عمل یک شرکت بزرگ با کارمندان زیاد و بخش‌های منفک‌شده با مسئولیت‌های مشخص است. یکی از دفترها در پونک در محل کارخانه گلستان واقع شده که بخش‌های مدیریت سایت و تولید محتوا را دربر مــی‌گیرد .

 

ولی قسمت بزرگ‌تر در احمدآباد مستوفی واقع شده و شامل سوله بزرگی است که انبار کالاها هم هست و پایتخت مدیسه به شمار می‌آید. دفتر پونک که در واقع شامل بخش‌های اداره سایت، مدیریت و تبلیغات هم می‌شود درون مجموعه گلستان قرار گرفته که ساختمانی مدرن و زیباست. تمام طول راهروها و فضای شرکت با کاشتن خیزران تزیین شده‌اند.علت این مقیاس قابل توجه مدیسه این اســت که یکی از نیم دو جین شرکت‌هایی است که به همت گروه گلستان بنیانگذاری شده و به همین دلیل از سرمایه و تجربه‌ای که پشت این نام قدیمی و بزرگ بازار محصولات مصرفی وجود دارد، بهره‌مند مــی‌شود؛

 

به گزارش نیک شو امکانی که بسیاری از استارت‌آپ‌ها به دلیل ماهیت استارت‌آپ بودن از آن برخوردار نیستند. در این میان استفاده از نام خود گلستان می‌توانسته در شناخته شدن و اعتمادسازی برای این فروشگاه تازه‌کار بسیار یاری‌گر باشد اما مدیسه ترجیح داده یک نام نو در تجارت الکترونیکی ایران ایجاد کند و هزینه برندسازی را بپردازد به جای اینکه از اعتبار شرکت مادر، یعنی گلستان به راحتی برخوردار شود. ضمن اینکه بنیانگذاران مدیسه معتقدند نام گلستان تداعی‌گر محصولاتی است که متناسب با همه خدمات مدیسه نیست. پس همین ابتدای کار این ذهنیت را از خودتان دور کنید که مدیسه فروشگاه آنلاین گلستان اســت.

درباره برند مشهور و موفق مدیسه در زمینه پوشاک

از همان ابتدا تمایز تیم بنیانگذار این شرکت را می‌توان در این حقیقت دید که نه‌تنها بسیاری از کسب و کارهای مشابه در تجارت الکترونیکی ایران را به دقت بررسی کرده و حتی شناختی نزدیک از رقبا دارد، بلکه برای راه‌اندازی کسب و کار خود به کشورهای دیگر هم سفر کرده و از تجربه‌ فروش و مکانیسم کار آنها استفاده می‌کند.حامد رضایی مدیر توسعه کسب و کار مدیسه می‌گوید:«در بازدید از کشورهای دیگر از مدل تجارت آنها الگو گرفتیم، در کشورهایی مثل ترکیه که به ما نزدیک هستند با نحوه‌ کار آشنا شدیم و سعی کردیم بهترین مدل را برای خودمان پیاده کــنیم.

 

ضمن این که در گلستان سال‌ها تجربه وجود داشت. به دنبال این بودیم که تجربه‌ خرید و سطح انتظار کاربر را بالا ببریم. بخش خاصی از بازار را هدف گرفته‌ایم و هدف‌مان ارائه‌ کالاهای ضروری نیست.»هر یک از فروشگاه‌های اینترنتی با توجه به کالایی که ارائه‌ می‌دهند ممکن است گروه هدف خاصی در نظر داشته باشند. طی سال‌های اخیر هم با فراگیر شدن تلفن‌های همراه هوشمند و شبکه‌های اجتماعی موبایلی، تکنولوژی و فناوری‌های نوین ارتباطی در میان بیشتر مردم به خصوص زنان خانه‌دار جای بیشتری باز کرده‌ است. به سبب همین آشنایی و آشتی با فناوری‌های جدید فروشگاه‌های اینترنتی نیز کار آسان‌تری پیش روی خود مــی‌بینند.

 

شاید به همین دلیل مدیسه هم بیشتر خانواده و به خصوص زنان را هدف گرفته است، چون آنها به طور مداوم خرید می‌کنند و در اغلب موارد وظیفه مدیریت هزینه‌ها و خریدهای خانواده و وسایل مورد نیاز زندگی روزمره را بر عهده دارند.تمایز را وقتی می‌توان در رفتار مدیسه دید که این گروه از کاربران آشکارا دارای توانایی مالی مناسبی برای خرید اقلام ارائه‌شده در مدیسه هستند و به طور مداوم خریدهایی انجام می‌دهند. کالاهایی که در این فروشگاه عرضه می‌شوند هنوز از نوع کالاهای ضروری خانوار نیستند اما کالاهای لوکس و مختص به طبقه بالای جامعه هم عرضه نشـده‌اند.

 

همچنین خرید و معرفی کالاها به گونه‌ای است که به نوعی سبک زندگی با توجه به مقتضیات و نیازهای مشتری نشان داده می‌شود؛ به این صورت که کاربران به جای جست‌وجوی یک کالای خاص، با توجه به نوع کاربری خود پیشنهادهای مناسب دریافت کنند. مثلاً برای لوازم منزل یا لباس تنها یک لباس و وسیله خاص پیشنهاد نمی‌شود، بلکه نوعی استایل یا چیدمان برای کاربر نمایش داده و در واقع به جای یک کالا یک سرویس عرضه می‌شود. در مورد لباس این کار با استفاده از دانش و تجربه‌ کارشناسان مد انجام می‌گیرد و چیدمان منزل به کمک طراح داخلی صورت می‌پذیرد. این ویژگی یکی از تمایزهایی است که مدیسه تلاش کرده بین کار خود و سایر رقبا ایجاد کــند.

درباره برند مشهور و موفق مدیسه در زمینه پوشاک

فضای کار در مدیسه بسیار بزرگ‌تر از آن چیزی است که از یک استارت‌آپ انتظار می‌رود.

نکته‌ دیگر که دست‌اندرکاران بر آن تاکید دارند، این است که مدیسه به جای رقابت در قیمت و اهدای جوایز و برگزاری قرعه‌کشی، بر آن است تا در زمینه کیفیت، کار بیشتری انجام دهد و این فاکتور را وجه تمایز کار خود با دیگران قلمداد کند. برای افرادی که قصد دارند از طریق اینترنت – به خصوص برای اولین بار- خرید کنند، با توجه به اینکه لمس و بررسی کالا در مرحله‌ انتخاب از نزدیک ممکن نیست، مساله‌ اصالت و کیفیت کالا یک موضوع پراهمیت به شمار می‌رود. اعتمادسازی در رابطه با این مساله دغدغه‌ بیشتر فروشگاه‌های آنلاین بوده و هســت.

 

مدیسه اصالت کالای خود را تضمین می‌کند و برای تامین‌کنندگان کالا، در صورت تخلف شرایط سختی از جمله فسخ قرارداد و پیگیری حقوقی گذاشته است. در بدنه‌ کارشناسی خرید و ارزیابی کارشناسان خبره‌ای به کار گرفته شده‌ تا به عنوان مثال در حوزه‌ پوشاک که احتمال تقلب وجود دارد، از اصالت و کیفیت کالا مطمئن شوند. در صورتی که خریدار به اصالت یا قیمت کالا اعتراض داشته باشد و بتواند ادعای خود را مستند کند، مدیسه متعهد شده است که کالا را مرجوع کند یا مابه‌التفاوت را بپردازد؛ هرچند تا به حال این اتفاق رخ نداده اســت.

درباره برند مشهور و موفق مدیسه در زمینه پوشاک

درخت آرزوها از روز ثبت شرکت در این سالن قرار داده شده است.

در سایت مدیسه که پنجره دکان و رابط بین فروشنده و خریدار هم هست، کاربر با فضای جالبی روبه‌رو می‌شود. مدیر مدیسه می‌گوید تلاش شده تا کاربر لذت نگاه به ویترین مغازه‌ها را در این سایت تجربه کند و فضای آن پویا، به‌روز و زنده باشد. به همین دلیل سایت هر روز با روز پیش تفاوت دارد. داوود مشتاقی مدیر فروشگاه اینترنتی می‌گوید:«سعی ما این است که کاربری که وارد سایت ما می‌شود به راحتی از فضای فروشگاه خارج نشــود.

 

اگر کسی در جست‌وجوی محصولی باشد چند محصول مشابه هم پیشنهاد می‌شود و این انتخاب محصولات پیشنهادی با دقت بیشتری صورت می‌گیرد و به صورت کاملاً اتوماتیک نیست. به این صورت که تشابه و ارتباط کالاها به هم را کارشناسان تشخیص می‌دهند. همه این کارها در جهت این است که لذت خرید کردن را دوباره به کاربر برگردانیم.»یک سایت تازه‌کار در ابتدای راه نیاز به تبلیغات برای شناسایی و معرفی اولیه هم دارد. تبلیغات در سایت‌هایی که محصولات مشابه یا محتوای مربوط به گروه هدف دارند یکی از راه‌های شناساندن و جلب توجه مخاطب اســت.

 

به عنوان مثال سایت‌های اینترنتی که اطلاعات مربوط به مادر و کودک را در اختیار مخاطبان می‌گذارند، می‌توانند مکان مناسبی برای تبلیغات محصولات مربوط به کودک باشند. ارائه تبلیغات بصری و بنر در این سایت‌ها یکی از راه‌های جذب مخاطب است. تبلیغات پیامکی هم روش تبلیغ دیگری است که البته ارسال این پیامک‌ها به صورت تصادفی صورت نمی‌گیرد بلکه برای افرادی پیامک ارسال می‌شود که شماره خود را به منظور گرفتن خدمات در سامانه ثبت کرده‌اند.

 

در این راستا ارسال ایمیل هم صورت می‌گیرد و برای کسانی که تجربه خرید کالاها یا خدمات دیگر را داشته‌اند به طور مرتب ایمیل‌هایی در جهت معرفی محصولات ارسال می‌شود. مدیسه در شبکه‌های اجتماعی فعالیت‌هایی دارد اما بیشترین فعالیت در اینستاگرام صورت می‌گیرد که البته برای چنین کسب و کاری چندان هم دور از انتظار نیست؛ این شبکه اجتماعی تصویرمحور بوده و برای معرفی کالا و خدمات به وسیله تصاویر مناسب‌تر اســت.

 

تولید محتوا برای همه اقلامی که در این فروشگاه به فروش می‌رسند نیز کار آسانی نیست. شاید مثلاً برای ابزار الکترونیکی یا کفش، اطلاعات زیادی جهت ارائه وجود داشته باشد اما مثلاً برای لوازم منزل و آشپزخانه شاید نتوان توصیف زیادی ارائه کرد.مهزاد الیاسی، مدیر تولید محتوای مدیسه در این‌باره می‌گوید:«تمام سعی ما این است که کاربران بتوانند تجربه استفاده از کالا را حس کنند و آنچه را که ما از محصول می‌بینیم، احساس می‌کنیم و می‌شناسیم، با توصیفات درست و واقعی درک کــنند.

 

در ابتدای کار تولید چنین محتوایی کمی دشوار بود و تبلیغاتی‌تر صحبت می‌کردیم اما اکنون به سمتی می‌رویم که توصیف‌ها عینی و تجربی باشد. جست‌وجوی گسترده‌ای هم در سایت اصلی محصول انجام می‌دهیم و اطلاعات را جمع‌آوری می‌کنیم؛ هر چند در برخی سایت‌ها نیز برخلاف انتظار ما، اطلاعات جامع و کافی وجود ندارد و ناچار هستیم محصول را خودمان از هر جهت بررسی کنیم تا کاربر نیاز به سر زدن به سایت مرجع نداشته باشــد.»

درباره برند مشهور و موفق مدیسه در زمینه پوشاک

انبار کالاهای مدیسه هنوز جای زیادی برای اقلام جدید دارد.

اما مدیسه راه دیگری هم در پیش گرفته است. وبلاگ یا مجله مدیسه اطلاعاتی در اختیار مخاطب می‌گذارد که تبلیغ یک کالا یا برند خاص محسوب نمی‌شوند. بلکه با توجه به جست‌وجوی مخاطبان و کالاهای مورد تقاضای آنها، مطالب متنوعی در این وبلاگ فراهم شده است. در این مجله اینترنتی سرفصل‌هایی مانند استایل زندگی چیدمان خانه و کودک من، هر یک چندین مطلب مرتبط و زیرشاخه را برای کاربران نمایش می‌دهند. از دیگر نکات جالب این وبلاگ ارائه اطلاعات به صورت اینفوگرافی با تصاویر و رنگ‌های شاد و جذاب اســت.

 

گردانندگان مدیسه امیدوارند این مجله بتواند مرجعی برای اطلاعات مورد نیاز کاربران باشد و از همین طریق کاربران را به بازار مدیسه بکشانند و نگه دارند. همچنین کاربران بتوانند به جای یک محصول، از یک گروه محصول بسته به نیاز و جست‌وجوی خود بهره‌مند شوند.پس از تولید محتوا و معرفی محصولات و تبلیغ و شناساندن سایت به کاربران، نوبت به سفارش و تحویل آن می‌رسد. همان‌طور که پیش از این گفته شد، انبار مدیسه در احمدآباد مستوفی واقع شده است. این سوله بزرگ شامل چند بخش است که حدود ۸۰ نفر از کارمندان مدیسه در آنجا فعالیت می‌کنند. فضای این مرکز وسیع و دارای یک محوطه بزرگ اســت؛

 

دقیقاً آنچه از یک استارت‌آپ دوماهه انتظار نمی‌رود. در طبقه پایین بخش‌های ستادی واقع شده‌اند. در کنار راه‌پله درختچه‌ای وجود دارد که تکه‌های کاغذ رنگارنگ از آن آویزان شده‌اند. روی هر کدام از این کاغذها جمله‌ای از یکی از کارمندان در روز ثبت شرکت نوشته شده است و شاید به همین دلیل این درخت کوچک، درخت آرزوها -آرزوهایی که چندان کوچک نیستند- نامیده می‌شود. در طبقه بالا اتاق‌های کنفرانس و سالن غذاخوری و اتاق بازی قرار دارد که ظاهر مدرن‌تری به مدیسه مــی‌دهند.

 

در قسمت انبار مدیسه دو استودیو عکسبرداری محصولات وجود دارد که کالاهایی را که وارد انبار می‌شوند، پیش از قرار گرفتن در سایت برای فروش، عکاسی می‌کنند. انبار بزرگ کالاهای مدیسه طبقه‌بندی شده و کالاهای آن بارکد دارند. کالایی که از طریق تامین‌کننده وارد می‌شود، در ابتدا دارای یک کد اولیه یا کد تامین‌کننده است که توسط وزارت بازرگانی تعریف می‌شود. سپس یک آیتم «نامبر» یا شماره کالا به آن تعلق می‌گیرد تا توسط نرم‌افزار انبار قابل شناسایی باشد. در این انبار بیش از سه هزار قلم کالا وجود دارد که هر یک دارای رنگ‌ها و سایزهای مختلف هستند و هر ماه دو هزار کالا اضافه مــی‌شود.

 

سیستم ثبت و ابلاغ سفارش هم به این صورت است که پس از ثبت سفارش و پرداخت هزینه آن توسط سفارش‌دهنده، سفارش در یک فهرست یا پیک لیست به انبار می‌رسد. سپس کالا از انبار تحویل گرفته می‌شود و به قسمت بسته‌بندی می‌رود. در قسمت بسته‌بندی کالا بسته به جنس و اندازه درون جعبه و پاکت قرار می‌گیرد.
یکی از مواردی که مدیسه را از سایر رقبا جدا می‌کند، سیستم و نحوه تحویل کالاهاست. بیشتر فروشگاه‌ها و اساساً بیشتر تحویل یا دلیوری کالاها در ایران به وسیله موتورسیکلت انجام مــی‌گیرد.

 

شاید این موضوع بیشتر به دلیل وجود ترافیک در شهرهای بزرگ و طرح‌های زوج یا فرد و ترافیک باشد. اما در مدیسه تحویل کالا توسط اتومبیل صورت می‌گیرد. در نگاه اول به نظر می‌رسد تحویل کالا به وسیله خودرو ممکن است باعث کند شدن تحویل کالا شود اما حامد رضایی این موضوع را رد می‌کند. او می‌گوید:«تحویل کالا با اتومبیل می‌تواند تعداد و حجم بالاتری از کالا را برساند در حالی که با موتورسیکلت باید تعداد محدودی کالا تحویل داد و سپس دوباره به انبار برگشت. ضمن اینکه برای ما نحوه تحویل و ظاهر تحویل‌دهنده نیز مهم اســت.»

 

غالباً موتورسواران خود تحویل کالا را بر عهده دارند و این آقایان هستند که به در منازل مراجعه می‌کنند. این در حالی است که بیشتر سفارش‌دهنده‌ها خانم هستند. اما در مدیسه تدبیری اندیشده شده که در صورتی که سفارش‌دهنده خانم باشد، تحویل‌دهنده کالا هم یک خانم باشد. یکی از دلایلی که برای تحویل کالا از اتومبیل استفاده شده نیز همین مساله است که راننده و تحویل‌دهنده کالا دو فرد متفاوت باشند. به علاوه اینکه موتورسواران بنا بر شرایط آب و هوایی و گرما و سرما ظاهر نامرتبی پیدامی‌کــنند.

 

اتومبیل‌هایی که در خدمت مدیسه قرار داند از خارج مجموعه کرایه می‌شوند و طرف قرارداد مجموعه هستند. انتخاب مکان انبار مدیسه نیز تنها به دلیل اینکه در نزدیکی کارخانه‌های گلستان واقع شده، نبوده بلکه مطالعات و ارزیابی‌هایی انجام ‌گرفته تا مکان انبار دسترسی خوبی به اتوبان‌های شهر داشته باشد و تحویل کالا به سرعت و آسانی صورت پــذیرد.

 

در صورتی که تعداد سفارشات زیاد شود یا مواردی پیش بیاید که نیاز به نیروی بیشتر به خصوص در بدنه کارگری باشد، از مجموعه گلستان کمک گرفته می‌شود. در واقع مدیسه یک شرکت است که در دل یک مجموعه به وجود آمده و از دانش و تجربه زیرساخت‌های این مجموعه استفاده مــی‌کند.

درباره برند مشهور و موفق مدیسه در زمینه پوشاک

هادی اربابی می‌گوید به‌زودی خبرهای بیشتری از مدیسه خواهیم شنید.

یکی از مهم‌ترین مزایایی که یک شرکت با این ساختار وجودی از آن بهره می‌برد، سابقه فعالیت و تجربه این شرکت در بازار است. همچنین تجربه و اعتبار شرکت در میان صنعت پخش و توزیع کشور می‌تواند فاکتور مهمی برای شرکت‌های زیرمجموعه به شمار آید. اما این مجموعه از تجربه‌ای در زمینه آی‌تی هم برخوردار است که گردانندگان مدیسه تلاش کرده‌اند تا جای ممکن و تا حدی که تطبیق‌پذیر باشد از آن استفاده کنند. بسیاری از راه‌حل‌هایی که سابقاً در بخش اتوماسیون اداری استفاده می‌شوند با نوع فعالیت مدیسه تطبیق داده شــده‌اند.

 

هادی اربابی مدیر عامل مدیسه می‌گوید:«اعتقاد داریم تجارت الکترونیکی نوعی خرده‌فروشی است که در واقع فعالیت شرکت اصلی هم همین است. حداقل در مورد اداره داخلی که همین‌گونه است. هنگامی که در مورد هر یک از کالاها به تعداد مناسب برسیم، قصد داریم خریدها را به طور مستقیم انجام دهیم. در حال حاضر بسیاری از تولیدکنندگان بزرگ هم به دنبال نماینده در ایران هستند و ما قصد نداریم از این قافله باز مانیم. افق دیدها نیز با توجه به تحولاتی که در روابط بین‌الملل به وجود آمده، مثبت اســت.»

 

سیستم نظام‌بندی بخش‌های اتوماسیون و ثبت سفارش مدیسه به گونه‌ای است که پیداست از ابتدا ساختار نرم‌افزار وجود داشته و ساز و کارها بر مبنای آن پایه‌گذاری شده است. اما در ابتدای کار برای تعداد سفارش محدودی قابل استفاده بود و به دلیل گسترده بودن ERP نیاز بود همگام‌سازی و تطبیق‌پذیری صورت گیرد. این سیستم همواره تغییر می‌یابد و بهینه‌سازی می‌شود تا سرعت سایت و کاربری آن افزایش پیدا کــند.

 

هرچند مدیسه قصد ندارد به صورت یکباره و پرسر و صدا وارد بازار شود و تبلیغات زیادی داشته باشد اما دست به عصا رفتن و آهسته قدم برداشتن آن نیز دلایلی از این دست داشته است. تقریباً در دو ماهی که از شروع کار مدیسه گذشته، تعداد کالاهای این شرکت به پنج ‌هزار کالا و بازدیدکنندگان این سایت به حدود هشت‌ هزار بازدیدکننده رسیده اســت.

 

تمام این اقدامات مدیسه، تشکیل زیرساخت‌هایی برای اهداف و قدم‌های بزرگ‌تر است. مدیسه در تلاش است تامین‌کننده‌ تمامی نیازهای افراد جامع باشد. شاید نتوان در ایران فروشگاه اینترنتی‌ای یافت که مستقیماً روی خانوار تمرکز کرده باشد یا آن را بشناسد. اما تامین تمامی کالاهای مورد نیاز خانوار یکی از اهداف مدیسه به شمار می‌رود. این شرکت با تکیه بر زیرساخت‌های لجستیکی، فنی و امکانات موجود، سعی دارد راه‌های جدیدی برای شناخت مشتری، تامین نیازها و ارتباط با کاربر
وارد ایران کــند.

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا