جامعه شناسی,روان شناسی

چرا برخی افراد دائما در حال خیانت‌ کردن هستند؟

چرا برخی افراد دائما در حال خیانت‌ کردن هستند؟

خیانت کاری است که زندگی بسیاری از افراد را از هم پاشیده است،وقتی پای خیانت در میان باشد حتما رابطه دونفره ای هم در میان خواهد بود. بعضی اوقات خیانت مثل کاتالیزوری است که سبب می‌شود همسران روی رابطه‌ی خود کار کرده و آن را بهبود بدهند. بازسازی پُل‌های خراب شده‌ی اعتماد بسیار مشکل است و در صورتی که قبل از وقوع خیانت به مشاوره مراجعه شود، سختی کار بسیار کمتر خواهد بود. در این مطلب دلایل اصلی اینکه چرا بعضی از اشخاص ظاهرا نمی‌توانند دست از خیانت کردن بردارند و با وجود اینکه عواقب آن را می‌دانند باز هم دائما این کار را تکرار می‌کنند برای‌تان می‌گوییم.

چرا برخی افراد دائما در حال خیانت‌ کردن هستند؟

دلایل عادت به خیانت

 

از تعهد و مسئولیت می‌هراسند

اشخاصی که هراس از تعهد دارند هر گاه ببینند رابطه‌شان به مرحله‌ای رسیده که می بایست به مرحله‌ی بعد بروند دست به خیانت می‌زنند. فشار ِ تعهد اغلب بیشتر درونی است تا از طرف همسر. جوامع تک همسری، چارجوب زمانی ناگفته‌ای برای حرکت رابطه قدم به قدم به سمت جلو دارند. هنگامی که اشخاص در وقت مناسب و درست خود نتوانند رابطه‌ای را به مرحله‌ی بعد پیش ببرند، حس ناراحتی خواهند کرد.

 

به عنوان مثال پدر و مادر احتمال دارد سوال کنند: {{ شما کی قرار است ازدواج کنید؟ }} یا {{ وقت آن نشده که تصمیم جدی‌تری برای رابطه‌تان بگیرید؟! }} یا به عنوان مثال توصیه کنند که در صورتی که تصمیم به ازدواج یا تشکیل خانواده داری، احتمال دارد دیر شود!

 

ازدواج و تشکیل خانواده اغلب در بیشتر فرهنگ‌ها چارچوب زمانی خاصی دارد، یا دست کم برای دخترها اینطور است. در صورتی که می‌خواهید فرزندانی داشته باشید، این را می‌دانید که ساعت بیولوژیکی بدن‌تان چیزی نیست که متوقف شود تا شما تصمیم خود را بگیرید! مگر اینکه انتخاب کنید هرگز بچه‌دار نشوید!

 

از خیانت بهره می برند تا شور و هیجان را به زندگی مشترک خود برگردانند

یک سری احتمال دارد فکر کنند با قرار گرفتن در یک رابطه‌ی جدید احتمالاً بتوانند شور و هیجان اولیه را به زندگی با همسر خود برگردانند ولی این یک استراتژی نفرت انگیز است که به ندرت اثر می‌کند.

 

انتقام خیانت همسرشان را می‌گیرند

بعضی از اشخاص حس می‌کنند تنها راه واکنش نشان دادن به خیانت همسرشان این است که خودشان نیز به او خیانت کنند. یک جورهایی این مقابله به مثل، آرام‌شان می‌کند. البته فایده‌ای هم ندارد. چون که تنها مشکل را پیچیده‌تر می‌کند چون که هنوز بابت خیانت همسرشان عصبانی و آزرده هستند و حسات ضد ونقیضی که در رابطه با خیانت خود پیدا می‌کنند غذاب‌شان می‌دهد.

 

مونوگامی یا تک همسری به دردشان نمی‌خورد

هر چند در خیلی از فرهنگ‌ها اینطور به نظر می‌رسد که پدیده‌ی چند همسری یا غیر تک همسری مجاز و پذیرفته است ولی اتفاقی است که کمتر می‌افتد. با این وجود همیشه اشخاصی هستند که درک نمی‌کنند مشکل این است که تک همسری مناسب آنها نیست. این اشخاص به دلایل مختلفی جذب خیلی‌ها از جنس مخالف می‌شوند و طالب روابط متنوع هستند.

 

آنها هنگامی که در رابطه‌ی تک همسری قرار می‌‌گیرند، دچار فومو (FOMO) یا هراس ِ از دست دادن می‌شوند و حس می‌کنند در دام افتاده‌اند یا خفه و سرکوب شده‌اند! این اشخاص نسبت به آنهایی که مشکلی با تک همسری ندارد خیلی بیشتر دست به خیانت می‌زنند.

 

فکر می‌کنند لایق رابطه‌‌ای به این خوبی با همسرشان نیستند!

این اشخاص سعی می‌کنند خودشان یا رابطه‌شان را خراب کنند. اینگونه افراد هنگامی که همه چیز {{ خوب و روبراه }} است خیانت می‌کنند! چون که تا حدودی فکر می‌کنند لایق رابطه‌ای خوب و صمیمی نبوده و برای همین با خیانت کردن می‌خواهند کارشکنی کنند یا خودشان را خراب کنند. بعضی از این اشخاص هراس از صمیمیت و وابستگی دارند و حس می‌کنند همه‌ی اینها از سرشان زیادی است!

 

هوسباز هستند

خیلی از اشخاص سالهای زیادی از زندگی خود هوسباز هستند. هوسبازی مخصوصا هنگامی که پای رابطه‌ی جنسی به میان می‌آید، بسیار شایع است و بازهم مخصوصا این اتفاق بیشتر در مورد اشخاصی روی می‌دهد که اهل الکل هستند یا از سایر مواد روانگردان بهره می برند.

 

در صورتی که فرصتی برای این اشخاص پیش بیاید، به عواقب رفتار خود فکر نمی‌کنند و تنها عمل می‌کنند. بعضی اوقات هوسبازی علامتی از یک مشکل عمیق‌تر است. به عنوان مثال در بعضی از بیماری‌های روانی، هوسبازی یک علامت محسوب می‌شود. در چنین مواردی هوسبازی فرد در خیلی از جنبه‌های زندگی‌اش دیده می‌شود.

 

در تلاش برای پرهیز از اختلاف و درگیری خیانت می‌کنند

برای عده‌ای از اشخاص، کنترل و مدیریت اختلاف و درگیری واقعا کار سختی است. اینگونه اشخاص تقریبا هر کاری می‌کنند تا از مکالمات و بحث‌هایی که می‌دانند همسرشان مخالفت خواهد کرد و نارحت و آزرده خواهد شد پرهیز کنند. این اشخاص مکررا دست به خیانت می‌زنند و حتی در روابط چند همسری قرار می‌گیرند.

 

این افراد حتی در صورتی که مطمئن باشند که همسرشان این کار آنها را نمی‌پسندد یا با این کار خود مرتکب خلاف می‌شوند باز هم به این امید که همسرشان چیزی نخواهد فهمید خیانت می‌کنند. این اشخاص سبک زندگی‌شان این است: {{ درخواست بخشش کردن بهتر از التماس کردن برای اجازه گرفتن است! }} واقعیت این است که بخشیدن سخت‌تر از اجازه دادن است.

 

از خیانت به عنوان وسیله ای جهت پایان دادن به رابطه بهره می برند

و در نهایت هم: برای خیلی‌ها خاتمه دادن به یک رابطه کار بسیار سختی است و برای همین از خیانت به عنوان راهی جهت ترک رابطه بهره می برند. یک سری انگار نمی‌توانند بپذیرند که واقعا آرزوی پایان دادن به رابطه را دارند و به جایی می‌رسند که خودشان را درگیر یک خیانت و رابطه‌ی نامشروع می‌بینند. فردی که با این هدف دست به خیانت می‌زند دلش می‌خواهد همسرش این موضوع را کشف کند و او را ترک کند.

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا