دنیای خودرو

بررسی خودرو هیوندای i10 کوچک اما کارا

بررسی خودرو هیوندای i10 کوچک اما کارا

بررسی خودرو هیوندای i10 کوچک اما کارا

شرکت بزرگ هیوندای با عرضه مدل های i توانست در بازار خودروهای کوچک و جمع و جور بازار یک سر و گردن از دیگر شرکت ها بالاتر بایستد، این خودروها واقعا کارا و همچنین زیبا هستند. اولین سری از هاچ بک های کوچک هیوندای طی ماه های پایانی سال 95 وارد بازار شدند. در این بین هیوندای i10 به عنوان کوچک ترین محصول هیوندای کره، نخستین هاچ بک شهری با تفکر و طراحی نوین است که در ایران به تولید میرسد و با بهره گیری از تکنولوژی های قابل توجه، نگاه سنتی به این بازار در خودرویی مانند پژو 206 را متحول کرده است.

 

چندی قبل برای شناخت بیشتر کوچکترین محصول هیوندای در بازار ایران و لمس توانایی های آن « به عنوان یک پیشنهاد خرید 70 میلیون تومانی، i10 را به چالشی 200 کیلومتری در شرایط رانندگی شهر، بزرگ راه و جاده کوهستانی دعوت کردیم که در ادامه مشروح یافته های مان از این آزمایش را خواهید خواند.

بررسی خودرو هیوندای i10 کوچک اما کارا

خودرو شهری به صرفه

به گزارش نیک شو، در دل این هاچ بک 961 کیلوگرمی پیشرانه 1248 سی سی 16 سوپاپ از سری KAPPA هیوندای قرار دارد که حداکثر توانش به 86 اسب بخار در دور موتور 6000 میرسد و حداکثر گشتاور آن عدد 121 نیوتن متر در دور موتور 4000 را نشان می دهد. انتقال قدرت در i10 از طریق یک گیربکس 4 سرعته اتوماتیک به محور جلو انجام می شود و این گیربکس امکان تعویض دستی به صورت تیپ ترونیک را نیز در اختیار راننده میگذارد.

 

هیوندای i10 با ظرفیت مخزن سوخت 40 لیتر و مصرف سوخت ترکیبی 5.9 لیتر در 100 کیلومتر با یک باک پر، امکان پیمایش حدود 700 کیلومتر را دارد. مصرف سوخت این خودرو در شهر به 7.4 لیتر می رسد و در جاده حدود 5 لیتر سوخت مصرف میکند. سیستم تعلیق i10 در جلو از نوع مستقل مک فرسون و در عقب از نوع اکسل یک تکه با بازوی نیمه دنباله ای و فنر مارپیچ است.

 

خودرو ایده آل برای خانواده های کم جمعیت

هر چند هیوندای i10 با طول 3665 میلیمتر به عنوان یک هاچ بک کوچک شهری با ظرفیت 5 سرنشین طراحی شده اما برای آسایش سرنشینان، 2 سرنشین بالغ و 2 کودک به راحتی می توانند از فضای کابین آن استفاده کنند. در طول آزمایش ما حتی دو سرنشین با قد حدود 170 تا 180 سانتیمتر نیز روی صندلی عقب بدون هیچ گونه مشکل خاصی حتی در مسیرهای طولانی از سواری i10 کاملا لذت بردند و راحت بودند.

 

مطلب مهم در فضای کابین این هاچ بک، ارتفاع بلند سقف است که موجب افزایش قابل توجه فضای سر و شانه سرنشینان در مقایسه با هاچ بک های موجود در بازار سنتی ایران شده است. صندلی ها با روکش پارچه و دوخت با کیفیت، نرمی قابل توجهی دارند و در مسیرهای شهری و طولانی جاده هیچ کدام از سرنشینان را آزار نمی دهد. این موضوع بخصوص برای دو سرنشین جلو که پشتی بلندی دارند، موجب دربر گرفتن کامل بدن توسط صندلی و آسایش قابل توجهی می شود که در پیچ های تند موجب حفظ تعادل نیز می شود.

بررسی خودرو هیوندای i10 کوچک اما کارا

فضای بار i10 در حالت استاندارد 252 لیتر است که در مقایسه با هاچ بکی مانند پژو 206 حدود 10 لیتر فضای بیشتر در اختیار سرنشینان می گذارد و با خواباندن صندلی های عقب این فضا به 1049 لیتر یعنی در حدود یک کراس اوور جمع و جور شهری افزایش پیدا می کند. i10 در مجموع از نظر آسایش سرنشینان، فضای بار و فضای نشیمن و پا، خودرویی ایده آل برای یک خانواده با دو فرزند است.

 

هیوندای i10خودرو کوچک اما ایمن

i10 در آزمایشات موسسه EuroNCAP امتیاز بالایی گرفته است و در مجموع حدود 80 درصد از امتیازات امنیت سرنشینان بالغ، 80 درصد از امتیازات ایمنی سرنشینان کودک و 71 درصد از امتیازات امنیت عابرین پیاده در تصادفات را کسب کرده است. این خودرو در جلو و عقب از ترمزهای دیسکی بهره می برد و طی آزمایش های انجام شده عملکرد قابل توجهی حتی در سرعت های بالا دارد.

 

هیوندای فاصله توقف این خودرو از سرعت 100 کیلومتر بر ساعت را حدود 40 متر اعلام کرده است که در مقایسه با مدل های الانترا و سانتافه (با فاصله توقف حدود 44 متر) عملکرد بهتری را نشان می دهد. دو کیسه هوا برای سرنشینان جلو به همراه ترمز ضد قفل ABS و توزیع الکترونیکی نیروی ترمز EBD ضامن توقف مطمئن برای این هاچ بک یک تنی است و برخلاف دیگر خودروهای زیر 80 میلیون تومان، i10 به تکنولوژی کنترل الکترونیکی پایداری با ESC برای جلوگیری از انحراف خودرو مجهز شده است که در هر شرایطی پایداری این هاچ بک کوچک شهری را تضمین می کند.

 

خودرو مناسب برای سفرهای شهری

اگر از هیاهوی آپشن های غیر کاربردی دور باشید و صرفا به دنبال امکانات کاربردی هستید، i10 فراتر از یک خودروی زیر 80 میلیون تومان عمل می کند. سیستم صوتی این خودرو با 4 بلندگو امکان اتصال تلفن همراه برای پخش موسیقی یا برقراری تماس تلفنی را فراهم می کند. بلوتوث برای برقراری تماس تلفنی از طریق کلیدهایی در بخش داخلی فرمان امکان پذیر است و علاوه بر آن کلیدهای کنترل سیستم صوتی روی فرمان قرار دارد. نمایشگرهای پشت فرمان در فضایی کوچک بیشترین اطلاعات را به راننده ارائه می کنند.

 

سرعت سنج، بزرگ ترین نمایشگر پشت فرمان است و نمایشگرهای آمپرسنج، سوخت و دور موتور نیز به صورت آنالوگ هستند و نورپردازی سفید و قرمز آن در شب و روز مشکلی برای دید راننده ایجاد نمی کند و همچنین امکان تنظیم سطح نور این بخش از طریق کلیدی در سمت چپ فرمان امکان پذیر است.

بررسی خودرو هیوندای i10 کوچک اما کارا

کامپیوتر سفری خودرو اطلاعات دقیق و کاملی از عملکرد و مصرف سوخت را در اختیار راننده میگذارد به گونه ای که مصرف سوخت هم به صورت لحظه ای و هم به صورت متوسط نشان داده می شود. فرمان برقی، یکی از مهم ترین مزایای i10 است. این فرمان در حالت ایستاده و سرعت های پایین عملکرد بسیار نرمی دارد و حتی با یک انگشت قابل کنترل است اما با افزایش سرعت بر سفتی فرمان افزوده می شود و کنترل و هدایت خودرو را ساده می کند. i10 از چراغ های روشنایی در روز با دی لایت LED دایره ای روی سپر جلو بهره می برد و مه شکن برای جلو و عقب خودرو تعبیه شده است.

 

سنسور پارک عقب عملکرد دقیقی حتی برای کنترل فواصل جانبی عقب دارد و پارک این خودروی 3.6 متری را بسیار ساده می کند. سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک i10 در طول آزمایش در دمای حدود 35 درجه سانتیگراد به هیچ وجه ما را مأیوس نکرد. این سیستم با دریچه های دایره ای عملکرد خوبی دارد و به خوبی سطح اتاق را پوشش می دهد. در طول آزمایش با وجود گذر از مسیرهای کوهستانی با شیب های سنگین هیچ گاه روشن بودن این سیستم روی کشش و عملکرد خودرو تاثیر محسوسی نداشت.

بررسی خودرو هیوندای i10 کوچک اما کارا

هیوندای i10 خودرویی با ذات شهری است و تهران نیز شهری کوهستانی با شیب های تند؛ با این تعریف شاید خریداران این خودرو که عمدتا به نظر می رسد بانوان باشند نگران خودرو در سربالایی و توقف پشت چراغ قرمزها یا ترافیک ها باشند. کرمان موتور برای برطرف کردن این نگرانی i10 را در فول ترین مدل با تکنولوژی کنترل ایستایی در سربالایی HAC به بازار عرضه کرده است.

 

این تکنولوژی داخل مدار خودرو قرار دارد و با رسیدن به یک سربالایی در صورت لزوم به توقف با فشردن پدال ترمز و نگاه داشتن آن برای چند ثانیه وارد مدار می شود تا خودرو بدون نیاز به ترمز دستی در هر شیبی توقف کندو تنها با فشردن پدال گاز بدون حرکت به سمت عقب حرکتش را آغاز کند.در طول آزمایش در شیب های مختلف این تکنولوژی را چندین بار مورد آزمایش قرار دادیم و هر بار بدون نقص نشان داد که i10 یک تنی با 86 اسب بخار قدرت و گیربکس اتوماتیک 4 سرعته شما را مایوس نمی کند.

 

i10 با بزرگ ترین کفش هایش به خطوط تولید کرمان موتور در ایران آمده است. این خودرو ضمن بهره گیری از قوی ترین پیشرانه بنزینی و بالاترین سطح آپشن هایش، به تایرهای 185/55R15 با رینگ های 15 اینچی مجهز شده است که جلوه خاصی به بدنه بخشیده اند. این خودرو در دیگر بازارهای جهانی عمدتا با رینگ ها و تایرهای کوچک تر به چشم می خورد.

 

در داخل کابین فضاهای نگهدارنده برای این خودروی 3.6 متری بعضا از یک خودروی 4 متری هم بیشتر هستند. فضاهای نگهدارنده داخل درب های راننده و سرنشین جلو نسبتا بزرگ است و علاوه بر آن زیر کنسول میانی فضایی بزرگ تعبیه شده که بیشتر می تواند به عتوان جای موبایل مورد استفاده قرار گیرد. همچنین به لطف انتقال مجموعه دنده به سمت جلو، دو جالیوانی زیر ترمز دستی قرار گرفته است و سرنشینان عقب نیز از چنین فضایی بهره می برند.

بررسی خودرو هیوندای i10 کوچک اما کارا

هیوندای i10 از پژو 206 بلندتر است

 

پشت فرمان هیوندای i10

هیوندای i10 روی کاغذ کوچک است اما در نخستین دیدار به دلیل ارتفاع 1.5 متری که حدود 8 سانتیمتر بلندتر از خودرویی مانند پژو 206 است. عرضه نسل جدید هاچ بک های هیوندای از سوی کرمان موتور موجب شده تا جلوه به روز این خودروها در طرح جدید دماغه محصولات هیوندای نگاه های زیادی را به سمت خود جلب کند. ورودی مشکی هواکش جلو و قسمت مشکی رنگ روی سپر عقب در ترکیب با ضربه گیرهای جانبی، ترکیب زیبایی را به وجود آورده است.

 

پس از نشستن در داخل کابین، راحتی صندلی ها با روکش با کیفیت پارچه ای جلب توجه می کند و فضای پای راننده و سرنشین جلو قابل توجه است اما از نظر فضای عرضی ممکن است چندان ایده آل نباشد. طراحی داخلی در عین جذابیت و کلاسیک بودن، کاربردی و در دسترس است. کلیدهای کنترل پایداری و تنظیم ارتفاع چراغ های جلو در سمت چپ فرمان قرار دارد و کنترل سیستم صوتی و بلوتوث از روی فرمان امکان پذیر است.

 

نخست با تنظیم ارتفاع و پشتی صندلی، شرایط اولیه را فراهم کردیم. فرمان برقی در حالت سکون و سرعت های پایین عملکرد نرمی دارد و کنترل آن آسان است. وضعیت گیربکس در هر حالت هم با چراغی روی خود آن مشخص می شود و هم در نمایشگرهای پشت فرمان به نمایش در می آید. برای به چالش کشیدن هیوندای i10 طی 2 روز تصمیم گرفتیم از شهر به اتوبان و از اتوبان به جاده کوهستانی برویم و به همین دلیل مقصد روستای زیبای برغان را انتخاب کردیم. سفر 200 کیلومتری ما از ترافیک تهران آغاز شد؛ جایی که نرمی فرمان برقی، سیستم کنترل ایستایی در شیب و گیربکس اتوماتیک، کار را بسیار آسان می کرد.

بررسی خودرو هیوندای i10 کوچک اما کارا

پارک کردن i10 با توجه به طول حدود 3.6 متری در هر شرایطی شما را یک قدم جلوتر از دیگر خودروها قرار میدهد و این مسئله در روز آزمایش به خوبی به ما ثابت شد. کشش خودرو در مانورهای سبک برای سبقت گیری در ابتدا اندکی کند است اما با سرعت گیری خودرو در دنده های 3 و 4 قابل توجه و مناسب است. ترمزهای قدرتمند خودرو در هر شرایطی اطمینان خاطر لازم را ایجاد می کند.

 

وقتی خودرو را در حالت تعویض دستی یا تیپ ترونیک قرار می دهید، در نمایشگر پشت فرمان وضعیت هر دنده را در لحظه نشان می دهد اما با رسیدن به دور موتور 2500، یک فلش به سمت بالا در کنار عدد یک دنده بالاتر نشان داده می شود، به این معنی که برای رانندگی اقتصادی خودرو پیشنهاد می دهد که به صورت دستی دنده را تعویض کنید. در صورت عدم توجه به پیشنهاد اقتصادی خودرو و فشردن پدال گاز تا انتها، تعویض دنده ها در حالت تیپ ترونیک روی دور موتور 6000 انجام می شود و سریع ترین عملکرد را به نمایش می گذارد.

بررسی خودرو هیوندای i10 کوچک اما کارا

نمایی از قسمت عقب هیوندای i10 که جادار تعبیه شده است

 

تعویض دنده در حالت D نیز روی دور موتور 3 تا 4 هزار انجام می شود. سیستم تعلیق خودرو با توجه به ارتفاع بلند آن بار سنگینی بر روی دوشش دارد. این موضوع به دلیل خشکی نسبی تعلیق در بخش عقب ممکن است در گذر از موانع و جوی های مرتفع و عمیق با سرعت های بالا مشکل زا باشد اما در جاده و پیچ های تند چسبندگی خوبی دارد و پایداری خودرو قابل توجه است.

 

عایق بندی مناسب کابین هم در حالت توقف و هم در سرعت های بالا به خوبی صداهای اضافه بیرون را دفع می کند و میزان ورود صدای موتور به کابین تنها روی دور موتور 5000 تا 6000 محسوس است و در شرایط دیگر آرامش قابل توجهی بر اتاق خودرو حاکم است.

 

i10 در طول آزمایش در مسیرهای شهری، اتوبان و جاده های کوهستانی بدون شک فراتر از انتظارات ما ظاهر شد. آرامش و پایداری مناسب در کنار شتاب نسبتا مناسب در جاده های اتوبانی، کشش خوب با تعویض دستی در جاده های کوهستانی و نرمی فرمان و امکانات قابل توجه در شهر با کولر دائما روشن، این سرباز کوچک کرده را در تمام آزمایش ها سربلند کرد. i10 با قیمت حدود 70 میلیون تومان رقیب کره ای و ژاپنی هم رده ای را پیش رو دارد اما مزیت پشتیبانی گسترده کرمان موتور از این خودرو، آپشن های فنی و تکنولوژی های قابل توجه، آن را به گزینه ای خاص در بازار بدل مینماید که میتواند مناسب خانواده های کم جمعیت یا خانم ها باشد.

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

حمید جعفری

حمید جعفری فعال حوزه محتوا و سئو و مدیر سایت نیک شو ، امیدوارم محتوای این سایت راهی باشد برای زندگی بهتر و لذت بخش تر ......

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا