جامعه شناسی,روان شناسی

چطور ببخشیم و زندگی شاد و پرمهری داشته باشیم؟

چطور ببخشیم و زندگی شاد و پرمهری داشته باشیم؟

چطور ببخشیم و زندگـــی شاد و پرمهری داشته باشیم؟

زندگـــی با خیال راحت و بدون هر گونه داشتن کینه در دل مي تواند بهترین حال یک فرد باشد تا از زندگـــی اش لذت ببرد، اما گاهی افکار و حس های منفی هستند که حال افراد را تا مدت زمان زیادی حتی تا زمان مرگ مکدر مي کنند. ما مي خواهیم بگوییم که آخر به چه قیمتی؟

 

همه ما تجربیات تلخی را در زندگـــی داشته ایم. اما اگر فراموش شان نکنیم نه تنها از خوشی های زندگـــی هیچ لذتی نمي بریم بلکه هميشه احساس غم زدگی و خیانت مي کنیم. مي توانیم آن ها را رها کنیم و با بخشش زندگـــی شادی را دوباره برای خودمان بسازیم. در ادامه نشان مي دهیم که چگونه فردی که باعث آزارتان شده است را ببخشید.

 

چرا بخشش به نظر کار سختی مي آید؟

تصور اغلب آدم ها این است که اگر ببخشند مثل این است که آن بدی و خیانت هیچوقت اتفاق نیفتاده است. بنابراین هیچ وقت از سرزنش کردن دست بر نمي دارند و به مجازات ادامه مي دهند.اما این درست نیست. قرار نیست به نفع دیگران ببخشیم. قرار نیست وانمود کنیم که هیچ اتفاقی نیفتاده است. ما فقط به خاطر خودمان مي بخشیم به خاطر این که به زندگـــی ادامه بدهیم.

چطور ببخشیم و زندگی شاد و پرمهری داشته باشیم؟

بخشیدن اصلا کار سختی نیست

 

یکی از دلایل دیگری که بخشش را به نظر سخت مي کند این است که احساس مي کنیم با بخشش به نوعی به خودمان خیانت کرده ایم و یا این که ممکن است با این کار یک بار دیگر صدمه ببینیم.

 

زخم ها و آسیب ها برای سال ها در ما احساس رنجش و خشم ایجاد مي کنند و هميشه احساس قربانی بودن مي کنیم. وقتی احساس قربانی بودن کنیم احساسمان نه تنها از ما محافظت نمي کند بلکه به ما صدمه نیز مي رساند. خودمان را در زندانی از احساسات منفی حبس مي کنیم. با چنین شرایطی چگونه مي توانیم دوباره به زندگـــی عادی برگردیم و شاد باشیم؟

 

اهميت یاد گرفتن بخشش

تحقیقات نشان داده است که بین بخشش و سلامت ارتباطی مستقیم وجود دارد. وقتی نمي توانیم ببخشیم احساس عصبانیت ما را در موقعیت “جنگ یا جنگ” قرار مي دهد. در نتیجه در ضربان قلب، سطح فشار خون و سیستم ایمنی بدن تغییراتی ایجاد مي شود. این تغییرات خط افسردگی، بیماری های قلبی و دیابت را افزایش مي دهد.

 

بخشش منجر به کاهش استرس و اضطراب، کاهش افسردگی، روابط سالم تر، کاهش دردهای جسمانی، کاهش فشار خون، خواب بهتر، عملکرد بهتر سیستم ایمنی و بسیاری موارد دیگر مي شود. ساده بگویم با بخشش جسممان را از داخل و بیرون درمان مي کنیم.

 

با نبخشیدن بهای سنگینی مي پردازیم. احساسات آسیب دیده مان روی روابط مان بادیگران تاثیر منفی مي گذارد و هرگز نمي توانیم از زندگـــی و زمان حال لذت ببریم.

چطور ببخشیم و زندگی شاد و پرمهری داشته باشیم؟

بخشنده باشید تا خودتان حس خوبی داشته باشید

 

بخشش یک تصميم آگاهانه است که مي توانیم با تمرین آن را یاد گرفت. در ادامه گام هایی که باید برای این تصميم آگاهانه بردارید آمده است.

 

به احساس تان وصل شوید

به آن چیزی که هستید افتخار کنید و با خودتان مهربان باشید. افکار و احساسات تان را روی کاغذ بنویسید. سپس از خودتان بپرسیدن برای برآمدن از پس این احساسات باید چکار کنید؟ شاید لازم باشد به پیاده روی بروید، با طبیعت باشید، یک کار خلاقانه مثل نقاشی، موسیقی یا آواز انجام دهید، یک نامه بخشش بنویسید و یا از یک مشاور کمک بگیرید.

 

گذشته را رها کنید

یکی از کارهایی که باید برای پیشرفت در زندگـــی انجام دهیم رها کردن گذشته و زندگـــی در زمان حال است. ما اغلب گذشته را با خودمان حمل مي کنیم و بدون این که متوجه باشیم ما را زمين مي زند. این افکار و احساسات منفی انبار مي شوند و مانع از داشتن یک زندگـــی شاد مي شوند.با آرام نشستن و تمرکز روی تنفس و یا بیرون رفتن و لذت بردن از زیبایی های اطرافتان در زمان حال زندگـــی کنید.

 

قدرت تان را باز گردانید

یک داستان جدید برای خودتان بنویسید. شما قربانی به دنیا نیامده اید و قرار نیست بخشش فقط یک بار در زندگـــی تان اتفاق بیفتد. شاید لازم باشد بارها و بارها این کار را انجام دهید. هیچکس قدرت این را ندارد که بدون رضایت شما به شما آسیب برساند. هر وقت احساسات منفی سراغتان آمد به خودتان یادآوری کنید که تصميم گرفته اید ببخشید، قدرت تان را بازگردانید و عشق بورزید.

 

اراده تغییر باید از اعماق درونمان نشات بگیرد و زمانی مي توانیم تغییر کنیم که باور داشته باشیم مستحق داشتن یک زندگـــی شاد و لذت بخش هستیم.

 

درس بگیرید

باید از تمام تجربیات درس بگیریم. حتی اگر فکر مي کنید اتفاقی که برایتان افتاده ناعادلانه است این تجربه باعث رشد روحانی شما مي شود. آن لحظات تاریک به ما کمک مي کنند دید تازه ای به زندگـــی پیدا کنیم.

 

عشق و نور بفرستید

وقتی مراحل بالا را بگذرانید مي توانید به کسانی که شما را رنجانده اند عشق بدهید. مي دانم این کار در ابتدا کمي سخت است اما مي تواند تغییر بزرگی در زندگـــی شما ایجاد کند. به جای ارسال انرژی منفی به آن ها عشق و نور بفرستید. با این کار هیچ دین عاطفی بین شما نخواهد بود و با آرامش و فکر آزاد به زندگـــی خود ادامه خواهید داد.

 

وقتی مي بخشیم باید این افکار که گذشته مي توانست بهتر باشد را رها کنیم چون هیچ کسی تا به حال نتوانسته گذشته را تغییر دهد. به جای این کار باید درس ها و ارزش های اتفاقاتی که در گذشته افتاده اند را درک کنیم. بنابراین خودمان را از گذشته رها و به سوی آینده مي رویم.

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا