تغذیه سالم و رژیم

با مواد خوراکی حاوی پروبیوتیک آشنا شویم

با مواد خوراکی حاوی پروبیوتیک آشنا شویم

حتما شما هم نام پروبیوتیک به گوشتان خورده است، ماده ای که وجود آن برای بدن انسان بسیار مفید می باشد. امروز درباره آن به طور مفصل بحث می کنیم. روده انسان حاوی انواع مختلفی از باکتری هاســت. بسیاری از این باکتری ها برای گوارش غذا مفید هستند. دسته ای از این باکتری ها که به باکتری های پروبیوتیک معروف هستند، علاوه بر کمک به گوارش، مولکول های پیچیده و ترکیباتی مانند ویتامين ها و آنتی بیوتیک های مختلفی را تولید مي کنند که برای بدن مفید مي باشند.

با مواد خوراکی حاوی پروبیوتیک آشنا شویم

منبع باکتری های پروبیوتیک، لبنیات و ميوه ها هستند.

 

ماســت

ماســت یکی از معروف ترین منابع حاوی پروبیوتیک اســت. تحقیقات نشان داده اســت که پروبیوتیک ها مي توانند تحمل لاکتوز را آسان کنند. آنها همچنین نفخ، اسهال و دیگرمشکلات گوارشی را کنترل مي کنند.

 

البته مي توانید هنگام خرید ماســت، از آن نوع ماســت هایی تهیه کنید که روی پروبیوتیک بودن آن تاکید شده اســت.

 

کلم ترش

با اســتفاده از کلم ترش و پرنمک – که شبیه کیمچی، نوعی غذای کره ای اســت- مي توانید باکتری های مفید به بدن خود برسانید. کلم ترش علاوه بر پروبیوتیک ها، حاوی ویتامين های مناسب سیستم ایمنی بدن اســت.

 

طرز تهیه کلم ترش

درون ظرفی بزرگ، یک عدد کلم شسته و خرد شده به همراه 2 قاشق غذاخوری نمک دریا و 1 قاشق غذاخوری دانه های زیره سیاه یا سبز را با هم ترکیب کنید و بگذارید 10 دقیقه باقی بماند.

 

سپس این مخلوط را درون ظرف شیشه ای دردار بریزید و روی آن را با پیازی که به چند قسمت مساوی خرد کرده اید، بپوشانید. ظرف را تاجایی که مي توانید پر کنید و فشار دهید، به طوری که ته ظرف آب کلم را ببینید.

 

اکنون اندکی آب جوشیده و خنک شده به روی آن ریخته و روی ظرف را ابتدا با حوله کاغذی بپوشانید و سپس درش را محکم ببندید. ظرف را باید به مدت 2 هفته در مکانی خنک بگذارید و یک روز در ميان آن را بررسی کنید و تفاله های ایجاد شده روی سطح را بردارید.

 

پس از 4 هفته کلم ترش تان آمده اســت. سپس آن را درون ظرفی که هوا به آن راه نفوذ ندارد و داخل یخچال مي توانید به مدت 1 ماه، آن را نگهداشته و مصرف کنید.

 

مي توانید از چاشنی های دیگر مانند تخم کرفس و تخم گشنیز اســتفاده کنید.

 

سوپ ميزو

این سوپ، صبحانه ای عالی برای مردم ژاپن محسوب مي شود و با اســتفاده از خمير سویای تخمير شده درست مي شود.

با مواد خوراکی حاوی پروبیوتیک آشنا شویم

این غذا سرشار از پروبیوتیک اســت و مي تواند گوارش تان را بهبود بخشد. این سوپ کالری کمي دارد و مملو از ویتامين های B و آنتی اکسیدان اســت.

 

برای تهیه ميزو مي توان از هر آميزه ای از سویا، جو، برنج، سلت (جو گندم، خندروس)، ارزن، چاودار، گندم، تخم شاهدانه و سیکاد (گیاهی ژاپنی با برگهای شبیه درخت خرما) اســتفاده کرد.

 

پنیر نرم

معمولا پروبیوتیک ها در مسیر معده و روده از بین مي روند. اما تحقیقات نشان داده اســت که برخی از گونه هایی که در پنیرهای تخميرشده نرم، وجود دارند، مانند گودا- پنیری تقریبا سفت و زردرنگ اســت که از شیر گاو درست مي‌شود- آنقدر مقاوم هستند که در بدن باقی مي مانند و از بین نمي روند.

 

این پنیر علاوه بر اینکه حاوی پروبیوتیک اســت، مي تواند سیستم ایمنی بدن را بهبود بخشد.

 

نوشیدنی کفیر

بنابر افسانه ها، سرمنشاء کفیر، کوه های قفقاز در روسیه اســت. کفیر نوشیدنی تخميری حاصل از شیر و دانه های کفیر اســت و عطر و طعم خوبی دارد.

 

این نوشیدنی با عسل و سایر ميوه ها مصرف مي شود. کفیر سرشار از باکتری های پروبیوتیک اســت و برای حرکت روده، سهولت در هضم، تقویت ایمنی، کاهش شدت اسهال، اختلال خواب و افسردگی موثر مي باشد.

 

نان خمير ترش

نان خمير ترش، نانی اســت که به وسیله تخمير طولانی مدت خمير، با اســتفاده از لاکتوباسیلوس و مخمرهایی که به طور طبیعی رخ مي دهند، تولید مي شود.

 

این نان در مقایسه با نان‌های درست شده با اســتفاده از مخمرهای کشت داده شده، معمولاً طعم ترش ملایمي دارد که ناشی از اسید لاکتیک تولید شده توسط لاکتوباسیلوس اســت.

 

این نان سرشار از پروبیوتیک اســت و به هضم غذا کمک مي کند.

 

شیر حاوی پروبیوتیک

آسان ترین روش افزودن پروبیوتیک به رژیم غذایی، مصرف شیر اسیدوفیلوس حاوی پروبیوتیک، اســت. البته مصرف آب دوغ که پس از گرفتن کره، از شیر یا خامه بدست مي‌آید- هم گزینه مناسبی اســت. آب دوغ، پر از باکتری های اسیدلاکتیک و همچنین سرشار از پروبیوتیک اســت.

 

تمپه

تمپه یکی از فرآورده‌های سنتی سویاســت که بیشتر در اندونزی تولید مي ‌شود. این محصول با کشت طبیعی و فرآیند تخمير کنترل شده سویا به شکل کیک و یا برگرهای تولید شده برای گیاهخواری آماده مي شود.

 

این خوراکی اندونزیایی سرشار از پروبیوتیک های طبیعی اســت و همچنین با برخی از باکتری های مضر مي جنگد. تمپه، غنی از پروتئین اســت. طعم آن تقریبا شبیه قارچ اســت. مي توان از این خوراکی به جای گوشت اســتفاده کرد.

 

مکمل های پروبیوتیک

البته به غیر از خوراکی های حاوی پروبیوتیک، امروزه مکمل هایی در داروخانه ها وجود دارد که نیاز فرد به پروبیوتیک را تامين مي کند. همچنین اگر سیستم ایمنی ضعیفی دارید و یا بیمار هستید، قبل از مصرف پروبیوتیک، با پزشک تان حتما مشورت کنید.

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا